İçeriğe Yönlendir

Konut Kredileri Hakkında

Kemal Mert

Recommended Posts

Kemal Mert

Emin evim projesi güzel ama benim bekleyecek vaktim dar olduğu için bu yöntemi düşünmüyorum.

Dün öğleden sonra bankaları gezdim, hepsi de ayakta karşıladı, izzeti ikram süperdi  :biggrin:

İşin diğer tarafı hepsi (iş,garanti,vakıf,y.kredi,fiba,odea,halk,zıraat) aşağı yukarı aynı. Birisi dosya masrafı ekspertiz raporu dask vb. şeyleri kısıyor faizi yüksek tutuyor kimisi şu şu ücretler dahil deyip faizi düşürüyor. Ama en mantıklısı ve hesaplısı zıraatten geldi. en düşük faizi verdiler. 1,08 ve yapılandırmaya açık.

yapılandırma ücreti yok ara ödemelerde diğer bankalar ödeme tutarı kadar ceza ödersiniz diyorlardı. bu durum zıraatte yok. o da şöyleki: mesela ara ödeme yaptım diyelim 10 bin tl. diğer bankalar bu ara ödemede tutarın %2 si kadar ücret ödüyorsunuz dediler yani 200 lira. mesela bu zıraatte ücretsiz. Ayrıca mesela faiz oranları düşünce yapılandırma yaptığında yine diğer bankalar ücret alıyorlar bu yine zıraatte yok. Yani şimdilik durum böyle. Bir tek katılım bankaları kaldı ama onlardan uzak duracam galiba. Şimdilik durum böyle arkadaşlar. Krediyi çekince paylaşırım sizinle. Belki yardımcı olur kredi kullanacaklara.

Yorum bağlantısı
Evren Erdoğan

Dört ay önce 1.08 den 100 bin tl konut kredisi kullandım.En azından faiz 0.90 a düşse de yapılandırsam diye bekliyorum.Her kesimden faiz indirimi beklentisi var.İnşallah önümüzdeki aylarda indirim olur.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Dört ay önce 1.08 den 100 bin tl konut kredisi kullandım.En azından faiz 0.90 a düşse de yapılandırsam diye bekliyorum.Her kesimden faiz indirimi beklentisi var.İnşallah önümüzdeki aylarda indirim olur.

Evren Bey hangi bankadan kullanmıştınız kredinizi v kaç ay vadeli, ben zıraat ile anlaşmak üzereyim faiz oranlarının düşmesi durumunda yapılandırma yapılacağı ile ilgili konuda da anlaştık. Dileğim faiz oranlarının düşmesi ama biliyorsunuz ki yetkili kişilerden bu konuda tek bir açıklama yok halk arasında böyle bir laf dönüyor ama. Hayırlısı inşallah.

Yorum bağlantısı
Evren Erdoğan

Evren Bey hangi bankadan kullanmıştınız kredinizi v kaç ay vadeli, ben zıraat ile anlaşmak üzereyim faiz oranlarının düşmesi durumunda yapılandırma yapılacağı ile ilgili konuda da anlaştık. Dileğim faiz oranlarının düşmesi ama biliyorsunuz ki yetkili kişilerden bu konuda tek bir açıklama yok halk arasında böyle bir laf dönüyor ama. Hayırlısı inşallah.

Kemal Bey, Ziraat ten kullandım 120 ay vadeli.İnşallah faizler düşerde faizden kurtuluruz.Ev alanda satanda memnun değil bu faiz oranından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

0.90 a düşse bile yapılandırma size bir şey kazandırmaz.. masraflar falan attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez.

Yorum bağlantısı
Evren Erdoğan

0.90 a düşse bile yapılandırma size bir şey kazandırmaz.. masraflar falan attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez.

Ziraat le anlaşmama göre yapılandırmada masraf alınmayacak.18 bin tl karım olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ziraat le anlaşmama göre yapılandırmada masraf alınmayacak.18 bin tl karım olacak

masraf yoksa iyiymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

200 binlik ev 380 bine geliyor, epey çokmuş

10 Yılda 1000 Tl den başlangıç olsa( tabiki artarark gider )  kira ödemek için zaten aradaki faiz farkını vermiş olacak ev sahibine.

Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş

Emin evim projesi güzel ama benim bekleyecek vaktim dar olduğu için bu yöntemi düşünmüyorum.

Dün öğleden sonra bankaları gezdim, hepsi de ayakta karşıladı, izzeti ikram süperdi  :biggrin:

İşin diğer tarafı hepsi (iş,garanti,vakıf,y.kredi,fiba,odea,halk,zıraat) aşağı yukarı aynı. Birisi dosya masrafı ekspertiz raporu dask vb. şeyleri kısıyor faizi yüksek tutuyor kimisi şu şu ücretler dahil deyip faizi düşürüyor. Ama en mantıklısı ve hesaplısı zıraatten geldi. en düşük faizi verdiler. 1,08 ve yapılandırmaya açık.

yapılandırma ücreti yok ara ödemelerde diğer bankalar ödeme tutarı kadar ceza ödersiniz diyorlardı. bu durum zıraatte yok. o da şöyleki: mesela ara ödeme yaptım diyelim 10 bin tl. diğer bankalar bu ara ödemede tutarın %2 si kadar ücret ödüyorsunuz dediler yani 200 lira. mesela bu zıraatte ücretsiz. Ayrıca mesela faiz oranları düşünce yapılandırma yaptığında yine diğer bankalar ücret alıyorlar bu yine zıraatte yok. Yani şimdilik durum böyle. Bir tek katılım bankaları kaldı ama onlardan uzak duracam galiba. Şimdilik durum böyle arkadaşlar. Krediyi çekince paylaşırım sizinle. Belki yardımcı olur kredi kullanacaklara.

Ziraat mantıklı bu aralar geçenlerde 10.000 ihtiyaç kredisine 1.29 dediler ama masraf sigorta dahil 78 tl eşim akbankta bireysel müş. temsilcisi oda baktı ve o bile çekeceksen ziraatten çek dedi daha uyguna geldiğini söyledi  :D  ihtiyacım kalmadıda çekmekten kurtuldum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

10 Yılda 1000 Tl den başlangıç olsa( tabiki artarark gider )  kira ödemek için zaten aradaki faiz farkını vermiş olacak ev sahibine.

Şu anda yıllık 12 bin liraya oturuyorum ve ev sahibi bana her yıl %10 zam yaparım haberin olsun demişti.

Bende kısa sürede ev alacağım diye çok takmadım söylediğini.

Şimdi 200 bin liraya 357 bin lira ödeyeceğim.

Faizler düşerse yapılandırma yapıp 10-15 bin daha az olacak.

10 yıl kirada otursam ortalama 15 binden kira ödesem 150 bin yapar.

Bari 150 bin faiz öderim 10 yıl sonra evim olur mantığı ile yola çıktım.

Birde bizim buralarda evler her geçen gün pahalanıyor. Bir an önce almak daha faydalı olur diyerekten girdik işin içine. 

Bir de şu var ki şimdi ödeyeceğim taksitler 3 bin civarı, 3-5 yıl sonra 3 bin lirayı ödemek zor olmaz galiba.

Tabi en önemlisi can beden sağlığı Allah herkesin yardımcısı olsun, inşallah bende borcumu sıkıntısız öderim.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Alınabiliyor ise bir an önce ev almak lazım.  Kısa dönmde 1 milyon liranın altında daire, 500 bin liranın altında araba kalmayacak. 

500 bin lira bir araba için çok diyenler, babamın 6 milyon liraya reno 9 aldığı günleri hatırlıyorum. 

0 olayı çok farklı bir durum ama 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

kooperatifler vardı , sağlam kazıklar yiyordu millet. 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Evren Bey,

Siz krediyi kullanırken sözleşmede yapılandırma diye ek yaptırdınız mı? Şimdi bana sözleşme örneği geldi ve sözleşmede böyle birşey yazmıyor. iyice okudum sonrasında şube ile görüştüm sözleşmede yazmaz ama yapılandırma yapmak istediğinizi bize bildirdiğiniz vakit yapıyoruz dediler. Yani sözleşmede sabit faizli diye geçiyor ama banka bana şifahen söylüyor. Sizde de böyle birşey oldu mu paylaşırsanız sevinirim.

Bu arada banka ve vade aynı.

Yorum bağlantısı
Evren Erdoğan

Evren Bey,

Siz krediyi kullanırken sözleşmede yapılandırma diye ek yaptırdınız mı? Şimdi bana sözleşme örneği geldi ve sözleşmede böyle birşey yazmıyor. iyice okudum sonrasında şube ile görüştüm sözleşmede yazmaz ama yapılandırma yapmak istediğinizi bize bildirdiğiniz vakit yapıyoruz dediler. Yani sözleşmede sabit faizli diye geçiyor ama banka bana şifahen söylüyor. Sizde de böyle birşey oldu mu paylaşırsanız sevinirim.

Bu arada banka ve vade aynı.

. Aynen benimkide şifayen konuşuldu.Bankacıda tanıdık olunca şüphe duymadım açıkcası.
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

. Aynen benimkide şifayen konuşuldu.Bankacıda tanıdık olunca şüphe duymadım açıkcası.

Ok, çünkü eğerki böyle birşey sözleşmeye ekleniyorsa ekleteyim dedim, benimki tanıdık değil ama samimi geldi bana, umarım faizler düşer de yapılandırırız ;) . Ben takip ediyorum eğerki düşüş olursa forumdan haberdar eylerim sizi, ben kaçırırsam sizde beni bilgilendirirseniz sevinirim. İlginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Evren Erdoğan

Ok, çünkü eğerki böyle birşey sözleşmeye ekleniyorsa ekleteyim dedim, benimki tanıdık değil ama samimi geldi bana, umarım faizler düşer de yapılandırırız ;) . Ben takip ediyorum eğerki düşüş olursa forumdan haberdar eylerim sizi, ben kaçırırsam sizde beni bilgilendirirseniz sevinirim. İlginize teşekkür ederim.

. Ben teşekkür ederim Kemal Bey temennimiz faizin inmesi.Aynen takip edelim,faiz indiriminde bilgimiz olsun,iyi günler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kümülatif yıllık herşey dahil faiz hesabını yaptırın. bu hesap yüzde 10-12 gibi ise enflasyon da aşağı yukarı aynı gittiği için çok ciddi zararınız olmayacaktır.  100 bin lira alıp 175 bin lira ödeyeceğim diyorsunuz genelde ancak bu yıllar içinde o zamanki 175 bin liranın alım gücü şimdiki 100 bine denk geliyor. tabi bu neredeyse öyle. tam değil. aradaki fark da banka karı. orda da bir sürü insan maaş alıyor zaten bedava yapmayacaklar bu hizmeti.

bir de benim hesabım şunu öneriyor. ödemenizin faiz kısmı biraz pahalıca bir kiraya karşılık gelebiliyorsa  diğer ana parayı biriktirip ev alıyorum diye düşünebilirsiniz. (teselli olarak)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Mert

Merhaba arkadaşlar, geçen hafta krediyi kullandım, zıraat bankasından 1,08 den. Evi aldık çok şükür 260 bin tl. elektirk su doğalgaz tüm abonmenlikler de bitti. Evi de taşıttım yerleştik. Allahım daha iyilerini sizlere de versin, Allahım evi olmayanlara da nasip eylesin. Allah bana da ödeme kolaylığı versin. Zıraat bankası 1,08 bir hafta kullandırdı dedi. Şimdi en uygun 1,10 muş. İleride nasıl olur bilemem. Herkese hayırlı günler dilerim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, geçen hafta krediyi kullandım, zıraat bankasından 1,08 den. Evi aldık çok şükür 260 bin tl. elektirk su doğalgaz tüm abonmenlikler de bitti. Evi de taşıttım yerleştik. Allahım daha iyilerini sizlere de versin, Allahım evi olmayanlara da nasip eylesin. Allah bana da ödeme kolaylığı versin. Zıraat bankası 1,08 bir hafta kullandırdı dedi. Şimdi en uygun 1,10 muş. İleride nasıl olur bilemem. Herkese hayırlı günler dilerim.

Cok sevindim :) Allah agiz tadiyla oturmayi nasip etsin tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

hayırlı olsun turbulanslı dönemdeyiz. yeni eve taşındım diye eşyalara vs çok açılmayın birkaç ay gözleyin ortamı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Hayırlı olsun. Bu işlerde sağın solun lafına bakmamak lazım. Enflasyon gerçeğinin olduğu ülkede bu faizler çok değil. Birkaç yıla ödediğiniz taksitler pul olur, eviniz %50 değer kazanır, ödemediğiniz kiralar da yanınıza kar kalır. Yeter ki Allah sıhhat versin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ok, çünkü eğerki böyle birşey sözleşmeye ekleniyorsa ekleteyim dedim, benimki tanıdık değil ama samimi geldi bana, umarım faizler düşer de yapılandırırız ;) . Ben takip ediyorum eğerki düşüş olursa forumdan haberdar eylerim sizi, ben kaçırırsam sizde beni bilgilendirirseniz sevinirim. İlginize teşekkür ederim.

Normalde konut kredisi faizlerinin haziran ayında düşmesi bekleniyordu. Ancak bu son başbakan değişikliği ve AB ile vizesiz geçiş gibi konulardan etkilendiği için birkaç ay ötelendi diye biliyorum. Bende yeniden yapılandırma bekleyen biri olarak takipteyim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...