İçeriğe Yönlendir

Karavan Kullanan Var Mı?

Fatih Hanoğlu
Çözüme git Görkem Azizoğlu tarafından,

Recommended Posts

1.25 fiesta ne çeker be 1200kg karavanı.  :)

Balıkesir asker hastanesi yokuşunda sanırım karavan arabayı çekmeye başlar. :) Zaten önden çekiş 1 0 yenik başlıyor karavan işinde

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Çekmede 750 kiloyu geçerseniz ruhsat gerekli. Her yıl muayene gerekli.

750 altında olanlar ise hayalet diyebiliriz hiçbirşeyi yok. Herhangi bir yerden plaka bastırıp takar ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Erba, başoğlu, pino üçününde atölyelerini gezdim çekme karavanlarını inceledim. Erba da şu an 525'in fiyatı 22750 ama ihtiyaçlara cevap verecek mi ona bakalım.

Isınma: ısınma işini gazlı ve elektrik kullanmayan bir sistemle çözmelisiniz. Pinonun sahibi olan beyfendi tüpün üstüne bir çaydanlık koydunuz mu sıcacık olur içerisi gibi bir önerme ile geldi bana. Tabi ki evet deyip geçtim. Avrupa tip karavanlarda truma denen ısıtıcı ile içerisi daima stabil ve homojen şekilde ısınıyor.

Buzdolabı: yerli karavanların içinde bir tane yarım boy buzdolabı olur bunun için bir invertere ihtiyaç vardır ve dolap 220v ile çalışır. Elektriği sömürür diyebilirim. Akü ile uğraşmaktan keyfiniz kalmaz. Avrupa tip karavanlarda ise 3 yollu buzdolapları vardır 12v 220v veya gaz ile çalışır. Kamp alanı ya da dağ başı farketmez dolabınızı hep kullanabilirsiniz.

Sürüş Güvenliği: yerli çekme karavanla 90km'nin üstünü çıkın karavan arkanızda gezmeye başlar. Çok tehlikeli bir şeydir. Ki seyahat esnasında çekme karavanın içinde seyahat yasaktır. Avrupa tip bir karavanla 110 km/h da arkanızda olduğunu bile unutursunuz.

Karavanın içinde bulunduğunuzdaki güvenlikten bahsediyorsanız o taşıdığınız silahla ilişkili.

Banyo wc: yerli karavanlarda kasetli tuvalet genelde bulunmaz. Ekstradan alıp takarsınız. Duş ise bir hidrofor pompa ile sağlanır. Avrupa tip karavanda ise dıştan kasetli tuvalet genellikle standarttır. Duş çok daha stabildir. Pis su deposunu giderden daha yükseğe konumlandıran karavan imalatçıları var dikkatli olun.

Konfor: şüphesiz moto karavan daha konforlu, çünkü yaşam alanı ve seyahat alanı aynı yerde. Daha güvenli çünkü çeki demirinize bağlı bir römork yok arkanızda.

Enerji paneli moto ya da çekme farketmez takabilirsiniz istediğinize.

Ayrıca,

Pi2010 ve caretta hariç hepsi 750kg'ın üstündedir. Erba 525 çekme karavan düzenlenen belgede 750kg altı olarak satılıyor ama karavanı kantara çıkarın en az 1200kg gelir, adım gibi eminim. Yerli üretimin böyle falsoları olduğu için güven vermiyor insana.

Gelelim bence en önemli konu olan maliyete.

Moto karavan aldığınızda alkoven ya da camper farketmez, yeni bir aracınız olacak ve ekstra maliyetler olacak bunlar:

Muayene, mtv, sigorta, kasko, lastik, periyodik bakım ve yakıt giderleri.

Yılda 4 5 kez yapılacak bir keyif için bu maliyetlere katlanıp katlanmamak sizin elinizde.

Yazımda yerli karavanı öldürdün diyebilirsiniz ama gerçek inanın böyle. Atölyeleri gezince hepsini görüyorsunuz. 18mm lik tahtalar ile karavana mutfak bölümü yapılıyor. Ocak olarak 2li ev ocağı takılıyor. Su yalıtımı sıfır. Yürüyen gecekondu yapıyor yerli üreticiler. İnşallah kalite ölçütlerini biraz olsun artırırlar. Biraz daha teknik düşünürler.

Görkem bu karavan meselesine hakimsin anladığım kadarıyla. Yeni dergimiz için bu konuyla ilgili yazı yazabilir misin? Resimler, markalar, eksiler, artılar. 3-4 sayfaya kadar çıkabilirsin.

Uygun musun?

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Geçenlerde bende baktım fiyatlarına ama bu ayrıntı iyi olmuş. (Tır kullanmadık ama olsak kullanırız.)

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Görkem bu karavan meselesine hakimsin anladığım kadarıyla. Yeni dergimiz için bu konuyla ilgili yazı yazabilir misin? Resimler, markalar, eksiler, artılar. 3-4 sayfaya kadar çıkabilirsin.

Uygun musun?

Tabi ki abi tuzumuz olsun elimden geldiğince.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tabi ki abi tuzumuz olsun elimden geldiğince.

Eyvallah kardeşim. Aciliyeti yok, darlanma.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...