İçeriğe Yönlendir

10 Lt Yakıyorum

Suat Set

Recommended Posts

Eren Gökmen

Ben de kisin yaklasik 6-7 km mesafede, ön isitici aktif + klima acik + koltuk isitmalari acik sekilde 7,5-8,5 litre yakiyorum. 

mondeodaki motor benim motorun eski versiyonu + sadece 2km mesafe ile 10litre normal bence

Almanyada benzin ile dizel arasinda yaklasik 20 cent fark var. Avusturyada 10 cent. ikisinde de benzin pahali ama ucurum sayilabilecek bir fark degil. Türkiyede bu fark 60kurus ve bence bu ucurum bir fark. Aslina bakarsak yakit fiyati da benzin mazot arasi fark da türkiye ile avrupa arasinda asagi yukari ayni. Bugün almanyada normal dizel fiyati yaklasik 1,15€, Türkiyede 4,05tl, euro kuru ise 3,42tl. ama alim gücüne bakarsak türkiyedeki bir insan, avrupadaki bir insana göre yaklasik 3 kat daha fazla para ödüyor yakit icin.

Dizel 10000km ve üstü icin yine ekonomik ama bakimlarini aksatmamali ve yaklasik olarak ayda 1 kere dpf ye rejenerasyon icin firsat verilmeli. ki sadece dizele özel olan parcalar arizalanmadigi sürece, ayni arac uzun süre kullanilacaksa ve iyi bir fiyata alinmissa bence 10000km altinda da ekonomik

Eger arac sürekli 2-3km mesafede kullanilacaksa kücük bir benzinli arac daha ekonomik olacaktir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eger arac sürekli 2-3km mesafede kullanilacaksa kücük bir benzinli arac daha ekonomik olacaktir.

Evet güzel yorum.

Yorum bağlantısı
taner secer
(düzenlendi)

benim basda yazdigimda  gözden kacmis.  is yerim 3 km uzaklikda.      kis in o soguklarda  kar lasdik leri ile,  iki sinin toplami 1 litre den fazla etki eder yakisda, 8 litre  belki  8,5   ama  10 asla.  hala israr ediyorum 10 litre yakan mondeo  normal degil

tarihinde taner secer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yol pc yerine tabanca testi yapılmalı kısa mesafede. Yol pc kararsız kalabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Eger bu 2km mesafede cok dur kalk yapiliyorsa. Dip gaz cok yapiliyorsa 10lt az bile. Ki 2.0 tdci focus cmax da bu sekilde kullanimla ve daha uzun mesafelerle 12lt yakani gordum. Ama bu iki km mesafe bos yolsa. Pek dur kalk yapilmadan ve sakince kullaniliyorsa 10 lt cok. Eger boyleyse ben olsm ilk once isitma bujilerini kontrol ederdim (vuruntu oldugu icin ilk tercihim) sonra da enjektor hava+ eksoz sistemini kontrol ederdim. Ama herseyden once eger dpf varsa rejenerasyon icin yarim sat otobana cikar 1 vites dusuk kullanirdim. Ve dpf eger siviliysa sivisinin bitmemis oldugundan emin olurdum

Yorum bağlantısı
Suat Set

benim basda yazdigimda gözden kacmis. is yerim 3 km uzaklikda. kis in o soguklarda kar lasdik leri ile, iki sinin toplami 1 litre den fazla etki eder yakisda, 8 litre belki 8,5 ama 10 asla. hala israr ediyorum 10 litre yakan mondeo normal degil

Yakında enjektörleri revize ettiricem bakalım fark edecek mi. Bana da çok normal gelmiyor bu kadar yakması. Konuyu ben açmıştım. Sorun aslında 32 km ort hız gösterirken yol bilg. 8 lt ort tüketim gösteriyor. Fakat pompa değeri 10 lt. Evet sabah çok kısa mesafede yakar. Fakat biraz karma tüketim benimki. Yol pcdeki 32 km ort hız düşük evet ama 9 lt kabul edilebilir gibi. Dediğim gibi enjektör sıkıntılı olabilir zaten sabah vuruntulu çalışıyor
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ibrahim doğan

2 km mesafede araç ulaşması gereken motor ısısına (hararete) ulaşamadığından 10 lt yakması çok normal. bende 2009 mk4 var sabahları iş yeri mesafesi 11 km ortalam 22 km yol yapıyorum bendeki sonuçlar 8,6-9 lt arasında. mk4 ler şehir içi çok yakıyor ama uzun yolda bu değer 5,6 - 6 lt ye kadar düşer. 0-90 km/h 5,6 lt 90-145 km/h te 6 lt yakıyor 3000 km uzun yolda özellikle denedim. şehir içi 9 lt normal. 10 lt için ise bence sebebi kısa mesafede motor ısınmıyor.

eksozdan duman konusuna gelince öncelikle yakıtı ve filtreleri değiştirin derim. katkı maddesinden çözen arkadaş duymadım daha şimdiye kadar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...