İçeriğe Yönlendir

Kasko Yaptırıken Opsiyonel Donanımları Eklemek Gerekir Mi?

Ahmet Türedi
Çözüme git Mert Can Üzger tarafından,

Recommended Posts

Ahmet Türedi

Arkadaşlar bu konuda çok kararsız kaldım.Sigortacılarda konuya tam hakim değil.aracımı sıfır alırken 21.500 TL lik opsiyon paketleri eklettim.Led far,sunroof,platin beyaz ve tekno paket.

Aldığım zaman kasko yapan bayan bunları eklememiz lazım dedi ,banada mantıklı geldi ve eklettim.Şimdi kaskoyu yenileyecem fakat kimi sigortacı bunlara gerek yok araç fabrika çıkışlı nasıl ise ona göre ödeme yapılır deniyor.Kimisi pert anında sorun yaşarsın eklet diyor.aracım sonuçta ekletme yapmazsam 1.6tdci titanium olarak gözükecek ve bedel ona göre belirlenecek.Kafam karıştı kime inansam bilemedim.

100-200 Tl arası kasko fiyatında değişiklik yapıyor.Fark çok bişey değil büyük ihtimalle ekleteceğim ama bu konuya daha hakim aramızda sigortacılar var ise en azından konuyu aydınlatmış oluruz.

Cevaplarınızı için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eğer ki bahsettikleriniz titanium pakette standart olarak fabrika çıkışı yok ise ekletmeniz gerekiyor.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Aracın bilinen standart donanım harici eklenmesi iyi olur. Ama titanium için tanımlanan donanımlar harici, mesela ekstra navigasyon vb....

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Ahmet abi ver 100 lira yaptır allah korusun en ufak bir tıklamada 7 8 bin tl dir led farlar.  gelir bir eksper zaten 100 liralık sinirlendirir seni saçma sapan konuşup :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ahmet abi ver 100 lira yaptır allah korusun en ufak bir tıklamada 7 8 bin tl dir led farlar.  gelir bir eksper zaten 100 liralık sinirlendirir seni saçma sapan konuşup :D

:good1:

Ben büyük ihtimalle yaptıracağım zaten ama işin aslını öğrenmekte lazım.Amacım o, bazı insanlar bu opsiyonların eklendiğinden bile habersiz direk kasko yaptırıyorlar.Kaza anında baya sıkıntı yaşanabilir.Bu konuyu okuyanlar ve aracında opsiyon olup kasko detayından habersiz olanlarada referans olabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yakın zamanda benimde başımdaydı bu sorun. Poliçeye yazdırmanız gerekiyor ek teminat olarak. Bazı acentelar gerek yok öderler diyor ama onlar titanium donanım olarak varsayıyorlar bu ekstra saydıklarınızı. Bilmedikleri için öyle diyorlar. Pert durumunda aracınız titanium olarak gözükecek ve başka hiç bir şey ödenmeyecek ekletmediğiniz durumda.. Mutlaka yazdırın.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Malesef ekletmeniz gerekiyor.çünkü titanyum paketli araca x paket veya atıyorum medya paket ekletirseniz . kaskoya eklittiliyor. lakin şöylede bir antikap var siz aracı alırken titanyum araç fiyatı artı ekletiğiniz paketlerle fatura kesiliyor .normalde ekletmeseniz de almanız gerekir ama malesef işleyiş gecikme ve iş bilmeyen insanların davranışı acabalar kalmasın kafanızda ekletin gitsin.

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ben 2014 model aracım için cam tavan, tekno paket ve navigasyonu ekletmek zorunda kaldım. Ancak tüm paketler için değerleri benden talep ettiler. Mecburen Ford'un sitesine girip bugün o opsiyonlar alındığında ne kadarsa o bedelleri bildirdim. Bu mantıkla bakınca, opsiyonlar 18bin lira tuttu.

Tabii bu hesap mantığı bayağı saçma oluyor. Neden derseniz, aynı opsiyon Titanium'da ayrı Selective'de ayrı fiyat. Sadece bu kadarla da kalmıyor, 1.5L ile 2.0L motor seçeneklerinde de ayrı fiyat. Hatta madem opsiyonlar sigortalanıyor, o zaman bedeli 2bin lira olan "metalik boya" bile sigortalanmalı :)

Bu sene acele olarak sigortalattığım için aracımı opsiyon konusunda çok detaya giremedim, varsın olsun dedim. Ama gelecek yıl gerçekten düzgün bir çözüm bulmak gerekecek.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Led far vs. gibi fabrikada takılan donanımı ekletmenize gerek yok. Hasar sonrası şase numarasından sorgulama yapıldığında aracın led farlı, sunrooflu olduğu görülmektedir. Ancak basamak, navigasyon, park sensörü gibi araca fabrikada değil de bayii de ekletilen donanım varsa onu poliçede bildirmeniz gerekmektedir. 

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

Bencede opsiyonal donanımları fabrika çıkışlı olarak aldıysanız kasko poliçenize ekletmenize gerek yok,çünkü o donanımlar aracınız şase numarasına kayıtlı.ancak aracı bayiden aldıktan sonra sonradan navigasyon,krom kaplama gibi donanımlar eklettiyseniz bunu poliçenize ekletmeniz gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Led far vs. gibi fabrikada takılan donanımı ekletmenize gerek yok. Hasar sonrası şase numarasından sorgulama yapıldığında aracın led farlı, sunrooflu olduğu görülmektedir. Ancak basamak, navigasyon, park sensörü gibi araca fabrikada değil de bayii de ekletilen donanım varsa onu poliçede bildirmeniz gerekmektedir. 

Bundan eminmisiniz.Benim araç fabrikadan tüm opsiyonları monte edilerek çıkartıldı.Ama 1.6 tdci kasko bedeli olarak 103.000 Tl görünüyor.Benim aracımın opsiyonsuz hali gibi.Pert anında ben bu opsiyonları ile birlikte olan bedeli alabilirmiyim?Veya kaza anında led far kırıldı diyelim led farı öder mi kasko firması?yoksa normal titaniumlardaki mercekli far parasımı ödeyecek?

Yine kafam karıştı :) tamda netleştirmişik.

Yorum bağlantısı
Serhad İncedere

Örnek olarak LPG'yi düşünün, ekletilmediği zaman lpgden kaynaklanan bir yangında sigorta karşılamıyor. Ben pioneer teybe kadar eklettim  :D

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Ben 1 hafta önce kaskomu yenilettim. Aracim 2013 titanium x paket c max. 2013 ten 2016 ya kadar aracim policede titanium olarak göründü. X Paket içeriği ise policeye "aracımız x paket olup ....... gibi titanium donanıma ek özellikleri vardır" gibi bir not dusulerek 5-6 bin tl ek teminatla kaskolandi. işin saçmalığı 2012 model tit x olarak kasko değer listesinde var ama 2013 sadece titanium var. Oysa ki 2013 grand c max titanium x paket olarak kasko değer listesinde var ama compact ( 5 koltuklu) 2013 yılı için sadece titanium var. Daha önce bu konu ile ilgili türkiye sigorta birliğine talepte bulunmuştum ama sonuç değişmedi. Bu sene kaskomu farklı bir acentadan yaptırdım ve sigortacım bölge müdürlüğü vasıtasıyla sorunu çözdü. Artık 2013 titanium x paket olarak kasko değer listesinde görünüyor.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Sizin konuya dönersek: Aracınızın donanımına en yakın paket seçildikten sonra geriye kalan donanım için ek teminatla kasko yapılması lazım.

Bazı iş bilmez sigortacilar sellective paket mondeoyu trend olarak gösterip ödeyeceğiniz miktarı düşük hale getirip size hesaplı kasko fiyatı çıkarıyorlar. Onda sorun yaşama ihtimaliniz yüksek.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Banada bu mantıklı geliyor. Aracın şase nosunda ne varsa o takılacak kaza durumunda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mert Can Üzger
(düzenlendi)

Bundan eminmisiniz.Benim araç fabrikadan tüm opsiyonları monte edilerek çıkartıldı.Ama 1.6 tdci kasko bedeli olarak 103.000 Tl görünüyor.Benim aracımın opsiyonsuz hali gibi.Pert anında ben bu opsiyonları ile birlikte olan bedeli alabilirmiyim?Veya kaza anında led far kırıldı diyelim led farı öder mi kasko firması?yoksa normal titaniumlardaki mercekli far parasımı ödeyecek?

Yine kafam karıştı :) tamda netleştirmişik.

Şöyle izah edeyim. Aracı bayiden sıfır olarak alırken özel araç sipariş ettiğinizde aldığınız donanım paketinin üzerine Led far, led stop gibi donanımlar eklettiniz. Aracınız bu donanımlar eklenerek fabrikada üretildi ve trafiğe çıktı. Herhangi bir kaza vukuunda değişecek olan parçalar aracınızın şase numarası yedek parça sistemine girildiğinde belirtilen parçalardır. Fabrikadan led farlı olarak çıkan aracın şase numarasından sorgulama yapıldığında farı led far olarak çıkmaktadır. Bu sebeple hasar anında şase numarasına göre belirtilen parçadan farklı bir parçanın takılması mümkün olmadığından araç üzerindeki parça ne ise o takılır.   

tarihinde Mert Can Üzger tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Şöyle izah edeyim. Aracı bayiden sıfır olarak alırken özel araç sipariş ettiğinizde aldığınız donanım paketinin üzerine Led far, led stop gibi donanımlar eklettiniz. Aracınız bu donanımlar eklenerek fabrikada üretildi ve trafiğe çıktı. Herhangi bir kaza vukuunda değişecek olan parçalar aracınızın şase numarası yedek parça sistemine girildiğinde belirtilen parçalardır. Fabrikadan led farlı olarak çıkan aracın şase numarasından sorgulama yapıldığında farı led far olarak çıkmaktadır. Bu sebeple hasar anında şase numarasına göre belirtilen parçadan farklı bir parçanın takılması mümkün olmadığından araç üzerindeki parça ne ise o takılır.   

Evet benim de savunduğum nokta buydu işte..Aracı sorguladığında zaten şaseden neyse o çıkacaktır. Ancak bu durumda da şunu söylüyorlar ; Siz aracı titanium olarak sigortalattığınızda x paketi söylemediğinizde acenta yada sigorta şirketi bunu düz titanium olarak poliçe düzenler ve ek teminat almaz sizden ilerde de bir sorun olduğunda sıkıntı çıkartır deniliyor.

Yani aslında poliçe yapılırken mutlaka aracın donanımı sorgulanmalı ama bu mümkün olmadığı için (ben sorgulanacak bir yer olması gerektiğini de düşünüyorum ama mümkün değilmiş) sorunlar çıkıyor.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Ford Etis den şase ile bakıldığında o şaseye ait araç da ve opsiyon varsa görülüyor. Bencede Mert Can beyin dediği mantıklı geldi bana.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bende bugün yaptığım beyin fırtınası sonrası Mert Can beyin verdiği cevabı,n olması gereken cevap olduğu kanaatine vardım.Ve kaskomu o şekilde yaptırdım.Araç fabrikadan nasıl çıktıysa o şekilde onarılması gerektiği hususunda sigortacı ile anlaştık,ayrıca kasko tutanağında belirtilen araç bedelinin önemsiz olduğunu aracın mevcut orjinal hali ile piyasada kaç para ise o değerden rayiç bedel belirleneceğini öğrendim.Yani kasko poliçesinde 80.000 tl görünen bir araç piyasada 100.000 tl ye satılıyor ise kasko firması 100.000 tl ödeme yapıyor.Eskiden poliçedeki değerin %10 u kadar fark verilebiliyorken şuanda böyle bir sınır yokmuş. yani poliçedeki fiyat formalite haline dönüşmüş durumda.

Yorum bağlantısı
İsa Acar

Türkiye sigortalar birliğinin yayınlamış olduğu değerlere göre ödeme yapılıyormuş önceden, fakat şimdi poliçelerde yazdığı üzere "...rayiç değer yetkili/özel araç satışı yapan galeriler ile internet üzerinden araç satışı yapan siteler üzerinden belirlenir" denmekte...

Yorum bağlantısı
Ali Gök

ben itiraz ediyorum buna :D   şase numarası doğru olan aracın yakıt türü dahi yanlış yazılırken garanti hata olur bu işte :D

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Peki aracim trend olarak kasko yapıldığında 650 tl ödeme yapmam gerekirken titanium x paket olduğunda 750 tl ödeme çıkıyor. Ben nasılsa kaza durumda fabrika çıkışı ne varsa o ödenir diyerek neden fazla odeyeyim? Trend paket üzerinden kaskolatirim. Başımdan geçti o yüzden... eski aracimin kaskosunu c max a aktarttim eski sigortacıma telefon ederek. Elinde araç faturası olduğu halde aracımi trend üzerinden kaskolamis. Fiyat düşük çıktı tabi. Aradan 6 ay geçti. Ön cam catlayinca exper " aracıniz trend paket olarak görünüyor. Istmali ve güneşi yansıtan on cam ödemesi için fark vermeniz gerekiyor dedi. Uzun bir uğraştan sonra kavga dövüş sorunu çözdüm.

Sadece sase numarası üzerinden kasko fiyatı ne zaman çıkarsa ozaman dediğiniz geçerli olur.

Eseginizi sağlam kazığa bağlayın ve ek teminatlarla detaylı şekilde kaskolatin aracınızı...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

Peki aracim trend olarak kasko yapıldığında 650 tl ödeme yapmam gerekirken titanium x paket olduğunda 750 tl ödeme çıkıyor. Ben nasılsa kaza durumda fabrika çıkışı ne varsa o ödenir diyerek neden fazla odeyeyim? Trend paket üzerinden kaskolatirim. Başımdan geçti o yüzden... eski aracimin kaskosunu c max a aktarttim eski sigortacıma telefon ederek. Elinde araç faturası olduğu halde aracımi trend üzerinden kaskolamis. Fiyat düşük çıktı tabi. Aradan 6 ay geçti. Ön cam catlayinca exper " aracıniz trend paket olarak görünüyor. Istmali ve güneşi yansıtan on cam ödemesi için fark vermeniz gerekiyor dedi. Uzun bir uğraştan sonra kavga dövüş sorunu çözdüm.

Sadece sase numarası üzerinden kasko fiyatı ne zaman çıkarsa ozaman dediğiniz geçerli olur.

Eseginizi sağlam kazığa bağlayın ve ek teminatlarla detaylı şekilde kaskolatin aracınızı...

Sizin durum farklı siz donanımı eksik belirtmekten bahsediyorsunuz.Ben aracımı style olarak değil titanium olarak yaptırıyorum.Yani seçilebilecek en üst kriteri seçiyorum.Ayrıca kaskoyu yaptırdığım firmanın poliçesinde şu ibare var,

-Standart ve Opsiyonel Ekipman/Donanım Klozu

Sigortalı aracın fabrika çıkışı standart donanımı içerisinde yer alması şartıyla (opsiyonel olmayan)

orjinal ses ve görüntü cihazları poliçe üzerinde belirtilmemiş olsa dahi aracın rayiç bedelinin azami

%10'una kadar teminat kapsamında olacaktır. Araca sonradan monte edilmiş olan her türlü ses ve

görüntü cihazları ve tertibatının (radyo-teyp, ekolayzer, kolon, anfi, cd player, televizyon, navigasyon

vb) teminat kapsamına dahil edilebilmesi için poliçe üzerinde cihazın marka, tip ve seri numarasının

belirtilmiş olması şartı aranacaktır. Sonradan monte bir cihazın tamamen hasarlanması veya çalınması

durumunda ödenecek tazminat cihazın marka, tip ve seri numarası itibariyle piyasa rayiç bedeline göre

belirlenecek olup, bilgi formu ve poliçelerde tip, seri numarası olmayan araca sonradan monte edilmiş

cihazlar için ödenecek tazminat ilgili markanın piyasada ilan edilmiş olan en düşük model değeri

olacaktır. Aracın orijinal veya sonradan monte ses ve görüntü cihazlarının teferruatının herhangi bir

hasarı nedeniyle tazminat ödenmesi sonucunda ilgili teminat sona erecektir. Hasar sonrası araca

monte edilecek yeni ses ve görüntü cihazı, ek prim karşılığında poliçe teminatına dahil edilebilir.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Burda sunroof yada diğer elektronik donanımlardan veya aracın boyasından falan bahsetmiyor.Buna benzer birde lpg ile ilgili madde var.Sonradan takılan cihazlar harici fabrikasyon olan herşeyi aynen ödeyecektir.Bazılarından eskime payı düşülebiliyormuş o ayrı tabi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...