İçeriğe Yönlendir

Volvo V60 1.6 T4 Ve Passat Variant 1.4 Tsi Önerisi

Halis Parlak

Recommended Posts

Serhat Çerçi

önce güvenlik diyorsun da volvonun adı var sadece. iki araç da aynı oranda güvenli. sizin sürüşünüze bağlı asıl mesele.

comfortline alıp high yapıp yapmamak elinizde. aracınız temiz olsun ama highline olmasın. benim görüşüm budur.

Ikisi de ayni oranda guvenli derken ? iihs'nin yaptığı small overlap çarpışma testinde passat'in bir ust kasası Acceptiple almış, yani 4 üzerinden 3 almış. V60 ise testteki en yüksek dereceyi alarak 4 üzerinden 4 almış. Passat'in alt kısmı 16 cm iceri girmiş, gösterge paneli 11 cm içeri girmiş. Volvo'da ise ayak kısmından max 10 cm içeri girme var. Üstelik agirlik olarak Volvo 200 kg'den daha fazla ağır Passat'a göre. Bunun çarpmada oluşturacağı kayda değer şekilde daha yüksek momente bağlı ciddi oranda daha fazla şiddetli bir çarpışma yükünü Volvo'nun Passat'a göre çok daha iyi sönümledigini görüyoruz. Iki arabada boş ağırlığını duvara çarparak hareket enerjilerini durduruyor, oluşan enerjiyi karoserleri emiyor ve bu durumda ağırlık ciddi dezavantaj olmasına ragmen Volvo passat'tan yaklaşık % 40 daha az şasi hasarı alıyor ve kabine de daha az darbe şiddeti yansitiyor. Buradan çıkan bir diger sonuç da şu, Allah muhafaza kafa kafaya çarpışma anında ağırlığın avantaja döndüğünü hesaba katarsak bu iki aracın çarpışması durumunda %20 daha ağır ve oldukça daha saglam olan Volvo'nun passata olan güvenlik üstünlüğü cok daha artiyor, şüphesiz böyle bir durumda tercih yapma durumu olsa herkes Volvo'nun içinde olmak ister, gene Allah korusun denecek bir durum. Passat tabiki saglam ve güvenli bir araç, ancak malesef bir Volvo degil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

çin malı

açık olayım: ikisi de çok güvenli. burda belirleyici faktör artık şöför.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Halis hocam al artık bir Mondeo keyfini sür.

Beğendiğim bir mondi var o da 90 bin küsür çok para yani :) Belli de olmaz mondi bir yanımda eksiklik olarak duruyor. :good1:

Ikisi de ayni oranda guvenli derken ? iihs'nin yaptığı small overlap çarpışma testinde passat'in bir ust kasası Acceptiple almış, yani 4 üzerinden 3 almış. V60 ise testteki en yüksek dereceyi alarak 4 üzerinden 4 almış. Passat'in alt kısmı 16 cm iceri girmiş, gösterge paneli 11 cm içeri girmiş. Volvo'da ise ayak kısmından max 10 cm içeri girme var. Üstelik agirlik olarak Volvo 200 kg'den daha fazla ağır Passat'a göre. Bunun çarpmada oluşturacağı kayda değer şekilde daha yüksek momente bağlı ciddi oranda daha fazla şiddetli bir çarpışma yükünü Volvo'nun Passat'a göre çok daha iyi sönümledigini görüyoruz. Iki arabada boş ağırlığını duvara çarparak hareket enerjilerini durduruyor, oluşan enerjiyi karoserleri emiyor ve bu durumda ağırlık ciddi dezavantaj olmasına ragmen Volvo passat'tan yaklaşık % 40 daha az şasi hasarı alıyor ve kabine de daha az darbe şiddeti yansitiyor. Buradan çıkan bir diger sonuç da şu, Allah muhafaza kafa kafaya çarpışma anında ağırlığın avantaja döndüğünü hesaba katarsak bu iki aracın çarpışması durumunda %20 daha ağır ve oldukça daha saglam olan Volvo'nun passata olan güvenlik üstünlüğü cok daha artiyor, şüphesiz böyle bir durumda tercih yapma durumu olsa herkes Volvo'nun içinde olmak ister, gene Allah korusun denecek bir durum. Passat tabiki saglam ve güvenli bir araç, ancak malesef bir Volvo degil.

Güvenlik konusunda bu ikisi arasında tabiki volvo.Bunu tartışmaya gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Guvenlik volvo, yalitim ve konfor volvo, yol tutus volvo, malzeme kalitesi volvo, donanım volvo, imaj volvo,sürüş keyfi volvo, hacim passat, ikinci el passat.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Guvenlik volvo, yalitim ve konfor volvo, yol tutus volvo, malzeme kalitesi volvo, donanım volvo, imaj volvo,sürüş keyfi volvo, hacim passat, ikinci el passat.

v60 sürmedim ama konfor konusunda passat diyorum.Hacim ve ikinci el konusunda passat  zaten.

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren Bey,ben alırsam bütçem çerçevesinde full almaya çalışırım.Lakin aban yakıt konusunda yorum yapmadınız bir kıyaslama bekliyorum sizden :)

Haklısınız. Benim araç dizel olduğu için yorum yapamadım. t3 galiba 1.5 ecoboost. Ecoboostların tüketimine göre belki yağlı tip powershift etkisi ile 1lt kadar az yakabilir Mondeo'ya göre. Ben dizelden çok memnunum. 6.2lt/100km ortalaması şehir içi ortalama 40km hız ile alınan değerler.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bence volvo farklıyı sevdiğim için başka sebebi yok :) vagcılar kızacak şimdi ama vw tasarımı yüz yıldır aynıymış gibi, çok düz geliyor bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi
(düzenlendi)

v60 sürmedim ama konfor konusunda passat diyorum.Hacim ve ikinci el konusunda passat zaten.

V60 kullanmadığınız için böyle düşünüyorsunuz, bence bir test edin, aradaki konfor ve yalitim farkini göreceksiniz, volvo konfor ve sessizligi ile sizi şaşırtacak. Passat'in en son kasasından da daha sessiz bir araç v60, hem tok, hem konforlu.

Ancak nadir bulunan bir araç olmasinin olusturacagi muhtemel sıkıntıları da göz önünde bulundurmak gerek.

tarihinde Serhat Çerçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Bence volvo farklıyı sevdiğim için başka sebebi yok :) vagcılar kızacak şimdi ama vw tasarımı yüz yıldır aynıymış gibi, çok düz geliyor bana.

Ben de son 5 yıldır vag takılıyorum ve memnunum ama marka fanatiği değilim :)

V60 kullanmadığınız için böyle düşünüyorsunuz, bence bir test edin, aradaki konfor ve yalitim farkini göreceksiniz, volvo konfor ve sessizligi ile sizi şaşırtacak. Passat'in en son kasasından da daha sessiz bir araç v60, hem tok, hem konforlu.

Ancak nadir bulunan bir araç olmasinin olusturacagi muhtemel sıkıntıları da göz önünde bulundurmak gerek.

Dediğim gibi test etmedim.Uygun bir araç olursa test edeceğim.Nadir bulunması da dediğiniz gibi sıkıntı bakalım kısmet :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...