İçeriğe Yönlendir

Plakama Gelen Yanlış Ceza

Ozlem Kaya

Recommended Posts

Ozlem Kaya
Merhaba Arkadaşlar,

04 Ekim 2016 tarihinde eve gittiğimde kapıda PTT Bildirimi gördüm, trafik cezası idi, ertesi gün Muhtarlıktan gidip aldım. Cezaya baktığımda plakanın şahsıma ait olduğunu, fakat aracın bambaşka bir araç olduğunu gördüm. Ceza üzerinde plaka bana ait, araç ise, Kırmızı Fiat Kamyonet olarak tanımlamıştı ve ben belirtilen tarihte o İlçe'de bulunmamıştım. Bunun üzerine, Ankara'da ikamet etmem sebebi ile Kurtuluş'ta yer alan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne gittim, orada baktılar ve cezanın yanlış yazılmış olduğunu, cezayı yazan Polis Memuru'nun teyit etmesi için normalde plakayı sistemden kontrol etmesi gerektiğini fakat kontrol etmeden gönderdiğini söylediler. Ayrıca yeni gelen düzenlemeye göre, sadece cezanın yazıldığı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün baktığını söylediler. Ceza Sincan Trafik Denetleme Büro Amirliği'nden yazılmıştı, işimden gücümden bir kez daha izin aldım, bu sefer 30km ötemdeki Sincan Emn. Md. 'lüğüne gittim, Ceza İşlemleri Birimi'ne çıktım, cezaya baktılar, akabinde üzerine "İtiraz halinde Sincan Ankara Batı Sulh Ceza Hakimlikleri Yetkilidir" kaşesini basıp, Elvankent Sulh Ceza'ya başvurmam gerektiğini söylediler, aksi halde evrak dolaşır, zaman kaybı olurmuş, bunu da paylaşmak istedim sizlerle. 

Bugün dilekçemi yazdım, ekine gerekli belgeleri ekledim ve yine işimden izin alarak 30km öteye gitmem gerekiyor, kimseye sitem etmek değil amacım, hepimiz insanız hata yapabiliriz, yapacağız ama, keşke göndermeden önce, plakayı sistemden sorgulasalardı, ben 2 gündür işimi bıraktım enerjimi buna verdim, gelmem, gitmem, zamanım, emeğim ne olacak... 

Dilekçeyi hazırlamamda bana yardım eden ve yol gösteren Metin Akbal Hocam'a çok teşekkür ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Geçmiş olsun.  İnsan illaki hata yapabilir.  Ancak profesyonel olunması gereken konularda beylik hatalar maalesef vatandaşı mağdur ediyor. Bayağı can sıkıcı olmuş. Mesafe yakın bile olsa harcanan zamana yazık. Tekrar geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Misafir

hallolur bir şekilde ama işte dediğim gibi biraz zaman alabilir ya sabır de  :)

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

inşallah plakadaki harf ya da rakamlarda sadece takdim tehir yapılmış ve sehven yazılmış olsun. eğer plaka klonlanmış ise benzer cezalarla sıkça karşılaşmanız mümkün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

inşallah plakadaki harf ya da rakamlarda sadece takdim tehir yapılmış ve sehven yazılmış olsun. eğer plaka klonlanmış ise benzer cezalarla sıkça karşılaşmanız mümkün. 

Evet bir de bu durum var tabi.  Allah korusun

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Geçmiş olsun umarım tez zamanda çözülür. Bu gibi durumlarda aslında bir yaptırım olmalı. Bunun adı hata değil çünkü ihmalkarlık. Eğer plaka sorgulanmış olsaydı sorun da olmayacaktı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ceza makbuzunda tc niz yazıyor mu?

noter satış sözleme tarihinden önce ise sıkıntı olmaz. uğraşmayın.

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

ceza makbuzunda tc niz yazıyor mu?

noter satış sözleme tarihinden önce ise sıkıntı olmaz. uğraşmayın.

Hayır TC'm yazmıyor, direk plakaya gelmiş.

Geçmiş olsun.  İnsan illaki hata yapabilir.  Ancak profesyonel olunması gereken konularda beylik hatalar maalesef vatandaşı mağdur ediyor. Bayağı can sıkıcı olmuş. Mesafe yakın bile olsa harcanan zamana yazık. Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ederim Murat Bey, maalesef uğraşacağım.

hallolur bir şekilde ama işte dediğim gibi biraz zaman alabilir ya sabır de  :)

Umarım.

Geçmiş olsun umarım tez zamanda çözülür. Bu gibi durumlarda aslında bir yaptırım olmalı. Bunun adı hata değil çünkü ihmalkarlık. Eğer plaka sorgulanmış olsaydı sorun da olmayacaktı.

Fikret Bey teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

ceza tarihi noter satışından önce ise bence uğraşmayın

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

ceza tarihi noter satışından önce ise bence uğraşmayın

Mustafa Bey aracımı 24 Haziran 2016 tarihinde sıfır olarak almış bulunmaktayım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dilekçeyi hazırlamamda bana yardım eden ve yol gösteren Metin Akbal Hocam'a çok teşekkür ediyorum. 

Dilekçeye Metin Hoca yardımcı olduysa % 100 çözersin bu işi.. 

5 radar cezasını iptal ettirerek bu konudaki tecrübesi nirvanaya ulaşmış kişi kendisi.. :)

Geçmiş olsun... 

kopya plaka da olabilir :)

Hehe başından geçen bilir demi... 

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

kopya plaka da olabilir :)

Hayır düşünmek bile istemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Yasal düzenlemeler yapılırken biraz işin pratiği düşünülse keşke..Bana Mardin Nusaybinden hatalı ceza gelse itiraz için orayamı gidicem? Vatan saolsun diyip ödeyeceksin...biraz trajikomik geldi bana

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Nasrettin Hoca nın işi gibi doktor değil eşekten  düşeni bulmak lazım

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun. Ben olsaydım itirazımı doğrudan Adliye binasında bulunan trafik mahkemesine yapardım. Güzel bir dilekçe yazıp durumu anlattıktan sonra pirincin taşını ben değil onlar ayıklarlardı. İlgili yerlere yazıp çizselerdi. Cezayı ödemiş olsanız bile sonra dan mahsup ettirebilirdiniz. İtirazınızın kabul edileceğinden eminseniz ödemeden de sonucu bekleyebilirdiniz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)

5 radar cezasını iptal ettirerek bu konudaki tecrübesi nirvanaya ulaşmış kişi kendisi.. :)

Geçmiş olsun...

Oncelikle gecmis olsun. Tatli yiyemeyenlerin gozu kalmis demik ki :) Mehmet Abi tesekkur ederim dusuncen icin :) Su an yorumlara bakarak klon plaka olayi varsa durum daha vahim ruhsat degisimine kadar gider bu is.

Yerinde olsam ugrasirim. Cezayi acimadan yollayana bende acimazdim telefonda konustugumuz duruma da bakarak.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Geçmiş olsun... 

Teşekkür ederim Mehmet Bey, evet saolsun tek tek kontrol etti  :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Devlet kurumunda insanlık hali diye bişey olmaz, hata eşe dosta yapılır vatandaşa değil, bu işin bir yaptırımı olması lazım, ne acıdır ki hemen hemen herkes benzer konularda muzdarip olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ben artık ne vergi nede ceza odemiyorum. Nasıl olsa 4-5 yılda bir af geliyor küçük cezalarda siliniyor. Siz HGS OGS geçişlerindende ihlal kontrolü yapın sonra yeni süprizler çıkmasın. Geçmiş olsun.

Sent from my SM-N9000Q using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Misafir

Özlem öncelikle geçmiş olsun,sen dua et 1 yıl sonra faizi ile gelmemiş.

Ben ne çektim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sent from my SM-N9000Q using Tapatalk

Erdoğan Bey, tapatalk imzanızı kapatmanız gerekiyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın. Çok sıkıntılı olmasa da uğraştırıyor, insanı işinden gücünden ediyor. İnşallah kolayca halledilir.

Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem
(düzenlendi)

Geçmiş olsun. "Hata" adı altında yapılmış ve basit gösterilmiş büyük bir olaydır. Zira mağdur olan siz ama ordan oraya koşturarak daha da mağdur edilen ve uğraştırılan yine siz. Bu arada plakaya ceza yazılıp kontrol edilmesi hususuna takıldım. Acaba bu cidden yapılıyor olsaydı aynı durumla karşılaşmış ama bağıra çağıra ilk gittiği trafik şubede işini çözen 3 kişiyi tanıyor olmam da tesadüf mü. Tekrar geçmiş olsun. Klon yada kopya değil işgüzar bir polis memurunun okuma zahmetine katlanmaksızın gördüğünü yorumlamasıyla alakalı bir yanlışlıktır muhtemelen siz iyi düşünün iyisi olsun. 

tarihinde Talha Burak Ertem tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Geçmiş olsun. Ben olsaydım itirazımı doğrudan Adliye binasında bulunan trafik mahkemesine yapardım. Güzel bir dilekçe yazıp durumu anlattıktan sonra pirincin taşını ben değil onlar ayıklarlardı. İlgili yerlere yazıp çizselerdi. Cezayı ödemiş olsanız bile sonra dan mahsup ettirebilirdiniz. İtirazınızın kabul edileceğinden eminseniz ödemeden de sonucu bekleyebilirdiniz.

Yetkisiz merciiye yapılan müracaat nedeniyle itiraz süresi kaçar. Yasa idari para cezalarına itiraz için sulh ceza hakimliklerini gösteriyor. Kesilen idari para cezası hukuka aykırı olabilir bunun ortadan kaldırılması mahkeme kararı ile sağlanır. Ister indirimli ödeyip itiraz edin itirazinizda cezanın iptali ile ödenen tutarın iadesini talep edersiniz isterseniz de ödemeyip sadece cezanın iptalini.

Geçmiş olsun bu arada.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...