İçeriğe Yönlendir

1. Ve 2. Viteste Sarsılma

Suat YAPICI

Recommended Posts

Suat YAPICI

Merhabalar aracım rektefiye oldu,bitti fakat bitmek tükenmek bilmeyen sıkıntılar devam ediyor.Araç 1.ve  2.viteste gaza yüklenip ayağımı gazdan çektiğim zaman araç kendini geri atıyor(Dalgalanma gibi ) .Bunu sebebini bilmiyorum.Fakat ustaya sorduğumda orijinal baskı balata bilya sachs biz luk marka kullandık ondan ifadesini kullanıyor.Sizce sorun ne olabilir???

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Yani Mehmet abi araç ayağını gazdan çekerken yavaşlıyor ya işte yavaşlarken dalgalanarak yavaşlıyor kendini salmıyor yani öyle bir durum bu durum özellikle 1. ve 2. viteste oluyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hımm.. 

Sebep Luk olamaz.. belki işçilik hatasıdır.. Yada başka bir sebep.. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Hah işte yaşadığım sorun ve cevabını bulamadığım dert küpü. Aynı sorunu 2 aydır yaşıyorum. Ne olduysa üst kapak açıldıktan sonra oldu. 1. 2. Ve hatta 3. Viteste bile 3000 devir ve altında ayağımı çekince beşik gibi sallamaya başlıyor araba. Akıp gitmiyor, düzgünce yavaşlamıyor, sallana sallana gidiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece kompresyone bindiği zaman mı hissediyorsunuz bunu... 

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Aynen derviş bir türlü sorunu çözemedik,hatta alt şanzuman takozu diye düşündük gereksiz yere değiştirdik yine düzelmedi,ve nasıl düzelir bilmiyorum...

Mehmet abi 3000 devire geliyor mesela ayağını gazdan çektiğin zaman beşik gibi sallanıyor arkadaşın  dediği gibi ileri geri

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilemedim valla.. Kullanmak gerek.. başka bir usta görsün... 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Abi dediğin gibi araç kompresore bindiği zaman yapıyor. Gazı bırak hiç gaz verme debriyaja frene bişeye basma normal gidip yavaşlaması gerekirken sallanmaya başlıyor yani tekliyor. Hele yokuş inerken daha beter oluyor. Benim üst takoz bitik demişti usta, onu yaptırdım dedi ama acaba diye aklımda kaldı. Takoz olsa çalışırkende belli olurdu. Şanzıman takozuyla alakası yok bunun, ya bi Sensör yada başka bişey. Sente ayarı olsa ilk çalıştırmada tık diye çalışmaz cekmez, gaz verincede tekler. Anlamadım gitti yahu

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Vallaha aldığımdan beri şurası burası rektefiye vs derken 7 bin tl harcadım daha tam istediğim gibi olmadı.Hayırlısı bakalım.Beni çok fazla rahatsız etmiyor fakat sinek ufak mide bulandırır bazen can sıkıyor heleki benzinde daha fazla diş gösteriyor.Acaba bir yerden havamı alıyor diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi dediğin gibi araç kompresore bindiği zaman yapıyor. Gazı bırak hiç gaz verme debriyaja frene bişeye basma normal gidip yavaşlaması gerekirken sallanmaya başlıyor yani tekliyor. Hele yokuş inerken daha beter oluyor. Benim üst takoz bitik demişti usta, onu yaptırdım dedi ama acaba diye aklımda kaldı. Takoz olsa çalışırkende belli olurdu. Şanzıman takozuyla alakası yok bunun, ya bi Sensör yada başka bişey. Sente ayarı olsa ilk çalıştırmada tık diye çalışmaz cekmez, gaz verincede tekler. Anlamadım gitti yahu

Motorda sorun.. 

Komresyona binmesi gerekirken kesik kesik gaz veriyor.. Yani bence hava alıyor bir yerden... 

Baskı balata olduğunu düşünmüyorum... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Motorda sorun..

Komresyona binmesi gerekirken kesik kesik gaz veriyor.. Yani bence hava alıyor bir yerden...

Baskı balata olduğunu düşünmüyorum...

Abi baskı balatalık durum değil bencede. Peki hava almış olsa gaz verincede tekleme yapmaz mı? Devir 1500 2000 lerde kendi kendine gezmez mi? Hani hava alacak yerlerede kendimce baktım ama bişey göremedim. Boğaz kelebeği hariç başka hava alacak yerler benim bildiğim kelebeğin arkasında manifolda giren 3 tane ufak hortum var. Onlara baktım bisey yok hepsi yerine tam takılı. Acaba gözden kaçırdığım bir durum mu var ki? Hava alan her yeri bilmiyorum çünkü
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Hava borularının yada motora bağlanan hava girişlerinin bir şeması vs. bişey sa en azından kendimiz kontrolünü yapardık

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Arac bunu gazda mi yapiyor? Eger gazda yapiyorsa benzinde de yapiyor mu?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Suat şanzuman takozunu nerden ve kaça aldın? Aslında benimde değişmem gerekiyor. Gazı verip bırakınca vites değişiminde ayrıca bir sallantı var. Onun ondan olduğu belli, gösterdim idare eder dediler ama yinede takıntılıyım değişsin istedim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Rolanti dalgalanmasi varken ayni sorunu yasiyordum. Oksijen sensorunu degisince her ikisinden de kurtuldum. Ben cok zor bulmustum sensoru ama tek_ford sitesinde satisa cikmis. Bence alin degisin. Zaten hala degismemistir duzelmese bile saglikli calismasina katki yapmış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Rolanti dalgalanmasi varken ayni sorunu yasiyordum. Oksijen sensorunu degisince her ikisinden de kurtuldum. Ben cok zor bulmustum sensoru ama tek_ford sitesinde satisa cikmis. Bence alin degisin. Zaten hala degismemistir duzelmese bile saglikli calismasina katki yapmış olursunuz.

abi haklısın ama motor açılmadan önce arabada bişeycik yoktu. bozuk olsa baştan beri yapmaz mıydı diye düşündüm şimdi :blush:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi baskı balatalık durum değil bencede. Peki hava almış olsa gaz verincede tekleme yapmaz mı? Devir 1500 2000 lerde kendi kendine gezmez mi? Hani hava alacak yerlerede kendimce baktım ama bişey göremedim. Boğaz kelebeği hariç başka hava alacak yerler benim bildiğim kelebeğin arkasında manifolda giren 3 tane ufak hortum var. Onlara baktım bisey yok hepsi yerine tam takılı. Acaba gözden kaçırdığım bir durum mu var ki? Hava alan her yeri bilmiyorum çünkü

Vakum hortumlarına bak... Bence baskı balata değil... Rolanti bozukluğu

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Vakum hortumlarına bak... Bence baskı balata değil... Rolanti bozukluğu

O hortumlar nerde hangileri abi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

motor üstündeki siyah parmak kalınlığında hortumlar... 

Yumuşamış mı kırılmış mı.. bakılmalı.. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

motor üstündeki siyah parmak kalınlığında hortumlar...

Yumuşamış mı kırılmış mı.. bakılmalı..

En iyisi bir ara ne kadar hortum varsa hepsini söküp bakayım sonrada kelepçeleyim. Hava işi de değilse artık deh deyip binicez valla
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Derviş ben antalyadan bir firmadan 65 tl ye aldım.Genelde heryerde bulunuyor.Kolay bulunan bir parça.Ya bizim araçlar bilgisayara bağlanmıyormu hangi sensör bozuksa nokta atışı yapsak.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

motorda sorun yoksa sanziman takozleri geliyor aklima. Cift kütleli volan mi var sizin arabada? volan degisti mi? ama eger sanziman veya volan ise sorun, ayagi gazdan cekince kisa bir süre sallar. Eger yavaslarken sürekli bir sallanma varsa motora odaklanmali. yine ayni sekilde eger baski balatada sorun varsa (iscilik büyük ihtimal) yine yavaslama boyunca sallanma yapar hizlanirkende fark edilir

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...