İçeriğe Yönlendir

Yeni Ve Acemi Şöförlerin Otomatiğe Yönelmesi

Mehmet Göktürk

151 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Harun Özden

Bence aşırı özgüven sonucu oluşan sorunları işleri zorlaştırarak (manuel kullandırarak) çözmek yanlış olur. İyi bir eğitim ve farkındalık daha güzel bir çözüm olur.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

+2.0 (insallah sonraki)

Ben ise otomatik aldigima pismanim, dip not...

Özlem hanım , niye ki ? bildiğim kadar Ankara dasınız.  Yani büyük şehir, Trafik sorunu az olan (varmı ki acaba,  neyse göreceli olarak diyelim) yerlerde otomatik ihtiyacı hissedilmeyebilir. Sonuç da her rahatlığın bir bedeli var . Otomatikler daha fazla yakıt yakar.

Gerçi arkadaşlar değinmiş ama İstanbul için, bende  konuşayım. Manuel bir araba ile saat 18 de bakırköyden çıkıp örneğin benim eve (Erenköy yaklaşık 30 km dir) gelen birinin sol bacağı yerinde duruyor ise ve hırsından vites kolunu koparmamış ise (baskı, balatanın pert olmasını saymıyorum)manuel hevesi için madalya veririm. (abartmayayım yemek ısmarlarım)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önce hangisinin öğrenildiği ve sonra hangisinin kullanıldığı belki çok önemli değil ama, manueli kullanmayı mutlaka bilmek gerekir.

Mehmet Göktürk hocanın vurguladığı fren yerine gaza basma olayı, kalkışta veya sürüş sırasında kazaya sebep olma anlamında değil, otomatik araçla bir sebepten dolayı kaza yapıldığında araç ilk darbeyi aldığında ayak, fren yerine gazdaysa araç seri şekilde kaza yapmaya devam edebiliyor. Buradaki ve diğer benzer videoları izlediğimizde kaza yapan araçlar manuel olsa, çoğu ilk darbeden sonraki duraklamada stop ederler ve kazalar serisine sebep olmazlar.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

Özlem hanım , niye ki ? bildiğim kadar Ankara dasınız.  Yani büyük şehir, Trafik sorunu az olan (varmı ki acaba,  neyse göreceli olarak diyelim) yerlerde otomatik ihtiyacı hissedilmeyebilir. Sonuç da her rahatlığın bir bedeli var . Otomatikler daha fazla yakıt yakar.

Gerçi arkadaşlar değinmiş ama İstanbul için, bende  konuşayım. Manuel bir araba ile saat 18 de bakırköyden çıkıp örneğin benim eve (Erenköy yaklaşık 30 km dir) gelen birinin sol bacağı yerinde duruyor ise ve hırsından vites kolunu koparmamış ise (baskı, balatanın pert olmasını saymıyorum)manuel hevesi için madalya veririm. (abartmayayım yemek ısmarlarım)

abi ankarada yakında istanbula dönüyor sabahları şekerin orası kilit 1 arabada 2 kişi olup işe giderse biz bu trafik sorununu çok çekeriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Yeni bir sürücünün zaten öğrenmesi ve dikkat etmesi gereken birçok şey varken bir de manuel vites ile uğraşma yükünü niye yükleyelim ki.

Trafiğe adapte olur, hakkı ile kullanmaya başlar sonra manueli dener ve daha sancısız öğrenir.

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Hımm taam ehliyet kalsın

:p

Haşmet Bey, evet Ankara'dayım, ve burada memur giriş-çıkış, Cuma-Cumartesi dışında pek trafik olmuyor açıkcası, olsa da baş edilmeyecek gibi değil. 5 yıl manuel araç kullandım ve keyfi başka, gücün kontrolu klasik deyimiyle, arabanın devir kontrolu sizde. Hiç yorulmamış, bıkmamıştım çok da keyif alarak kullanıyordum. Stronic şanzıman BMW'nin en son çıkan 9 ileri ZDF'sine rağmen hala piyasadaki en seri, ama araca yüklenip, ani bir sollama vs yapmanız gerektiğinde 2-3 saniye aptallaşıyor. Ondan hoşlanmıyorum, bunu kaç sürücü fark etti, ya da fark etmiştir ama kaç kişi şikayetci derseniz pek rastlamadım açıkcası ama ben sevmedim. Benim sürüş tarzıma hitap etmiyor maalesef, konfor mu evet konfor ama pişmanım ve manuel şanzımanı özlüyorum. 

abi ankarada yakında istanbula dönüyor sabahları şekerin orası kilit 1 arabada 2 kişi olup işe giderse biz bu trafik sorununu çok çekeriz.

Bu ara evet öyle Çiftlik Kavşağı'nda bayağı takılıyorum hergün ve Ankara Bulvarı'nda ama geç çıkarsam, yani memur saatlerinde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Mehmet hocam bende kesinikle size katılıyorum.Şu an yeni araç alma konusunda da hanımla manuel vites almanın mücadelesini veriyorum.Bu yazınızı da mutlaka okutturmayı düşünüyorum. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Özlem, seri kullanım için dsg fazlası ile yeterli, senin aracın 2 3 saniye düşünmesi bence sorun demek. Dsg mantığına aykırı bekleme yapması

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Özlem, seri kullanım için dsg fazlası ile yeterli, senin aracın 2 3 saniye düşünmesi bence sorun demek. Dsg mantığına aykırı bekleme yapması

Servet Abi bir dahaki gelişine sana ne demek istediğimi göstereceğim, o zaman daha net anlayabilirsin.

Yorum bağlantısı

Eşim manuelde öğrendi. Arabayı yokuşta kaldırabilme yeteneğini kazanmaya çalıştığı esnada da arabaya daha fazla hakim olmayı öğrendi ve o eşiği aşarak trafiğe çıktı. Şimdi gayet güzel kullanıyor ve artık otomatiğe geçebilir. 

Direk olarak otomatikte öğrenmiş olsaydı o geri kaydırmama becerisini kazanacağı kadar süreden önce trafikte bana göre eksik eğitim ve refleks ile mayın gibi araç kullanacaktı..

Olan da bana oldu arabayı kaptırdık :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vites geçişlerinde sorun yok... 

Sadece ani kalkışlar.. 

Bence bu kronik otomatik sorunu.. Ani dip gaz yapıp hızlanmak gerektiğinde, araç bir saniye falan gaza tepki veremiyor.. 

Bu durumu hem mondeoda yaşadım, hem nissanda yaşıyorum ben demekki dsg'de de aynı.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Az önce arkadaşın hanımı tamponu indirmiş.

Araç otomatik vites..park yerinden çıkarken vitesi R den D ye almayı unutmuş.

a17eed599bd8e9156869fd4b634cdc9f.jpg

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Refleks, olay anında karar verme ile debriyaj yeteneği farklı şeyler.

Benim icin araba surmek basli basina kabiliyet ve asla ogrenilemez. Erkek+bayan bir suru arkadasimda yasadim, otomatik, manuel farki gozetmeksizin. Kesinlikle yillar tecrube getirir ama bu bir yetenek, tamamen gorece dusunce ve gozlemimdir.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Geriden boşa veya 1 e almayı da unutabilirdi.

Otomatik vitesin aniden tepki vermemesi bir önlem bana göre, araba sürerken milisaniyeliğine gaza çok bassak beklenmedik ani hızlanma olur, 20-30 km gibi hızlarda gidilen akıcı trafikte kaza riski doğurur. Zaman zaman manuelde de gereğinden fazla basılıyor gaza, herkes yedire yedire mi kullanıyor manueli?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Aaaaa gaza basıyorum gidiyor frene basıyorum duruyor bu işler kolaymış deyip kendini yola atanlar çoğalıyor. Çarpışan otodan hallice geziyorlar sonra yollarda. Otomatik vites kısa zamanda öğrenmeyi sağlayabilir yararlıdır ama trafik kültürü, direksiyon hakimiyeti vs gibi konulara hakim olduktan sonra trafiğe çıkmaya cesaret edilmelidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Sadece ani kalkışlar.. 

Bence bu kronik otomatik sorunu.. Ani dip gaz yapıp hızlanmak gerektiğinde, araç bir saniye falan gaza tepki veremiyor.. 

Bu durumu hem mondeoda yaşadım, hem nissanda yaşıyorum ben demekki dsg'de de aynı.. 

ZF8 de de yaşıyorum aynı olayı. Ecopro ve Comfort modlarında.

Spor sürüş modunda yaşamıyorum. Bu modda gaza yüklenir yüklenmez ilerliyor, gerekirse beklemeden vites düşürüyor ki genelde düşürmüyor sanki.

Yanılmıyorsam bu sürüş modları A3'te de vardı. Dinamik sürüşe karşılık gelen modda düşük viteslerde çalışma prensibi olduğu için gaza bastığınızda extra bir vites düşürme operasyonuna gerek kalmıyor. Böylelikle lag oluşmuyor.

Belki benzinlilerde yoktur bu durum.

Benim cevabım ise farketmez bu ankette :) Vites olmuyor ise zorlamamak lazım. Sürücü yola baksın aynalarına baksın doğru zamanda doğru karar versin. İsterse vitesini ben değiştiririm :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yarının ne getireceği belli olmaz,hangi şartlarda ve nasıl bir araç kullanılacağının belli olmadığı durumlar olabilir. O yüzden öncelikle manuel viteste araç kullanmayı öğrenmek lazım bence. Otomatik için teorik bilgi bile yeterli gelebilir. Sol ayağını unut, D ileri,R geri,N boş,P park ayağını frenden çek yürür vs gibi.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Aceminin otomatiği ya da düzü olmaz, acemiyse acemidir. Hem acemi olup hem de kullanımı zor olan düz vites ile yola çıkarsa daha da çok zorlanır, dikkati dağılır ve tehlike yaratır kanımca.

Düz vites ister istemez kaybolacak zaten, elektrikte düz vites mi olur ki?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sadece ani kalkışlar.. 

Mazda, oda aynı

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mazda, oda aynı

Ani yük transferinden dolayı alınmış bir önlem olabilir mi ? Otomatik şanzımanları korumak için 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ani yük transferinden dolayı alınmış bir önlem olabilir mi ? Otomatik şanzımanları korumak için 

Bencede öyle, yukarı çıkmak kolay, aşağı inerken aracın hızı ağırlığı vs onları hesaplayıp karar veriyor sistem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...