İçeriğe Yönlendir

Yeni Ve Acemi Şöförlerin Otomatiğe Yönelmesi

Mehmet Göktürk

151 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ali Gök
(düzenlendi)

ehliyet sınavına eski bir broadway geldi. bindik kemer ayna flan prosedürü tamamladık çalıştırdım. hareket edelim dedi  taktım vitese kaldırdım arabayı zoraki hoca napıyosun dedi dedim napıyorum kaldır dedin kaldırdım.

3 le kaldırdın arabayı dedi .   ne bilim ben 1 diye attım 3 e girdiyse napim yani şimdi dedim. çek sağa çekk dedi 10 metre ilerlemedik.

dedim noldu yani geri al kalkış yerine dedi cinim tepemde . tamam la 3 le kaldırana sınav mı yapacaz geçtin dedi indik geri arabadan. :nargile: 

şimdi epey zorluyorlar milleti ben alırken tarsusta sürücü kursları ayarlıyordu o işi :D

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
12 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Tabiki. Buyuk ihtimalle otomatik vitesin nasil kullanilmasi gerektigini de soruyorlardir. N R D nedir ne zaman kullanilir vs... Senaryo sorular yine...

O zaten vardır da önemli olan şu hep ders verdiklerime söyledim:

"Sen mi arabayı götürüyorsun araba mı seni götürüyor, araba seni götürüyor sen yön değiştiriyorsan daha olmamışsın"

5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

ehliyet sınavına eski bir broadway geldi. bindik kemer ayna flan prosedürü tamamladık çalıştırdım. hareket edelim dedi  taktım vitese kaldırdım arabayı zoraki hoca napıyosun dedi dedim napıyorum kaldır dedin kaldırdım.

3 le kaldırdın arabayı dedi .   ne bilim ben 1 diye attım 3 e girdiyse napim yani şimdi dedim. çek sağa çekk dedi 10 metre ilerlemedik.

dedim noldu yani geri al kalkış yerine dedi cinim tepemde . tamam la 3 le kaldırana sınav mı yapacaz geçtin dedi indik geri arabadan. :nargile: 

3 müydü peki? 3 ise haklı :) arabadan davranıştan anlamanız gerekti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bir de soylemeyi unuttum. Almanya avusturyada ehliyet alirken surus guvenligi diye bir bolum var. Ozel hazirlanmis bir yerde dusuk hizda slalom yaptiriyorlar. Duz giderken bir anda su fiskirtiyorlar. Tamamen islak yolda 50 ile gitmeni ve acil frenleme yapmani istiyorlar. Bir yerden gecerken arabanin arkasini savuran bir sistem yapmislar vs

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
23 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

O zaten vardır da önemli olan şu hep ders verdiklerime söyledim:

"Sen mi arabayı götürüyorsun araba mı seni götürüyor, araba seni götürüyor sen yön değiştiriyorsan daha olmamışsın"

3 müydü peki? 3 ise haklı :) arabadan davranıştan anlamanız gerekti. 

Çok hatırımda yok da zaten hafif rampa aşağı yerde sürüyorduk boşa alsan yine kalkar 

haybeye aldık kısaca

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
14 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Bir de soylemeyi unuttum. Almanya avusturyada ehliyet alirken surus guvenligi diye bir bolum var. Ozel hazirlanmis bir yerde dusuk hizda slalom yaptiriyorlar. Duz giderken bir anda su fiskirtiyorlar. Tamamen islak yolda 50 ile gitmeni ve acil frenleme yapmani istiyorlar. Bir yerden gecerken arabanin arkasini savuran bir sistem yapmislar vs

gidip ordan ehliyet almaya izin var mı ki? :) Ama almanca bilmek lazımdır şimdi :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

gidip ordan ehliyet almaya izin var mı ki? :) Ama almanca bilmek lazımdır şimdi :)

Almanca sart degil. İngilizce, Türkçe, Sirpca vs oluyor. Bu arada bunu yapmak icin ehliyet kursuna gitmeye de gerek yok. Almanyada adac, avusturyada öamtc nin yerleri var bunun icin. Ucretini verip yapabilirsiniz. Oralarda da ingilizce yeterli

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Sorular cevaplar fikirler iç içe geçmiş. Gerçek sürücü çıkart kurstan. Otomatik isteyen manuel isteyen eğitimin içinde karar versin. Yakın gelecekte manuel araç kalmayacak. O zaman ne olacak 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Yeni haber: 

http://www.internethaber.com/vitesleri-karistirinca-markete-daldi-esi-fenalik-gecirdi-1935653h.htm

Bugün E5 ten ayrıldık önümde bir acemi otomatik araç şöförü...sabiha gökçen tarafına çıkmaya çalışırken resmen önümde durdu.. sola bakamıyor aynı anda iki işi yapamıyor gaza basamıyor. Manuel şart olmalı. Yahut sağlam sınav yapılmalı. Çok çok zor bir sınav olmalı otomatikle.
Parketmek herşeyden önemli. Şu anda ona çalışıyorlar. Neyin kafası anlamadım gitti.

14 yıllık şoförüm. 4 yıl illegal yoldan, 10 yıldır da resmi olarak trafikteyim,
Şunu çok net söyleyebilirim hocam, manuel vitesteki aracı kontrol hissi, araca hakimiyet hissi çok daha iyi. Net!

Sol ayaktaki yani debriyajdaki o maharet, motorun hareketinin tekerlere aktarımında rol oynamak. Diğer adı kavramayı sağlamak. Bunu hepimiz biliyoruz fakat kıymetini, otomatiğe binene kadar bilmiyoruz.

Benzinli otomatiğe bindiğimde, aracı durdurmakta zorlanıyorum.
Dizel gibi öne yığılmıyor, fren dozajını ayarlayamıyorum, birden durduruyorum, araç içindekiler bana bakıyor, aptalca bir sürüş oluyor trafikte dışardan bakınca.
Diyeceksiniz ki alışana kadar öyle olur, evet doğrudur, o yüzden kaçarak uzaklaşıyorum manuel dizel aracıma doğru [emoji1][emoji1]

Debriyajın gözünü seveyim, bilhassa park ederken milimetrik yanaşmalarda.
Hamallık olduğu doğru, fakat otomatik araçta cidden uykum geliyor benim, çok kez yaşadım bunu, bana göre olmadığını anladım.
Otomatik candır. Alışmak 2-3 gün. Şu anda evde dizel Fiesta var. Otomatik benzinli Mondeo daha keyifli.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

manuel vites araç devir çeviremiyorsa hamallıktır benden demesi. devir çevirse bile dur kalk trafikteyseniz yine hamallıktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
19 saat önce, Ali Gök yazdı:

hayatımda otomatik arabayı söndüremedim kaldırırken :D 

yanlış anladın, olduda tam geçerken stop etti, motordan dolayı, ve marş basıyor ama çalışmıyor, bay baay :) (oto viteste sadece marşla gidermi bilmiyorum açıkcası, giderse tamam)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yanlış anladın, olduda tam geçerken stop etti, motordan dolayı, ve marş basıyor ama çalışmıyor, bay baay :)

in kaç

11 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

manuel vites araç devir çeviremiyorsa hamallıktır benden demesi. devir çevirse bile dur kalk trafikteyseniz yine hamallıktır.

Hamallığı hakir görmeyelim. Hor görme garibi.

45.JPG?m=1488816209

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
4 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

in kaç

araba daha değerli diye çoğu insan uğraşırda uğraşır, ben ya kaçarım ya tak 3 e bas marşa :)

Yorum bağlantısı
Ali Gök
8 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yanlış anladın, olduda tam geçerken stop etti, motordan dolayı, ve marş basıyor ama çalışmıyor, bay baay :) (oto viteste sadece marşla gidermi bilmiyorum açıkcası, giderse tamam)

bir aceminin dur kalk esnasında arabayı söndürme ihtimali %10 ise ,

otomatik arabanın kendiliğinden sönme ihtimali % 0,1 belki daha az . 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

bir aceminin dur kalk esnasında arabayı söndürme ihtimali %10 ise ,

otomatik arabanın kendiliğinden sönme ihtimali % 0,1 belki daha az . 

tren rayında kalma ihtimalin daha az, ama kaldınmı iş biter, olmaz dediğin şey olur unutma :)

oto şanzıman tamamen otonom araç olursa benim için güvenlidir, o zamana dek rahattır o kadar...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Otomatik candır. Alışmak 2-3 gün. Şu anda evde dizel Fiesta var. Otomatik benzinli Mondeo daha keyifli.

Powershift mi? Değilse, Tork konvertörlü keyiflidir evet.

Powershift, Dsg gibi çift kavramalılar, basınca güzel ve keyifli.
Aksi halde hiç beğenmiyorum şehir içinde kullanımını.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

oldu da kafamıza göktaşı da düşebülüüü

https://www.karar.com/dunya-haberleri/hindistanda-bir-kisi-meteor-dusmesi-sonucu-oldu-72446

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Sol bacak kasını geliştirir [emoji1]
Geçen Antakya trafiğinde kafayı yedirtiyordu bana.
Ayağım sürekli debriyajda.
Lakin yinede DSG’den iyidir, sıkışık trafikte berbat bi şanzıman.
Adana Tüyap fuarında, aşırı trafikte arabayı bırakıp gidesim geldi.
Dayanamadım manuele aldım, 1 de tın tın gittim.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Japonyada yeni ehliyet almış ve acemi sürücülerin araçlarında etiket oluyor. Diğer sürücülerde acemi olduğunu görünce ona göre anlayışlı oluyor ve ona göre tedbir alıyor.

Gerçi bizim ülkemizde çoğu kişi acemi olduğunu kabul etmez orası ayrı tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
6 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Japonyada yeni ehliyet almış ve acemi sürücülerin araçlarında etiket oluyor. Diğer sürücülerde acemi olduğunu görünce ona göre anlayışlı oluyor ve ona göre tedbir alıyor.

Gerçi bizim ülkemizde çoğu kişi acemi olduğunu kabul etmez orası ayrı tabi.

Avrupada da bazi acemiler yapistiriyor. Türkiyede olsa daha cok sıkıştırırlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

9 yıl istanbulda 35 plaka ile araç kullandım. yemediğim laf kalmadı "yürrü bura izmir değil"

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

İkinci fiestam 40 plaka idi, bir gün motorcunun biri sıkıştırıyor korna filan, arkadan cama vurdu en son, durdum bi hışımla indim arabadan.

Meğer Kırşehirliymiş, hemşerim selam vereyim dedim diyor.

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Rangerla dalınca hiç ses yok, hele bunla tık ses yok, ohh ne rahat :D

dodge-as-250-02.jpg

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Şimdi haberde izliyorum , 2 olay var ikisi de İstanbul'da, otomatik araçta frenle gazın karışması.
8bbe8c9b6e5aca13f476e0bb24105d6c.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...