İçeriğe Yönlendir

Danıştaydan İki Yeni Karar

Misafir

Recommended Posts

Bugün Hürriyet'te Noyan Doğan'ın yazısı ile gündeme düşen iki önemli detay;

YArgıtay kararı ile ağır kususrlu hallerde sürücüden rücu edilme tartışması uzun süre gündemi meşgul etmişti. 1.5yıl önce alınan bu kararı danıştay bozdu. ağır kusurlu sayılabilecek hallerde sigorta şirketi sürücüye rücu etmeyecek. Alkollü sürücüye ise rücu için herhangi bir ek içtihat oluşmadı. Alkolde eskisi gibi rücü devam ediyor.

Bunlardan en önemlisi kazanın, trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali sonucu meydana gelmesi halinde, ödenen hem maddi hem de bedeni zararı sigorta şirketinin, sürücüye rücu etmesi, yani sürücüden talep etmesi. İşte Danıştay, bu uygulamayı durdurdu. Daha açık şöyle anlatayım: Sürücüler, trafik kullarına uymayarak kazaya neden olur ve bu kazada da birileri ölürse, sakat kalırsa ya da maddi zarar oluşursa; sigortacılar, tazminatı ödüyor, sonra da kusurlu sürücüden bu parayı talep ediyorlardı.  Şimdi artık edemeyecekler.

Peki, bu ne anlama geliyor? En basit anlamıyla; kırmızı ışıkta geçip, birisine çarpar ve ölümüne neden olursanız, endişe etmeyin sigorta şirketi sizden beş kuruş talep edemeyecek.

Ya da ters yola girip, bir araca çarptınız, maddi zarar oluştu. Sorun yok kusurlu da olsanız, sigorta şirketi kapınızı çalmayacak. Veya da trafik var, daldınız emniyet şeridine, kaza yaptınız, birkaç kişinin ölümüne, birkaç kişinin de sakat kalmasına neden oldunuz; kusurlusunuz ama sorun yok, sigorta şirketi tüm zararı karşılayacak ama size dokunmayacak.

İkinci konu ise değer kaybında sigorta şirketinin ödemediği kısmı sürücüden almak hükmünde düzenlemeydi. O da değişiyor. Artık tüm değer kaybı teminatı sigorta şirketlerince karşılanacak.

Geçen yılın Haziran ayında uygulamaya giren genel şartlara göre sürücüler, kazalar nedeniyle araçlarında oluşan değer kayıplarını da sigorta şirketinden talep edebiliyorlardı. Ancak bunun bir-iki istisnai durumu var. Sürücüler, aracın ana iskelet ve şaside hasar olmaksınız vidalı parçalarda yapılan onarım, -ki, buna ufak onarımlar deniyor- ile giderilen hasarlarda değer kaybı talebinde bulunamıyordu. Danıştay, bu uygulama için de yürütmeyi durdurma kararı aldı. Sürücüler, küçük onarımlar nedeniyle oluşan değer kaybını da sigortadan alabilecek.

Yine trafik sigortası genel şartlarına göre, kiralık araçlar ile taksi ve dolmuşlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının yüzde 50’sini aşan tutar, sigortadan talep edilemiyor, sigortanın teminatı dışında kalıyordu. Örneğin, kaza sonrası aracınızda değer kaybı oluştu ve eksper, kaybı, 30 bin lira olarak belirledi. Sigorta şirketi, bunun 15 bin lirasını ödüyordu, kalan 15 bin lirayı sigortadan talep edemiyordunuz. Danıştay, bu uygulama için de yürütmeyi durdurma kararı verdi. Peki, bu ne anlama geliyor? Hani, sigortadan alamadığınız 15 bin lira vardı ya, artık onu da alabileceksiniz. Yani, eksperin belirlediği değer kaybının tamamı sigortadan ödenecek.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Üzülsek mi, sevinsek mi? :unsure2: Sigorta fiyatları yine artacak desenize...

Kerem doğru noktaya işaret ettin. Özellikle beklenti yazmadım ama sen dile getirince ifade edeyim. Hasar anında daha çok üzülmektense, primde oluşacak artışlara çok takılmamak gerekiyor. Yanlız dolardaki artış yüzünden parça fiyatları, ötv yüzünden araçların sigorta bedellerindeki artışlar da kasko poliçelerini tetikleyecek gibi. İnşallah herkes için hayırlısı olsun.

Saygılarımla.

Mağduru uğraştıracak sigorta şirketlerine gün doğacak sanırım.

Rücu edemeyeceği için daha geç ödeyeyim demez sigorta şirketi. Bu değişen düzenleme mağdur yaratabiliyordu. Bunun önüne geçildi. Trafik sigortalarında muallak bir durum yoksa en hızlı şekilde ödenir hasarlar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Rücu edemeyeceği için daha geç ödeyeyim demez sigorta şirketi. Bu değişen düzenleme mağdur yaratabiliyordu. Bunun önüne geçildi. Trafik sigortalarında muallak bir durum yoksa en hızlı şekilde ödenir hasarlar.

Saygılarımla.

Benim demek istediğim, "duyduklarımız ve söylenenlere göre", bazı firmaların mağdurun hasar onarım sürecini uzatmaları sonucu oluşan sıkıntı vb. Özellikle uzak durduğum bazı firmalar oluyor. Kusurum olduğunda karşı tarafı uğraştırmadan yormadan işi sonuçlandıracak firmalar, bu hizmetlerinin bedelini illaki gözden geçirecekler hal böyle olunca. Tabi bu kendime göre bir varsayımdan ibaret. Yoksa ben de isterim en düşük teklifi veren firmadan sigorta yaptırmak.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

O zaman anladığım kadarıyla iyi firma kötü firma ayrımı da kalmıyor trafik sigortası için.. Hani diyoruz ya karşı tarafın masrafını ödemezse bizden alır sigorta şirketi diye.. Böyle bir durumda ortadan kalkmış mı oluyor ?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Dün okuduğum bir haberde, trafik sigortası araç onarımı sırasında çıkma/yan sanayi parça kullanımı da bozuldu sanırım, Evren abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

O zaman anladığım kadarıyla iyi firma kötü firma ayrımı da kalmıyor trafik sigortası için.. Hani diyoruz ya karşı tarafın masrafını ödemezse bizden alır sigorta şirketi diye.. Böyle bir durumda ortadan kalkmış mı oluyor ?

Tam aradaki farktan (çıkma-yan sanayi yada yetkili servis- sanayi) bahsedecektim ki arada fark kalmamış.

Dün okuduğum bir haberde, trafik sigortası araç onarımı sırasında çıkma/yan sanayi parça kullanımı da bozuldu sanırım, Evren abi?

Yorum bağlantısı

Danıştay bütün maddelere dokunmamış. Eşdeğer parça kullanımı devam eder. Orjinal parça bu primlerle zor olur.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı

Aslında tam anlamıyla böyle değil. Daha doğrusu kavram karışmış. Kendini karşı tarafın hasarından korumak için yaptırdığın poliçenin karşıya ödeme yaptıktan sonra seni ağır kusurlu sayalarak senden rücu etme ihtimali ortadan kalktı.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Doların 3.40 olduğunu düşünürsek yedek parça fiyatı ile hasar oranları yükselecek bununla birlikte pert araç sayısı da artacak sanki ? Yüksek tramer yerine pert edebilmek için yapılan alengirli işler artar gibi geliyor bana

Yorum bağlantısı

Doların 3.40 olduğunu düşünürsek yedek parça fiyatı ile hasar oranları yükselecek bununla birlikte pert araç sayısı da artacak sanki ? Yüksek tramer yerine pert edebilmek için yapılan alengirli işler artar gibi geliyor bana

Günümüzde pert etmek değil,pert etmemek aslında alengirli iş. Eğer aracın hasarlı hali iyi fiyat alırsa tamirden daha karlı oluyor. Aracının üzerine pert kaydı düşsün istemeyen pert alıp tamir yapalar  dolambaçlı yollara giriyorlar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Günümüzde pert etmek değil,pert etmemek aslında alengirli iş. Eğer aracın hasarlı hali iyi fiyat alırsa tamirden daha karlı oluyor. Aracının üzerine pert kaydı düşsün istemeyen pert alıp tamir yapalar dolambaçlı yollara giriyorlar.

Saygılarımla.

İlanlarda okuyoruz ya abi hani arabada çamurluk değişmiş başka birşey yok ama ağır hasarlı deniyor ondan yazmıştım
Yorum bağlantısı

İlanlarda okuyoruz ya abi hani arabada çamurluk değişmiş başka birşey yok ama ağır hasarlı deniyor ondan yazmıştım

10 tanesinden 9'u aracın hasarını sevimli göstermek için başvurulan yöntem.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Adam kafayı çekecek zil zurna direksiyon başına geçecek yada bile bile ters yöne girecek veya makas atarken ona buna zarar verecek sonra... !! bu tiplerin yol açtıkları maddi zararları yine hasar yapmayan insanlarda ödemiş olacak e güzelmiş valla gelsin iyice artan sigorta primleri

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eşdeğer parçayla ilgili bir haber duydum... 

Araç güvenliği gerekçesiyle eşdeğer parçanın uygun olmadığı, parçaların orjinal kullanılması gerektiği yönünde idi.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Araç güvenliği gerekçesiyle eşdeğer parçanın uygun olmadığı, parçaların orjinal kullanılması gerektiği yönünde idi.. 

Evet abi aynı haberi duymuşuz.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

eee ben yaşıyorum işte komisyonun tarafımı haklı bulmasına nazaran karşı tarafın sigorta şirketi herşeye itiraz ediyor.süre uzuyor. itiraz etti şey benden yana çıkıyor. ondan sonraki aşamayada itiraz ediyor.sürekli bir süre uzatma değer kaybı için .hayatta o şirketten şahsen sigorta yaptırmam çevremede önermicem sambojapon mudur nedir.delirttiler benide avukatıda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ülkede kafası çalışanlar hala var.

"sigorta" demek "sigorta" demektir. Yoksa rücu edilecekse zaten "yaptırmayalım". :)

Bunu "muafiyet" gibi ayrı klozla verseler olmaz mı?

yani "orijinal parça klozu" diye. normalde düşük olsun da mesela.

şu iki sigortayı tek kağıtta bir türlü yapamadılar. birleşsin denilince yanlış anlaşılıyor. kağıt ve firma olarak birleşsin bence. 50-100 neyse biraz faydası olur bence.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ülkede kafası çalışanlar hala var.

"sigorta" demek "sigorta" demektir. Yoksa rücu edilecekse zaten "yaptırmayalım". :)

Bunu "muafiyet" gibi ayrı klozla verseler olmaz mı?

yani "orijinal parça klozu" diye. normalde düşük olsun da mesela.

şu iki sigortayı tek kağıtta bir türlü yapamadılar. birleşsin denilince yanlış anlaşılıyor. kağıt ve firma olarak birleşsin bence. 50-100 neyse biraz faydası olur bence.

Söz konusu trafik poliçesi olduğu için, kimse orjinal parçayı seçip de fark ödemez hocam. :)

Birleşme ile ilgili herhangi bir çalışma yok malesef.

Yakın zamanda ihtimal de vermiyorum.

Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

Alkollü araç kullanan ve ehliyetsiz araç kullanan zaten kanun dışında bırakılmış diğer kazalar için belki muayene tarihi geçikmiş vs ilave edilebilir onun haricinde sigorta şirketlerinin tepkisi yaptıkları işin gerçeğine aykırı bir kere sigorta risk satınalmak demektir. Onlarca yıl kasko trafik sigortası ile araç kullanıp hiç kaza yapmayan ya da ufak tefek kazaları olan bir çok sürücü var 81 vilayetin hepsi istanbul değil neticede yapan da yaptıran da ihtimal satın alıyor ama kasıtlı bilerek hani şu ilanlarda gördüğümüz sigortdan para almak için ibarelerine konu olan olaylara yapılıyor mu bilmiyorum ama ayrıca cezai yaptırım uygulanmalı düpedüz dolandırıcılık çünkü

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kasıtlı kaza yapıp para çıkartma devri bitti. velev ki yapıldı. parası ödenir ardından yakalanır faiziyle alınır. böyle bir durumun olasılığı nedeniyle masum adamlara yazık edilmez.

misal:  dalgındım ya da basiretim bağlandı evet yüzde yüz kusurluyum.  bu benim "kasıtlı" olduğum anlamına gelmez. ben yine üzgünüm.. sigorta ödemeli.

her halukarda ödemeli. "kasıt" varsa zaten onun cezası da var ayrıca. (nitelikli dolandırıcılık, terör, darp vs)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...