İçeriğe Yönlendir

B5.5 Passat 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Bizim profiller ile passat 1.9 ve 1.6 ecuları birebir aynı. Motorları dahil. Girip bakmadığım oynamadığım ayar yok. En güzeli bir yeri açarken zarar verme seviyesi olursa ya kabul etmiyor veya x yerdeki ayarı şu yap diyor. 

Soket ecu üstünde 

Abi ecu çok güzel bir kutu içerisinde. Sen daha iyi biliyorsundur. Çok güzel yalıtılmış, üzerindeki vidaların kaç torkla sıkılacağı bile üzerine yazılmış, kolay kolay su girmesinin pek mümkün olmadığı bir kutu. O sebeple hiç açmadım. Maşallah diyeyim açmamızı gerektirecek bir durum olmadı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Açmana gerek yok zaten. Ana soketin yanında durur var ise. Üzerinde özel çevirmeli kapağı var. Denk gelince foto atarım. Bendeki araçta çıkmadı mesela. Olsaydı varya üf 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

2 tane dişi pinli soketi var extra bosta kalan fiş uc yok abi

alAJgd.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Hangi ustaya ne iş yaptırırsam yaptırayım arkasından mutlaka kontrol ederim. Sıkılmayan civata veya vida, önemsenmeyen bir klips, basit bir plastik kapak vs mutlaka bir şey düzeltirim arkasından.

Bazende basit ama önemli hatalar da denk gelmiyor değil.

Perşembe günü tüm iş bitip motor üst koruma kapağı takılırken eleman yağ çubuğunun kovanını yerinden çıkarmış. Ben bunun üzerine 200km filan yaptım iki günde. Ancak bugün fırsat bulup kontrol edebildim. Keşke daha önce kontrol etseymişim.

Sonuç;  her yer yağ

40362627003_163259da78.jpg

Balata spreyi ile temizledim. Akan antifriz kalıntılarını da su ile duruladım. 

Tahminim 200-300ml kadar da yağ eksilmiş bu vesile ile. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)

aynı sey benimde basıma geldi yag basmıs üst kapak yoktu bende :( o kısım komple yağdı zor gecti ama kalıntıları hala var.

birgün aksam yuvasını yerinden cıkartıp demire giren kısma silikon sık yine akıntılar olabiliyor dibinden. veya ben dibini kesip orjinal boyutu ölcüp boru seklinde soktup demire giren kısmı geri tekrar boyutunca sapı kestigin borunun içine soktum. sapasaglam oldu dibinden sızma yok yani.

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bir kerede yağı kontrol ettikten sonra yağ çubuğunu takmayı unutmuştum. :) 

Ama dediğin gibi kovan çok sıkı değil. Oraya bi kelepçe sıkayım diyordum bende. Daha önce kırılmıştı yan sanayi almıştım. Çok sıkı geçmiyor boruya.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
4 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bir kerede yağı kontrol ettikten sonra yağ çubuğunu takmayı unutmuştum. :) 

Ama dediğin gibi kovan çok sıkı değil. Oraya bi kelepçe sıkayım diyordum bende. Daha önce kırılmıştı yan sanayi almıştım. Çok sıkı geçmiyor boruya.

kovan oynuyorsa kesinlike dedigimi yapman gerekiyor yoksa sızıntı kacınılmaz.
kelepce atacaksan dedigim gibi yap ya silikon sık yada diger yöntem.
ben dogustan 56 lirydı sanırım orjinalde aldım yine bosluk vardı kovan kısmı oraya gecen dısardaki cakmalardan biraz daha yumusak yapısı vardı sonra dayanamadım diger yöntemi yaptım. hepsinden üstün oldu :)

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Aynı araba aynı motor bende yaşamıştım bu kovan sorununu, araba geldiğinde motorun içi berbat haldeydi, kırıktı sanırım kovan, kronik falan mı bu sorun

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Aynı araba aynı motor bende yaşamıştım bu kovan sorununu, araba geldiğinde motorun içi berbat haldeydi, kırıktı sanırım kovan, kronik falan mı bu sorun

Kronik diyebiliriz plastik bir parça ve karterden gelen boruya sadece geçiyor. Çok dayanıklı bir malzeme değil. Keşke daha sağlam bir malzemeden yapılsa ve boruya vidalı filan olsaymış. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
On 10.03.2019 at 03:08, Furkan Bakırel yazdı:

Anlamadığım husus oradan yağ atması.

krank dönüyor o hızıyla vuruyor yağa başa taşa yağda nerde delik hava varsa oraya kadar cıkıyor. tabi birazda arac komprosör basınc kaybı varsa alta dogru veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Silecekleri değiştirdim bugün.

İnwells marka aldım 27TL. Bosch ve Valeo'lar 110TL civarı. O kadar vermek istemedim.

32434304717_de33d18ccc.jpg

47376078101_7ab20fe92f.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
On 10.03.2019 at 03:08, Furkan Bakırel yazdı:

Anlamadığım husus oradan yağ atması.

On 11.03.2019 at 09:44, Okay Kaygusuz yazdı:

krank dönüyor o hızıyla vuruyor yağa başa taşa yağda nerde delik hava varsa oraya kadar cıkıyor. tabi birazda arac komprosör basınc kaybı varsa alta dogru veriyor.

1 hafta oldu şu an hiç yağ ayma yok oradan. Temizlediğim gibi duruyor.

On 14.03.2019 at 14:08, Furkan Bakırel yazdı:

Hepsinin ömrü 1 kış emoji52.png

Aynen 1 yıl dolmadan değiştiriyorum.

On 14.03.2019 at 14:12, Tevfik Işık yazdı:

Inwells iyidir. Tecrubeyle sabit..

Daha önceleri de kullanmıştım. Parasının hakkını veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu arabanın SW olanı alınırmı? 1.9 veya 1.8T den bahsediyorum. bir önceki passatta olan, iç trimlerdeki kaplama problemi bunlarda da varmı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

bu arabanın SW olanı alınırmı? 1.9 veya 1.8T den bahsediyorum. bir önceki passatta olan, iç trimlerdeki kaplama problemi bunlarda da varmı?

SW olanı çok güzel. Geçenler bir arkadaşımız aldı 1.9 TDI SW.

Bazı parçaların üzerinde soft kaplama var ve her araçta olduğu gibi kavlama yapıyor.

Komple söküp mat siyaha boyadım ben. 

Aslında bu en basit kronik problem. 

4 yıldır, 70.000km’dir biniyorum ve çok memnunum. Hem 1.9 TDI ve 1.8T çok iyi motorlar

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

mutlaka bakımı önemlidir de, 200 binlerin başında alınabilir gibi geldi 40 bin tl civarında.

1.9 dizel olursa gürültüden çekiniyorum açıkçası. journey deki 2.0 PD motor çok gürültülüydü.

otomatik olursa tork konvertörlü olacaktır herhalde.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

5 ileri tork konvertörlü ZF şanzıman var. Güzel şanzımandır.

Dizeller illaki sesli. Heleki o zamanın dizelleri daha da sesli :) 

1.8T güzel seçenektir. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan

Bugün kışlıklardan ve onların yaptığı seslerden kurtulup yazlıklara geçtim. Highline jantlara da geri dönmüş oldum böylece. Daha yakışıklı olduk:)
04ab83ca43bd118ec2b62c552e99d92d.jpg

El freninde biraz boşluk vardı. Bugün oldu bir anda. Onu hallettik.
67a31a580eb12eb4310faa5c44da520d.jpg

Güzelcede yıkadım akladım pakladım [emoji4]
11d16aee6ae99c5eceb629120fcd96ea.jpg
96a78cd750151b1526659ad45e1dcb85.jpg
a9575fc7815ef633f4777b4668299de3.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Hadi hayirli olsun.Artik yakit tuketimin de azalir hiper seniii😁

Kayseri’ye giderken biraz kasayım bakalım ne yapabileceğim :) 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Kayseri’ye giderken biraz kasayım bakalım ne yapabileceğim :) 

Kiyma su guzellige😎

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Alpay Sumer yazdı:

Kiyma su guzellige😎

Bas dersen basarım. O zaman da süre kasarız 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...