İçeriğe Yönlendir

B5.5 Passat 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Alpay Sumer
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bas dersen basarım. O zaman da süre kasarız 😊

Bak o olur iste 😁hiperseysi bize uzak..

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Alpay Sumer yazdı:

Bak o olur iste 😁

O da hem cebe zarar hem cana :) 

Güzel güzel müziğimi açar sağdan sağdan akar giderim ben :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

O da hem cebe zarar hem cana :) 

Güzel güzel müziğimi açar sağdan sağdan akar giderim ben :) 

Sana zahmet benim flash a da at bisiler 😆

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Highline jantlar kışlık, 17 jant istiyor bu araba diyorum ben :)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)
5 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Highline jantlar kışlık, 17 jant istiyor bu araba diyorum ben :)

17 leri gördü leğen gibi dedi :) 

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Leylek spec sevmiim 😊

Konuştuk işte abi yaysız olmaz 17’ler.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Evet ya orjinal kullanacaksın yada profesyonel takılacaksın. (profesyonel = para) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Trim Sesi Operasyonu-1 

2 gün önce araçtan garip bir trim sesi gelmeye başladı. Ses oldukça yüksek ve belirli bir devirde titreşim artınca gelmeye başlıyor. Ve sabah soğuklarda yapıyor. Araç güneş altında beklerse ses kesiliyordu.

Genel olarak ön konsolda bir trim sesi var özellikle bozuk yollarda. İlk etapta sol tarafı halledip bir sonraki aşamalarda orta ve sağ tarafı yapmayı düşünüyorum.

Ses soldan geliyor ama ön kokpitin arkasından geldiği için tam yeri belli değildi. Elimde yalıtım için ıvır zıvır şeyler vardı. En güzeli söküp ertesi gün sabah hava soğuk iken dinlemekti.

Ben de başladım sökmeye. Lego gibi maşallah bir parçayı sökmeden aradan her hangi bir parça sökmek imkansız. 

Airbag-direksiyon-direksiyon arka üst plastiği-direksiyon arka alt plastiği-direksiyon sargısı-sinyal ve silecek kolu-direksiyon ayar perdesi ve en son kadran sökülüyor. Bu parçalardan aradan sadece direksiyon arka üst plastiğini diğerlerini sökmeden çıkarabiliyorsunuz. Onun haricinde aradan sinyal kolunu bile sökemezsiniz :) 

(Direksiyon derisini boyayacağım en kısa zamanda. Sıfır gibi olacak inşallah)

46823678614_7fdc560414_z.jpg

47494494182_2a35d3dabe_z.jpg

Diz bölgesindeki büyük plastik parçayı da sökünce son durum böyle. 

47494494192_b766228134_z.jpg

Alttan pedalların oradan göğüsün arkasındaki demirin arkasına ulaşmaya çalıştım ama o kısımlar çok muntazam şekilde yalıtım kaplanmış vaziyette. Her hangi bir yere ulaşmak imkansız. 

Görünürse doğrudan ses yapabilecek bir parça yoktu. Üst göğüs kısmını elle kastırdığımda ses yapıyordu. Aşağıda videoda gösterdiğim yere sert sünger ile takviye yaptım. 

Üst göğüsten gelen ses kesildi çok şükür. Sağ taraftan sadece bozuk yollarda gelen ses halen devam ediyor. Onu da bahsettiğim gibi bir sonraki aşamalarda müdahale edeceğim. 

Geri toplarken plastik parçaların birleştiği, vida yerleri dahil mümkün olduğunca hem bez bant hemde mobilya ayakları için kullanılan ses yapmasını önleyen yapışkanlı siyah süngerimsi malzemeden kullandım.

Hazır sökülmüşken kadranın içindeki tozları temizleyip, ön camına elle hafiften PlastX geçtim.

47494494122_1bfae03d72_z.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Tebrikler. Ama boyle olmazki bizim elimizden birşey gelmiyor. [emoji35]

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
8 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Yarın deneme yapacağım
Direksiyonu sökmeden göstergenin çıkması lazım benim araçta oluyor9a76e798a6faa68fb1217848c65f55b8.jpg08f602271253efd2d065216dc386fb9f.jpg

Colourlock ürünlerinden alacaktım aslında ama kurla birlikte fiyatları çok uçtu. 

Bu boyayı görmemiştim daha önce ben de Derby’nin boya ve onarım setini almayı düşünüyorum.

Bizim araç da malesef direksiyon sökmeden çok zor. İki tane ulaşılması zor vida var. Spiral tornavida ile ancak sökülüyor. Direksiyonu sökmek daha kolay :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
48 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Buradan aldım
Temizlik sıvılı 70 ama ben onu istemedim öyle olunca 60 tl
Yanında zımparalar ve uygulama süngerleri var

Bende buldum bunu ama alıp denemedim 

Sonucu merakla bekliyor olacağım...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Borada da sokuluyordu direksiyonu cikarmadan. Hayirli isler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Evet Bora’da sökülüyor. Bunda sökülmüyor. :) 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Eline sağlık güzel olmuş

Deri boyasını benimde vitese yapmam lazım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Güzel olmuş. Ben de alayım bakalım benim deri daha kötü durumda. Baya sıfır gibi olacak yapınca.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
10 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:
12 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:
Güzel olmuş. Ben de alayım bakalım benim deri daha kötü durumda. Baya sıfır gibi olacak yapınca.

Sizde döküntü var o nedenle siz başlamadan önce hepsini kaldırmak için zımpara çekeceksiniz sonra 3 kat boya ardından tekrar zımpara sonra 2 kat boya

Aynen komple zımparalayacağım. Hatta deriden yağı sökmek için baya bi sert de temizlik yapmam gerekiyor. Hem daha uzun ömürlü olması hemde istediğim sonucu alabilmem için. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Colourlock bayisi deriklinik çok yağlı deriler için temizlik maddesi olarak çakmak benzini tavsiye ediyor. Diğer temizlik kimyasalları da istenilen sonucu verir mi bilmiyorum. Çakmak benzinini deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Çok güzel arabanız var maşallah :nazar: Yapılan işlere hayran kaldım büyük emek var gerçekten. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

26’sında kaskom bitiyordu, yeniledik.

HDI

1614TL 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Colourlock bayisi deriklinik çok yağlı deriler için temizlik maddesi olarak çakmak benzini tavsiye ediyor. Diğer temizlik kimyasalları da istenilen sonucu verir mi bilmiyorum. Çakmak benzinini deneyeceğim.

Kalwax’ta koltuk döşeme temizleyici var
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Uzun zamandır aklımdaydı. İlk önceleri biraz daha eskisin derinin yenisini yaptırırım diyordum ama sonra detaycıların deriyi sıfır haline getirdiğini gördükçe bende yapayım dedim. 

Boya setini facebookta deri boyasını set şekilde satan bir elemandan aldım. 

Direksiyonun hali böyle; hatta bu foto daha eski;

31657234872_327a4d5b81_z.jpg

Bunu da boyadan hemen önce çektim;

47598666181_76e9e99d8b_z.jpg

Vites topuzu ise bu haldeydi; Deri de yarık şeklinde hata vardı. Boya aldığım kişiye durumu bahsettim, az bir miktarda sıvı deri yolladı.

16856563939_9fd09418d7_z.jpg

33721606228_20e7182405_z.jpg

Yıpranma çok olduğu için önce güzelce zımparalayıp tüm yüzeyi eşit hale getirmek gerekiyor. Kutudan bolca 1200 zımpara çıkıyor. Derinin her yerini zımparalayıp düzelttim.

En çok yıpranma sol ele denk kısımda idi. Burayı fazla alamadan zımparaladım. Yüzey hala pürüzlü idi. Bir kaç kat boya attıktan sonra tekrar zımparaladığım da burası da pürüzsüz hale geldi.

46874550724_de90d93ef8_z.jpg

Bir gün önceden vites topuzunun kusurunu hallletmem gerekiyordu. Yarık kısmı sıvı deri ile doldurdum. 1 saat bekledikten sonra sıvı deriyi kuruyunca biraz çekiyor. Yüzeyi eşitlemek için tekrar doldurdum. Bunu 3-4 kez tekrarladım. 

47598666821_7ecbcdc26c_z.jpg

Yaklaşık 12 saat sıcakta beklemenin sonunda sıvı deri kurudu. Üzerine zımparalayıp topuzu pürüzsüz hale getirip boyaya hazırladım.

46874550444_c728143a09_z.jpg

Zımpara ve tamirat işi bitince boya kısmına geçtim. 3 kat boya sonrası tekrar komple zımpara yaptım.

Zımpara sonrası tekrar 2 kat boya. 1 saat bekleyip kuruduktan sonra bakım losyonu ile koruma altına aldım.

Ton farkı olmasın diye airbag kapağını da boyadım.

Deri kadar mat siyah durmadı ama eskisinden iyi oldu;

47545665022_f841f4d8d4_z.jpg

Ve final fotoları;

32656210227_0ac3aac06d.jpg

46874552324_3f9c5992da_z.jpg

33721606588_7b6e1cef53_z.jpg

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
5 dakika önce, Okay Kaygusuz yazdı:

tam 1 sene gidiyor sonra yine atmaya baslıyor

Yıpranma görürsem fazla ilerlemeden zımpara ve boyayı tekrarlarım. Hafif zımpara yapsam yeterli olur. Boya zaten kolay. 6-7 kat attım olmamasını umuyorum :) 

2 dakika önce, Furkan Bakırel yazdı:

Ben yaptım atma olmuyor das gibim oldu.

İnşallah olmaz :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...