İçeriğe Yönlendir

Tesbih Tutkusu

Kemal Korkmaz

Recommended Posts

Emin Önal

Özelliklerine hakim değilim ama cebimden, arabadan eksik olmaz.Son zamanlarda kullandığım, arkadaşımın hediyesi, sabırlık diyorum adına..

5de7a6c5d241e6a1ca83291267928643.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
10 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Özelliklerine hakim değilim ama cebimden, arabadan eksik olmaz.Son zamanlarda kullandığım, arkadaşımın hediyesi, sabırlık diyorum adına..

5de7a6c5d241e6a1ca83291267928643.jpg

Ebat ölçüleri çoğu aynı değil bu yüzden Andız olabilir ama çok iyi kararmış ve parlamış...

Yorum bağlantısı
Emin Önal
11 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Ebat ölçüleri çoğu aynı değil bu yüzden Andız olabilir ama çok iyi kararmış ve parlamış...

İstanbul trafiği normaldir ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bir kaç örnekte benden olsun o zaman [emoji4] bu güzel görüntülere...

8d6bdf6260db7b3018abac05097db5d1.jpg

82b907168fa1e17f27de2f8dcc1eb917.jpg

b84dff616014022f02af17bbbd925ae4.jpg

50dd1bb4dae6cc0ea2a1230163b17653.jpg

318706c2521cd00dd740fb27d017029d.jpg

Bu da 17 yıldır bende olan fiber tesbihim ama rengi çok tatlı oldu Maşallah, manevi değeri çok fazla bende...

67958bab62d49d1d1b841b64b59046e2.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Maşallah... hepsi birbirinden güzel..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Daha bu buzdağının görünen yüzü...[emoji41][emoji41]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Sadece ufak bir bilgi;

Yeni üretilen kehribar tesbihler öncelikli olarak iki ana gruba ayrılır:

1- fosil çam reçinesinden yapılan damla kehribar

2 - fenol reçinesinden yapılan sıkma yada ateş kehribar,

Bunlardan damla kehribar sadece fosillesmiş çam reçinesinin direk torna edilmesi yada özel bir yöntemle preslenerek mugellef dediğimiz çeşide dönüştürülmesi ile olur, ateş yada sıkma kehribar ise fenol reçinesinden yapılır bunların ana maddesi aynı olup şeffaf olanlarına ateş denilmesi saydam olmayan yada Hareli olanlara sıkma denmesi adet haline gelmiştir.

Toz kehribar diye birşey kesinlikle yoktur piyasadaki polyester Mono akrilik gibi maddeler toz kehribar ismiyle satılmaktadır, ülkemizde üretilen ateş yada damla kehribarlardan çıkan tozların tamamına yakını çöpe atılır, muKellef yani pres damla tamamen yurtdışında üretilip ülkemizdeki ustalar tarafından tesbihe dönüştürülür, bu bilgiler yeni üretilen tesbihler için geçerli olup kesinlikle Osmanlı döneminden yada o döneme yakın tarihlerden kalma tesbihleri kapsamamaktadır...

Alıntı : Antik kuntik sitesi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
Sadece ufak bir bilgi;
Yeni üretilen kehribar tesbihler öncelikli olarak iki ana gruba ayrılır:
1- fosil çam reçinesinden yapılan damla kehribar
2 - fenol reçinesinden yapılan sıkma yada ateş kehribar,
Bunlardan damla kehribar sadece fosillesmiş çam reçinesinin direk torna edilmesi yada özel bir yöntemle preslenerek mugellef dediğimiz çeşide dönüştürülmesi ile olur, ateş yada sıkma kehribar ise fenol reçinesinden yapılır bunların ana maddesi aynı olup şeffaf olanlarına ateş denilmesi saydam olmayan yada Hareli olanlara sıkma denmesi adet haline gelmiştir.
Toz kehribar diye birşey kesinlikle yoktur piyasadaki polyester Mono akrilik gibi maddeler toz kehribar ismiyle satılmaktadır, ülkemizde üretilen ateş yada damla kehribarlardan çıkan tozların tamamına yakını çöpe atılır, muKellef yani pres damla tamamen yurtdışında üretilip ülkemizdeki ustalar tarafından tesbihe dönüştürülür, bu bilgiler yeni üretilen tesbihler için geçerli olup kesinlikle Osmanlı döneminden yada o döneme yakın tarihlerden kalma tesbihleri kapsamamaktadır...
Alıntı : Antik kuntik sitesi

Adnan abi Bilgilendirme için çok teşekkür ederim ...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
On 08.02.2017 at 09:12, Kemal Korkmaz yazdı:

Adnan abi Bilgilendirme için çok teşekkür ederim ...

Kemal belki bilgin vardır da face de antikkuntik diye bir sayfa var açık artırma ile pek çok şey satıyorlar aralarında güzel tesbihler de var geçen mavi bir sıkma kehribar vardı çok geç gördüm çok güzeldi,takip etmek istersen bir göz at derim.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Evden cikarken kontrol ettigim esyalardan biridir, Tesbihsiz cikmam ama materyali cok onemli degil rahat cekilsin elimdeyken cok sarkmasin benim icin onemli olan o, tabi alimli olmasi gozumu cikarmaz[emoji41] daha ziyade takke tutkusu vardir kiyafetime uyacak ole bi takintim vardir[emoji849]bu da tesbihlerimden birkaci genelde kukayi tasirim. Gumus kakmali oltu ozel zamanlarda[emoji5]
e8cff3e63105f2b487432dd333953ee4.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
2 saat önce, Uğur Çınar yazdı:

püskülleri nerde? püskülsüz olur mu tesbih

söküyorum, çekerken zor oluyor, püskülsüz daha kullanışlı :blush:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
28 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

söküyorum, çekerken zor oluyor, püskülsüz daha kullanışlı :blush:

bana göre eli ayağı kesilmiş :Dgibi duruyor tesbih eksik yani birşey diyemem ama :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
15 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

Evden cikarken kontrol ettigim esyalardan biridir, Tesbihsiz cikmam ama materyali cok onemli degil rahat cekilsin elimdeyken cok sarkmasin benim icin onemli olan o, tabi alimli olmasi gozumu cikarmaz[emoji41] daha ziyade takke tutkusu vardir kiyafetime uyacak ole bi takintim vardir[emoji849]bu da tesbihlerimden birkaci genelde kukayi tasirim. Gumus kakmali oltu ozel zamanlarda[emoji5]
e8cff3e63105f2b487432dd333953ee4.jpg

Oltu taşı ve  kuka diğer bilekteki de  ametis taşı sanırım güzelmiş hepsi de ama bence de püskülsüz hiç kendini göstermiyor...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Oltu taşı ve  kuka diğer bilekteki de  ametis taşı sanırım güzelmiş hepsi de ama bence de püskülsüz hiç kendini göstermiyor...[emoji4]

evet ametis taşı, doğru görsellik bakımından ama kullanım bakımından rahat oluyor, neredeyse tespih boyu kadar püskül oluyor, oda çekerken parmaklara yada tesbihe dolanıyor sayı karışmasın diye uğraşıyon falan, benim gibi basit biri için lüks oluyor püskül [emoji5]
Bak puskul daha uzun, bu da kuka
65e2aec97ba0dba3a421a2447653e507.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Benim de ufak çaplı bir kolleksiyonum var.

Elimde tesbih taşımayı sevmem. Ulu orta hiç çekmem.

Akşamları evde tv izlerken falan zaman zaman bazılarını alır, sever yerine koyarım.

Bizim ülkemizde "taş"  orijinli mesela oltu veya akik ve ahşap kökenli mesela "kuka" ağacından yapılanlar dışında tüm plastik ve benzeri ürünlere "kehribar" deniliyor.

Aslında kehribar çam reçinesinin çok çok uzun yıllar toprak altında fosil haline gelmiş şeklidir. Çok değerlidir.  Bunun Baltık ülkelerinde daha genç olanları halen üretiliyor. Bir de çok daha eski milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş çam ağaçlarının reçinelerinden olan kehribar türleri var ki, onlardan yapılan tesbihler en değerli olanlarıdır. Genellikle "damla kehribar" olarak adlandırılırlar. Bunların yeni çekim tesbih haline getirilenlerine nazaran, Osmanlı zamanında kalma eski çekim tesbih haline getirilmişleri iki üç kat daha değerlidir. Bugün kaliteli bir "damla kehribar" tesbih gram hesabı alınıp satılır. Gramı 20 dolardan 60 dolara kadar alıcı bulabilir. Ortalama bir teşbihin ağırlığı 25 gramın üzerindedir.

Fakat bu kehribara benzeyen plastik ürünler de, ateş kehribarı, zar kehribar veya sıkma kehribar adı altında satılıyor. Aslında gerçek kehribara nazaran son derece değersiz olan bu plastikler kehribar adı altında ederinin çok üzerinde alınıyor ve satılıyor. Bir çok satıcı dahi bunun farkında değil. Ne alan biliyor, ne de satan :D

Bir de Osmanlı sıkması tabir edilen Alman Bakaliti var. Bu bakalit uzun yıllar önce Almanya'da kültabağı, pipo ağızlığı, şemsiye sapı hatta bilardo topu vs alanlarda kullanılmak üzere üretilmiş. Fakat zaman içerisinde renk değiştirerek karardığı için Almanlar bu ürünü makbul bulmamışlar, ürün tüketicilerden şikayetler almış. Bizde ise bunlardan yapılan tesbihler zaman içerisinde çekildikçe renk alıp kızardığından çok tutulmuş, değerli kabul edilmiş. Savaş zamanı Almanya'daki fabrikası bombalanıp yerle bir olunca bu bakalitin formülü kaybolmuş. O yüzden Osmanlı Sıkma Kehribarı denen ve aslında Alman Bakaliti olan bu tesbihler de neredeyse gerçek kehribar tesbih kadar değerlidir.

Ben den koleksiyonumdaki tesbihlerden bazılarını bir ara burada paylaşırım. Şu an yazdığım bilgisayarda fotoğraf bulunmuyor. Ayrıca burada paylaşılan fotoğrafları nedense ben göremiyorum. .jpg uzantılı bir link görüyorum, fakat tıklasam da açılmıyor.

Bu konuda yardımcı olunursa sevinirim.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Tesbih koleksiyoneri değilim ama 2 adet hediye geldi birisi bufalo boynuzundan imal diğeri ise kuka koyulaşmaya yüz tutmuştu ki koptu geçen günde bufalo koptu ?bi ara yaptırıcam varsa Ankara da tanıdığımız uğrayım yanina ? bu arada sizin tesbihler çok hoşmuş hediye kabul edilir :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...