İçeriğe Yönlendir

Tesbih Tutkusu

Kemal Korkmaz

Recommended Posts

Kemal Korkmaz
Benim de ufak çaplı bir kolleksiyonum var.
Elimde tesbih taşımayı sevmem. Ulu orta hiç çekmem.
Akşamları evde tv izlerken falan zaman zaman bazılarını alır, sever yerine koyarım.
Bizim ülkemizde "taş"  orijinli mesela oltu veya akik ve ahşap kökenli mesela "kuka" ağacından yapılanlar dışında tüm plastik ve benzeri ürünlere "kehribar" deniliyor.
Aslında kehribar çam reçinesinin çok çok uzun yıllar toprak altında fosil haline gelmiş şeklidir. Çok değerlidir.  Bunun Baltık ülkelerinde daha genç olanları halen üretiliyor. Bir de çok daha eski milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş çam ağaçlarının reçinelerinden olan kehribar türleri var ki, onlardan yapılan tesbihler en değerli olanlarıdır. Genellikle "damla kehribar" olarak adlandırılırlar. Bunların yeni çekim tesbih haline getirilenlerine nazaran, Osmanlı zamanında kalma eski çekim tesbih haline getirilmişleri iki üç kat daha değerlidir. Bugün kaliteli bir "damla kehribar" tesbih gram hesabı alınıp satılır. Gramı 20 dolardan 60 dolara kadar alıcı bulabilir. Ortalama bir teşbihin ağırlığı 25 gramın üzerindedir.
Fakat bu kehribara benzeyen plastik ürünler de, ateş kehribarı, zar kehribar veya sıkma kehribar adı altında satılıyor. Aslında gerçek kehribara nazaran son derece değersiz olan bu plastikler kehribar adı altında ederinin çok üzerinde alınıyor ve satılıyor. Bir çok satıcı dahi bunun farkında değil. Ne alan biliyor, ne de satan [emoji3]
Bir de Osmanlı sıkması tabir edilen Alman Bakaliti var. Bu bakalit uzun yıllar önce Almanya'da kültabağı, pipo ağızlığı, şemsiye sapı hatta bilardo topu vs alanlarda kullanılmak üzere üretilmiş. Fakat zaman içerisinde renk değiştirerek karardığı için Almanlar bu ürünü makbul bulmamışlar, ürün tüketicilerden şikayetler almış. Bizde ise bunlardan yapılan tesbihler zaman içerisinde çekildikçe renk alıp kızardığından çok tutulmuş, değerli kabul edilmiş. Savaş zamanı Almanya'daki fabrikası bombalanıp yerle bir olunca bu bakalitin formülü kaybolmuş. O yüzden Osmanlı Sıkma Kehribarı denen ve aslında Alman Bakaliti olan bu tesbihler de neredeyse gerçek kehribar tesbih kadar değerlidir.

Ben den koleksiyonumdaki tesbihlerden bazılarını bir ara burada paylaşırım. Şu an yazdığım bilgisayarda fotoğraf bulunmuyor. Ayrıca burada paylaşılan fotoğrafları nedense ben göremiyorum. .jpg uzantılı bir link görüyorum, fakat tıklasam da açılmıyor.
Bu konuda yardımcı olunursa sevinirim.

Çok güzel bir paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler...
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Kemal Bey beğenmenize sevindim, ancak ben neden burada paylaşılan resimleri göremiyorum, çözemedim bir türlü.

74e870855dcf07ffe0fc40cfeb249610.jpg
Rest[emoji5] [emoji8]

Bende ekran böyle görünüyor.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
48 dakika önce, Rıdvan Ergün yazdı:

Kemal Bey beğenmenize sevindim, ancak ben neden burada paylaşılan resimleri göremiyorum, çözemedim bir türlü.

74e870855dcf07ffe0fc40cfeb249610.jpg
Rest[emoji5] [emoji8]

Bende ekran böyle görünüyor.

Siz tapatalk tan mı bakıyorsunuz yoksa bilgisayardan mı? Eğer bilgisayarda ise farklı bir tarayıcı deneyin isterseniz...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
21 saat önce, Zafer Bakar yazdı:

Tesbih koleksiyoneri değilim ama 2 adet hediye geldi birisi bufalo boynuzundan imal diğeri ise kuka koyulaşmaya yüz tutmuştu ki koptu geçen günde bufalo koptu ?bi ara yaptırıcam varsa Ankara da tanıdığımız uğrayım yanina ? bu arada sizin tesbihler çok hoşmuş hediye kabul edilir :good1:

Bir tanıdığım var, feysbukta beni gruplarına eklemişler. Tesbihhane galiba ismi. Kalenin orada..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
22 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Siz tapatalk tan mı bakıyorsunuz yoksa bilgisayardan mı? Eğer bilgisayarda ise farklı bir tarayıcı deneyin isterseniz...

Android telefondan ve laptopta da explorerdan bakıyorum. Tapatalk kullanmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
21 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Bir tanıdığım var, feysbukta beni gruplarına eklemişler. Tesbihhane galiba ismi. Kalenin orada..

Tesbihhane yi biliyorum abi bi ara konusuruz selamini götürürüm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
On ‎28‎.‎1‎.‎2017 at 17:30, Sadık Taşyürek yazdı:

Rahmetlilerden bana hatıra. Babam ve Kayınbabamın tesbihleri.

bildiğim kadarıyla oltu taşı.
IMG_20170128_172712.jpg

IMG_20170128_172615.jpg

Bu başlıkta yüklenmiş olan fotoğraflardan sadece bunu hem bilgisayarda, hem android telefonda görebiliyorum. Bunun dışında hiç bir fotoğraf ve emojiyi göremiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Bir arkadaş getirdi kehribar 100 yıldan fazlası var çam kokulu süper.. İstiyorum satmıyor..
e11ebca2ffabebae550259ed7104c05b.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
21 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Bir arkadaş getirdi kehribar 100 yıldan fazlası var çam kokulu süper.. İstiyorum satmıyor..

Fotoğraftan çok emin olunamıyor, gerçek damla kehribar olmama ihtimali daha fazla. Sıkma sanki.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
7 saat önce, Rıdvan Ergün yazdı:

Fotoğraftan çok emin olunamıyor, gerçek damla kehribar olmama ihtimali daha fazla. Sıkma sanki.

Bende kestiremedim ne olduğunu ipini ve püskülü değiştirmeye götürecem Adana ya orda ustalara gösterecem bakalım ne çıkacak..Ama süper koku var ....

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
On Friday, February 17, 2017 at 18:25, Kemal Korkmaz yazdı:

1 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Bende kestiremedim ne olduğunu ipini ve püskülü değiştirmeye götürecem Adana ya orda ustalara gösterecem bakalım ne çıkacak..Ama süper koku var ....

O kadar fazla kokuyorsa şüphelenmek lazım. Gerçek damla kehribar durduğu yerde kokmaz, sürtününce ( mesela elde sıvazlanıp ısındığınd)a kokar. Durup dururken kokuyorsa bir sun'ilik olması muhtemeldir. Kimseye çamur atmsk istemem, ama ipine parfüm sürülmüş bile olabilir. Suistimal ve yanıltmaya çok açık bir konu bu  En basit test %10 luk tuzlu suda (900 gram su+100 gram tuz) yüzmesidir. Yüzmüyorsa başka teste gerek kalmaz.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Dururken kokmuyor sürtünce koku veriyor ipi çok eski testi yapacam ...:)

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Kemal Bey bence bu kehribardan çok bağaya benziyor. Muhtemelen kaplumbağa kabuğu. Bağa da ısınınca biraz kokar. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

826aeb817ab33477741d705bb40e35d3.jpg

arabada oltu taşı viteste durur, bu da kaplan gözü ...
Yalnız bu konuda hastalık boyutunda biriyle tanışmıştım. Ankaradaki arkadaşımın sektörden tanıdığı. Geçen yıl bir cenazede tanıştık. Sonra iş yerine davet etti.Söylediğine göre yaklaşık 1milyon liralık tesbih kolleksiyonu varmış. Şirketteki odasının duvarları tamamen camekân ve tika basa doluydu. [emoji15] [emoji122]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
3 saat önce, Haluk Şentürk yazdı:

826aeb817ab33477741d705bb40e35d3.jpg

arabada oltu taşı viteste durur, bu da kaplan gözü ...
Yalnız bu konuda hastalık boyutunda biriyle tanışmıştım. Ankaradaki arkadaşımın sektörden tanıdığı. Geçen yıl bir cenazede tanıştık. Sonra iş yerine davet etti.Söylediğine göre yaklaşık 1milyon liralık tesbih kolleksiyonu varmış. Şirketteki odasının duvarları tamamen camekân ve tika basa doluydu. [emoji15] [emoji122]

Keşke bir fotoğrafını çekseydiniz. :)

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Haklısıniz , keşke... ama bulmaya çalışırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

summertt isimli üyelik, Tapatalk teknik personeline ait arkadaşlar.. 

Şikayet etmeyin lütfen.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

3 tane gürcü oltu tesbihim var.3 üde gümüş işlemeli.Bir tane sade Erzurum oltu tesbih alacağım.Zamanını bekliyorum.Gürcü oltu sert, Erzurum oltu yumuşak olup ele daha iyi geliyor.Firma ismi vermek istemiyorum ama arkadaşım profesyonel olarak ticaretini yapıyor.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
52 dakika önce, Ahmet Kaleli yazdı:

3 tane gürcü oltu tesbihim var.3 üde gümüş işlemeli.Bir tane sade Erzurum oltu tesbih alacağım.Zamanını bekliyorum.Gürcü oltu sert, Erzurum oltu yumuşak olup ele daha iyi geliyor.Firma ismi vermek istemiyorum ama arkadaşım profesyonel olarak ticaretini yapıyor.

Evet Gürcü oltusu sert bende mevcut Erzurum oltu tesbihim yok ama en kısa zamanda gelecek yapılıyor...

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

625e08f5e9afe0cb154283db4e044d5d.jpg

bunu bulabildim sosyal medya hesabından. Adı Dr.Mesut Özarslan (ortada gözlüklü olan,) hatırladığım bu camekân en küçük olanı, diğerleri dolap gibiydi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
On 20.02.2017 at 21:17, Kemal Korkmaz yazdı:

Dururken kokmuyor sürtünce koku veriyor ipi çok eski testi yapacam ...:)

Kemal Bey, yüzme testini yapabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
Kemal Bey, yüzme testini yapabildiniz mi?

Henüz yapamadım en kısa zamanda yapıp video paylaşırım
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...