İçeriğe Yönlendir

Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi

Osman Bilgin

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Arif Aykın yazdı:

Yine en değerli en kıymetli dostlar doğru cevap vereceğini umuyorum.

Su arıtma cihazlarında nelere dikkat edilmelidir?

Kullananlar varsa hangi marka kullanmaktalar?

Kaç aşamalı/filtreli olması lazım?

Ravent smart kullanan 3 arkadaşım var iyi gibi geldi iş yerinde başka arıtıcı var onun tadı ravent kadar güzel gelmemekte. 1500 tl fiyat verdiler başka önerisi olan varsa bilgi verirse sevinirim.

n11 de sistem teknoloji diye bir firmanın sattığı ters ozmos filtrelerinden 4 senedir kullanıyoruz. fabrikada iki tane evde iki tane var. en önemli şey ters ozmos filtresinin kalitesi. pahalı olan daha uzun süre ucuz olan daha kısa süre dayamıyor. 7 aşamalı bizdekiler. ikisi motorlu ikisi motorsuz. tavsiye ederim. 4 senedir çaydanlıkta kireç olmuyor. ama en önemlisi ağır metaller, böcek ilaçları , kloriflor gibi şeyleri de arıttığı için çok kaliteli su alıyorsunuz.

TDS metre denen aletle yaptığım testlerde, evdeki musluk suyunun zaten 50ppm den daha iyi olduğunu görüp arıtmadan sonra 9 10 ppm değeri  yakalamıştık. iş yerinde artezyen sisteminden gelen su 255 ppm den 27 ppm ye düşüyordu ki ambalajlı suların değeride aşağı yukarı öyle çıkmıştı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ben N11’den almayacağım ürünün internet satışı olmadığını hiç bir bayinin internetten satış yapamayacağı konusunda internet sitesinde yazı var. Karabük’te ki bayi ile görüştüm anlaştık gibi ama araştırma devam 😊

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Arif Aykın yazdı:

Ben N11’den almayacağım ürünün internet satışı olmadığını hiç bir bayinin internetten satış yapamayacağı konusunda internet sitesinde yazı var. Karabük’te ki bayi ile görüştüm anlaştık gibi ama araştırma devam 😊

Karabük te arkadaşım var satışını yapan. Az bekle hele. 

Şendoğan İmam 

05326500903

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Tamamdır abim görüştüm kendisiyle ben zaten dün akşam başka arkadaşımında arkadaşı. Onunla anlaştık gibi zaten :)

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Sani Gerşon yazdı:

Bu konu vardı forumda, bayağı tartışmıştık aslında.

Bende hatırlıyorum abi fakat aramalarda ne olarak aradıysam bulamadım. Birleştirilebilir veya kapatılabilir.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Servet Aydın yazdı:

Karabük te arkadaşım var satışını yapan. Az bekle hele. 

Şendoğan İmam 

05326500903

Ürünü Şendoğan abiden aldım abi. Gayet iyi birisi. Arkadaşım vasıtasıyla ulaşmıştım kendisine. Bilgilendirme için teşekkürler forum ailesine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Reverse Osmosis Arıtmadan geçen sular  bakteriler ve kirleticiler dahil vücuda yararlı olan anyon ve katyonlardan arınırlar. Ancak yine de %1 lik bir oranda bakteriler ro memranından geçebilirler. Tam sterilizasyon için UV lambadan da geçmeliler. Bu nedenle arıtılmış sularda yeterince mineral olmuyor.

Şehir şebekelerinde klor dozlanıp uzak noktalarda ölçümlerle dozlama miktarları ayarlanır. Fazla dozlanmasın sağlık açısından sıkıntısı olmaz ama az dozlanırsa dezenfeksiyon sağlanmaz. Nr olursa olsun ,  şehir şebekesindeki su birçok hazır sudan sağlıklıdır. Aslında şehir şebekesindeki en büyük tehlike , temiz olmayan kaynaklardan gelen ağır metal ve sanayi kirleticilerdir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Okay Kaygusuz

bende arastırma içerisine girdim kendi evimize gectik artık taktırayım istiyorum. bizim carsıda satıcı var lg marka var en kalitelisi 1800de 1500 olur sana diyor.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

"Bu nedenle arıtılmış sularda yeterince mineral olmuyor." @erhan doruk burada biraz eksik bilgi var ; ciddi arıtma servisleri bu işi uygun koşullar ile yapıyor. Bu mineral konusu en basit olay zaten ayrıca yediğimiz içtiğimiz her şey mşnersl kaynagı birde şu var bir tds metre ile bunu çözebilirsiniz kendiniz de ben öyle yapıyorum filtremin atık su ve arıtıl ış su ayarını basitce kendim yaparım filtrelerimi genelde kendim değiştiririm, en son da içilecek suyu tds metre ile ölçerim. 30-35 e ayarlarım normalde manisada çeşme suyu tds metre de 350 civarı çıkar. Kireç yoğundur. Bunda sıkıntı yok.

Birde yeni bir model var çıkacak ben inceledşm beğendim led gösterge ile filtre değişim zamanı yani kirlendiğini gösteriyor. Henüz sürülmedi piyasaya, fiatı belli değil.
Ama sizi şunu derimki, türkiyenin ilk markası güvenli ancak kendilerini yenileyemiyorlar gibi duruyor. BMS. Sınrada İHLAS en ileri sisteme sahipler ancak pahalılar ve tüm filtreler kendi üretimleri. Dier markalar hepsi sıkıntılı ve Çin filtreli.
Ben kendi oğluma ev kurarken seti koçtaş dan aldum aldığım gibide filtreleri atıp ihlas kartuşlarını taktım. Umarım faydam olmuştur.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Hayrettin Gücin yazdı:

"Bu nedenle arıtılmış sularda yeterince mineral olmuyor." @erhan doruk burada biraz eksik bilgi var ; ciddi arıtma servisleri bu işi uygun koşullar ile yapıyor. Bu mineral konusu en basit olay zaten ayrıca yediğimiz içtiğimiz her şey mşnersl kaynagı birde şu var bir tds metre ile bunu çözebilirsiniz kendiniz de ben öyle yapıyorum filtremin atık su ve arıtıl ış su ayarını basitce kendim yaparım filtrelerimi genelde kendim değiştiririm, en son da içilecek suyu tds metre ile ölçerim. 30-35 e ayarlarım normalde manisada çeşme suyu tds metre de 350 civarı çıkar. Kireç yoğundur. Bunda sıkıntı yok.

Birde yeni bir model var çıkacak ben inceledşm beğendim led gösterge ile filtre değişim zamanı yani kirlendiğini gösteriyor. Henüz sürülmedi piyasaya, fiatı belli değil.
Ama sizi şunu derimki, türkiyenin ilk markası güvenli ancak kendilerini yenileyemiyorlar gibi duruyor. BMS. Sınrada İHLAS en ileri sisteme sahipler ancak pahalılar ve tüm filtreler kendi üretimleri. Dier markalar hepsi sıkıntılı ve Çin filtreli.
Ben kendi oğluma ev kurarken seti koçtaş dan aldum aldığım gibide filtreleri atıp ihlas kartuşlarını taktım. Umarım faydam olmuştur.

Tds toplam çözünmüş katı madde demektir. Tds size suyun sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgi vermez. Tds içeriğinde tuzlar, mineraller, metaller ve başka çözünmüş maddelerdir. Tds size suyun sertliği konusunda fikir verebilir. 

Su arıtmaların içinde ro veya mixbed reçineler var. Bu reçinelerin amacı suyun içindekileri zararlı maddeleri süzmektir ve bu süzülme esnasında yararlı mineraller de gider. İyi arıtma cihazlarında bu mineralleri yerine koymak için sistemler vardır. 

Ben halen iyi klorlanmış musluk suyunun arıtılmış sudan sağlıklı olduğunu düşünenlerdenim. 

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Tds toplam çözünmüş katı madde demektir. Tds size suyun sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgi vermez. Tds içeriğinde tuzlar, mineraller, metaller ve başka çözünmüş maddelerdir. Tds size suyun sertliği konusunda fikir verebilir. 

Su arıtmaların içinde ro veya mixbed reçineler var. Bu reçinelerin amacı suyun içindekileri zararlı maddeleri süzmektir ve bu süzülme esnasında yararlı mineraller de gider. İyi arıtma cihazlarında bu mineralleri yerine koymak için sistemler vardır. 

Ben halen iyi klorlanmış musluk suyunun arıtılmış sudan sağlıklı olduğunu düşünenlerdenim. 
Dializ makinelerine bağlanan hastalar kanları temizlenmesi için (bu kan yıkama işlemidir membran filtre içerisinde yıkanır) reverses osmasis filtrelerden arıtılan su ile yıkanır. Tabiki bu filtreler bayagı büyüktür. Filtreden gelen su makineye girer ve membran filtrede kanı yıkar. Tabii kandaki tüm yararlı mineraller de gider Ve makine yanındaki 5 lt lik veya 10 lt lik mineral ihtivalı hazır solusyonlar kana membran dan sonra azar azar makinede ilave edilir. Bu işlem yani bir seans 4/4.5 saat sürer. Sonra makine 25/30 dk lık seans ile çamaşır suyu ile kendini dezenfekte eder.
Şimdi mineral olayı insan hayatında en çok ve çok burada ciddiyet taşır. Buradaki mineral kaybı tmm ancak günlük yaşamda sudan gelen mineral kayıbları pek önem arz etmiyor. Çünkü diğer gıdalar ile hemen eksik gideriliyor. Ben buna rağmen yinede Manisa da günde 2 . 3 bardak çeşmeye suyu içerim.
Dializ bilgimde izmir Atatürk hastanesinde 4 aylık katıldığım Dializ makine kullanımı hizmet içi çalışmasına aittir.
@Erhan bey teşekkür ederim 92 leri yaşadım sayenizde.
Bu arada firmalar bazısı Alkali filtre ilavesi, bazısı hindistan cevizi filtresi, bazısı tatlandırıcı fiktre dedikleri son filtre ile ilavede bulunuyorlar son olarak. ama ben onu kullanmıyorum bile ilk filtrelerde o yoktu sadece minerele takılanları müsterih etmek için sonradan ilave ettiler. zaten büyük markalar o son filtreye tatlandırıcı diye bakar, küçükler Alkali filtre diye lanse eder adını büyütürler.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Okay Kaygusuz yazdı:

bende arastırma içerisine girdim kendi evimize gectik artık taktırayım istiyorum. bizim carsıda satıcı var lg marka var en kalitelisi 1800de 1500 olur sana diyor.

Aura Cebillion kullanıyorum çok kaliteli. Tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Eyüp Çetin yazdı:

internetten mi almak lazım bunları veya aldık diyelim kim kuracak.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Okay Kaygusuz yazdı:

internetten mi almak lazım bunları veya aldık diyelim kim kuracak.

Benim kullandığımı İhlas pazarlama satıyor. Gelip kurdular ve daha sonra bakımını falan da (filtre değişimi) takip ediyorlar. Gerçi filtre değişimi basit bir iş kendin de yapabilirsin ama ilk başta bilen birinin kurması doğru olur. İnternetten alınan ürünlerin de mutlaka bir servisi vardır diye tahmin ediyorum ama gidip dükkândan almak ilk kurulum için daha iyi olur gibi.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Eyüp Çetin yazdı:

Benim kullandığımı İhlas pazarlama satıyor. Gelip kurdular ve daha sonra bakımını falan da (filtre değişimi) takip ediyorlar. Gerçi filtre değişimi basit bir iş kendin de yapabilirsin ama ilk başta bilen birinin kurması doğru olur. İnternetten alınan ürünlerin de mutlaka bir servisi vardır diye tahmin ediyorum ama gidip dükkândan almak ilk kurulum için daha iyi olur gibi.

çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Yukarda bahsettiğim led ışık göstergeli olacak dediğim ihlasin yeni ürünü
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Hayrettin Gücin yazdı:
Eyüp Çetin yazdı:

Yukarda bahsettiğim led ışık göstergeli olacak dediğim ihlasin yeni ürünü

Ben göstergesi olanına ihtiyaç duymadım. Aldığım zaman 400-500 TL fazlaydı. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizim evdeki musluk suyu oldukça temiz idi. geçenlerde kış başında tadı değişti, su filtrasyonunda görevli bir mühendis tanıdığım var. dsi de çalışıyor. nedeninin sordu, kışın mangan denen maddenin arttığını söyledi. filtreleri kahverengi yaparmış. tds metre ile ölçtüm, 40 50 ppm arası çıkan musluk suyu, şimdi 225 ppm çıktı. arıtılan su 17 ppm.

ters ozmos iyidir...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa Günel

Arkadaşlar daha önce mesaj yazmışım mayer markayı önermişim ama yukarıda verdiğim site kurumsal siteleri alışveriş siteleri https://www.suaritmaonline.com burasıdır. Buradan su arıtma cihazı alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Millet artık filtreleri kendisi alıyor, montajını da kendisi yapıyor. TDS değerleri de aynı çıkıyor. Ben de düşünmeye başladım. Neredeyse 200 300 e maloluyor sistem.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erhan Doruk

Artan su tüketimimiz nedeniyle su arıtma cihazı arayışına girdim. Şebeke basıncı yeterli olduğu için Pompasız almak istiyorum. Kullandığınız ve memnun kaldığını modelleri paylaşabilr misiniz. 

Araştırdığım kadarı ile üç marka bende öne çıkıyor. 

İhlas - yaygın kullanım , servise kolay ulaşım, kalite?

Hyundai - fiyat bir tık yüksek ama genel memnuniyet iyi, servis ve yedekleri ?

Lg- fiyat yüksek , kalite iyi, servis ve yedekleri bilinmiyor. İşletim maliyeti yüksek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...