İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Dijital Klima Sadece LO Kısmında Soğuk Hava Veriyor

Fatih Duru

Recommended Posts

Fatih Duru

ARkadaşlar merhaba aracımda dijital klimada sadece en soğuk kısıma yanı LO kısmına getirdiğim zaman soğuk hava veriyor bir tık 16,5 C'ye getirdiğim zaman soğuması gidiyor normal hava geliyor. Ama bazen farklı derece de de soğutmasına denk geldim. neden böyle yapar? Bilgisi olan varmı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İç sıcaklık okuyucuyu temizleyip denemeli. Toz tutabilir tam okuma yapamaz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Duru
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bahsettiğiniz sensör yada okuyucu nerede tam olarak?

13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Gaz kontrolü yapıldı mı?

Hayır yeni farkettiğim için önce buradan görüş almak istedim malum yaz geliyor şimdi yalan yanlış iş yapmasın piyasadakiler :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gaz kontrolünün zaten bi sıkıntısı olmaz. 3-4 senede bir yapılması yerinde olur. Gaz tamamsa başka yerlere yoğunlaşılabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Ön konsolda içinde fan var sıkça vızıltı da yapar

Bakalım bulmaya çalışıcam 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
48 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Gaz kontrolünün zaten bi sıkıntısı olmaz. 3-4 senede bir yapılması yerinde olur. Gaz tamamsa başka yerlere yoğunlaşılabilir.

3-4 sene çok uzun aralık. Sıfır alınan bir araç için belki ama her yaz başında kontrol edilmeli bence

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İç sıcaklık sensörü ile birlikte hava yönlendirmesi yapan kapağı kontrol eden klepe de kontrol edilmeli bence. Hatalı konum alıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Denediğinizde hava kaç dereceydi? Kuvvetle hava üflüyor ve normal sıcaklıkta mı, yoksa üflemiyor veya çok az mı üflüyor?

Hava zaten soğuksa-sıcak değilse otomatik klimalar üflemez, az üfler, ılık üfler. low a aldığınızda soğuk gelir.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
10 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Denediğinizde hava kaç dereceydi? Kuvvetle hava üflüyor ve normal sıcaklıkta mı, yoksa üflemiyor veya çok az mı üflüyor?

Hava zaten soğuksa-sıcak değilse otomatik klimalar üflemez, az üfler, ılık üfler. low a aldığınızda soğuk gelir.

İzmirde hava 28 dereceyi buldu bile :) bu dolaylarda denedim. Ve örneğin 16.5 derece auto düğmesine bastığımda hiç hava üflemiyor. Sensörle, algılayıcı ile ilgili sorun olduğunu düşünüorum. Haftasonu bakacağım biraz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Bu bahsedilen ısı sen sörü kontağın altında kalan küçük ızgaranın içindeki fan mı yoksa ön torpidodaki ortadaki yarım küre şeklindeki mi?

46 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bu dediklerinize göre iç ısı sensörü gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
On 04.05.2017 at 13:15, Çağlar Bayur yazdı:

Ön konsolda içinde fan var sıkça vızıltı da yapar

Çağlar ın dediğine göre ızgaranın içinde ve fanla aynı yerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Valla baktim oraya ama sanirim hic calismiyor :D kulagimi da dayadim hic tepki yok. Direksiyon altindan ulasmaya calistim ama ulasamadim. Varmidir yolu oraya ulasmanin.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Burak Güler2

Merhaba. Durum nedir? Aynı sorun ben de var şuanda :rolleyes: Ayrıca 2013 model makyajlı kasa da bu iç sıcaklık okuyucunun tam olarak nerde olduğunu bilen veya gösteren bir video/fotoğraf var mı acaba :)?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Yücel

Bu konuda bir gelişme var mı acaba? Aynı dertten bende muzdaribim. Klima LO'da sorunsuz çalışıyor. Ama örneğin 21 derece soğuk ayarlamak istediğimde birden sıcak üflemeye geçiyor. Ustaya sordum karşılaşmadım dedi. Ustanın yetkili serviste arkadaşı var ona sorduk, ditital aksamda ya da klima adım motorda(sanırım kademeyi ayarlıyor) sorun olabilir dedi.  

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba, polen filtresi değiştirenler ön yolcu tarafında vitesin sağ altındaki kaplamayı sökünce fotoğraftaki mavi renkli üzerinde soket bulunan sensör klima iç sıcaklık sensörüdür. Sökmek için soketi sensörden ayırın ve sensörü sola doğru çevirip boşa çıkınca geri çekin, yağsız kontak sprey ile temizleyin. Umarım çözüm olur. Arkadaşın fiestasında da aynı sorun var temizledik düzelme oldu ama hala tam düzeldi diyemem tekrar temizleyeceğim. 

rkOMy.jpg

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Yalnız bu sorun bu sensörden kaynaklanmıyor. Bugün benim araçtakıyle arkadaşın araçtakini yer değiştirdik sorun yine çözülmedi. 

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Zafer Akyol
Mustafa Yanar yazdı:

Yalnız bu sorun bu sensörden kaynaklanmıyor. Bugün benim araçtakıyle arkadaşın araçtakini yer değiştirdik sorun yine çözülmedi. 

peki nasıl çözüldü? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Sorun henüz çözülmedi, verdiği hata kodu sonucu yaptığım araştırmada yurtdışı ve yurtiçindeki forumlarda şu parça değişince çözüm bulanlar var.Biz henüz değiştirmedik.Focus 3 ve fiesta mk6 otomatik klimalarda bu parça değişince düzeldiğini söyleyenler var, parça genelde toz toprak vs ile doluyor, pervanesi çalışmaz hale geliyor ya da pervane arkasındaki sensör bozuluyor.

Parça kodu:3m5t-19c734 ford

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Bu görseldeki işaretli yerin arkasında bulunuyor parça.içerden hava emerek sıcaklığını ölçüyor otomatik klimayı ona göre ayarlıyor

Screenshot_20230727_132623.jpg

Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar Abinin bahsettiği gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Sadece en düşük ayarda soğutan ford focus mk3, fiesta mk6 otomatik  klimalar için yukarda bahsedilen parçanın temizlenmesi ve verdiği  hata kodunun silinmesi düzelmiyorsa değişmesi gerek.Biz temizleyerek şimdilik çözüme ulaştık, üç gündür klima üst derecelerde de soğutmaya başladı, kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Memisoglu
Mustafa Yanar yazdı:

Bu görseldeki işaretli yerin arkasında bulunuyor parça.içerden hava emerek sıcaklığını ölçüyor otomatik klimayı ona göre ayarlıyor

Screenshot_20230727_132623.jpg

Çağlar Abinin bahsettiği gibi.

video ya da resimli anlatım yapabilir misiniz oraya nasıl ulaşacağımız konusunda

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Ben aracı fiestayı sattım. Arkadaşınkini de sökmedik dışardan hava tuttuk.Onu söökersek çekeyim yazayım.Bu videodakini denemeden önce direksiyonun yan tarafından ulaşmaya çalışın, olmazsa ve eliniz yatkınsa sökün yoksa bulaşmayın, eliniz yatkın değilse işi bilen birine söktürün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...