İçeriğe Yönlendir

2009-2012 Jazz, Geri Çağırma

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan
(düzenlendi)

İşyerimizde bir abimizde 2012 Jazz var. 10 gün kadar önce  telefonuna mesaj geldi. 2009-10-11-12 model Jazz'ları "sürücü havayastığı şişiricilerinin değişimi için servise bekliyoruz" diye. Bugüne randevu alınmıştı. Abimizin oğlu bugün serviste yaklaşık 1 saatte değişimi yaptırmış.

Forumda 2. el olarak satın alıp, bu durumdan haberi olmayan arkadaşlar olabilir. Varsa en kısa sürede servisle iletişime geçmesini tavsiye ediyorum.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

Oooo pedere söyleyeyim ilgilensin bizde de 2012 olanı var

Siz sıfır mı almıştınız 2. el mi Mert? Sıfır ise size de mesaj gelmeliydi.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

çok güzel paylaşım tebrikler.  hayati önem taşıyan bir parça tanıdığında olanlar lütfen iletsinler sonra biliyordum söylemedim diye pişmanlık duyulmasın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kullanım ömrü dolan airbag ateşliyicileri de ücretsiz değiştiriyordu galiba Honda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
18 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Kullanım ömrü dolan airbag ateşliyicileri de ücretsiz değiştiriyordu galiba Honda. 

Ne kadar kullanım ömrü var bu ateşleyicilerin.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
23 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ne kadar kullanım ömrü var bu ateşleyicilerin.

10 galiba abi emin değilim.Markaya göre falan değişiyordur belki.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

10 galiba abi emin değilim.Markaya göre falan değişiyordur belki.

Fiatta (linea) torpidoda yazıyordu. Airbag kullanım ömrü 10 yıldır diye. Ama bunun ateşleyicisi, gazı bilmemnesi tümleşik midir, ayrı ayrı ömrü var mıdır bilmiyorum. Fordda da aynıdır sanırım. 10 yıl

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fordlar da 10 olduğunu söylüyordu.. 

Peki 10 yaşından büyük ford arabamızı servise götürsek ücretsiz ateşleyici değişirler mi :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Peki 10 yaşından büyük ford arabamızı servise götürsek ücretsiz ateşleyici değişirler mi :biggrin:

Arabaya uzaylı muamelesi yapmazlarsa ne ala :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
12 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

1-2 bin lira ateşlersen değiştirirler :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
13 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

bir araba parası daha isterler heralde

:bravo:

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Arabaya uzaylı muamelesi yapmazlarsa ne ala :D

Açıkçası bu yorumları görünce araştırdım. Kimi üreticiler 10 yıl derken kimileri öyle bir son kullanım tarihi vermiyormuş. Geçenlerde ben bir mondeo kaza testi izlemiş ve foruma da koymuştum bu video'da yastıklar patlıyordu. Bu patlıyorsa benimkiler de patlar diye düşünüyorum.

Ayrıca yine bir facebook grubunda arkadaşın biri 2003-2004 model mondeoyla kaza yapmış airbag soruyordu. Airbag ler de patlamış. 

Sanırım bi 4-5 sene daha güvenle kullanabiliriz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
22 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Servisten içeri alırlarsa şükret... 

7 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sanırım bi 4-5 sene daha güvenle kullanabiliriz.

Genelde patlıyor.. Ama patlamazsa sorumlusu biz değiliz demek için 10 yıl ömür koyuyorlar.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

10 yaşını aşmış kaza anında hava yastığı patlamayan araçlardan kaynaklı yasal yükümlülükten kurtulmak için yapılan çakallık bana göre. 

Hava yastığı önemli bir güvenlik ekipmanı. Madem öyle 10 yılı dolduran araçların hava yastığı bakımlarını ücretsiz yapsınlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Fordlar da 10 olduğunu söylüyordu.. 

Ilaveten 10 yıl dolunca ilk bakım bundan sonraki her 3 yılda bir rutin bakım şeklindedir.
Bu süre şuradan gelir aslında airbag kullanım süresi aracın kullanım ömrü kadardır bu süre de 2002 den itibaren üretilen araçlar için 10 yıldır.
Mercedes-Benz 15 yıldır der [emoji41]
Dipnot yaygın bilinenin aksine emniyet kemerlerinin de bir ömrü vardır birçok markada 5 yıl yazar kitapçıkta ve kontrol edilerek değişmesi gerekir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Önder Özcan

Bu gün İşyerindeki aynı abimize (sattığı) Jazz için aynı mesaj tekrar geldi. Bu defa 2011-2012 modelle sınırlamışlar.

Yolcu hava yastığı şişiricilerinin ücretsiz değişimi için servis randevusu alın diye. Var mı forumda bu model Jazz kullanıcısı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...