İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Zorunluluğu

Osman Bilgin

Recommended Posts

Metin Akbal

Dun ilceden Corum a gelirken karla karisik yagmur vardi. Taktirma zamani geldi. Petlaslarla 3. kis.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ben de bekliyorum. Hava durumunu da takipteyim. Sabahları 10 derece civarında İstanbul. Uzun dönem tahminlerde en erken Ocak ta görünüyor düşük sıcaklıklar. Her halikarda Aralık 1 de takacağım. Jant lastik takım hazır kışlıklarım. İlk defa Pirelli SnowControl 3 aldım. İnşallah memnun kalırım...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

İlla 7 dereceyi veya 1 aralığı beklemenize gerek yok. Gündüz gece ortalamasının 15 derecenin altına düştüğünde kış lastiklerinin daha kısa fren mesafesi sağladığını düşünüyorum.

40 metre yerine 38 metrede durmak demek çarpmak yada çarpmamak arasındaki farktır..

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Özellikle geniş kanallar ile yağmurda çamurda çok daha güvenli oluyor. Suda kızaklama riski de çok daha az. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Silecek lastiklerim gıcırdağı zaman lastikleri değiştiriyorum

Herkes türlü türlü durumlarda değiştiriyor.

Ben mont giymeye başlayınca,
Sen silecekler gıcırdamaya balayınca.
Benim bazı arkadaşlar, leylekler gidince kışlıkları takıyor  :biggrin:Martta kediler birbirini kovalamaya başlayınca söküküyor. :D:D. Bu işi herkes birşeye bağlamış :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Turkay Enez
11 saat önce, Ayhan Şentürk yazdı:

İlla 7 dereceyi veya 1 aralığı beklemenize gerek yok. Gündüz gece ortalamasının 15 derecenin altına düştüğünde kış lastiklerinin daha kısa fren mesafesi sağladığını düşünüyorum.

40 metre yerine 38 metrede durmak demek çarpmak yada çarpmamak arasındaki farktır..

Ayhan,

15 derecenin altında: Kış lastiği yaz lastiğine göre 1 cm bile avantaj sağlayacaksa hemen takarım. Bu, sadece senin düşüncen mi, yoksa denenmiş bişey olarak mı söylüyorsun? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

15 dereceyi bilmem ancak bir çok kişi şu noktada yanılıyor. Mesela Ankara için konuşuyorum ; adam diyor ki henüz havalar sıcak 7 derece altında inmedi 12 derece diyor. İyi de gece sıcaklığı 0 veya 2 derece oluyor.. sadece gündüz sıcaklığını baz alan yanılır. Yazlık lastikler gece soğuyu yedikçe özelliğini kaybediyorlar. Ben kışlıklara geçtim resmen aracın yola tutunduğunu hissediyorum. Yazlıklar salmış yani kendini..

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Kış gelince aklıma bu geliyor hep markayı kullanmasam da :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
On 07.11.2017 at 08:56, Turkay Enez yazdı:

Ayhan,

15 derecenin altında: Kış lastiği yaz lastiğine göre 1 cm bile avantaj sağlayacaksa hemen takarım. Bu, sadece senin düşüncen mi, yoksa denenmiş bişey olarak mı söylüyorsun? 

Benim düşüncem, cünki kış lastiklerini erken takar geç sökerim. Yaz lastiklerimde yeni tarihli.  Şuan kış lastikleri takılı ve hava 15 derece civarı. Yaz lastiklerine göre frenlemede cok iyi tepki veriyor, patinaja düşmüyor. Yaz lastikleri sıcakta güzeldi ama patinaja düşmeye başladı. Kışlıkları takınca güvenle sürmeye başladım.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Her nekadar 7 derece gibi bir rakam konuşulsada 10 derecede bile lastikler değişime başlıyorlar. Ve her geçen yıl hamurdaki kauçuk eskidikçe bu değişimdeki etki braz daha artıyor gibime geliyor. Hala yazlıklarım takılı sabahleyin 7-8 derecedeki yoldaki hali ile öğlenki 15-17 derecelerdeki durumu oldukça fark ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

tanesi 250 tlden michelin üretimi kormoran taktık bakalım ne olacak geçen sene birden kar fırtınası bastırıp yollar jilet gibi olunca evin 50 metre yakınına gelip trafikten gidemedim, arkadaşın evinde mahsur kaldık kış lastikli fluence korsan geldi kurtardı :) böyle olunca ekim ayının sonunda kış lastiğini takmış olduk. 235 taban orijinal lastik jantına göre 120'den sonra hissedilir şekilde sürüşte kayıp var ancak hep e5'den 80 ile tin tin gittiğimiz için sıkıntı yok. Arabaya kattığı konfor da cabası

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Takmalı. Aniden soğuyor.
Ayrıca ne zaman nereye gideceğimiz belli olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Gündüz 20 derece olan havada sabahları her yer çigden bembeyaz buz...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 05.11.2017 at 20:43, Ayhan Şentürk yazdı:

EGP yağmur yağarsa soğuk havada mükemmel ama kuru soğuk havalarda çok kötü, mermer zemin üzerindeymiş gibi kayıyor. 2. viteste ani hızlanmalı sollama yapamıyorum. Devir sona vuruyor, araba yerinde sayıyor. 3. vitestete ara ara devir sona vuruyor..

Araç fena, lastik ne yapsın dimi ama :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu arada; yazlık kışlık değişimi yaparken iki takım arasındaki ağırlık farkını farkettim ve tarttım. Yazlıklar yeni kasanın titanium jantı ve lastikler Efficient grip. Toplam 17 kg
Kışlıklar orjinal titanium jantı ve lastikler conti TS 850. 20 kg'a yakın.
XE3NgD.jpg

lbNpGB.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Peki 225/45 17 yazliktan 205/55 16 kisliga geçince fark olur mu yakıtta?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
15 dakika önce, Erdal Aydın yazdı:

Peki 225/45 17 yazliktan 205/55 16 kisliga geçince fark olur mu yakıtta?

Çap düştü. Yere temas alanı azaldı, ancak daha iyi tutunma sergileyen kış lastği ile ya aynı yada kısmen artış olacaktır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Nokian wr D4 ile Afyon a gidip geldim, yakıtta artış yok gibi, yazında böyle ortalama, 300 km si 125 ile otoyol, diğerleri 110 ilen hız sabitleyici ile. Bir ara da 175-180 yaptım performans ne durumda diye, ortalama hız 83.a97bbd09e187e600d7338946c58fe5c3.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
On 12.11.2017 at 18:39, Servet Aydın yazdı:

Taktığım andan itibaren yakıt 1 litre arttı bende

1 litre ciddi bir fark.  Gercekten okadar arttıysa bir yerde sorun var. Lastik havaları cok düşük olabilir. yada araba benzinli ve tork düşük.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Ayhan Şentürk yazdı:

1 litre ciddi bir fark.  Gercekten okadar arttıysa bir yerde sorun var. Lastik havaları cok düşük olabilir. yada araba benzinli ve tork düşük.

tutunma daha fazla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...