İçeriğe Yönlendir

Motobecane AV 7 Restorasyon

Emre Şimşek
Çözüme git Emre Şimşek tarafından,

Recommended Posts

Emre Şimşek
(düzenlendi)

Motosikletlerle pek aram yoktu. Ne bir motosikletim oldu ne de ehliyetini aldım şimdiye kadar. Sadece biz küçükken babamın 84 model 51 VS Bionic mobileti vardı, ben lisedeyken sık kullandım sonra bir baktım satmış babam..

Bu da komşumun kapısında öylece duruyordu. Aylardır gözüme çarpan bu mobileti bir gün abime fotoğrafla gösterdim.

OydNY3.jpg

Kendisi 2007'de Yunus ekiplerde çalıştığından beridir motosiklet meraklısı. Fotoğrafı görür görmez modeli tanıdı. 3 ay boyunca, aralıklarla bu motoru almam için tabiri caizse başımın etini yedi. :)  Bir gün işe giderken evin önünde sahibini gördüm, çektim sağa. Sahibi 70 küsur yaşında yalnız yaşayan bir amcamız. Eskiden duvar ustasıymış, bir duvar örme işçiliği karşılığında bunu almış. Yıllarca kullanmış, eşi vefat etmiş. Bir kaç sene sadece mezara gitmek için kullanmış, sonra da tamamen bırakmış. Ben utana sıkıla motoru isterken adam "100 lira ver al götür, hurdacı 50 verdi vermedim" deyince trink çıkardım ve hiç bir şey sormadan aldım eve çektim motoru.. Ne kaydı ne plakası hiç bir şeyi yok bu arada..

Aşağıdaki fotoğraflar o ana ait. O gece işe gittiğim için motoru inceleyemedim ama en azından kompresyon vardı. 

IMG_20170730_185341_zpspefem49n.jpg

Eski sahibiyle son fotoğrafı

IMG_20170730_185441_zpsr4ob0qb7.jpg

Neyse çok sıkmayayım. Mobileti komple sökeceğim. Amaç orijinaline uygun olarak restore etmek fakat motorun çalışıp çalışmadığını görmek istiyorum. Söktüm kayışı, pedallaya pedallaya sanayiye gittim. Sanayide herkes bakmıyor bunlara. Zar zor ilgilenecek bir adam buldum. Adam benim 1 saatte söküp temizlediğim karbüratörü 5 dakikada 3 defa söktü taktı. Deponun içinde benzin kalıntıları ve pas vardı. Önce bir sirkeli su döktük depoya, sonra kesmedi içine tazyikli su tuttuk. Üstüne az benzinle suyu boşalttık  depo iyi kötü kıvama geldi ama benzin halen kırmızı akıyor. Hamdi usta belli ki anlıyor mopedlerden. İlk denemede çalıştırdı aleti. Bine bine eve gittim. Ağustos sıcağında yayan geldiğim sanayiden motorla dönmek muhteşemdi. :)

IMG_20170807_114507_zpshpoctanu.jpg

IMG_20170807_133925_zpsohnlz08l.jpg

Bizim oğlanla bayağı bir sürdük. Tek başıma denedim. Km saati yok ama tahmini 25 km/saat hızı geçmiyor :) İçindeki 1 litre benzini neredeyse 1 ayda zor bitirebildim. Bittiğinden de emin değilim muhtemelen karbüratör tıkanmıştır.  :)

IMG_20170812_184728_zpsv1souidp.jpg

Başladım sökmeye, ön çamurluktan başladım. Çamurluğun 6 tane somunu var. 5 tanesi 2 dk sürdü altıncı somun 45 dk :) Tabi sökeceğim bütün parçalara önceden wd40 sıkıyorum. Konuyla ilgili ne kadar alet lazım olabilirse 1 aydır hepsini internetten ve sanayiden peyderpey edindim bu arada. Bir elimde fısfısta gazyağı, diğer elimde wd40, hiç bir şey yapmazsam vidalara bunları sıkıyordum :)

IMG_20170906_112045_zpswupdyiin.jpg

IMG_20170907_160827_zpspthymiac.jpg

IMG_20170907_161720_zpsjolwsobu.jpg

Çok kıymetli kare kafa farımız..

IMG_20170908_124510_zpswwz6uf95.jpg

IMG_20170908_125055_zps9oyctohg.jpg

Günde 1 saat kadar düzensiz çalışmalarla peyderpey motorda ne var ne yok söktüm. Sadece tek başıma beceremediğim sol elcik kaldı. Onu da parçalamadan sökersem çok mutlu olacağım.

IMG_20170910_124058_zpsia8fwmv4.jpg

Elime geçirdiğim 4 parça var şu an. Boyalarını boya sökücü ile büyük ölçüde söktüm ama sağlam bir zımpara işi beni bekliyor.

Bugün yan kapaklardan birini zımparaladım. Ön kafayı da pas sökme işlemi için elektrolize yatırdım sabah alacağım kısmetse.

IMG_20170912_132255_zpsrfv35qxq.jpg

Boya sökücü çok fena bir kimyasal, koruyucu kalın bir eldiven, gözlük ve maske ister. Benim nitril eldivenleri 5 dakikada eritti çıkartmak zorunda kaldım.

IMG_20170912_152603_zpsdpj9eh4s.jpg

IMG_20170912_172657_zpssksyumq6.jpg

Bu resimde üstteki zımparalanmış haliyle yan kapak. Alttaki de boya sökücüyle boyası kazınmış hali.

IMG_20170914_115853_zpseqyvrkil.jpg

IMG_20170914_132933_zpswkxiag9o.jpg

Bu da elektroliz işlemi. Kabaca anlatayım: Suyun içinde çamaşır sodası ekleyip karıştırıyoruz. Eksi (-) kutbu parçamıza takıyoruz. Artı (+) kutbu da paslanmasını dert etmeyeceğimiz bir demir parçasına. İkisi de suyun içinde olacak ama birbirine değmeyecek. Yarın sabah işten döndüğümde işe yarayıp yaramadığını göreceğim. İşe yaramadıysa bir yerlerde hata yapmışımdır kesin. Elektroliz için şunu belirteyim, ortaya çıkan gaz zehirli ve yüksek miktarda oksijen ve hidrojen açığa çıkardığı için kapalı ortamlarda patlama riski olabiliyormuş. Ortam havadar olacak.

Aslında konuyu sonlara doğru açacaktım ama fikir alışverişine ihtiyacım olacak. Kafamda deli sorular var. En önemlisi orijinaline uygun stickerlar bulmam-yaptırmam lazım. Fakat vektörel çizim konusunda hiç bir bilgim yok.. Öncelikle bu konuda yardımı olabilecek kimse varsa lütfen buyursun :)

Mesela şu amblemi istediğimiz ebatta ve kaliteli olarak nasıl bastırabiliriz?

motobecane_zpshp4swdik.jpg

Aşağıya eksiklerimi listeliyorum. Giderdikçe sileceğim, orası güncel kalacak kısmetse.

mobylette sele
    sağ zincir gergisi
    sağ sol zincir takım
    fren teli
    fren hortumları
    kablolar
    yan kapak vidaları 2 ad.
    ön arka lastikler
    ön arka iç lastikler
    arka çamurluk sol taraf tutucu demir
    benzin depo kapağı
    motor takozu
    mobymatic yazısı, m amblemi
    arka stop lambası
    far bıyığı
    korna ve düğmesi

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 21
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Hayirli olsun 've kolay gelsin.

Heyecanla tek solukta okudum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Kolay gelsin Emre :bravo:

Vektörel çizim, sticker vs işleri için bana özelden ulaş, yardımcı olmaya çalışırım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Kolay gelsin Anıları canlandırmak hemde uğraşmak iyidir. King ziyaretine gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ağustos sıcağında Emre:

rJd4MV.jpg

Güzel bir uğraş, bende bu aralar DTX kanalını izliyorum, Amerikalılar çok iyi işler çıkarıyor ve reklamlarını ballandıra ballandıra yapıyor. Bizim %100 Oto gibi değiller.

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Bu arada 2 ve 3. fotolar gorunmuyor :)

Onları sonradan fark ettim. Birazdan duzeltecegim sağolasın.

1 saat önce, Emin Önal yazdı:

Kolay gelsin Emre :bravo:

Vektörel çizim, sticker vs işleri için bana özelden ulaş, yardımcı olmaya çalışırım.

Çok teşekkür ederim. :)

42 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

Kolay gelsin Anıları canlandırmak hemde uğraşmak iyidir. King ziyaretine gelebilir.

Sagol dede, King gelecekse  bundan sonra bir de jawa ya da Planet yaparım :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Elektroliz sonrası kafa. Tahmin ettiğim gibi tam işlememiş. İnşaat demiri bulup öyle yapacağım. Kebap şişi iyi iş görmüyor :)

IMG_20170915_093628_zpspxt3hap1.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Maşallah.

Peki bu cihazlar ruhsatsız mıdır? Amcanın üstüne ise amca ile emniyete gidip ruhsat kaybı işlemi sonrası yeni ruhsat çıkabilir. Sonrada satışı ve muayenesi yapılabilir. Ruhsat gerekir ve böyle kullanırsanız başınız belaya girebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Kolay gelsin güzel uğraş olacak gibi sonuç güzel olacaktır eminim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Maşallah.

Peki bu cihazlar ruhsatsız mıdır? Amcanın üstüne ise amca ile emniyete gidip ruhsat kaybı işlemi sonrası yeni ruhsat çıkabilir. Sonrada satışı ve muayenesi yapılabilir. Ruhsat gerekir ve böyle kullanırsanız başınız belaya girebilir.

Eğer bir araç trafik kaydından düşürüldüyse geriye kaydedilemiyor diye öğrendim. Amcanın söylediği kadarıyla da bu mobilet trafiğe hiç kaydolmamış. İlginçtir, boyası orijinal ama üzerinde şase no falan yok sadece motor no var. Buralarda herkes bu şekilde kaçak biniyor, şimdiye kadar da bu şekilde başı belaya girene pek rastlamadım ama ben bu mobileti kaydettirmek için uğraşacağım. Gerçi benim niyetim buna binmek değil yapıp seyretmek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

muhteşem überharika tebrikler bayıldım :nazar: benzine yağ katmak lazım sanırım bu motorlarda 1:50 ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Özge

Bizde 1972 modeli vardı ama tip aynı. ben çocukken çok bindim uçtum düştüm sekman attım kabrüratör sök tak falan benim gibi 14-15 yaşındaki çocuk için bile bi oyun haline gelmişti. İşin garibi bozsam bile babam bişrşey demiyordu. Oysa bu işlerden hiç anlamam içten yanmalı motor nedir karbüratör nedir nasıl çalışır 2 zamanlı 4 zamanlı motor vs. Hepsini 7 ciltten oluşan Hayat Ansiklopedisi vardı evde ondan öğrenmiştim. Çocukluğumda internet yoktu 1995 li yıllar yada bizde yoktu bilmiyorum. Anılar depreşti bak şimdi
Asıl efsane bunun bi önceki modelidir deposu sele altında olanı

af7c7b715bd56a40644624f53c679b00.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

muhteşem überharika tebrikler bayıldım :nazar: benzine yağ katmak lazım sanırım bu motorlarda 1:50 ?

Aynen öyle Çağlar abi, yağlı benzinle çalışıyor. B sınıfı ehliyet de 50 cc'ye kadar destekliyor ;)

Evet Ahmet bey, sele altında deposu olanlar var onlar bence de daha güzel, ama elimde bu var buna da razıyım. Bir sonraki seviyem de inşallah planet 3 ya da kara jawa olacak. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mükemmelmiş bu :)
Buralarda görüyorum hala.

Sorayım mı parçaları. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
18 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mükemmelmiş bu :)
Buralarda görüyorum hala.

Sorayım mı parçaları. ?

Orijinal parçaya hayır demem emmi. Hatta fazladan elcik bulabilirsen sağ sol, başka bir arkadaşa arıyoruz :)

Bunların sağ elciği aşağı çevirirsen gaz veriyor, ters istikamette çevirirsen jikle görevi görüyor, motor freni yapıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Orijinal parçaya hayır demem emmi. Hatta fazladan elcik bulabilirsen sağ sol, başka bir arkadaşa arıyoruz [emoji4]
Bunların sağ elciği aşağı çevirirsen gaz veriyor, ters istikamette çevirirsen jikle görevi görüyor, motor freni yapıyor.

Evet hatırladım. Kullanmıştım ben bundan :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emre Şimşek

Bugün keşke bir garajım olsaydı dedim. 2 saat şaseyle uğraştım, 1 saat balkon temizledim..
Eksiklerime ön maşa yay ve yay tutucu vida da eklendi 6a3cae26d7c90aa00c4c6f32fb5794fd.jpgb11e18bb51423d2379e9247dc25b945a.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Apartman Dairesi kültürünü bu topluma kim difüz ettiyse... Mis gibi bahçeli müstakil evler vardı, mahalleler vardı... Ev almadıysan bunu da bi düşün. Ben hanımı ikna edemedim zamanında. Bari dubleks olsun dedim o da kabul görmedi. 

Şu ihtiyar delikanlıyı ne zaman ayakta göreceğiz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...