İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Seyir Halinde Vuruntu Problemi

Deniz Öztürk

Recommended Posts

Onur Çelebi
Bir saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

yaşadığımız problem aynı.yetkili ford servisi normal diyor ama normal değil.maf sensörü ve map sensörü temizliği yapıcam olucağını zannetmiyorum ama şans. 

İki sensörüde temizledim ben ama genel performans artışı dışında bir değişiklik olmadı. Bu sorun benide gıcık ediyor sanki acemi sürücüymüş hissi uyandırıyor. Her defasında çok yumuşak hareketle basmak zorunda kalıyorum gaza...

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk

bugun bende sensörleri temizledim.Gaz kelebeği-maf-map sensörlerini kontak sprey ile temizledim bir fark göremedim.sorun devam ediyor. @Onur Çelebi siz o problemi yaşarken devir saatine baktınız mı hiç.boşluk olduğu orada belli oluyor 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Debriyaj ve Fren pedallarının üzerindeki switcler sağlammı bakın arkadaşlar, yok falan densede bu araçra Tork Koruma var, yazmaz ama var,   denemek basit, araç hızlı giderken, yani hızlı derken 90-100 giderken, araba yürüsün yani,  bu esnada gaza basarken aynı anda frene basın birazcık, durmaya zorlasın aracı, o esnada gaza basmaya devam edin,  gösterge tablosunda sarı renkli dişli resmi şeklindeki ikaz yanacak, araç güç kesecek otomatik olarak, güç kesmiyorsa sorun vardır, gazdan ayağınızı çekmeyin, freni bırakın sadece, çekiş geri gelecek ve motor korumadan çıkacak ve tekrar yüklenmeye başlayacak, bariz hissedersiniz zaten, sistem düzgünse bu şekilde olur, olmazsa sorun vardır, çok denemeyin haa :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
3 dakika önce, Deniz Öztürk yazdı:

bugun bende sensörleri temizledim.Gaz kelebeği-maf-map sensörlerini kontak sprey ile temizledim bir fark göremedim.sorun devam ediyor. @Onur Çelebi siz o problemi yaşarken devir saatine baktınız mı hiç.boşluk olduğu orada belli oluyor 

Ona dikkat etmedim aslında yarın sabah işe giderken kontrol ederim. Rolanti problemine daha çok odaklanmış durumdayım :angry: yetkili serviste rolanti sorunu için aracın yazılımını güncellettim 2 hafta kadar önce sorunum çözülmedi ama bu vuruntu birazcık daha azaldı gibi ama hala var. Bence iki sorunda yazılımsal kaynaklı. 
Bu arada sizin araç kaç modeldi?

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
10 dakika önce, Onur Çelebi yazdı:

Ona dikkat etmedim aslında yarın sabah işe giderken kontrol ederim. Rolanti problemine daha çok odaklanmış durumdayım :angry: yetkili serviste rolanti sorunu için aracın yazılımını güncellettim 2 hafta kadar önce sorunum çözülmedi ama bu vuruntu birazcık daha azaldı gibi ama hala var. Bence iki sorunda yazılımsal kaynaklı. 
Bu arada sizin araç kaç modeldi?

Ben birazdan aracı cihaza bağlayıp devir göstergesi loglamasını kayıt edip burada paylaşacağım.Araç 2011 fiesta 1.4tdci 68hp 50kw 

Ali bey deneyip bilgi vereceğim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buna nasıl ve neye göre normal der bir servis.
Anlatılan şey insanı çok rahatsız eder.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

birde pompa müşürleri olayı var, arkadaşlar yazmış, araç IDS ye bağlanacak ve sürüş esnasında pompa üzerindeki iki sensörün gerçek zamanlı verilerine bakılacak, sıkıntı olduğu anda bu verilerde anlık saçmalama varsa o sensör değişecek, bu hata, hata kodu vermez ve normalde anlaşılmaz, bunada bir baktırın...

Not: servisede selam söyleyin, hata değil öylemi :i-ih:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
7 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

birde pompa müşürleri olayı var, arkadaşlar yazmış, araç IDS ye bağlanacak ve sürüş esnasında pompa üzerindeki iki sensörün gerçek zamanlı verilerine bakılacak, sıkıntı olduğu anda bu verilerde anlık saçmalama varsa o sensör değişecek, bu hata, hata kodu vermez ve normalde anlaşılmaz, bunada bir baktırın...

Not: servisede selam söyleyin, hata değil öylemi :i-ih:

Ali bey yetkili servis ve yan servisler samsun adına konuşuyorum aracı cihaza bağlamamak için ellerinden geleni yapıyorlar ya bilgisizlikten ya da para kazanamayacakları için.Bu yüzden çinden dün cihaz sipariş ettim kendim bakacağım değerlerine artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Canberk Eken
12 saat önce, Onur Çelebi yazdı:

Hemen hemen aynı sorun bende de var. Ayağımı gazdan çekip hızlanmak için tekrar bastığımda önce algılamıyor gibi oluyor sonra bir anda vuruntu yaparak gaz yemeye başlıyor. Çok çok yumuşak şekilde basarsam vuruntu minimum oluyor. Aracım 2010 1.4 TDCİ hatta şöyle bir başka sorunda var. 45km/h altında hızlarda aracı boşa alınca devir dalgalanması oluyor. Yani 1100 devire kadar çıkıp tekrar 800 devir civarına düşüp duruyor. Araç tamamen durunca ya da debriyaja basınca dalgalanma kesiliyor. Yetkili servise gidip durumu anlattım normal diyorlar. Ama aynı motoru kullanan 2004-2006 modelleri, Focus'u ve Citroen Nemo'yu kullandım onlarda böyle bişey yoktu diyorum cevap veremiyorlar.
Önceki aracım 2004 dizeldi, bu forumdaki konuları sorunları okudukça Ford araçlarına makyajlı kasa almak gerektiğini anladım. Ama yine gittim makyajsız hemde kasanın ilk modelinden aldım. 

Bahsettiğiniz devir sorunu şuysa ona da normal hatta özellik diyorlar ki sarsıntının, özellikle gazdan çekildiğinde olan sarsıntının sebeplerinden biri de bence bu;

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
12 saat önce, Canberk Eken yazdı:

Bahsettiğiniz devir sorunu şuysa ona da normal hatta özellik diyorlar ki sarsıntının, özellikle gazdan çekildiğinde olan sarsıntının sebeplerinden biri de bence bu;

Benim bahsettiğim devir dalgalanması bu şekilde değil. 45km/h altında giderken (45'in üzerinde olmuyor) aracı boşa alıp hiçbir pedala basmadığınızda devir 1100 civarına kadar gelip tekrar 800 lere düşüyor. Bunu araç durana kadar ya da debriyaja basana kadar devam ettiriyor. Bu forumda benim sorunumla ilgili konu açılmış hatta o zamanlar devir dalgalanıp stop ediyormuş araç, ama 2011 yılından sonra konu yok çünkü Ford yazılım güncelleyerek stop etmeyi engellemiş fakat dalgalanma devam ediyor. Ben aracımın 3. sahibiyim ilk sahibi dalgalanma ve stop şikayetiyle yetkili servise gitmiş yazılım güncellenmiş. 2 hafta önce bede aynı şikayetten yetkili servise gittim yeniden yazılım güncellettim.
Dalgalanma devam ediyor ama Deniz beyin bahsettiği vuruntu eskiye göre azaldı.

11 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

@Ali Cihangiroğlu@Mehmet Ozyurek @Onur Çelebi @Canberk Eken Video da hem gaza basarken hem çekerken yukarı aşağı oynuyor dikkatli izlerseniz

Videoyu birkaç kez izledim eğer devir saatini birebir yansıtıyorsa bu video, siz ayağınızı gazdan çektiğiniz anda ve tekrar bastığınızda bariz bir dalgalanma var.

Ben bu sabah işe gelirken daha dikkatli baktım devir saatine sanırım motor soğukken çok fazla olmuyor. Birde bende sizdeki gibi olmuyor. Ayağımı çekip tekrar bastığımda anlık tork yüklenmesi olup devirde küçük ama sert bir sıçramayla vuruntu oluyor. 

Bence bu sorun tamamen yazılımsal. Yetkili serviste yazılım güncellemesi sorgulattınızmı?

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
3 saat önce, Onur Çelebi yazdı:

Benim bahsettiğim devir dalgalanması bu şekilde değil. 45km/h altında giderken (45'in üzerinde olmuyor) aracı boşa alıp hiçbir pedala basmadığınızda devir 1100 civarına kadar gelip tekrar 800 lere düşüyor. Bunu araç durana kadar ya da debriyaja basana kadar devam ettiriyor. Bu forumda benim sorunumla ilgili konu açılmış hatta o zamanlar devir dalgalanıp stop ediyormuş araç, ama 2011 yılından sonra konu yok çünkü Ford yazılım güncelleyerek stop etmeyi engellemiş fakat dalgalanma devam ediyor. Ben aracımın 3. sahibiyim ilk sahibi dalgalanma ve stop şikayetiyle yetkili servise gitmiş yazılım güncellenmiş. 2 hafta önce bede aynı şikayetten yetkili servise gittim yeniden yazılım güncellettim.
Dalgalanma devam ediyor ama Deniz beyin bahsettiği vuruntu eskiye göre azaldı.

Videoyu birkaç kez izledim eğer devir saatini birebir yansıtıyorsa bu video, siz ayağınızı gazdan çektiğiniz anda ve tekrar bastığınızda bariz bir dalgalanma var.

Ben bu sabah işe gelirken daha dikkatli baktım devir saatine sanırım motor soğukken çok fazla olmuyor. Birde bende sizdeki gibi olmuyor. Ayağımı çekip tekrar bastığımda anlık tork yüklenmesi olup devirde küçük ama sert bir sıçramayla vuruntu oluyor. 

Bence bu sorun tamamen yazılımsal. Yetkili serviste yazılım güncellemesi sorgulattınızmı?

Enson 5 ay önce yazılım güncelleme yaptırdım.Ford yetkili servisine.Yalvarmayla.

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk

Devir saatini birebir yansıtıyor.Hem ayağı çekince hem basınca devir sattinin oynaması olduğu anda vuruntu da oluyor

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Bir saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

Devir saatini birebir yansıtıyor.Hem ayağı çekince hem basınca devir sattinin oynaması olduğu anda vuruntu da oluyor

Eğer birebirse ve bu duruma yetkili servis normal diyorsa yazıklar olsun valla ya... Gerçekten bu yetkili servislerin işi garantili araçlara bakım yapmaktan başka bişey değil...

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

Arkadaşlar bundan 10 ay önce aracı bilgisayara ilk bağlattığım zaman ki arıza kodlarını not etmiştim sildirmeden önce.

P0087 Yakıt yolu sistem basıncı düşük

P0704 Kavrama şalteri giriş devresi

U0155 Gösterge kumanda modülü iletişim

Yaşadığımız problemin bu parça ile alakası olabilir mi acaba

bosch_1462_C00997_CITROEN_PEUGEOT_980644

tarihinde Deniz Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce

Benim aracımda yaklaşık 1 yıl önce yakıt yolu sistem basıncı düşük arızası olmuştu. Arızada motor yüke bildiğinde 2500 - 3000 devir aralığında araç gaz kesiyordu. Ekranda arıza lambası anlık yanıp sönüyo araba sürekli tekliyodu. Aracı cihaza bağladığımızda bu hatanın olduğunu gördük ve yakıt basınç sensörünü değiştirdiğimizde arıza giderilmişti. Yani burada anlatılan vuruntu sorunun bu parçadan olmayacağını düşünüyorum.

Benim aracım 2011 dizel fiesta bende de özelikle gazdan çekilip tekrar gaz verildiğinde vuruntu oluyo. Bunun aks başlarında boşluk olduğundan olabileceğini düşünüyordum. 

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
13 dakika önce, Yaşar Yüce yazdı:

Benim aracımda yaklaşık 1 yıl önce yakıt yolu sistem basıncı düşük arızası olmuştu. Arızada motor yüke bildiğinde 2500 - 3000 devir aralığında araç gaz kesiyordu. Ekranda arıza lambası anlık yanıp sönüyo araba sürekli tekliyodu. Aracı cihaza bağladığımızda bu hatanın olduğunu gördük ve yakıt basınç sensörünü değiştirdiğimizde arıza giderilmişti. Yani burada anlatılan vuruntu sorunun bu parçadan olmayacağını düşünüyorum.

Benim aracım 2011 dizel fiesta bende de özelikle gazdan çekilip tekrar gaz verildiğinde vuruntu oluyo. Bunun aks başlarında boşluk olduğundan olabileceğini düşünüyordum. 

direksiyon kutusunu ve ön takımı yeni değiştirdim değişirken usta akslarda sorun olmadığını söyledi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akstan olup olmadığını gaz tepkisinden anlarsınız.
Ben akstan olacağını düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk

Bugun ford yedek parçası satan bir arkadaş ile görüştük senin sorunun hava akışmetresi yani maf tan dolayı dedi sizce olabilir mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bugun ford yedek parçası satan bir arkadaş ile görüştük senin sorunun hava akışmetresi yani maf tan dolayı dedi sizce olabilir mi

Olabilir de. Servis neden bu modeller böyle diyor. Maf denemek kolay.
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)
21 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Olabilir de. Servis neden bu modeller böyle diyor. Maf denemek kolay.

dava açılabilir mi sorun düzeltilemiyor sonuçta 

bugun sanayiye gittim.motor takozu şanzıman takozları kontrol edildi problem yok.turbocuya gittim turbocu 2500 devirden önce de sorunu yaptığı için turbodan değil dedi.enjektörler sağlam.hyundai servisine gittim test sürüşü yaptık arabanın kerkindiğini boğuluğunu söyledi

tarihinde Deniz Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
2 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

dava açılabilir mi sorun düzeltilemiyor sonuçta 

bugun sanayiye gittim.motor takozu şanzıman takozları kontrol edildi problem yok.turbocuya gittim turbocu 2500 devirden önce de sorunu yaptığı için turbodan değil dedi.enjektörler sağlam.hyundai servisine gittim test sürüşü yaptık arabanın kerkindiğini boğuluğunu söyledi

Her şey sağlam görüyor ya da ustalar öyle diyor ama belli bir sorun var.
Hyundai servisi çözüm önermedi mi?

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
46 dakika önce, Onur Çelebi yazdı:

Her şey sağlam görüyor ya da ustalar öyle diyor ama belli bir sorun var.
Hyundai servisi çözüm önermedi mi?

hyundai servisi turbocuya yönlendirdi.ilk defa böyle bir vakaya rastlamışlar anlamadılar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...