İçeriğe Yönlendir

Benzin 10 ₺ olur mu? | Analiz

Mehmet Ali Aslan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Çok teşekkür ederim nihat bey.

Devlet=biz yani bunu anlayınca çözülür.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
54 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Çok teşekkür ederim nihat bey.

Devlet=biz yani bunu anlayınca çözülür.

Ben varsam devlet var...

"Devlet insan içindir"

"İnsan yaşarsa devlet yaşar" 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

En basitinden, sokağa attığımız izmaritin süpürülme maliyeti hakkında fikri olan var mı acaba?

Maliyetinden ziyade.. 

Attığımız her şeyi almak için birisi eğiliyor.. Yazık. 

Arabadan çöp atanlara falan acayip kılım ben. İn al ve arabasının içine at diyor vicdanım ama, beladan uzak dur diyen tarafım beddua edip geçiyor. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
16 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Maliyetinden ziyade.. 

Arabadan çöp atanlara falan acayip kılım ben. İn al ve arabasının içine at diyor vicdanım ama, beladan uzak dur diyen tarafım beddua edip geçiyor. 

Bunlar medeniyetten gelenler,

gurbetçi çöpleri ile ilgili görsel sonucu

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

10 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Maliyetinden ziyade.. 

aynısını bilakis kendim yaşadım...

mk4 mondeo yu yeni almıştım... uçhisar ile göreme arasındaki yolda bir aracın arkasındaydım... önümdeki araçdan ilk önce dışarı su şisesi atıldı... sonra bir kola tenekesi... en son olarak da poşet... dayanamadım adamı sellektör ve korna ile durdurdum sağa çekti... indim arabaya yaklaştım 3 tane genç... dedim kardeşim çöplerinizi niye dışarı atıyorsun... eleman "sanane sen çöpçümsün" dedi... bende çöpcü değilim ama polisim dedim...  biladerime bakarak arabadan telsizimi getir plakayı anons geçeyim dedim... bana sen çöpçümüsün diyen eleman "abi lütfen araba babamın duymasın"  filan demeye başladı...tamam dedim plakanızı almayacağım ama attığınız çöpleri geri toplayacaksınız dedim ve topladılar... şimdi bu çöpü bagajınıza koyacaksınız en yakın çöp kutusuna bırakacaksınız arkanızda sizi takip ediyorum dedim... göremeden uçhisara gelene kadar arkalarından takip ettim.... elemanlar çöpü çöp kutusuna attılar yanından  teşekkür mabında korna çaldım ve ilerledim...

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bunlar medeniyetten gelenler,

Memleketin havasını soluyunca eski moda dönüyorlar herhalde :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ankara'da zam geliyor İstanbul ve İzmir de düşecek mis benzin. Yaklaşık 4 kuruş şimdi zam mı geldi indirim mi [emoji23]

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Bu geceden itibaren 8-10 kuruş benzine zam yapılacakmış haberlerde gördüm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Benzinde litre başına yaklaşık 2.5 tl sabit ötv var. yüzde 18 de kdv var.

Özetle şu anda (2,50+pompa satış fiyatı)*1.18=5.60'dan 2.3 TL vergisiz fiyat çıkar yaklaşık.

petrol varil 63 $ ve 1 $ = 4 TL 

Litresi 10 tl olması durumunda vergi artırılmaması kaydı ile vergisiz fiyatın yaklaşık 6 TL olması gerekir.

2,3'den 6 tl ye çıkabilmesi için 2.5 kat toplamda artış olması lazım.

Varil fiyatı 150$a çıkması ve doların da 6 TL olması durumunda 10 tl yi görürüz ancak :)

Hesap hatam var ise düzeltin lütfen :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
41 dakika önce, Mehmet Acar yazdı:

Benzinde litre başına yaklaşık 2.5 tl sabit ötv var. yüzde 18 de kdv var.

Özetle şu anda (2,50+pompa satış fiyatı)*1.18=5.60'dan 2.3 TL vergisiz fiyat çıkar yaklaşık.

petrol varil 63 $ ve 1 $ = 4 TL 

Litresi 10 tl olması durumunda vergi artırılmaması kaydı ile vergisiz fiyatın yaklaşık 6 TL olması gerekir.

2,3'den 6 tl ye çıkabilmesi için 2.5 kat toplamda artış olması lazım.

Varil fiyatı 150$a çıkması ve doların da 6 TL olması durumunda 10 tl yi görürüz ancak :)

Hesap hatam var ise düzeltin lütfen :)

Bi gecelik torba yasaya bakar. Hesaba gerek yok, eli kaldır-indir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

vergi oransal artıyor artacaktır. Çünkü:

Enflasyon Devaluasyon oldukça devletin giderleri ona göre artacaktır. PAra lazım basarsa yine enflasyon olacaktır. O zaman vergi almak zorunda kalacaktır.

Yani para basıp 10 liraya çıkarabilir (çünkü para değer kaybedecektir enflasyon) ya da para basmadan vergi koyarak 10 liraya çıkaracaktır. tercih sizin. bence ikincisi daha iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yani hersekilde alacak diyorsunuz. Neden hep bu yönde düşünüyoruz ki. Yani paraya ihtiyaç var o zaman vergiyi arttiralim.artik bizlerde bu durumu kaniksamis durumdayız. Neden devlet daha farklı çözüm üretmeye gitmiyor. Basit para toplama mantığında halen. Onu da en kolay alabildiği şekilde alıyor sadece.Sadece bugünün sorunu değil bu hep böyleydi neredeyse.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Devlet diye birşey yok biz varız. Ürettiğimizden çok tüketiyoruz. Yaratmak Allaha mahsus olduğuna göre dışardan borç alacağız. Borcu ödemek için bunu sürdürmemiz gerekecek çünkü sürekli aynı devam ediyoruz. Bu durumda bizim dış paraya göre değerimiz düşecektir. Değer düşünce iç maliyetler yükselecektir. Ya iç maliyet yükselişini fiyat ve vergileri sıkarak dengeleyeceğiz ya da para basıp dolaylı olarak yine fiyat yükselmesine neden olarak çaktırmadan yapacağız.

Sonuç olarak tasarruf etmeliyiz. Üretmeliyiz.

Devlet bunları yapamaz. Devlet bizim örgütlenmiş halimiz. Yaparsak biz yaparız.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
32 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Devlet diye birşey yok biz varız. Ürettiğimizden çok tüketiyoruz. Yaratmak Allaha mahsus olduğuna göre dışardan borç alacağız. Borcu ödemek için bunu sürdürmemiz gerekecek çünkü sürekli aynı devam ediyoruz. Bu durumda bizim dış paraya göre değerimiz düşecektir. Değer düşünce iç maliyetler yükselecektir. Ya iç maliyet yükselişini fiyat ve vergileri sıkarak dengeleyeceğiz ya da para basıp dolaylı olarak yine fiyat yükselmesine neden olarak çaktırmadan yapacağız.

Sonuç olarak tasarruf etmeliyiz. Üretmeliyiz.

Devlet bunları yapamaz. Devlet bizim örgütlenmiş halimiz. Yaparsak biz yaparız.

Üretimi destekleyecek olan devlet değil midir hocam? Kanada mercimeğinin, meksika nohutunun ne işi var bu topraklarda(direkt size sormuyorum tabi genel anlamda) ?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
33 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Üretimi destekleyecek olan devlet değil midir hocam? Kanada mercimeğinin, meksika nohutunun ne işi var bu topraklarda(direkt size sormuyorum tabi genel anlamda) ?

Bütün ülkelere iç piyasadaki fiyatları düzenlemek için ithalaat yaparlar. Ama içeride de üreticiyi desteklerler. Yoksa korumacı politikalar ile ancak doğan'ın slx'ini yapıp satar bize üretici.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

bu hep böyledir devlet doğrudan alamadığı vergiyi dolaylı yoldan alır...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Var destek, hayvancılık yapana destek var tarıma destek var. Sen yatırıma başla ben desteklerim diyor ama köye geri dönen yok. Çünkü köyde hayat yok sanıyorlar, okul çağında çocuğu olanlar hep bir sınav telaşıyla çocuğu doktor mühendis yapmaya çalışıyor. Geçen bir aile gösterdiler İngiltere kırsalıydı sanırım çoluk çocuk ineklerle keçilerle gül gibi geçinip gidiyorlar. Arabaları var, atv leri var, her türlü imkanları var sadece bolca (selamlaşmaya bile çekinen) komşuları yok.. Ben misal köye geri dönelim diyorum çocuklarla anneleri her bir ağızdan sen git biz seni ziyarete geliriz diyorlar.. :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Var destek, hayvancılık yapana destek var tarıma destek var. Sen yatırıma başla ben desteklerim diyor ama köye geri dönen yok. Çünkü köyde hayat yok sanıyorlar, okul çağında çocuğu olanlar hep bir sınav telaşıyla çocuğu doktor mühendis yapmaya çalışıyor. Geçen bir aile gösterdiler İngiltere kırsalıydı sanırım çoluk çocuk ineklerle keçilerle gül gibi geçinip gidiyorlar. Arabaları var, atv leri var, her türlü imkanları var sadece bolca (selamlaşmaya bile çekinen) komşuları yok.. Ben misal köye geri dönelim diyorum çocuklarla anneleri her bir ağızdan sen git biz seni ziyarete geliriz diyorlar.. :D

Abi onlar hep göstermelik hareketler geliyor bana, bir programda izlemiştim, çiftçiye verilen destek sadece mazot alındığında vergiler ile devletçe geri alınıyormuş. Yata mazot indirimli, traktöre bindirimli. Misal bizim memlekette fındık fiyatı yerlerde ama bahçenin dönümüne 150 tl destek var(üretime değil boş bahçeye). Avrupa çiftçisi gibi olacağına inancı yok ki kimsenin köyüne dönsün. Yoksa binlerce kişi döner köyüne. Şu an ki köylerin hali belli, lütfederlerse beton, asfalt yol yapıyorlar. Köyde yaşam standardı şehirdekinin yakınından geçmiyor ki köye gitsin millet.

Trt belgeselde daha güzel bir hayat belgeselini tavsiye ederim herkese. Defalarca hüzünlenerek izlemişimdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Devlet kim? Mesela ben şu an komitelerde görev yapıyorum desteklere karar veriyorum. devlet benim. sensin.

2 saat önce, Mehmet Acar yazdı:

Bütün ülkelere iç piyasadaki fiyatları düzenlemek için ithalaat yaparlar. Ama içeride de üreticiyi desteklerler. Yoksa korumacı politikalar ile ancak doğan'ın slx'ini yapıp satar bize üretici.

Et fiyatları düşsün diye yemde gümrük düşürüldü sıfırlandı. Şimdi ne olacak? O kadarlık kısım dışarı cari açık olarak gidecek. O yine senin benim cebimden çıkacak.

Bunlar günü kurtarma hareketleri. O da belki lazım ama yapısal hareketler asıl önemli olan. Onu da kimse ele alamıyor çünkü hep amirine hoş görünme çabası var. Cumhurbaşkanı derse ancak piramidin tepesinden o zaman olur. O da herşeyi bilemez, unutuyor. Üniversite yurtlarını unuttu mesela. Güya üniversitelere yurt yapılması serbest olacak ve yaptıracaktı..

(Özel yurt sahibi milletvekilleri akraba dernekleri lobisi muhtemelen )

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Devlet kim? Mesela ben şu an komitelerde görev yapıyorum desteklere karar veriyorum. devlet benim. sensin.

Hocam sorun devlet değil onu yönetenlerin aldığı kararlar. Devlet benim istediğim gibi yönetilmiyor mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu yap işlet devreti ben daha önce izlemiştim 100 sene önce.. 

O zamanın "plaza" inşaatları karaköy, eminönü ve beyoğlu'ndaki hanlar ve lüks binalardır..

1 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Hocam sorun devlet değil onu yönetenlerin aldığı kararlar. Devlet benim istediğim gibi yönetilmiyor mesela.

Oyunu doğru vereceksin. O adamları biz seçiyoruz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...