İçeriğe Yönlendir

Araç Kameramdan Yansıyanlar

Ahmet Ekici

Recommended Posts

Alpay Sumer

Vallahi evde ayagımla frene bastım 😨 

Allah korumus yavas olman cok iyi.. 

Cok korkutucu Allah esirgesin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Geçmiş olsun en korktuğum olay Allah muhafaza eylesin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Alpay Sumer yazdı:

Vallahi evde ayagımla frene bastım 😨 

Aynen ben de, Allah korusun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Hızlı olsam vurmuştum

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

motorcu ayarlar :rofl: napıo o

camı açıp bağırdım biraz. Aynen şunun gibi 😃😃

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hızlı olsam vurmuştum

Geçmiş olsun şükür yavaşmışsın 

Tam dayaklık 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

camı açıp bağırdım biraz.

tünelee giren kasklı motorcuya? kesin duymuştur

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

tünelee giren kasklı motorcuya? kesin duymuştur

Aynen. Baktı bana geri. Ama Oradan da geri dönemezdi  😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Senin bu virajlarla derdin bitmiyor yaa 😂

en son kayacağım bi iki tekerliliye 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

demiiim demiiim diye cok ugrastim..

sen dedin 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Manası çok derin 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Manası çok derin 😅

kahvehanemi burası kardeşim. Alla alla yaa 😁😁 virajlarda fazla yanlıyorum sadece. Araba kayabilir :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Araç kameralarının önemi tartışılmaz. Forumda bu başlık altında yapılan paylaşımların uyarıcı/bilgilendirici rolleri de çok değerli. Youtube'da kaza videolarını izlemek de, burada yapılan bilgilendirici paylaşımları görmek de aslında her sürücü için birer tecrübe kaynağı.

Yalnız son yıllarda hukuk sistemimize dahil olan ve hem Kişisel Verileri Koruma Kurumu hem de mahkemeler tarafından son derece katı/acımasız şekilde uygulanan kişisel verileri koruma kavramı bakımından dikkatli olunması gerekiyor.

Yol kameraları aracılığıyla görsel kayıt alınmasının hukuka aykırı olup olmadığı bile tartışılan bir durum. Sonuçta kayda alındığından hiç haberi olmayan kimseler bu kameraların kayıtlarına giriyorlar. Şu an için yasaya uygun olduğu kabul edilen uygulama şekli şu: Trafikte başımıza gelebilecek olumsuz bir koşulu tespit amacıyla kamera kaydı yapmak mümkündür, ama kaydedilen verilerin sadece belirlenen amaçların. gerçekleştirilebilmesine elverişli olacak şekilde kullanılması, mesela bir kazaya uğradığınızda sadece kazaya ilişkin kısmın ilgili adli mercilere, sigorta şirketine vs sunulmasıyla sınırlı olarak kullanılması gerekmektedir. Youtube, sosyal medya, forum gibi yerlerde paylaşım yapılması durumunda 3. kişilerin tanınırlık bilinirliklerinin önlenmesi mesela plakaların buzlanması gerekmektedir. Çünkü verileri kaydedip depolamak ancak meşru bir menfaatin sağlanması için yapılması durumunda hukuka uygundur. Meşru menfaat de bir kaza anına ilişkin görüntülerin adli makamlara, sigorta şirketine sunulması ile sınırlıdır.  Neticede yapılan kayıtlar diğer kişilerin hak ve özgürlük alanına girmektedir.

Mesela burada araç kameramıza yansıdığı için görüntüsünü paylaştığımız "kavşağa hızlı giren Doblocu" görüntüsünde, doblocunun tanınması mümkünse kişisel hakkı ihlal edilmiş oluyor. Örneğin adamın eşi videoyu görüp, o gün orada olduğunu bana söylememiştin, ne işler çevirmeye İstanbul'a gittin" diyebilir. Bu durumda  bizim yaptığımız paylaşım hem suç oluyor, hem de tazminat yükümlülüğü ile karşı karşıya kalabiliyoruz, bilginiz olsun. O nedenle yapılan paylaşımlarda 3. kişiler var ise yüzlerinin ve araçlar için de plakalarının buzlama gibi bir yöntemle kapatılarak paylaşılmasında fayda ve hatta zorunluluk olduğunu düşünüyorum. 

• Beğen 5
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Rıdvan Ergün yazdı:

Mesela burada araç kameramıza yansıdığı için görüntüsünü paylaştığımız "kavşağa hızlı giren Doblocu" görüntüsünde, doblocunun tanınması mümkünse kişisel hakkı ihlal edilmiş oluyor. Örneğin adamın eşi videoyu görüp, o gün orada olduğunu bana söylememiştin, ne işler çevirmeye İstanbul'a gittin" diyebilir. Bu durumda  bizim yaptığımız paylaşım hem suç oluyor, hem de tazminat yükümlülüğü ile karşı karşıya kalabiliyoruz, bilginiz olsun. O nedenle yapılan paylaşımlarda 3. kişiler var ise yüzlerinin ve araçlar için de plakalarının buzlama gibi bir yöntemle kapatılarak paylaşılmasında fayda ve hatta zorunluluk olduğunu düşünüyorum. 

İstanbul da EDS ye takılan bir adamın ceza makbuzu evine gidiyor. Eşi teslim alıyor, makbuzdaki görüntüde adamın yanında başka bir kadının olduğunu farkediyor. Boşanıyorlar. Adam ise özel hayatın gizliliği vs durumdan yüklü miktar tazminat alıyor.

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Metin Akbal yazdı:

İstanbul da EDS ye takılan bir adamın ceza makbuzu evine gidiyor. Eşi teslim alıyor, makbuzdaki görüntüde adamın yanında başka bir kadının olduğunu farkediyor. Boşanıyorlar. Adam ise özel hayatın gizliliği vs durumdan yüklü miktar tazminat alıyor.

Bununla alakalı geçenlerde trafik polisi bir arkadaş şöyle demişti; siyasi birinin başına gelen bir olaymış. Hatta bu olaydan sonra şahısların yüzü gizleniyor artık eds fotolarında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Metin Akbal yazdı:

Ondan sonra trafik cezalarını gönderirken sürücünün yanındaki şahısların görüntüsünü kapatmaya başladılar. Fakat geçenlerde bir vatandaş aracta yan tarafına vantilatör mü her neyse bir eşya koymuş, fakat o ara trafik ihlali sebebiyle kameraya çekilmiş. Eve ceza makbuzunu gönderirken fotoğrafta yan tarafını kapatmışlar. Fakat bu sefer de eşi yanında kim vardı da kapatmışlar, benden habersiz hangi bayanı bindirdin arabaya diye kavga çıkartmış. Tv ye haber oldu 🤣

• Beğen 1
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Metin Akbal yazdı:

Hmmm. Düşünceler düşünceler....

Oradan 3 gelse, nafakaya 5 gitse :D 

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sürmeli yazdı:

Hmmm. Düşünceler düşünceler....

Oradan 3 gelse, nafakaya 5 gitse :D 

yahu 3 e 5e bakılmaz, vesile ile makbule geçmiştir belki

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hep korkarım şundan; yavaş gidin.

Abi bende 2 kız var, ara sokağa girince aşırı yavaş gidiyorum : ) büyük geçmiş olsun. Allah korumuş.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Of of of. En korktuğum şey. İyiki yavaş ve dikkatliymişsiniz.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hep korkarım şundan; yavaş gidin.

Allah korumuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...