İçeriğe Yönlendir

AVM'de Kazayı Sigorta Karşılar mı?

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Mustafa Çiçek

Otomobillerde durum nedir abi? Alt üst sınır falan var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Mahmut Yurt yazdı:

Laf kabalağı dediğiniz şeyler istastistiki veri ve sigortacılık sektör gerçekleridir. Ben kaskonun zorunlu poliçe olamayacağından bahsediyorum, Zorunlu poliçe olarak kasko ve trafik birleşmez, biri elmadır biri armut.  Görselini koyduğunuz poliçe amerika'da otomatik sigorta poliçesi olarak geçer, ana teminat bizdeki zorunlu karayolu mali sorumluluk poliçesi ile aynıdır. Bu zorunlu poliçeyi talebiniz dahilinde kasko teminatı eklenir ve isteğe bağlıdır. Demek istediğiniz ben trafik poliçeme istediğim zaman kasko teminatı ekleteyim derseniz, ülkemizde zaten uygulamada bu tarz şemsiye poliçeler var. Ancak elinizde tek poliçe olmasına rağmen arka tarafta 2 ayrı poliçe işlem görüyor, bu yüzden çok anlam ifade etmiyor.  Yok ikiside (kasko ve Trafik)  zorunlu olsun diyorsanız olmaz. Umarım birbirimizi anlamışızdır.

Arka plan beni ilgilendirmez. birleşmesinden kastım kağıtta ve operasyonda birleşmesi tabii ki. kasko zorunlu olmaz. zorunlu sigorta da opsiyonel olmaz. gavurda böyle. Siz harbiden benim zaten bildiğim şeyleri uzun uzun anlatarak asıl konuyu kaçırmaya devam etmişsiniz. Ne dediğimi hala anlamamış olmanız son cümlenizden belli. Ama sanırım artık bu benim son mesajdan sonra mesele kalmaz. sert uslup yaptıysam kusura bakmayın. Ama bizi de bişey bilmiyor gibi ABC anlatarak hizaya getirme yolunu seçmeyin :)

Olmaz olmaz diye çok bilgi yükleyerek evet laf kalabalığına gerek yok. o dedikleriniz konu dışı. Bal gibi de birleşebilir. şemsiye diye bakın varmış.

hepsi öyle olmalı.

bu arada soralım:

şemsiyenin avantajı nedir?

sonuç. şemsiye zorunlu olmalı. içinde kaskosu olabilir ya da olmayabilir. kasko öderdi yok sigorta öder ödemez tartışmasına girilmez. İkisi de aynı firma tek kağıt. 

ayrı kutucuklarda ayrı rakamlar. ve klozlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Otomobillerde durum nedir abi? Alt üst sınır falan var mı?

Var
Şu an hepsinin fiyatını devlet belirlemiş durumda.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sigortanın kökeninde AĞALIK var. ve bu mantıklı.

AĞA köylünün herşeyinden sorumludur. Köylü ağaya kazandığından ciddi pay öder. Ama hastalık vb olduğunda düğün olduğunda AĞA bu giderleri üstlenir, köyü mağdur etmez.

Bizdeki sorun AĞA'nın başıboş bırakılınca çakallık yapması. Üstelik yabancı ülke vatandaşı olup buraya sömürüye gelmesi. Zarar etmeleri mantıklı. Dış reasuransları acaba tokatlamak mı istiyor devlet? Öyle ise bence anlamlı ve mantıklı. Kaçırıncaya kadar tokat. Ama, dünya ticaret örgütü felan bunu yemeyebilir.

GAVURDA

ARAÇ SİGORTASI = (LIMITED LIABİLİTY + FULL COVERAGE)   Tek doküman

Polis LIMITED LIABILITY var mı diye bakar. zorunlu olan odur.

LIMITED LIABILITY = karşı tarafın aracı + sağlık masrafları vb  senin aracın bedeli ile uğraşmaz. ödemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Devlete istihdam ve personelden kesilen gelir vergisi dışında bir getiri sağlamaz :)
Kaskodan yangından alınıp. Trafiğe ödeniyor. Olay bundan ibaret :)
Ağalıktan ziyade Robin Hoodluk yaptırılıyor :)
Ben geçen yıl hasarsız poliçemi 300 e yaparken. Bu yıl 500 e yapıyorum.
Kazalı birisi geçen yıl 1800 e yaptırırken bu yıl 1100 e yaptırıyor.
Geçen yıl 105 liraya trafik yapmıştım birine 20 yıldır hasarsız müşteri. Bu yıl 520 liraya yaptık.
Neden. Çok kaza yapanların primi düşsün diye.
Doğru insanın yine kaybettiği bir sistem.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
9 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Arka plan beni ilgilendirmez. birleşmesinden kastım kağıtta ve operasyonda birleşmesi tabii ki. kasko zorunlu olmaz. zorunlu sigorta da opsiyonel olmaz. gavurda böyle. Siz harbiden benim zaten bildiğim şeyleri uzun uzun anlatarak asıl konuyu kaçırmaya devam etmişsiniz. Ne dediğimi hala anlamamış olmanız son cümlenizden belli. Ama sanırım artık bu benim son mesajdan sonra mesele kalmaz. sert uslup yaptıysam kusura bakmayın. Ama bizi de bişey bilmiyor gibi ABC anlatarak hizaya getirme yolunu seçmeyin :)

Olmaz olmaz diye çok bilgi yükleyerek evet laf kalabalığına gerek yok. o dedikleriniz konu dışı. Bal gibi de birleşebilir. şemsiye diye bakın varmış.

hepsi öyle olmalı.

bu arada soralım:

şemsiyenin avantajı nedir?

sonuç. şemsiye zorunlu olmalı. içinde kaskosu olabilir ya da olmayabilir. kasko öderdi yok sigorta öder ödemez tartışmasına girilmez. İkisi de aynı firma tek kağıt. 

ayrı kutucuklarda ayrı rakamlar. ve klozlar.

Bilmediğiniz bu yazıdan belli, kimseyi hizaya getirmek gibi bir durumda söz konusu değil, ortaya bir laf atılıyor ancak altı dolu değil, işin teknik, hukuki, bürokratik ve ekonomik tarafını bir kenara bırakıp amerika'da böyle demekle olmuyor. Bu sektörün %90'nı zaten yurt dışı sermayeli şirketlerin elinde. Bu iş denildiği ve yazıldığı kadar kolay olsaydı, Amerikalı, avrupalı ortadoğulu sigorta şirketleri Türkiye'de yasal mevzuat ve sigortacılık uygulamalarına uyum için, zaman ve para harcamazlardı, aha bizde hazırı var deyip sunarlardı piyasa. 

Şemsiye dediğim bizim sigortacılıkta pc poliçe dediğimiz poliçe, birden fazla sigorta ürününü ayrı ayrı poliçelerde istemeyen, sigortalının eline tek bir poliçe verilir ve bu poliçe excell veya word'e hazırlanır. Ancak asıl poliçeler arka planda düzenlenerek kayıt altına alınır. Sigortalı bütün risklerini tek poliçede aldığını sanar. 

Son olarak trafik sigortasına sadece çarpma, çarpışma, devrilme ve yanma teminatı olan mini bir kasko teminatı verilebilir, ancak tam bir kasko ürünü gibi olmaz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...