İçeriğe Yönlendir

Subaplar İle Alakalı Öğrendiğim Bir Bilgi

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Kemal Mert

2009 yılında landirenzo lpg takılmış benim araca. Km sini bilmiyorum. Ben 2012 yılında aldım 145 bindeydi aldığımda. Şimdi 240 bin kusur km de. Geçenlerde lpg kalibrasyonu yaptırmak için gittim. Sadece enjektörlerinden 2 tanesi randımanlı çalışmıyor. Haricinde sıkıntı olmadı. Subaplarda da şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sıkıntılı gittiğim hiçbir yerde Subap sıkıntısı olduğunu söyleyen olmadı. Daha ne kadar gider bilemem ama ayarları bence çok önemli. Zengin veya fakir. Makul olan neyse o olursa ve araç uzun süre devirli kullanılmazsa subap yakma süresi uzar diye yorumluyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben konuyla alakasız olarak supap kelimesini cümle içinde kullanmaya geldim. Supap iyidir hoştur, supaplarınıza iyi bakın. Supap...

Bunlar da yanlış bildiğimiz supap varyasyonları:

Sübap

Sübab

Subap

Supab

Sibop

Süpop

...

İngilizcesi valve olan mıydı bu supap?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

"len sibop"  niye denir? gerçekten soruyorum.

Ege yöresi gibi geliyor sizin daha iyi bilmeniz gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Ege yöresi gibi geliyor sizin daha iyi bilmeniz gerekmez mi?

Bingo!

Buradaki ustadan duydum :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
18 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

biliyorum da işte o kadar. orijinini çözemedim. :)

Bir tv programında deniyordu milletin ağzında kaldı..

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Hiç lpg takılmamış aracın supap yaktığına şahit oldunuz mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu yazıdan en büyük çıkarımımız şu.
Supap yazmayı öğrendik :)
Ben de subap diyenlerdendim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
35 dakika önce, Murat Gedik yazdı:
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Teşekkür ederim hocam. O zaman supapları lpgden çok kullanım tipi daha çok etkiliyor. Tabi kalitesi de önemli bence.

Öyle birşey yazmıyor orda. nerden çıkardınız?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Supap konusu hala daha netleşmedi. Neyse işin artık orasında değilim. Supap erimesi yaşarsak, araç markasının orijinal supaplarını mı yeniden taktıralım yoksa tetik, güneş marka supapları mı? 

güneş marka’nın iyi ve uygun fiyatlı olduğunu çok duyuyorum. Fakat ses yapma konusu aklımı kurcalıyor. Gerçi şu an supap sorunum yok ama bir gün olursa diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

subap tan önce yuvası eriyor , sonra açıkta kalan subap kenarı kavrulur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Gedik yazdı:

Hocam İngilizcem pek iyi değildir emoji4.png

"Google Çeviri" de mi kullanamıyorsun :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

subap tan önce yuvası eriyor , sonra açıkta kalan subap kenarı kavrulur.

Tamam. 1.6 focuslarda tecrüben oldu mu abi? Güneş tetik veya başka marka supap gayd baga takımları ile orijinal parçalarrın çalışması nasıl? Ses ve performans açısından?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tamam. 1.6 focuslarda tecrüben oldu mu abi? Güneş tetik veya başka marka supap gayd baga takımları ile orijinal parçalarrın çalışması nasıl? Ses ve performans açısından?

şansızım , çevremde hiç subap yiyen olmadı, olsa da i tip malzemeleri rektifiyeci daha iyi bilir, birebir onların işi. ustalar subapı görmez bile.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Supap konusu hala daha netleşmedi. Neyse işin artık orasında değilim. Supap erimesi yaşarsak, araç markasının orijinal supaplarını mı yeniden taktıralım yoksa tetik, güneş marka supapları mı? 

Ford grubu için Supar (Otosana üretim yapıyor) veya Supsan marka supap takımı öneririm sorun çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Mehmet Göktürk yazdı:

"Google Çeviri" de mi kullanamıyorsun :)

Hocam çeviri bazen öyle saçmalıyor ki Türkçeyi de unutuyorum :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Ford grubu için Supar (Otosana üretim yapıyor) veya Supsan marka supap takımı öneririm sorun çıkarmaz.

Supsan ile ilgili iyi şeyler okumadım. Supapları çakma. Güneş daha iyi. Ama mesele yan sanayi mi yoksa orijinal mi

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Supsan ile ilgili iyi şeyler okumadım. Supapları çakma. Güneş daha iyi. Ama mesele yan sanayi mi yoksa orijinal mi

Sahtesine denk gelmedim ama Opel Ford Mercedes grubuna yaygın olarak satış ve montajı yapılıyor ve Ford Focus 1.6 da herhangi bir sorun çıkarmadığını gördüm. Yerli kaliteli parça olduktan sonra orjinalini aratmayacağını düşünüyorum yani orjinal olması mutlak şart değildir. Kaldı ki yukarıda da belirtmiştim bizzat oem firmaya üretim yapan yerli markalar var.

Güneş konusunda bilgi sahibi değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benim arabada da o ihtimal var henuz sorun yok ama Supsan demisti banada ustam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Siz subablardan korkuyonuz bizde Cruze de yağ soğutucusu patlar diye korkuyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Gedik yazdı:

Hocam çeviri bazen öyle saçmalıyor ki Türkçeyi de unutuyorum :) 

Çevir sen yine de. Çevirdikçe öğreniyor.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Süpsan deyince dondurma aklıma geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...