İçeriğe Yönlendir

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Hizmeti

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik

İyi akşamlar arkadaşlar. Bugün haber sitelerinde görüp merak ve heyecan içerisinde bakmaya çalıştığım e devletimizin yeni hizmeti. Yaklaşık 1800'lü yıllardan günümüze kadar soy ağacımızı sorgulayabiliyormuşuz. Ben ne kadar denedi isem de başarılı olamadım. Hizmeti kullanan ve kendi soy ağacını görebilen var mı? Site hala cevap veremiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çok talep olduğu için server kaldırmıyormuş. Bu yüzden sisteme ulaşılamıyormuş. Haberlerde seyrettim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet sistem yetersiz geliyor. Ama devlet için büyük eksiklik bence. 35 milyon kullanıcısı olan bir site bu duruma düşmemeli. İnşallah bu olaydan sonra gerekli önlemleri alırlar.

Ama hizmet bence çok güzel düşünülmüş.

Yorum bağlantısı

E-devlet sistemi birçok hizmet konusunda takdiri hak ediyor. Yapandan,yaptırandan Allah razı olsun

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek
(düzenlendi)

ben gündüz görüntülemeyi başardım. 1840'lı yıllara kadar çıktı. kayıtlı ilk atam hala sağ yazıyor ama olsun :)

sizin çocuklarınız altta, üstte anne babanız olarak başlayıp, onların da anne ve babası, onların da anne ve babası.... şeklinde gidiyor...

2.turdan sonra hiç duymdığım isimler çıktı :)

soy ağacı değil de, atalarınız demek daha doğru gibi...

kardeşleriniz, amca dayı hala teyze ve kuzenleriniz yok mesela

tarihinde Yılmaz Ertek tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Atalarının isimlerini ve yaşadığı yerleri öğrenmek heyecan verici olsa gerek Yılmaz bey :) 

Doğru mudur yanlış mıdır bilmiyorum ama bazı kişiler de garip sürprizlerle karşılaşıyorlarmış. 

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Bu işin sonu Artossa Artos Himalayalarsa Himalayalar.

Sistemin yerinde olsam herkesin soyunu Hz. Adem ile Hz. Havva'ya bağlarım.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Tüm arkadaşlarım osmanlı torunu olduğunu idda ediyordu epeydir bakalım kim ne çıkacak ?

neyse ben metehanın torunuyum o kadar eskiye gidemiyor e devlet ?

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
9 saat önce, Yılmaz Ertek yazdı:

ben gündüz görüntülemeyi başardım. 1840'lı yıllara kadar çıktı. kayıtlı ilk atam hala sağ yazıyor ama olsun :)

sizin çocuklarınız altta, üstte anne babanız olarak başlayıp, onların da anne ve babası, onların da anne ve babası.... şeklinde gidiyor...

2.turdan sonra hiç duymdığım isimler çıktı :)

soy ağacı değil de, atalarınız demek daha doğru gibi...

kardeşleriniz, amca dayı hala teyze ve kuzenleriniz yok mesela

kardeş amca dayı mevzusu kişisel verilerin güvenliği nedeni ile sisteme eklenmediği belirtilmişti bir haberde, artık ülkemizde kişisel verilerin güvenliği kanunu var ve son dönemlerde ciddi öneme sahip.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 saat önce, Ali Gök yazdı:

Tüm arkadaşlarım osmanlı torunu olduğunu idda ediyordu epeydir bakalım kim ne çıkacak ?

neyse ben metehanın torunuyum o kadar eskiye gidemiyor e devlet ?

Orta Asya kökenli Kayı Alparslan torunu vs. olduğunu iddia eden bir kaç arkadaşım Ermeni veya Rum çıktı büyük hüsran ?

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Ninem benim nüfüs memuru gibidir 84 yaşında allah uzun ömür versin, dedemin dedesinin babasına kadar anlatmıştı bende anlattıklarını kağıda yazmıştım hala saklarım 1860'lara kadar gidebildik merak ettim bakayım dedim e-devlet bu hizmeti kaldırmış malum yoğunluk,elimdeki verilerin ötesine geçerse eğer mutlu olurum....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
22 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Orta Asya kökenli Kayı Alparslan torunu vs. olduğunu iddia eden bir kaç arkadaşım Ermeni veya Rum çıktı büyük hüsran ?

Bu işlerin sonu kötü biter hep ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Şu an hayattaki birçok kişinin doğum tarihi bile doğru değil, bu kayıtlara ne kadar güvenilebilir? Türkler olarak kayıt tutmayı pek becerememişiz. Daha önce vardı bu sorgulama sonra kaldırdılar, hatta nüfusa gidip sordum dilekçe ile bile vermeyiz dedi memur!, şimdi tekrar açmışlar. İşin siyasi boyutunu da düşünmüyor değilim, sen şusun ben buyum diye ayrımcılığı pek seviyorlar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bizde adam gibi arşiv olmaz pek, bizim arşivimizi arayacaksanız dingiliz arşivlerine,onların büyükelçilik kayıt ve yazışmalarına bakacaksınız, adamlar aşmış bu konuda,  taaaa Osmanlının son zamanlarında Karsta senelerce imamlık yapmış birinin sonradan rodosa sürülen dedemin karşısına dingiliz olarak çıkıp sorgulaması gibi, biz tarihe önem vermeyiz, vermez, dolayısı ile derste almayız....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Servisi kullanmaya yetkiniz yoktur.:s

o ne yahu :D 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yavru kutup ayısı babasına gitmiş ve sormuş, 

Baba ben kutup ayısı mıyım?

Evet

Sen kutup ayısı mısın?

Evet

Senin baban?

Evet

Onun babası?

Evet

Onun babası?

Oğlum niye soruyon, evet işte.

İyi de baba o zaman ben niye üşüyorum?

Soy önemlidir.

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

şu an bakımdaymış soy sorgulama, bütün ülke yüklenince ağacın dalları kırılmış diyorlar....

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

1 Saat önce e devlete girebilip sorgulama yapabildim.- sonra tekrar giremedim-

Benim soy ağacım tahmin ettiğim gibi benimle başlıyor :D

1994 yılında nüfus kaydımı karabükten istanbula taşımıştım, doğal olarak benim nüfus kaydım 1994 senesinde İstanbuldan başlıyor, ayrıca gidip Karabükten sorgulanmadıkça  :)

Yani benim çocuklarım, torunlarım, onların torunları falan elektronik ortamda sorgulama yaparak ancak bana kadar gelebilirler :D

Ben kardeşim ve abilerimden birinin kayıtlarından öğrenicem artık soyumu.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

1 Saat önce e devlete girebilip sorgulama yapabildim.- sonra tekrar giremedim-

Benim soy ağacım tahmin ettiğim gibi benimle başlıyor :D

1994 yılında nüfus kaydımı karabükten istanbula taşımıştım, doğal olarak benim nüfus kaydım 1994 senesinde İstanbuldan başlıyor, ayrıca gidip Karabükten sorgulanmadıkça  :)

Yani benim çocuklarım, torunlarım, onların torunları falan elektronik ortamda sorgulama yaparak ancak bana kadar gelebilirler :D

Ben kardeşim ve abilerimden birinin kayıtlarından öğrenicem artık soyumu.

Abi bu mümkün değil. Erkek tarafından dibine kadar gidebiliyorsun. Kadın tarafında ise babaya kadar gidilebiliyor.

Misal, annem babasının memleketini bilebiliyor ama babasının üstünü göremiyor. Çünkü babasındayken nüfusu babama geçmiş. Ama dayım üstünden baktığımızda dedemin babasına kadar gidebildik. O da zaten 1800'lü yıllar.

Babam ise Yunanistan'daki annesine kadar görebildi. Evveli için Yunan kayıtlarına bakmamız gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
26 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ben seneler evvel sağolsun @Osman Yücel Çetin den öğrenmiştim. Ayrıca herkes Nüfus Md'lüklerinden de 2-3 senedir alabiliyor.

3 sene önce sordum vermiyoruz dediler.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Abi bu mümkün değil. Erkek tarafından dibine kadar gidebiliyorsun. Kadın tarafında ise babaya kadar gidilebiliyor.

Misal, annem babasının memleketini bilebiliyor ama babasının üstünü göremiyor. Çünkü babasındayken nüfusu babama geçmiş. Ama dayım üstünden baktığımızda dedemin babasına kadar gidebildik. O da zaten 1800'lü yıllar.

Babam ise Yunanistan'daki annesine kadar görebildi. Evveli için Yunan kayıtlarına bakmamız gerekiyor.

Sani sorgulama yaptım, sadece kendimi gördüm. Ana adı baba adı o kadar. Hani sistemin devamı yoğunluktan açılmadıysa o ayrı, bilmiyorum.

Bu veriler neye göre oluşuyor? Nüfus idaresindeki kayıtlardan değil mi. İstanbul Fatihte benimle başlayan bir kaydım var benim. Ben sıra no 1 im. Ordan sanmıyorum ki, bu adam Safranboludan kaydını almış, oradan geriye devam edelim desinler- demiş olsunlar. Ama kardeşlerim anne babam Safranboluda hala. Onlardan sorgulayınca görülür.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani sorgulama yaptım, sadece kendimi gördüm. Ana adı baba adı o kadar. Hani sistemin devamı yoğunluktan açılmadıysa o ayrı, bilmiyorum.
Bu veriler neye göre oluşuyor? Nüfus idaresindeki kayıtlardan değil mi. İstanbul Fatihte benimle başlayan bir kaydım var benim. Ben sıra no 1 im. Ordan sanmıyorum ki, bu adam Safranboludan kaydını almış, oradan geriye devam edelim desinler- demiş olsunlar. Ama kardeşlerim anne babam Safranboluda hala. Onlardan sorgulayınca görülür.
Eger ki dediğin gibiyse yani kutuk tasininca soy bitiyorsa cok sacma bi değişiklik yapmis devletimiz.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...