İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Emre Şimşek yazdı:

2022 sonunda bitti :)

Ben senin o evi alabileceğine hiç inanmamıştım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

mütaytiye söyleiyeyim fiyatı düşsün o zamani kaynak soararsa telini vereyim

Dökme çimentonun tonuna 600 tl yasladılar. Katkılara da zam geldi. Hammadde vietnam tarafından geliyor ve 3 5 korsan yüzünden koca gemi afrikayı dolaşıp geliyor akdenize. Bende bunu anlamıyorum bu arada. Gemi başı 2 keskin nişancı ile indirilir korsanlar. Acaba petrol yansın diye mi??

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Bende bunu anlamıyorum

her zaman herkese bir vesile lazımdır, vesileler cırt kelepçe gibidir, hep tek yöne işler

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben de 😅

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ev iyidir, hergün yarından ucuzdur,, tam zamanında lınmış kredi güzel zamanda bitmiş :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Faiz yüksek. Kredi yok. 

İstsnbulda 2020 pandemi başlarken bi ev bakıyordum. Fiyatı 550.000 liraydı. Dolar da 7 lira falandı. Yani yaklaşık 80 bin dolarmış. Kredi ucuzdu. Boldu. 

şimdi şartlar zor. Aynı evi 6 milyona ilana koyuyorlar. Yani 185.000 dolara. 

dolarda 3 senede %30 enflasyon olsa. Hadi 35 olsun. Eder 110.000 dolar. E bu ev nasıl 185’e satılacak?

emlak balonu sizce ne durumda? 

Şu an dolar ucuz. Dolar çıkacak yabancı mallar vb çooook pahalılaşacak. Evler aynı kalmaya devam edecek. Dolar enflasyonu 2020 den beri %20 leri geçti. 80 bin 100 bin oldu. dolar olarak 185 ten 140 lara gelebilir ama o para sizde olmayacak. Zaten ondan gelecek. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Şu an bir miktar Nakit olsa örneğim çokta merkezi olmaya bir yerde 1+1 Daire alacak kadar.Faizdemi değerlendirmek mantıklı yoksa ev alıp kiraya vermekmi ?

Mevcut Şartlarda Krediler tekrar aktif ve ulaşılabilir olduğunda fiyatların tekrar yükseleceğini varsayarsak.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Aytac Sakal yazdı:

Şu an bir miktar Nakit olsa örneğim çokta merkezi olmaya bir yerde 1+1 Daire alacak kadar.Faizdemi değerlendirmek mantıklı yoksa ev alıp kiraya vermekmi ?

Mevcut Şartlarda Krediler tekrar aktif ve ulaşılabilir olduğunda fiyatların tekrar yükseleceğini varsayarsak.

Kiraya ev vermek perişan eder adamı 1 senede pul olur kira

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Türedi yazdı:

Şimdi basit bir hesap yapalım.

Toplamda faiz olarak ödeyeceğiniz fazladan para 277320 TL - 150000 = 127320 Tl oluyor 10 senede.

750 TL kira ile otursanız.ve yıllık 50 TL kira artışı olsa.İlk yıl 9000 tl sonraki yıllar 600 TL fazladan ödeyeceksiniz.Yani 10 yılda

9000x10=90.000 TL

600 x 10 = 6000 TL 

10 yılda kiraya ödediğiniz para = 96.000 TL oluyor hadi 100.000 Diyelim.

Yani 10 yılda ev alırsanız kirada oturmaya oranla 27.320 TL fazladan para ödemiş oluyorsunuz.

Bunun yerine kirada oturup her ay 2311 -750 =  1561 TL kenara atarsanız.

Yılda 18732 TL paranız birikir.

18732 x 10 = 187320 TL 

187320 - 6000 Kira artış payı = 181.320 TL nakit paranız olur.Bu parayı Her ay altın alıp kenara koyarsanız.Tahminimce 10 yıl sonunda eldeki altınlar 400-500 Bin TL civarı para eder :)

Bence kirada oturmak sizin için daha mantıklı.

Merhba,

Bu hesaplamayı tekrar yapabilir miyiz? :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aytac Sakal yazdı:

büyüklere sormalı: 88 senedir ev aldım da çok pişman oldum diyeni bulursanız

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Aytac Sakal yazdı:

Güvenilir bir firmadan topraktan eve girip bitince satmak en güzeli. Şahsen öyle yapıyorum. 10 yılda alınacak kirayı bir al satta elde edersiniz. Kafanız rahat olur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Aytac Sakal yazdı:

Faiz şu an eksi. değerlendirmiş olmazsınız. 1+1 dairelerin kiracı profilleri sorunlu olabilir.  Paraya 3-5 ay 1 sene içinde ihtiyaç olacak ise faiz uygun 4-5 sene sonra lazım olur derseniz eurobond uygun bence. Her halukarda pek ihtiyacım olmaz denirse ev olabilir ama ev de "evladiyelik" olmuyor 20 sene sonra çöp, 40 sene sonra kentsel dönüşüm oluyor. ucuz bi fırsat çıktıysa alınabilir sıkışan biri varsa. 

Ersen Tapan yazdı:

Güvenilir bir firmadan topraktan eve girip bitince satmak en güzeli. Şahsen öyle yapıyorum. 10 yılda alınacak kirayı bir al satta elde edersiniz. Kafanız rahat olur. 

Artık yeni vergi gelecekmiş. yok öyle yağma diyor Mehmet Şimşek.

https://www.sozcu.com.tr/konuta-sinirsiz-satis-vergisi-geliyor-p49308

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim "o evi" alabileceğime de inanmasana abi bişey deneyeceğim. :D 

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arablalara ek vergi gelince de 2.ele yaradı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bu ülkede "evden para kazanma"  durumu bitirilmelidir.  Ekonomi o zaman düzelir. 

Çağlar Bayur yazdı:

arablalara ek vergi gelince de 2.ele yaradı

Bu vergi 2. ele geliyor ama.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

bu ülkede "evden para kazanma"  durumu bitirilmelidir.  Ekonomi o zaman düzelir. 

Bu vergi 2. ele geliyor ama.

el sayısı fark etmez, nihai ürünün fiyatına ilave edilir itina ile, hayrat fabrikası sümerbank vardı o da kapandı

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

el sayısı fark etmez, nihai ürünün fiyatına ilave edilir itina ile, hayrat fabrikası sümerbank vardı o da kapandı

Yanki işi bilir. Evin vergisi 30 senede yeni bir ev eder. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)

Etrafımda TR ortalamasının hayli üzerinde kazanan arkadaşlarım var, çoğu ev almaya dair ümit beslemiyor. (İstanbul için)

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

İlk sayfadaki (5-6 sene öncesi) ev fiyatları ve faiz oranlarına bakıp vay a.. diyen bir ben miyim ?

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Benim "o evi" alabileceğime de inanmasana abi bişey deneyeceğim. :D 

Alamazsın.. batar o firma :)

Emin Önal yazdı:

İlk sayfadaki (5-6 sene öncesi) ev fiyatları ve faiz oranlarına bakıp vay a.. diyen bir ben miyim ?

O zaman gelirimiz de azdı len.. 

Mesela ben hep yarım ev parasında kalıyorum. Bir türlü tam ev parası yapamadım.. Bu 5 yıl önce de böyleydi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Selim Bilgin yazdı:

Etrafımda TR ortalamasının hayli üzerinde kazanan arkadaşlarım var, çoğu ev almaya dair ümit beslemiyor. (İstanbul için)

Amerikan sistemi bizi paklar Selim.

1- Alım satım vergisi kaldırılacak

2- rayiç bedelden yıllık emlak vergisi  ilk ev için %0.25, ikinci ev için 0.50 üçüncü ev için 1.00 4 ve üstü için 2.00 olacak. 

3- Alım satımda enflasyona hesaplanmış "kar" varsa bu karın %15 i vergi kesilecek. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Emin Önal yazdı:

yok yok yalnız değilsin 2017 aldığım ev ve kredi oranın düşününce ben de aynı şeyi söylüyorum

evin fiyatının matamatiksel formülünü aşağıya yazıyorum

evin ortalama değeri = (aldığım fiyat x 10)  x  2,5

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Mehmet Ozyurek yazdı:

O zaman gelirimiz de azdı len.. 

Giderimiz de öyle ama..

Gelir-gider dengesizliği bu kadar değildi yani.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Emin Önal yazdı:

evin kredisi şu anda neredeyse aidat kadar kaldı abi :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Fatih Evcin yazdı:

evin kredisi şu anda neredeyse aidat kadar kaldı abi :) 

Yan binada arkadaşa ev tuttuk. Ev sahibi tanıdıktı, aracı oldum. 50bin TL'lik kira için, çok iyi kaçırmayalım hemen tut dedi arkadaş :bambam:

Ben alışamadım hala rakamlara. Gelir aynı oranda artmadığı için olsa gerek diye yorumluyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...