İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Ali Gök

Emlak işitle uğraşan bi arkadaşım işlerin son 2 yılda hiç bi kadar iyi olmadığımı söyledi

önce dalga geçiyor sandm meğersem cebinde dolar olan araplaara satıyolarmış fikirtepede siteleri 2 güne bir tapudayım diyor çocuk . 

Ev almak bize zorlaştı yabancıya kolaylaştı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Şimdi Emre bey siz göç alma olayı derseniz ekonomik için gelen insanlar ilk 3-5 yıl ev almazlar çünkü iş için gelmişlerse zaten paraları yoktur ve olsa bile o şehri tanıyıp almak isterler belkide iş yapamayabilirler.
2. Devlet memuru olarak gelmiş iseler onlarda tanıyıp yada geldikleri yerdeki evi satıp almak isterler yada 3-4 yıl durup memleketlerine gitmek isterler.
3. Eğitim için gelenler kesinlikle ev almazlar (bir iki örnek kaideyi bozmazlar.) eşyalı kiralık daha çok işlerini görür. Benim şu anda 4 adet öğrencide kirada olan eşyalı dairelerim var ve bir doktor. Durumu olduğu halde 4 sene sonra gideceği yerden daire almam diyor.
Bizi evlenen ve nikah yapan daha çok ilgilendiriyor. Benden daire alanların çoğu yeni evli yada evlenmek üzere olan insanlar. Ben bu işin içinde olduğum için Benim dediğime İnan’ın.
Bu sene daireler ucuz olacak Seneye dairelerin fiyatı artacak. Bunu ben değil devletin ta kendisi diyor. Ben ve bu işi yapan insanlar mal ettiği fiyatın altına satamayız. Seneye pahalı mal edeceğiz ve pahalı satacağız. Tabiki herkesin önceliği önce geçinme ancak çocuğu evlenen bir kişi çocuğuna diyebilir mi gel benimle kal diye. Ya kiraya çıkacak yada ev alacak bunun başka izahı yok. Ev stoğu bitince fiyatların nasıl artacağını göreceğiz. Siz kendi yorumlarınıza göre ev almayabilirsiniz ve tanıdıklarınızada bu konuda uyarın almasınlar. Ama seneye kim haklı göreceğiz.
Piyasada eskisi kadar bina yapan firma kalmayacak ve stok inanılmaz azalacak. Şimdiden arsa oranları Mersin’de yüzde 45 den 35 düşmeye başladı. Ama yapacak firma yok şu anda hepsi faizle uğraşıyor çünkü yeni bina yapacak güçleri yok. Bu bile stoğun düşmesi için yeterli.
628164a037cf84c8e96139c099fcb063.png
fdad254e0d56dafcdf2ab0355b36f88d.png
006d1e446cbce8ff85bbf685bb429c41.pngd6dcec8c0579e7c577f66b30f82d5c72.png

Bülent Bey merhaba. Ben kimse ev almasın veya çok çok ucuz olacak veya bedava dağıtılacak demiyorum. Sizinle aynı kanaatteyim ileride ev fiyatları hakikaten çok yüksek olacak. Ancak ben şuna dikkat çekmek istiyorum. Şu an için içinde bulunduğumuz durum ilk etapta ve en çok konutu vuracak diyorum ve ekliyorum. Şu anki faizler dikkate alındığında, 200 bin kredi çekildiğinde 10 yıl sonra 600 bin ödenecek ve aylık yaklaşık 5 bin civarında taksit ödenmesi gerekiyor. Şu an insanların bunu düşünmeyeceğini söylemeye çalışıyorum. Sektörden birisi değilim evet. Allah size içinde bulunduğumuz dönemde kolaylıklar versin demekten başka yapabileceğim birşeyler olsaydı keşke.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bi müteahhid de çıkıp evet ben kazanıyorum desin herkes mi zararına daire satıyor. Zor iş 😓.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Bi müteahhid de çıkıp evet ben kazanıyorum desin herkes mi zararına daire satıyor. Zor iş [emoji29].

Şu anda devlet desteği almayan bütün Müteahhitler şu anda zararına daire satıyor. Nedeni nakite dönmek için artık yapamayacağı fiyata satmaya çalışıyor. Müteahhit yaşam tarzına bakarak para kazanıyor sanmayın. Bir sene içinde bakın ne olacak müteahhitler. Ve bu sektörde olduğum için biliyorum. Evet kazandık ama herzaman değil. 2006-2011 arası kazandık. 2011 -2015 arası durağanlaştı. Be 2015-2016 arası kazandık. 2016 yılından beri maliyetler arttığı için sattığımıza tekrar yapamadık. Örnek 2011 de 500.000 dolarım vardı şimdi param ve malım 500.000 dolar etmiyor. Ozaman 2011 dolar almıştım dolarda kalıp inşaat yapmasam daha iyi değilmiydi. [emoji41]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Ozaman 2011 dolar almıştım dolarda kalıp inşaat yapmasam daha iyi değilmiydi.

daha iyiydi zaten sanayinin derdi bu.

9 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Müteahhitler şu anda zararına daire satıyor. Nedeni nakite dönmek için artık yapamayacağı fiyata satmaya çalışıyor.

stagflayona alışacağız; bizim için yeni, enflasyonu, devalüasyonu biliyoruz ama diğeri bizim için yeni. her tür stok en az %20-30 azaltılmalı, toplam büyükkük te 40-50 arası azaltılabilir ki ayakta kalınsın.

11 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

şimdi param ve malım 500.000 dolar etmiyor

para puldur, fırtınaya malda yakalanmak iydir, dayanbilnirse

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Mevduat faizlerinin yüksek olması da konut satışlarını etkiliyor. Şu anda 500.000 TL'nin, bankacı arkadaşlarımız daha iyi bilir, ayda 10 bin faiz getirisi olsa gerek. Bulunduğum yerde konut fiyatları bu dolaylarda (minimum) ve o para ile konut alsan kira getirisi maks. 2 bin TL olur. O da alabilirsen tabi.

Oturmak için başkadır ama yatırım gözüyle durum bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

500.000 TL'nin, bankacı arkadaşlarımız daha iyi bilir, ayda 10 bin faiz getirisi olsa gerek

yatırım gözü ile, 5 sene sonra mevduatta ana para pul olurken, kira getirisi yanındaki mülk 5 sene sonra misli ile değerlenir.  illa mevduat benzeri garanti getiri istenir ise, devlet tahvili daha iyidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Mevduat faizlerinin yüksek olması da konut satışlarını etkiliyor. Şu anda 500.000 TL'nin, bankacı arkadaşlarımız daha iyi bilir, ayda 10 bin faiz getirisi olsa gerek. Bulunduğum yerde konut fiyatları bu dolaylarda (minimum) ve o para ile konut alsan kira getirisi maks. 2 bin TL olur. O da alabilirsen tabi.

Oturmak için başkadır ama yatırım gözüyle durum bu.

Çünkü 500 bin liran ayda 10 bin değer kaybediyor.

Ancak aldığın ev ayda 10 bin değerlenir. 2 bin bonus.

Yazın bir kenara. İstanbulu afrikalılar ve çinliler basacak. Kendi ülkemizde öteki olacağız, ırgat.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

İstanbulu afrikalılar ve çinliler basacak

6 yıl önce yazdık hocam, ama lütfen, hintlileri unutmasak?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 yıl önce yazdık hocam, ama lütfen, hintlileri unutmasak?

Hintliler bizi transit geçti.
Adamlar üretiyor.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Uzaya çıkma derdi nedir hiç anlamam. Ciddiyim. Hele ki hintli. Alayı jüpiter yağmurlarına ulaşmak. Onca yatırımı ülkesinin fakir halkını rehafa kavuşturmak varken reenkarnasyon ile uyutmaya devam ediyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
19 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Uzaya çıkma derdi nedir hiç anlamam

lööp lööpppp kavurmaları götürürken o teflon tavayı unuttun dimi. navigasyonu da güvercine mi bağlasak uydu yerine

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Adamın derdi yörüngeye çökmek değil.

bi de şey var: adam dediki bu marsa giden rokete kasadan 88 zibilyon dolar harcadım.. kim hayır diyecek kim denetleyecek :ninja:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bi de şey var: adam dediki bu marsa giden rokete kasadan 88 zibilyon dolar harcadım.. kim hayır diyecek kim denetleyecek :ninja:
Abd'nin yaptığı gibi. Kimse sormuyor onca milyar dolar kime gitti diye. İşin garibi paralar hakket yok piyasada.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geri de gelmez ki. Gerçekten o kablo kullanılmış mı. Bakalım demi.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geri de gelmez ki. Gerçekten o kablo kullanılmış mı. Bakalım demi.

giden gelmez patlar bir astreodie

11 saat önce, Servet Aydın yazdı:
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Abd'nin yaptığı gibi. Kimse sormuyor onca milyar dolar kime gitti diye. İşin garibi paralar hakket yok piyasada.

hintliler aynı yolu 1/3 parasına gitti mesela, kamerası biraz dandikti ama olsun

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Derin Acar

Kredi ile bu işe girecekseniz ileri vadede yüksek meblağı boşa ödemiş oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Şuan ev alınır mı esas soru bu bence?
Tam zamanı. Rakamlar yerlerde
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

imkan hasıl olduğu her an ev alınır, her ertesi gün kayıptır. Mülk candır. Bu genel kuraldır.

Ancak diğer yandan her an herşey değişebilir mali yönden hesapta, o fena bir durum olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
imkan hasıl olduğu her an ev alınır, her ertesi gün kayıptır. Mülk candır. Bu genel kuraldır.
Ancak diğer yandan her an herşey değişebilir mali yönden hesapta, o fena bir durum olur...
Dolar sabitlendi. Şimdi kim tutar Sedef İstifi. Kur 6.9 iken makina alıp kiraya vermiş. Afrika'dan goril getirip kiraya verecem. İyi yük taşır
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Şuan tiko parayla ev almak için tam zaman.

Dün bir müşterim anlatıyor, Cadde'de bir satılık ev yazısı görmüş, emlakçı aynı binanın alt katı. Asansörde sormuş emlakçıya nedir evin fiyatı diye, 1.800.000 tl duyunca hiç bakmayalım benim 850.000 tl nakitim var demiş. Emlakçı olsun gel bak diye gezdirmiş evi sonra vedalaşmışlar. 1 hafta sonra emlakçı aramış, abi paran duruyorsa firma evi satacak bitirelim işi senin paraya demişler ve bizimki tapuyu almış.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
22 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Şuan tiko parayla ev almak için tam zaman.

Dün bir müşterim anlatıyor, Cadde'de bir satılık ev yazısı görmüş, emlakçı aynı binanın alt katı. Asansörde sormuş emlakçıya nedir evin fiyatı diye, 1.800.000 tl duyunca hiç bakmayalım benim 850.000 tl nakitim var demiş. Emlakçı olsun gel bak diye gezdirmiş evi sonra vedalaşmışlar. 1 hafta sonra emlakçı aramış, abi paran duruyorsa firma evi satacak bitirelim işi senin paraya demişler ve bizimki tapuyu almış.

hep emlakcımı yiyecek. birazda adamlar yesin insallah zarflamıstır :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
10 saat önce, Servet Aydın yazdı:
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Dolar sabitlendi. Şimdi kim tutar Sedef İstifi. Kur 6.9 iken makina alıp kiraya vermiş. Afrika'dan goril getirip kiraya verecem. İyi yük taşır

Doleros bazında ödeme varsa gorilla gibiyim her tür yükü vur sırtıma 😜

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...