İçeriğe Yönlendir

2. El Satın Alırken Ne Yaptık

Çağlar Bayur

2. el satın alırken  

53 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Çağlar Bayur

hgs gişesinde fren yapıp ogs ye atması gibi eğlencelisi var mı yahu

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

4,5 yıl önce ankaradan bir casaretle suan ki aracımı almaya istanbula gittim bir yagmur yağıyor sırılsıklam oldum sabahın köründe.. beni almayaa gelen oldu ama ıslandıktan sonra arabanın kondusyonuna baktım motoru calıstırdım sesini dinledim biraz dolastım sonra direk aldım. değişeni yok sadece boya var aracımda önden darbede almamıs kazaya karısmamış panjurun etiketleri üzerinde hala. öyle böyle kullanıyorum. dizel motor üflüyor haliyle :biggrin::biggrin:

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İlk ikinci aracımı almam 6 ay sürdü. Beğendiğim araçlara hep hatasız diyorlardı, tramerden sorduğumda bayağı bir hasar çıkıyordu. Burdan şunu öğrendim galericilerin %99 hatayı belirtmiyor %1 lik kısmına rastlamadım. Bu tecrübeyle söylediği doğru çıkan satıcının arabasını almaya niyet ettim. Söylediği ile trameri örtülen Fiat punto almaya bileciğe gittim. Fiat servis ve ekspertiz merkezi yoktu arkadaşımın ustasına gittik baktı motor ve kaportada sıkıntı yok sadace araba sağa çekiyor baktırmak lazım dedi ve aracı aldım. Lastiklerin birinin deseni farklı olduğu için çekiyormuş o düzeldi. 2 yıl Sonra aracı arkadaşıma satarken illa ekspertiz yaptıralım dedim ve aldığım kişinin her söylediği doğru çıkınca rahatladım.
Özetle tanımadığınız kişiden araç almak sıkıntı alırken iyi araştırmanın alıcının sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. Maalesef her insanın kalbinde Allah korkusu yok demek istemiyorum. Yakın bir arkadaşım kayınpederinin galerici arkadaşından ekspertiz yapmadan araç aldı araç kazalı çıktı ve geri iade etti.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Focus 'u alırken didik didik ettim, servis kayıtlarına baktım, kendim inceledim kaporta ustasına gösterdim. Satıcının dediği harici birsey çıkmadı. Aldım. 

İlk Civic sıfırdı, onda acemiliğimë denk geldi, boya kontrolü yapmadan plazadan çıkardım. Neyse ki satarken boyasız, 2 far ve 1 panjur değişmiş raporuyla sattım. Diğer Civic zaten dost işiydi, söz senet dedik aldım, sattım. BMW alırken 3 saat aracı inceledim. Terleme kaçak kontrolü yaptım. Altına yattım egzos sistemine kadar didik didik ettim. Ertesi gün özel servise sokup Borusan kayıtlarını gördüm. Değişen civatasını bile görünce aldım. Boya olarak da servisteki boya ustası sol taraf boyalı gerisi boyasız dedi. Çok da önemli değildi benim için. Önemli olan ağır kazasının olup olmamasıydı. Yokmuş. Boyalar yüzeysel, macunsuz boyalarmış. Aldım, keyifle kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Tanıdık bi kaç arabadan anlayan arkadaşım var gidip bakarlar alınır derlerse gider alırım hatta çoğu zaman gitmem alır getirirler

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

10 senede bir sıfır alıyorum,onun için pek bir tarafına bakmıyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

7. ikinci el arabamı kullanıyorum.
Hiç expertiz dükkanına gitmedim. (Satışlar hariç)
Hatta bir tanesini tanıdık bir usta vasıtasıyla şehir dışından görmeden aldım. Tavanı ve kaputu boyalı olan da oldu, iki kapı direk değişmiş olan da, hiç boyasız olan da.
Yeterki fiyat ederi olsun.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

mekanik önemli benim için. yürürü düzgün olsun. alt takımdan ses falan geliyorsa masrafı fazla olmasın.

boya değişene gelince fiyat uygunsa her türlü alırım...

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Evet, sadece hava filtresine baktım :(. O da orjinal değildi. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

1. aracımda abim direksiyona geçti biraz gazladık, tamam dedik aldık, kullanırken de satarken de sıkıntı çıkmadı.

2. Yani şimdi ki kullandığımda tanış galeri vasıtasıyla aldık, kullanımda sıkıntı yok ama km orijinal çıkmadı, satarken de Allah kerim biraz uyguna vereceğiz ama keyfimi km problemi bozmadı.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Doktordansa ve Yedek lastik kullanılmadıysa benim için yeterlidir, Mantığı nedir bilmem :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Doktordan, öğretmenden, askeri personelden gibi ilanlar benim önceligimdir ? Bu kişiler genellikle araçlarını ticari amaçlı satmazlar yani son kullanıcılardır, araçları amacı dışında kullanmazlar (yük taşımak vs gibi) bakımlarını zamanında yaptırma eğilimleri yüksektir, hafta içi çalıştıkları ve çoğu memur servisleri ile işe gittiklerinden kilometreleri düşüktür ve daha önemlisi kiminle muhattap olduğunuz çok önemlidir. En azından düzgün konuşması muhtemeldir. Bundan sonraki süreç klasik. Motor, kaporta, boya, yürüyen aksam ve pazarlık.  Yalnız bir şey dikkatimi hep çeker, bugüne kadar kim aracımı alsa nokta boyasına kadar baktı yalniz ayna motorları çalışıyor mu klima çalışıyor mu diye sormadı bile. Halbuki bu parçalar bir karış boyadan daha elzem ve pahalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

motorla şanzımanla  ne işimiz var yahu en önemli şey boya.   motora şanzımana gerekirse 15 kağıt harcar yaptırrız ama mazallah bir kapıdan boya atarsa 300 400 lira boya parası verriz mahvoluruz. o yüzden boya :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
8 dakika önce, Ali Gök yazdı:

motorla şanzımanla  ne işimiz var yahu en önemli şey boya.   motora şanzımana gerekirse 15 kağıt harcar yaptırrız ama mazallah bir kapıdan boya atarsa 300 400 lira boya parası verriz mahvoluruz. o yüzden boya :D

Boya king, boya olmasın motoru eksik olsa da olur :D

Motoru bitik olmadıktan sonra yüzdesini kesin bilemediğimiz için biraz gözardı edilebiliyor. Boya veya değişen vs belli sonuçta. Fiyat performansa bakar, 50 binlik arabanın 20 bin trameri varken 45 yazıyorlar onlardan uzak dururum mesela.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
20 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Doktordan, öğretmenden, askeri personelden gibi ilanlar benim önceligimdir ? 

Abim tutturdu Laguna alacağım diye. Bir tane ilan bulmuş subaydan renault laguna. Neyse adamla buluştuk ama subay izlenimi vermedi bana.. Renault servise götürdüm arabayı, ustalar rica üzerine baktılar. Ustanın birisi görev yeri neresi benim de birader subay dedi. Adam demez mi ben yedek subayım, aslen esnafım diye.. :D Zaten direksiyon pompasında kaçak vardı, 2300 lira mı ne dediler. Al komutanım arabanı senin olsun dedim, opel vectra aldık ertesi gün.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Abim tutturdu Laguna alacağım diye. Bir tane ilan bulmuş subaydan renault laguna. Neyse adamla buluştuk ama subay izlenimi vermedi bana.. Renault servise götürdüm arabayı, ustalar rica üzerine baktılar. Ustanın birisi görev yeri neresi benim de birader subay dedi. Adam demez mi ben yedek subayım, aslen esnafım diye.. :D Zaten direksiyon pompasında kaçak vardı, 2300 lira mı ne dediler. Al komutanım arabanı senin olsun dedim, opel vectra aldık ertesi gün.. :D

Kimin yedeğiymiş? 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Kimin yedeğiymiş? 

Tören yürüyüşünde bacağına kramp girenin.. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
58 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Tören yürüyüşünde bacağına kramp girenin.. 

Hmm. Yeri dolmaz yedekmiş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Doktordan, bayandan, öğretmenden, memurdan ilanları da bana itici ve uzak durulması gerekiyormuş gibi geliyor.

Bende öğretmenim. Etrafımda araç sahibi öğretmen arkadaşlarıma bakıyorum. Ne adam gibi bakım yaptırıyorlar ne de araçlarını önemsiyorlar. 

Bayanları hiç saymıyorum. Büyük konuşmayayım ama bayandan araç almam kolay kolay. (Bir kaç istisna hariç.)

Doktorlar genelde parasal kısmı sorun etmedikleri için tüm bakımları yetkili serviste yaptırıyorlar. Tek avantajı o olabilir. Onun dışında doktorlar içinde gözlemim diğer memurlardan farksız. 

Sonuç olarak araç alırken sahibinin mesleği en son bakacağım şey heralde :)

Bu arada son aldığımız iki araçlardan birini tamirciden birini oto parçacıdan aldım :) 

Bu arada sadece bu meslek gruplarını yazdım yanlış anlaşılmasın çünkü ilanlarda en çok bunlar karşıma çıkıyor. Her esnaftan da araç almam :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Meslek grubuna göre araç sürüş şekli değiştiği için ben önem veririm. Yeri yurdu belli olur, her esnafım diyene güvenemezsin ama kurumsal bir kimlik kartı kuruma olan güveninden dolayı artı puan alır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Görev yeri belgesi isteyek en iyisi sağlam olur ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Doktorlar genelde parasal kısmı sorun etmedikleri için tüm bakımları yetkili serviste yaptırıyorlar.

%99 u tam tersi desem :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
36 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

%99 u tam tersi desem :)

Tanıdığım bir örnek (istanbulun ilk 5 hastanesinden birindedir) subarusunun yağ değişimini ileri attı.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...