İçeriğe Yönlendir

Ka - Tekleme - LPG Sorunları

Erhan Ekni

Recommended Posts

Doğukan Çoktay

aynı sorunu geçen yıl yaşadım bosch marka buji kablosuyla değişim sonucunda tekleme giderildi.

Yorum bağlantısı
Burak Güzel
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tam gaz yapınca gidişi nasıl

Özellikle tam gazda yapmaya başladı ateşleme bobini değiştikten sonra . Hafif rölantide gidildiğinde bir sıkıntı bulunmuyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
11 saat önce, Burak Güzel yazdı:

Özellikle tam gazda yapmaya başladı ateşleme bobini değiştikten sonra . Hafif rölantide gidildiğinde bir sıkıntı bulunmuyor.

bobin değişiminden sonra mı başladı bu kesiklik?

Yorum bağlantısı
Burak Güzel
12 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bobin değişiminden sonra mı başladı bu kesiklik?

Bobinden önce vardı değiştikten sonrada vardı. 

Dün buji kablolarını da değiştirdik sıkıntı çözüldü arkadaşlar. Herkese teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

sorunun ortadan kalkmasına sizin adınıza sevindim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Torun

Evet mesele ahlak meselesi. Bugün sabah proflex amoritüsörü tamir ettirmek için Antalya sanayide bir amortisörcüye uğradım, İstanbulda 200 TL fiyat verilen işe arkadaş 600 TL istedi. Daha bizim çok fırın ekmekler yememiz lazım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
22 dakika önce, Erhan Torun yazdı:

İstanbulda 200 TL fiyat verilen işe arkadaş 600 TL istedi

Yuh...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Erhan Torun yazdı:

proflex amoritüsörü tamir ettirmek

nedir o?

Yorum bağlantısı
Erhan Torun
On 5/11/2018 at 21:22, Çağlar Bayur yazdı:

nedir o?

Yarış araçlarında kullanılan performansı çok yüksek bir amortisör. (www.proflexuk.com)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yarış araçlarında kullanılan performansı çok yüksek bir amortisör. (www.proflexuk.com)

yok yani nesini tamir edecekti, kaçak mı var sorunu neresinde?

Yorum bağlantısı
Erhan Torun
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

yok yani nesini tamir edecekti, kaçak mı var sorunu neresinde?

El freni çekerek virajı döndüm. Bu sırarada tepe noktası vida kısmından kırıldı. Tornacıda aynısını yaptırdım. Yağının konup, azotunun basılması için yeniden install edilmesi için sanayiye götürdüm, kısacası zor bir şey değil adam 20 dk lık iş için 600 tl para istedi. İstanbuldan GP Garage 200 tl istemişti. Heralde İstanbula göndericem.

Yorum bağlantısı
Erhan Torun
20 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

200 bedava, mekanın bilgisini alabili miyim?

GP Garage fakat sadece yarış ekipmanına bakıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

GP Garage fakat sadece yarış ekipmanına bakıyorlar.

işe bak 1 üst sokağımızda :) teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kadir Sime
On 25.04.2018 at 09:57, Burak Güzel yazdı:

Eski bobinin köşesinde kırık olduğunu gördük ve yenisi ile değişti,şu an sadece buji kablolarını değiştirmem ile sıkıntı çözülür mü?

ÖNEMLİ

Arkadaşlar bu köşesi kırık olan bobinleri değiştirirken lütfen dikkatli olun. 

Sizlere başımdan geçmiş ve hem maddi hem manevi beni çok yıpratmış bir olay anlatayım. Eminim işinize yarayacaktır.

Tekleme, ateşleme problemi yaşadım bir önceki aracımda. Genelde rölantide bir şey yoktu fakat gaz verince ateşlemeyi kesiyordu.  Bujiler yeniydi(300 - 500 km), kablo değiştirildi. Kablo sonrası ateşleme bobini olduğuna kanaat getirildi ve bobin değiştirildi. Çıkan bobinin dört vidasından (köşesinden) biri kırıktı.  Yeni alınan bobini de usta yerine oturtmak için köşesinden kırdı. Bu işleme hiç anlam veremedim ve bir terslik olduğunu anladım. Oradan çıktım ve aracım bir süre ( 1 hafta - 10 gün) normal çalıştı fakat araçta tekrar çok kısa süre içerisinde çekme, tekleme gibi problemler yaşadım. Gece aracımı park ettim ve sabah arabam bir türlü çalışmadı. İkitelli sanayisinde tavsiye üzerine çok iyi bir elektrikçiye aracımı çekici ile götürdüm. Arabanın beyninden, tüm elektrik kablolarına kadar bir sorun olabilir diye bakıldı fakat araçta bir sorun gözükmüyordu (2 gün). İçimiz tekrar rahat etsin diye yeni ve yan sanayi orijinal bobin de aldık. Tekrar ateşleme kesiyordu.
Sonra eski ford servisinde çalışan bir usta oradan geçerken ustaya seslendiler ve çağırıp aracı gösterdiler. Israrla, yeni de olsa ve elektrik geldiğini söyleseler de bobini görmek istedi. Altına girdi ve bobini gördü. 

İşin püf noktası buymuş arkadaşlar. Ka'larda iki tip ateşleme bobini var. Birinci tip arkası düz ve kesik bobinler, ikinci tip ise arkası bombeli tipler. 2000 model araçların bazıları bir tip diğerleri bir tip çıkmış. Bu bobinde köşe kırılmasının sebebi de oturmadığı için usta alıyor ve bir köşesini kırıp takıyor. Artık belirli bir süre sonra da bobin yetersiz geliyor ve gaz kesiyor.  Bu hususta lütfen ruhsatınızı vererek şasi no'ya göre parçanızı alın. Parçacınız, ustanız sizlere illa da bu dese yine de bu parçada ısrarla kontrol etmesini rica ediniz. Yanlış ateşleme bobini sizleri ciddi şekilde rahatsız edebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Recep Uslu

Öncelikle hepinizi en içten Saygılarımla selamlar ve iyi bayramlar dilerim. 

Benim bitmeyen sorunumu şöyle özetleyeyim 

Aracım Ford Ka 1998 model 1.3 klimalı 

Aracı mi ilk aldığım zaman adam bana tekleme yapıyor nedeni ise üst kapak contasi değişecek dedi tamam dedim aldım fakat aldıktan sonra ustama götürdüğüm zaman bana emme manifoldu çatlamış silikon ile kapatmaya çalışmışlar fakat aynı yerinden kaçak vermiş ve çatlak baya ilerlemiş dedi buna istinaden 

Silindir kapağı 

Emme manifoldu komple

Manifold contası 

Üst takım contası 

Termostat

Bujiler 

Ve klima filtresi 

Bunların hepsini yeni aldım 3000 TL masraf ettim hepsini yeniden taktılar fakat gittiğim sorun tekleme ve stop etme sorunum hala giderilemedi araçta hala aynı sorunlarım devam ediyor 

3 senedir biriktirdiğim paramı verdim hayalini kurduğum arabam bir ayı geçti alalı bir kere süremedim canımı çok yaktı çok üzüldüm. 

Lütfen bir bilgisi olan varımdır ne yapmam gerekiyor hata neresinde olabilir? Ben çok yoruldum is yerinden 2 hafta sırf bu araba yüzünden izin aldım ama hiç bir ilerleme olmadı. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim umarım sorunum çözülür dışarıda ki milyonlarca insan gibi bende arabama binip gezebilirim Saygılarımla. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun Recep Bey.

Başlığı olması gerektiği gibi düzelttim

Hangi ildesiniz. ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle geçmiş olsun.

Subaplar kontrol edildi mi? Emme egzoz aralığına bakıldı mı? Silindir kompresyonlarına bakıldı mı? Bobin ve buji kabloları değişti mi? 3000TL harcadıktan sonra ustanız ne diyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Uslu

Merhaba Sani Bey, 

Subaplar ben silindir kapağını değiştirdiğim de Subaplar orada bakımdan geçti emme egsoz aralığına bakıldımı bilmiyorum silindir kompresörleri derken ne demek istediğinizi hiç anlamadım buji kabloları kontrol edildi bildiğim kadarıyla bir bazı kabloları bantla sardılar. 

Ustam bana saydığım malzemeleri taktıktan sonra Herseyi kontrol ettim fakat neden tekliyor veya stop ediyor bilmiyorum diyor bende hiç anlamıyorum sanayi işlerinden. Araç çalışıyor bazen 6 kilometre örnek veriyorum hiç sorun yapmadan saat gibi çalışarak gidiyor bazen de motor sesi çok yüksek çıkıyor bazen çok güzel çalışırken tekleme ye başlıyor frene basarken araba stop ediyor biliyorum sorunuzu cevaplayamadim tam ama umarım anlatabilmisimdir 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bobin ve buji kabloları değişsin orjinal olarak. Sonra tekrar konuşalım. Bantla sarılan buji kablosundan ve o ustadan hayır beklemeyin.

Teklemeleri çözelim, stop etmesine geliriz.

Yorum bağlantısı
Recep Uslu

Sani Bey, 

Haklısınız ustam da zaten bakmak istemiyor babanı tanıdığım için baktım aracına dedi  dediğiniz gibi benim ustam dan Bi hayır gelmez o ancak Şahin tamir etsin yada basit işler yapsın ki aynısını ona da söyledim Aracım İzmir de ama inanın bana Burda usta yok kime gittiysem ya işim var bırak 1 ay yada 1,5 ay sonra gel dedi yada yapamam dedi yok mu helal süt emmiş işini hakkaniyet ile yapan bir usta ona gideyim gerçekten ben senin sorununu tamamen yaparım diyen birisini tanıyormusunuz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...