İçeriğe Yönlendir

Zeytinyağı Hakkında

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Erdoğan Temur
Şimdi baktım önceki yağ buzdolabında daha katı donuyordu, yeni olan sahurdan beri dolapta, jöle gibi görüntü donuk ama eğince akmaya başlıyor.
Selam hocam,

Yağ ne aldınız?

Bende yağ siparişi vereceğim ama hep aynı tat. Farklı tat deneyelim diyoruz. Bizim yağın asit oranı 0.6 idi.

Şu marka yağı kullanıyoruz tadı ve kokusu süper diyen varsa tavsiye alabilirim.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Selam hocam,

Yağ ne aldınız?

Bende yağ siparişi vereceğim ama hep aynı tat. Farklı tat deneyelim diyoruz. Bizim yağın asit oranı 0.6 idi.

Şu marka yağı kullanıyoruz tadı ve kokusu süper diyen varsa tavsiye alabilirim.
Yukarıda fotosunu koyduğum yağı elden aldım tanıdık vasıtası ile. Asit oranı tenekede 0.8 yazıyor ama anladığım bir konu değil tadı yumuşak hoşuma gitti ama malum ramazanda damak tadı oturmadı normal zaman gibi, taştan yumuşak herşey gidiyor :D
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Tarsus tan yeni bir yağ aldım Tarsus taki sarı ulak zeytinlerinin yağıymış 1 lt 15 tl 17 tl satıyormuş ayağımız alışsın diye ucuz verdi ... Yeşil zeytin de aldım 5 lt bidon 25 tl ye takribi 3 kilo zeytin var içinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
8 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Tarsus tan yeni bir yağ aldım Tarsus taki sarı ulak zeytinlerinin yağıymış 1 lt 15 tl 17 tl satıyormuş ayağımız alışsın diye ucuz verdi ... Yeşil zeytin de aldım 5 lt bidon 25 tl ye takribi 3 kilo zeytin var içinde.

Fiyat bedava pazarda ağza sürülecek zeytin 15-16 tl den başlıyor burada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
On 29.05.2018 at 14:44, Ali Gök yazdı:

soğuk sıkım ne oluyor abiler tam çözemedim onu ?

Zeytini sıcak fırınlarda sıkıyorlar. Böylelikle sıcakta yağı daha akışkan olduğundan daha fazla yağ çıkıyor. Fakat yağ ısıl işlem görmüş oluyor ve translaşıyor.

Soğuk sıkım ise doğal ortam sıcaklığında yapılan sıkımdır. Daha az yağ elde edilir ama gerçek bozulmamış doğal kalite yağnda budur.

Bu arada daha önce yazdığım güme gitti. Yağlarınızı buzdolabına koyup bakın donuyor mu diye. Güvene güvene alınan çoğu yağ donmuyor veya kısmen donuyor. Bu da içine farklı bir yağ karıştırıldığını gösteriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Zeytinyağı testi kolay değil. Asitle tuz ruhu ile felan da deneyenler var ama kolay bir yöntem yok. Çoğunlukla güvene dayalı bakmak lazım.

1- çuvalda çok beklememiş olması lazım

2- biraz yeşili de olması lazım

3- Sıcak sıkım en fazla sıcak su ile zeytinlerin yıkanması şeklinde olmalı

4- Güneş görmemiş olması lazım

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
20 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Zeytinyağı testi kolay değil. Asitle tuz ruhu ile felan da deneyenler var ama kolay bir yöntem yok. Çoğunlukla güvene dayalı bakmak lazım.

1- çuvalda çok beklememiş olması lazım

2- biraz yeşili de olması lazım

3- Sıcak sıkım en fazla sıcak su ile zeytinlerin yıkanması şeklinde olmalı

4- Güneş görmemiş olması lazım

Test tabii kolay değil ama sofraya gelebilen sıvı yağların arasında donma noktası en yüksek olan zeytinyağı. O yüzden 4 derecenin altında donmuyorsa o yağa güvenmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

e2991f32633f2a1bcbc8fd56fa88e87a.jpg

Böyle ambalajlarsan tabi fiyat yüksek olur.

Bizim alacağımız yağ 5'lik pet şişe de olmalı [emoji39]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Bizim alacağımız yağ 5'lik pet şişe de olmalı emoji39.png

Aynen.. ne kadar sıradan o kadar iyi :)

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bugün kuşadasında aldım. Teyze kendisi sıktırmış fabrikada. 5lt su şişesine doldurtmuş.

En hakiki yağ. Kokusu tadı çok güzel.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Pet ambalajda zeytinyagı saglıga uygun olmaz.

Ben de aldım yerel üreticiden, su şişesine koymuşlardı.

Hemen cam galonlara aktardım.Bu iş için evde bulundurdugumuz 3 lt.lik galonlar var.

Cam, toprak veya teneke ambalaj kullanmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Eve gidince cam şişeye aktaracağım.
Yazın pet şişede beklemesi hiç mantıklı değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bekir Çelik
(düzenlendi)

Aydın'da güvenilir neresi var yağ alabileceğimiz? Aydın - Denizli - Konya güzergahım.

tarihinde Bekir Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Derin Acar

Gerçek soğuk sıkım zeytinyağı içtiğinizde hafif bir boğaz yakışı yapar. Su gibi boğaz yakmadan kayıyor ise bu iyiymiş demeyin. Bilmeden insanlara bilgide vermeyin arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Caner Göktaş

Doğal soğuk sıkım satan arkadaş var ise alabilirim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...