İçeriğe Yönlendir

Yatırım Tavsiyesi.

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Çalıştığım kurumda 10 yılı doldurdum.Kısmet olursa cuma günü 10 yıllık tazminatımı alacağım.50 küsur bin TL civarı tutuyor. Ya aşağıda ilanını verdiğim 1+1 evimi satıp tazminatla üstüne biraz kredi çekerek kiradan kurtulacağım.Ya da 50 bin lirayı bi şekilde değerlendirmem lazım.Ne tavsiye edersiniz.Para işlerinden pek anlamam.Tavsiyeleriniz benim için çok önemlidir.Şimdiden teşekkürler..

Evimin ilanı.

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-universite-karsisi,esyali-luks-1-plus1-daire-568889081/detay/

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

planda varsa derhal ev alın keşke 0.98 den kredi fırsatını yakalasa idiniz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Finans işlerinden pek anlamıyorsanız bu çalkantılı dönemde bulaşmak fazla riskli olur kanaatindeyim. Ev en kolay ve uzun vadede kaybettirmeyen bir yatırım. Aynı zamanda kullanarak fayda sağlama kısmı da cabası.

Atın kural: Ne kiracı ol, ne de kiracın olsun :)

planda varsa derhal ev alın keşke 0.98 den kredi fırsatını yakalasa idiniz
Vakıfbank pazartesi yükseltti, fakat ziraat ve halk devam ediyordu. Onlar da yükseltti mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Evinizi satıp kiradan kurtulun bence. Bu zamanda emlak satışı zor ama denk getirirseniz hemen satın. Alması daha kolay olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

En mantıklısı ev almak ama ilan vereli bir ay oldu, 1 kişi aradı daha..Piyasa çok fena ne yazıkki..

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

İmkanlar dahilinde ise paranın tamamına dolar alın ve bir süre unutun :) Patatesin, soğanın başına neler geldi malum... Dolar çok kıymetlenicek....

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Önce evinizi satın tüm parayı dolarda bekletip, aradığınız evi bulmaya bakın. 

Ev alırken şuna bakın,

Evin aylık kirası x 250

Bu rakam civarı fiyatı olmasına bakın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Hocam, dünyada mekan mantığıyla oturduğunuz evin kendinize ait olması paha biçilemez imiş, geçen yıl bu dönemlerde ev sahibimle yaşadığım o tatsız olay neticesinde F10 kasa 520 yerine alelacele ev satın aldım ve şimdi çok huzurluyum. Oturduğunuz ev sizin eviniz olsun derim. Çok uzun vadeli yatırım yapacak olursam da şehirden biraz uzakta arsa alırdım. 15-20 yıl sonrasına bekletirim. Üçüncü olarak, tanıdığınız ve size yamuk yapmayacağına emin olduğunuz bir finans danışmanı varsa parayı borsada değerlendiririm. Ama tavsiyem kendi evinize kavuşmanızdır. Şimdiden vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Şahsi kanaatim yıl sonuna doların 6tl olmasını bekliyorum. Uzun vadede ise 10tl olacağı söyleniyor. Ben elime geçen ile çocukların eğitimi için kullanmak üzere 3 5 dolar alıp bekletiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır

Ben bir miktar USD aldım, biraz dsaha almayı düşünüyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Dolar & Altın 

yada toprak alacaksınız şuan en akıllı yatırımlar bunlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Teşekkürler arkadaşlar.Evi satmam biraz zaman alacak gibi.Şu sıralar piyasalarda yaprak kımıldamıyor sanırım...En mantıklısı elime geçecek parayla dolar almak.Sonrasında da bakacağız artık..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Metin Mankal yazdı:

Teşekkürler arkadaşlar.Evi satmam biraz zaman alacak gibi.Şu sıralar piyasalarda yaprak kımıldamıyor sanırım...En mantıklısı elime geçecek parayla dolar almak.Sonrasında da bakacağız artık..

hedefte gayrımenjul almak var ise harici yatırımların riskini almadan yarısı dolara yarısı altında beklenebilir. diğer yatırım araçlarındaki risk hedefi yok edeblir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Doların yüksek oluşu doların asıl sahibi olan abd-fed politikaları sonucu. Yani sadece ülkemizde değil dünyada dolar değer kazandı. Fakat bu durum abd açısından ihracatı olumsuz etkileyen bir husus, sürdürülebilir değil, uzun süre değerli dolar paranın asıl sahibi içinde olumsuz bir durum. Her önüne gelene dolar tavsiyesinde bulunanlar bari en azından -yatırım tavsiyesi değildir- yazsalar insanları yanlış yönlendirmekten kurtarmak için.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
12 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Doların yüksek oluşu doların asıl sahibi olan abd-fed politikaları sonucu. Yani sadece ülkemizde değil dünyada dolar değer kazandı. Fakat bu durum abd açısından ihracatı olumsuz etkileyen bir husus, sürdürülebilir değil, uzun süre değerli dolar paranın asıl sahibi içinde olumsuz bir durum. Her önüne gelene dolar tavsiyesinde bulunanlar bari en azından -yatırım tavsiyesi değildir- yazsalar insanları yanlış yönlendirmekten kurtarmak için.

Buna gerçekten inanıyor musunuz?

Dolar tüm dünyada değer kazandı ise euro da mı aynı oranda kazandı yahut suriye dinarı?

Dolara karşı çok az daha fazla evet kaybetti ama 2 sene içinde 2.95 ten 4.60 a gelmesi dünyanın hiçbir yerinde görülen durum değil. (arjantin ve venezuela hariç).

Dolar tavsiye edenlerin amacı TL den kaçmak. Dolara geçmek değil. Ya para basmamız lazım sürdürmek için ya kalmayan devlet mallarını satmamız ya da çok ciddi kemer sıkmamız. Muhtemelen önce ilk sonra son seçenek uygulanacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ya para basmamız lazım

basılsa da bilemeyiz aydınlatma zorunluluğu yok artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ekonomistlerin sürekli dile getirdiği hususlara inanmamıza şaşıran ama kaynaksız, delilsiz yorumlarla yatırım tavsiyelerine kulak asılan bir durum yaşıyoruz. Ben bilginin, teknik analizin tarafındayım. Turizm gelirlerinin tavan yaptığı, ohalin kalkacağı bir dönemde dolardaki köpüğün yokolacağı aşikarken zarar etme ihtimali çok yüksek bir dönemde insanların yanlış yönlendirilmesine itirazım var. en azından bir kişinin itiraz etmesine müsade edin

Susayan insana deniz suyu içirip sürekli susamasına sebep olmanız gibi, dolara olan talebi artırıp sürekli yükselmesine sebep olanlar o yaptıkları sözde karları markette, benzin istasyonunda, yedek parça alırken geri veriyor farkındamısınız? Nerede kaldı kar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Ekonomistlerin sürekli dile getirdiği hususlara inanmamıza şaşıran ama kaynaksız, delilsiz yorumlarla yatırım tavsiyelerine kulak asılan bir durum yaşıyoruz. Ben bilginin, teknik analizin tarafındayım. Turizm gelirlerinin tavan yaptığı, ohalin kalkacağı bir dönemde dolardaki köpüğün yokolacağı aşikarken zarar etme ihtimali çok yüksek bir dönemde insanların yanlış yönlendirilmesine itirazım var. en azından bir kişinin itiraz etmesine müsade edin

Biz analiz yapmıyoruz. Kelaynak sürüsüyüz.

TL değer kaybetmedi dolar yükseldi dediniz mi? Dediniz..

Peki diğer para birimleri karşısında niye değer kaybettik yine büyük ölçekte?

Gebzedeki fabrikaların durumu hiç iyi değil. Samsun'a benzemiyor buralar.

Bu 2017:

tablo.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Verdiğiniz grafik beni doğruluyor, kırmızı olan ülkeler gelişmekte olan ülkeler olarak adlandırılan ve olumsuz ayrışan ülkeler. Onların içinde bizim en çok ayrışmamızın nedeni çok, darbesinden tut, dünyanın en  elikanlı terör örgütleriyle verilen mücadelesine kadar, turizmi baltalamak için patlatılan bombalara kadar, her ne ararsan bizde var. Aslında ayakta kalmamız başarı. Bizi dünya haritasından silip hala bu ülkede lastik satan firmalara önce hep bir ağızdan boykot uygulayıp sonrada bunu unutarak döviz tedariğinin zor olduğu şu dönemlerde bile hala alışveriş yapıyorsak benim derdimi insanlara anlatmam çok zor. 

Açsam midem boştur. Midem boşsa açımdır. Açım diyen birine aç değilsin miden boş demek, dolar artmadı tl düştü demeye benzer. Çok anlamsız sözler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tabi elbette..dış mihraklar.

dediğinizi doğrulamıyor. dolar yükseldi TL düşmedi dediniz. Hayır... TL düştü..Arjantin Düştü..Başka da pek bişey yok.  

Bütçede para yok ben olayların içindeyim. Allah sonumuzu hayır etsin.  ÇOk ciddi tasarrufa geçmek gerekiyor. Zorla ya da gönüllü.

İnsanlar bir "dava" diye tutturmuşlar ne olduğunu çözmeye çalışıyorum son günlerde.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Tabi elbette..dış mihraklar.

Sadece ve sadece önyargılısınız başka hiçbirşey değil. Yazdıklarım doğru değilse söyleyin ama doğruysa önyargı cümleleri kurmayın. Bir akademisyenin gerçekleri anlamama konusundaki ısrarı karşısında hiçte ümitsizliğe kapılmıyorum, bazen çok açık gerçekler fazla bilgi nedeniyle görülemiyor. Tıpkı çok basit bir soruya " bu kadar basit olamaz" düşüncesiyle bakıpta soruya yanlış cevap veren zeki öğrenci misali bu durum. Soruda çok basit doğru cevap vermekte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çok ciddi insan kaynağı kaybımız var. Çok çok ciddi. O kadar üzücü ki. Giden teknik personel ile yüzlerce üstün teknoloji firması kurarsın.

Su satarak otelde yemek yaparak mı kalkınacağız?

1 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Sadece ve sadece önyargılısınız başka hiçbirşey değil. Yazdıklarım doğru değilse söyleyin ama doğruysa önyargı cümleleri kurmayın. Bir akademisyenin gerçekleri anlamama konusundaki ısrarı karşısında hiçte ümitsizliğe kapılmıyorum, bazen çok açık gerçekler fazla bilgi nedeniyle görülemiyor. Tıpkı çok basit bir soruya " bu kadar basit olamaz" düşüncesiyle bakıpta soruya yanlış cevap veren zeki öğrenci misali bu durum. Soruda çok basit doğru cevap vermekte.

Anlamama ısrarı değil de anlamamakta israr eden karşısındaki acizliği desek :)

Benim ne cümle kuracağıma başkası karar veremez. Diğer arkadaşlar yardımcı olsunlar. selamlar.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...