İçeriğe Yönlendir

Yatırım Tavsiyesi.

Metin Mankal

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
11 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Tl değerli olsa enflasyon olmasa, ekonomi güçlü olsa kim fazladan para verir ki 

Enflasyon olmasa zaten kimse gözü karartip uzun vadeli krediye de girmez benim parama en çok kim faiz veriyor diye de aranmaz.

Yabancının parası o yüzdendir ki yatırım için değil faiz için geliyor ülkeye. Ama onunda riski dövizde esen sert rüzgarda yabancı bile zarar edebiliyor. Dövizin sert çıkışında borsanin çok düşmemesi kaçamayan  yabancıdan oldu şu bu kaç ayda diye düşünüyorum. Adam dolar 3 küsur den bozup borsaya girdi. Borsadan çıkıp geri gitmek istese büyük zararlarla karsilacakti

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Rahmetli dayım milli selamet kökenli radikal biriydi. İnandığı doğruyu kıvırmadan mertçe söylerdi. Çok çeşitli işlerde çalıştı doğruyu söylediği için çok iş değiştirdi. Bir ara ortadoğu kökenli katılım bankalarında çalıştı. O dönemler gazetelerin alt köşelerinde günlük döviz, 1, 3, 6 ve 12 aylık kar payı ve faiz ler yazardı. Sürekli takip eder dayıma takılırdım. Ne iş faizlerle başa başsınız diye sürekli itiraz ederdi biz faizli kredi vermiyoruz proje finansmanı yapıyoruz derdi itiraz etmezdim ama sürekli takılırdım. Hiçmi zarar etmiyorsunuz sadece en iyi ticaret yapanlarlamı çalışıyorsunuz. Bir gün dediki oğlum galiba haklısın dedi sonra o kurumdan da ayrıldı. Eğer kar zarar ortaklığı gerçek olsaydı Türkiye finans battığında (batırıldığında) zarar ettim deyip insanlara geri ödeme yapmazdı. Evet nu kurumlar faizli kredi vermiyor onun dışındaki işlemler neredeyse tamamen aynı. Fetva verme konumunda değilim ama yıllık tahmini enflasyon farkı ve işletme gideri kadar farka faiz gözüyle bakamıyorum, bu duruma Allaha karşı gelmeme adına yinede faiz diyorum. Ama esas faizin tefecilerin yaptığı olduğunu düşünüyorum.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Mesele donup dolasip inanc noktasina gelince ister istemez aklima su soru takiliyor! Islam devleti vardi da bizmi orda yasamiyoruz? Diyanetin, kurumlarin, sirketlerin vb hocalari profesorleri vs hicbir kiymeti yok kuran ve sunnet noktasinda. Hani denebilir devlet var, diyanet var, ulul emre itaat var. Evet ama bir dogruyu soylerken kesip bicmeden soylemek ve oyle yaymak lazim! Ulul emre itaat halifenin liderligini yaptigi gercek islam devleti icin gecerli kaide. Ortada bunlarin hicbiri yoksa diyanetin fetvasida nazarimda fetva degil. Zira devlet kurumu. E devlet islam devleti degilse, ortada halife yoksa diyanette bu noktadan bakinca yok hukmunde. Dolayisiyla diyanetin veya herhangi kisi ve kurumun fetva adi altinda soylemine dayanip evet bu uygundur, akla mantiga yatar demek vicdani degil nefsani olmus olmuyor mu?

Sahsi fikrim ve inancimdir. Tenkit ve yonlendirmeden uzagim. Sadece burada yazilanlar degil, benzeri meseleler nerde ne zaman tartisilsa hep bu kaliplara gore sekillenme meylinde genelde. Ister istemez bu kalibin kimin elinden ciktigini dusunuyor insan. Zannimca indirilen degil uydurulan dinin takipcileri elinden. Kilifa kapaga luzum yok. Faiz faizdir. Mevzu dinen inceleniyorsa dini hukumleri iyi irdelemek lazim. Ben irdeleyince vardigim sonuc bu. Ha faiz gunun gercegi noktasindan bakiliyorsa o vakit dini betimlemelerden destek almaya yanasmanak lazim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Halifelik siyasi kurumdur. İslamda papalık yoktur. Bu nedenle halife de olsa sezeryan değil normal doğum, yahut misvak değil diş macunu, yahut sigara haramdır diyemez.

sizin düşünce çoğu kişide malesef var ve bu yüzden 4 rekat (2 hutbe 2 namaz) cuma namazını 16 rekata çıkarıyoruz, devlete vergi ödememek yolmak için takla ayıyoruz ve hatta darül harp diyoruz. 8 yaşındaki ilkokul çocuğuna devlet okulunda din kültürü değil islamiyet oldukça ağır biçimde öğretilirken lgs sınavında 10 soru islamiyetten sorulur ve cumhurbaşkanı yanında diyanet işleri başkanıyla açılışlar yaparken ne diyeceğimi bilemedim...

Hilafet tarihte kalmıştır. Her koyun kendi bacağından asılır.

6 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Atıl mevduatın mudiye de ekonomiyede bı yararı yok ama bizde bu çiftlik banklar jetpalar oldukça yönlendirme konusu da karışık

Yanlış bilgi... kaynak gösterin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yanlış kısmı neresi.

Evde yatan mevduat mı çiftlik bank yada jetpa gerçeği mi

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Dolar alınabilir veya altın alınarak hem dolar hem altın alınmış olur. Malum altınin bir ayağı  dolarla hareket ediyor. Trump "bekle Rusya füzeler gelecek" derse iyi kazanırsınız. 😁 Diğeri faiz işi. İnsanlar ev almak için ödedikleri kredinin faizini öderken sorgulamıyor ama paralarını yatırıp faiz aldıklarında hemen ?. Arsa tarla işi uzun vade gerektiriyor gibi. Borsada en sağlam dediğiniz şirketler bile bazen kaybettiriyor. Birazda şans işi yatırım. 

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Halifelik siyasi kurumdur. İslamda papalık yoktur. Bu nedenle halife de olsa sezeryan değil normal doğum, yahut misvak değil diş macunu, yahut sigara haramdır diyemez.

sizin düşünce çoğu kişide malesef var ve bu yüzden 4 rekat (2 hutbe 2 namaz) cuma namazını 16 rekata çıkarıyoruz, devlete vergi ödememek yolmak için takla ayıyoruz ve hatta darül harp diyoruz. 8 yaşındaki ilkokul çocuğuna devlet okulunda din kültürü değil islamiyet oldukça ağır biçimde öğretilirken lgs sınavında 10 soru islamiyetten sorulur ve cumhurbaşkanı yanında diyanet işleri başkanıyla açılışlar yaparken ne diyeceğimi bilemedim...

Hilafet tarihte kalmıştır. Her koyun kendi bacağından asılır.
Yanlış bilgi... kaynak gösterin.

Hocam cuma namazinin 4 rekattan sonrasi yine fetva ile alakali. O vaktin oglen namazinin ne oldugu/olacagi hususunda ulemanin ortak gorusu net olmayinca boyle bir ortak nokta saglanmis. Yani mesele inancla alakali. Dunya isi degil. Ben bunu boyle biliyorum boyle yapacagim demek kisinin kendini baglar. Fakat faiz meselesi kisisel degil. Alan kullanan veya kullandiran kendi veya bu iste aldigi veya verdigi kisi veya kurumlu karsililli riza durumundan sebep baskasini baglamiyor. Lakin fetva var deyince genele hitap edilmis ve meselenin rengi degismis olur.
Hilafet hem siyasi hem dini kurumdur. Dinin ve bu dinin peygamberinin konumlandirdigi nokta bu. Zaman icinde devir degisti, artik isler boyle yurumuyor diyen olabilir. Oda bunu diyenin inancidir. Fakat isin boyle olmadigi inancinda olanda var. Bu sadece catisma ortami dogurur. Ben boyle biliyor veya inaniyorum demek bence daha dogru ve yapici olur. Devletten vergi vb daril harp mantigiyla hareket etmekse suudi kokenli uydurulmus din anlayisinin dogmasi. Dinin gercekleriyle uyusmasi soz konusu degil. Bahsettigim gercek islam. Selefi olusumun yaymaya calistigi iftiralara kanip "aaa hakkaten boyleymis yaa" kafasiyla vergi kaciran, calisanin hakkina tecavuz eden, sosyal haklarini yok sayip odemelerini yapmayan veya eksik yapan (maas oyle olmasa da asgariden gibi dusuk gosteren) vb gibi zerzevatlarin gercek islamdaki betimlemesi cehennem kopekleri.
Bu sebepten, "sizin dusunce cogu kiside maalesef var" sozunuzun iceriginde olmadigimi ayrica belirtmis olayim. O dusunce baska bir kapiya cikiyor. Benim baktigim pencerede manzara cok baska.
Selamlar.
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

benim bir miktar mevduat var bankada ayılık 450 tl veriyor aracın giderlerini karsılıyor bir şekilde.

Yorum bağlantısı

Katılım Bankası için benim de içim rahat değil. Beni kandıracak biri olsa oraya yatırıım. Zira paranın kullanılıp ülke ekonomisine fayda sağlaması lazım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
3 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

benim bir miktar mevduat var bankada ayılık 450 tl veriyor aracın giderlerini karsılıyor bir şekilde.

Piskolojik mıdır bilemem ama benimde öyle bı durumum vardı. Ama ne hikmetse aracın gideri bı türlü bitmiyordu. Şuan mevduat yok masraflar azaldı gibi :)

Belki de kolay para idi o yüzden daha rahat masraf ediyordum diyelim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
5 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Piskolojik mıdır bilemem ama benimde öyle bı durumum vardı. Ama ne hikmetse aracın gideri bı türlü bitmiyordu. Şuan mevduat yok masraflar azaldı gibi :)

Belki de kolay para idi o yüzden daha rahat masraf ediyordum diyelim :)

Bir hareketin günah veya yanlış olduğunu bilerek yapanın faturası fazla çıkıyor. Burada çıkması ise iyi. Öteki tarafa bişey kalmasın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Biz ofsayt gole yükseldiğimiz için çenemiz bu kadar düşük

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Konu yine kaymış memleket, din, iman meselesine zevkle okudum ama aklım da 130 bin liraya ayda 1000 lira getiren evde kaldı.. Bence o iyi bir yatırım olmuş. 

Parayı nereye yatıralıma gelince. Dolarmış altınmış o kadar önemsiz ki.. Biz ülkece bir şey üretip bir değer elde etmedikçe cepteki üç kuruşu istediğimiz gibi yatıralım en fazla değerini korumuş oluyoruz.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

130 bin liraya ayda 1000 lira getiren evde kaldı..

nerede o ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 saat önce, Tahir Ak yazdı:

Katılım Bankası için benim de içim rahat değil. Beni kandıracak biri olsa oraya yatırıım. Zira paranın kullanılıp ülke ekonomisine fayda sağlaması lazım

Katılım bankası ( ve diğer bankalar) tam da bunu yapıyor.

Yıldırım halifelik dini değildir. Kaynak bulayım az zaman ver. İşkembeden böyle şeyleri söylemem. Bişey buldu bileyine gidiyor derler ya milletin düşüncesi o heralde. Yahut belçikaya gidip müslümanlığı özgürce yaşarlar sevinerek.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
nerede o ?

Konu basindaki ilan

Yatirim tavsiyesi degildir ama [emoji16]

Hayir boyle yazinca nolacak bana tavsiyede bulunanin yakasina mi yapisacam nabacam aklim yok mu sanki. Her tavsiyede bulunanin aklina gideceksek isimiz var. Yatirim tavsiyesi degildir yazinca da sorumlulugu ustumden mi atmis oluyorum [emoji16]

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Konu basindaki ilan

Yatirim tavsiyesi degildir ama emoji16.png

Hayir boyle yazinca nolacak bana tavsiyede bulunanin yakasina mi yapisacam nabacam aklim yok mu sanki. Her tavsiyede bulunanin aklina gideceksek isimiz var. Yatirim tavsiyesi degildir yazinca da sorumlulugu ustumden mi atmis oluyorum emoji16.png

Finans forumlarının hava atma yöntemi. 

Biz de burda. TTD.  Tamir tavsiyesi değildir diyelim atıp sallamalar yapınca.

Bir toplantı düzenleyip katılım bankasından uzman getirebilirim isterseniz.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Konu basindaki ilan

Maraş ta evet orantılar bir değişik son yıllarda

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Katılım bankası ( ve diğer bankalar) tam da bunu yapıyor.
Yıldırım halifelik dini değildir. Kaynak bulayım az zaman ver. İşkembeden böyle şeyleri söylemem. Bişey buldu bileyine gidiyor derler ya milletin düşüncesi o heralde. Yahut belçikaya gidip müslümanlığı özgürce yaşarlar sevinerek.

Hocam estagfurullah. Bastada dedigim gibi tenkit niyetinde degilim. Sadece sizin dusunceniz sozunden kendimi siyirdim. Belli ki onceki mesajda kendi konumumu nokta atisi belli edememisim. Nitekim burdaki meselemiz hilafette degil zaten. Tume varim noktasinda durmaya calisinca tumun icinde oda vardi. Buraya kadar geldik. :-) Hocam kirici olduysam ozur dilerim.
Dipnot: Kaynak varsa bi kuple rica edecegim. Burdan degilde, ozelden de olabilir. Baska uygun konu uzerinden de.
Selamlar.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bir toplantı düzenleyip katılım bankasından uzman getirebilirim isterseniz.

Devlet tv kanalında ilahiyat profesörleri katılım bankalarının faiz sistemiyle ödeme yapmalarının kanunen yasak olduğunu söylüyorlar, uzman da aynısı söyleyebilir mi?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
21 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

50-60 bin tl ye satılan kooperatif arsa hissesi içine prefabrik ev yapılınca 200 bin tl olmuş :)

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-arsa-satilik-cile-de-satilik-400-m2-denize%2Ckoye%2Canayola-yakin-hobi-bahcesi-567460735/detay

Fırsatçılık ülkede çok ciddi boyutta. Bari iibf'de bölümü açılsa da bebeleri okutsak..

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Konu uçmuş yine.Neyse..Arkadaşlar evi 130 a satıyorum(bu fiyat buraya) kiracım yeni çıktı..bu gün yenisiyle anlaştım gibi.kira 1000 tl elime geçen 800 tl...Ama bana nakit lazım...Oturacağım bir ev almak istiyorum..Her türlü geyiğe açığız...Emmi kapatmadıkca devam...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...