İçeriğe Yönlendir

O Bir Şaka Makinesi

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Maşşallah... goruyorsunuz... gonuşmuyorum... goruyorsunuz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Maaşallahı var aracın, cam konusunda da en kötüsü böyle olsun, yeni cam her zaman iyidir. :nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Maşşallah... goruyorsunuz... gonuşmuyorum... goruyorsunuz...

Sizin vergileri de Emminin köyüne mi aktarmışlar, anlamadım ben.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Köksal Yılmaz yazdı:

Sizin vergileri de Emminin köyüne mi aktarmışlar, anlamadım ben.

Ben anlasam sana da anlatacağım :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Adnan Çakır yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bizim köyün yolu.

Uçak mı iniyor ?

Valla tablo gibi yol yaptı adamlar.. 

Nevşehir Aksaray yolu da.. (Hasan'ın istasyonun yolu) Karadenizden egeye kadar gördüğüm en berbat yol.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Önder Özcan

Spoiler mi? Millet sezon finali yaptı sen daha pilot bölümü bile yayınlamadın, spoilermiş 😒

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Çok teşekkür ederim yorumunuz için, ufkumu açtınız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Allah dan araba Jetta, Mercedes filan olsa ben yıllarca uğraşırdık artik :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Evet uzun sürdü farkındayım, bunun sebebi benim zaman ayıramamam ve olayı biraz kolay zannetmemden kaynaklı.

Ayrıca bizim mercek işi olay olmuş, halk arasında infiale neden olmuş, gasteler neden haber yapmadı merak içindeyim

r0NN71.jpg

İlk  olarak bir çift Golf 5 farı satın aldım, içi gri idi sorun etmedim zaten gri alanları siyahlaştıracaktım.

@Metin Akbal hocam burada hemen kulağıma iliştirdi, yan sanayi farları alma onların camı sökülmüyor, Bosch veya Hella olacak dedi.

7B11vr.jpg

P7aaMb.jpg

@Servet Aydın dan daha önceleri bila-bedel aldığım mercekleri takmakdı stratejimiz, öyle de yaptık

OrzzL5.jpg

yGpp3a.jpg

Yalnız küçük bir pürüz vardı, elimde mercekden başka bir donanım yoktu, e haliyle sadece merceği oraya yerleştirmekle bitmiyor iş ampul lazım balast lazım.

Burada @Metin Akbal, @Servet Aydın, @Mehmet Ozyurek, @Mustafa Arıkan abilerimin arkadaşlarımın hakkını teslim etmeliyim, gelip işin ucundan tutmadılar ama söylediklerinin hepsini kulağıma küpe olarak aldım ve ona göre davrandım.

Mercekler ile birlikte King ampul tutucuları da kutunun içinde unutunca, çok işime yaradı doğrusu, mercek işi tamamdı sıra ampuldeydi, forumdan @Tuncay Uludağ beyden ampulleri tedarik ettim, Metin hoca ya belki on kere sormuşumdur, balast balast diye oda dedi ki üstünde CANBUS yazandan alacaksın, çinli siteyi tavaf ettik bir sürü ürün çeşit var, benim kafa allak bullak oldu o sırada devlet dedi mi çinli siteden gelenlerden vergi vs alacağım. Aha dedim olmaz bu iş. Gittim sanayiye orada oto aksesuar işi yapan bir arkadaşım var, ismini burda zikrederek kendisini gururlandırmak isterdim ama firma reklamı yasak. Dedim durum böyle böyle, dedi bende var gel seni öpeyim dedim, çay eşliğinde balastları aldım çıktım.

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle aldığım malzemeler ve farlar yaklaşık 2 hafta depoda bekledi. Sonra arkadaşlar unun varmı şekerin varmı ne duruyorsun helva yapsana helva yapsana diye serzenişte bulunmaya başlayınca elimde aldım farları.

İşyerimin içinde kendime bir atölye yapmıştım girdim içeri oturdum yaklaşık 20 dk filan farlar bana baktı ben farlara, ısıtıcı ve soba yardımı ile camı sökmeki planım, yalnız yok öyle kolay iş kenarları ısıtıyorum, düz tornavida ile giriyorum filan ama cam çıkmamak için direniyor resmen, sonra fikrim geldi, takım çantasındaki muhteşem icat olan meyve bıçağının ağzını keskin yer içe gelecek şekilde büktüm, düz tornavida ile açtığım yerden içeri taktım ve silikonu keserek çıkarttım. 2 saattir o kadar alet edavat uğraşıyorsun bütün işi şu plastik saplı meyve bıçağı yaptı dedim kendi kendime 

p5NVoN.jpg

Tamam dedim bu iş artık kolay, 2-3 günde bitirrim bu farları dedimmm.. Sonra bi gülme geldi...Niye çünkü malzemeler tam değil merceği öyle yalın halde mi takacaksın dışardan bakınca insanlar gülsün mü istiyorsun dedim kendime bunun bir çerçevesinin olması lazım, baktım baktım çinli sitelere yine ordan sipariş vermek usulüme gelmedi, hem belki 1-2 ay bekleyecektim, sarı siteye girdim orda bir satıcı buldum konuştum anlaştım çerçeveleri aldım, 

P7az6Q.jpg

Bu süreç içerisinde arkadaşlarım sağolsun, çok iyi gidiyorsun, şahanesin, çok hızlı ilerliyor bu proje bir kaç güne bitirirsin şeklinde yorumlar yapıyorlar ve beni gaza getiriyorlar. Fakat... ben kendimden eminim bütün malzemeler tam olunca işe başlayacağım, tabi bu işin piri olan üstadlardan da sürekli ufak ufak bilgiler alıyor ve hafızama yazıyorum. 

Yine birgün atölyede iken, napalım napalım diye düşünürken, farların içinin siyah olması gerektiği orjinal hallerinin hoş olmadığı kanısına vardım, buradaki bir yapı marketten parlak siyah boya aldım, mat siyah diye fikir beyan eden arkadaşlarım da oldu, mat siyah elimde vardı bir yüzeye uyguladım ama basit plastik havası verdiği için parlak siyah olmasına karar verdim, verdim de parlak siyah boya atması öyle de kolay değil hani.

Elimde daha önceki jant boyama işinden kalan yeteri kadar astar vardı uyguladım

kM8REW.jpg

Astar işlemi sonrası bir gün bekledim, ertesi gün 3 set halinde siyah sprey boyayı vurdum, boyanın resmini çekmeyi unutmuşum, bitti attık ama Favori marka parlak siyah akrilik sprey boya

NL2JlO.jpg

YdERq6.jpg

Boyama işlemi bittikden sonra bakim nasıl duracak diye fardaki parçaları birleştirdim sonuç bu şekilde idi..

4pVOPG.jpg

JVzBaQ.jpg

Sıra gelmişti merceklerin ayarlanması ve yerleştirilmesi, yerleştirme için kısa farın reflektör kısmı söküldü ve merceğin arka kısmı ve merceğin boyu hesap edilerek far reflektörlerinin kesilmesi gerekiyordu, atölyede spiral ile kestik, kesme işlemi çok tozlu oluyor bilginiz olsun, mümkünse ağzınızı burnunuzu kapatın ve kapalı alanda değil açık alanda kesin, fena öksürtüyor.. 

odNlO9.jpg

WXpR7m.jpg

Herşey tamamdı, merceklerin reflektörlerin içine yerleştirilmesi gerekiyordu, yalnız bir şeyi atlamıştık, farın reflektörlerini kesmeden veya en azından birini kesmeden önce duvara işaret koyup merceği de ona göre sabitleme fikrimiz vardı unuttuk, hemen şaak diye kestik, kaldık mı ortada... Napcaz ?.. Hemen Emmi ye sorduk tabi, dedi ki zaten öyle ayarı tutturman zor olurdu en iyi ayar aracın üzerindeki ayar, sıcak silikon ile sabitleyeceksin geçici olarak sonra somun civata ile kalıcı sabitleme yapacaksın.

Bu cümle olarak kolayca okunuyor tabi, iş icraata dökülünce sıkıntı, Jettayı yapan Alman, farları tamponu sökmeden sökemezsin diye bir kural koymuş her far denemesi için tamponu sökmek durumundasın, tamponu söktüm farları taktım bütün civatalar ile birlikte... sıcak silikon ile sabitledim, yalnız al sana bir pürüz daha, farları yakıyorsun, oluşan ısıdan silikon hemen eriyor ve yaptığın ayar bozuluyor, zar zor farları bi açıp bi kapatarak sabitlemeyi yaptım...

Sabitleme işi çok oyaladı beni, işi teori olarak biliyordum ama pratik sıfırdı, yaptım ettim filan, araca taktım duvarın karşısına geçtim iç alakası yok, merceğin biri anyaya biri konyaya bakıyor, çünkü farın kendi manuel ayarları ve motorun ayarları resmen benimle dalga geçiyordu, şöyle ki farı dışarda ayarlıyordum araca takıyordum şaak far motoru devreye girip farı eski haline çeviriyordu,  sonra bi akşam oturdum ve teoriyi pratiğe nasıl dökeceğim onu düşündüm, araç üzerindeki far motor ayarını en sona indirdim, farlardaki motoru söküp onları da manuel olarak en dibe indirdim ve yeniden taktım. Baktım tuttu ayar hiç oynamadım, aracın bile yerini değiştirmedim farları geri söktüm 

EOAMAB.jpg

mXNZNZ.jpg

Artık ayar işleri bitmişti mercekler sabitlenebilirdi, sanayiden somun ve civata  aldım 8-10 tane, merceğin deliklerine göre reflektörde delikler açtım ve sabitlemeyi yaptım.

JVzBMj.jpg

4pVO3J.jpg

Sabitleme işi de bitmişti, hehe diye gülüyordum kendi kendime, gülerken merceği çevirdim bi baktım ki, merceğin selenoid fişi takılı değil, 2 saat kadar uğraştım takamadım, sonra selenoid üzerindeki bağlantı yerine kabloyu direk lehimledim.

6DvGVk.jpg

Herşey tamamdı far artık toplanabilirdi, gerekli uzun kısa bağlantıları, selenoid bağlantılar hepsi tamamdı farı topladım.

Xb3pro.jpg

Bu farların içi geniş, King e dedim ki ne var ne yok içine yerleştireyim, balastlarda içinde dursun... Sakın haaa. dedi, balastlar aşırı ısınır zaten farın içi sıcak olacak, arabayı yakarsın... Haa öylemi dedim geri çıkarttım 

M1B4ja.jpg

Far camını çıkarttıkdan sonra, camın geçtiği yerdeki kanalları güzelce temizledim, eski silikonu tamamen sıfırlamıştım, artık camı yapıştırmanın vakti gelmişti Dayson marka siyah silikon aldım, cam kanallarını kanalın seviyesi kadar doldurdum ki camı yapıştırdığım zaman silikon taşma yapsın hiç boşluk kalmasın ve içeri hava almasın.. camı yapıştırıp sıkıştırdım ve kurumaya koydum..

LvR0rj.jpg

Ta ta taaaaa, sonunda farlar araca takılmaya hazır.

r0Nvr7.jpg

Duvar resmi bu şekilde daha ince ayarlar yapılmamış hali..

p5NVr0.jpg

anNRkz.jpg

Bitmiş ve araç üzerindeki halleri bu şekilde...

7B1Zz5.jpg

gPYRa3.jpg

qANnL5.jpg

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 17
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Eline sağlık, çok güzel olmuş. Gündüz farları ve kayar sinyaller eklenebilir. 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Vay be ne anlatımdı. 😊 Eline sağlık güzel olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Var hain. Demek mat siyah sözüm dinlenmemiş.
Ama güzel olmuş.

Çalışırkenki hallerin de gözümün önünde. [emoji23][emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Allahim bugunleride mi gorecektim.

1 haftalik is senin danismadan arastirmadan is yapman sebebi ile baya bi uzadi [emoji16] Sorsaydin bana tampon indirmeden sadece citalarin sokulmesiyle farlara ulasabiliyorsun derdim.

Farlar GTI fara cok yakin oldu yakisti parlak siyah diye israr edip daha once yaptigim Golf V fari referans olmustur.

Bu arada dukkanin reklamini yapabilirsin ki onda sorun yok. Belki burdan birine lazim olur.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Güzel olmuş. Diline sağlık. Ne? Evet diline sağlık. Anlatım güzel olmuş. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ben okurken yoruldum.
Süper değil ama ultra süper olmuş eline sağlık, farında yolunda açık olsun.
Lehimlediğin selenoid kablosu var ya keşke büzüşen makaron taksaydın birde şerit led sinyal ve gündüz lambası olsaydı [emoji6]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...