İçeriğe Yönlendir

S 80 - Yakıt Tüketimi

Kürşat Kılıçarslan

Recommended Posts

Ali Gök
14 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben Volvo s80 3,2 kullansam, benzin ile Hypermiling yapar kullanırım. LPG ye göre fazlada zararım olmaz. Hem her binişin bir kıymeti olur. Araba lpg takılınca kıymeti kalmıyor, her yere sürüyorsun. LPG ucuz olduğundan her yere araba ile gidince sürücülükten Söförlüğe geçiyorsun. Sürüş zevkide kalmıyor. 

Daha Önce 4 ileri otomatik 1,4 Accent  era varken, araba sürmek çok kıymetli ve eğlenceli geciyordu. Çünkü Benzinle yürüyordu.  Hypermiling yapıncada hakkıyla az yakıyordu. 

Overdrive 2000 devir 90 km hız yapardı. Miss gibi. Ben onla manualden az yakabiliyordum. 

ali abi overdrive açıkken daha mı az yakıyor araba ?

öyle ise test edim bende.

28 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ferrari-porsche grubu hariç takarım lpgyi ucuza binerim.

cayenim olsa acımam takarım. zaten lpg siz ilan yok nerdeyse :D 

ferrarim olsa takmam bagaj kalmaz nereye koyacaz mangalı vs olmaz o 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

ali abi overdrive açıkken daha mı az yakıyor araba ?

öyle ise test edim bende.

Normalde herzaman acıktır. Ama sen vites üstündeki düğmeye basınca kapatıyorsun. Ekranda O/V sarı ışık yanar kapalı olunca. 

İnsanlar açık ile kapalı olayını çok karıştırıyor. 

Overdrive her zaman devrede olan bişey zaten yani. Olayıda şanzıman son vites oranını motorun maksimum tokrunun kaldırabildiği ama maksimum gücünü  kaldırmadığı bir orana sahip olması. Over drive olan bir arabada son vitesde  son hıza çıkamazsın Türkçesi. 

Sende zaten açıktır. Düğmeye basınca kapatırsın. Motor hep redline cevirmek ister. Accent eraile giderken ben motor freni yapmak için kullanıyordum. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bugün sabah çok erken çıktım yol boştu dedim 80 e sabitleyip gidiyim yakıtı denemiş olurum. florya kavşağına kadar sakin sakin gittim. ışıklarda nolduysa bitane 3.20 ile kalkış denerken buldum kendimi film koptu yine vitec gibi redline denemesi yaptık nerdeyse :D 

1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Normalde herzaman acıktır. Ama sen vites üstündeki düğmeye basınca kapatıyorsun. Ekranda O/V sarı ışık yanar kapalı olunca. 

İnsanlar açık ile kapalı olalını çok karıştırıyor. 

Overdrive her zaman devrede olan bişey zaten yani. Olayıda şanzıman son vites oranını motorun maksimum tokrunun kaldırabildiği ama maksimum gücünü  kaldırmadığı bir orana sahip olması. Over drive olan bir arabada son vitesde  son hıza çıkamazsın Türkçesi. 

doğru bende ters ifade ettim.

o.v düğmesine basınca yani ov yi kapatınca daha mı az yakar araba teoride. yoksa açıkken mi kullanmak lazım yakıt ekonomisi için 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

bugün sabah çok erken çıktım yol boştu dedim 80 e sabitleyip gidiyim yakıtı denemiş olurum. florya kavşağına kadar sakin sakin gittim. ışıklarda nolduysa bitane 3.20 ile kalkış denerken buldum kendimi film koptu yine vitec gibi redline denemesi yaptık nerdeyse :D 

doğru bende ters ifade ettim.

o.v düğmesine basınca yani ov yi kapatınca daha mı az yakar araba teoride. yoksa açıkken mi kullanmak lazım yakıt ekonomisi için 

OV kapatınca çok yakar , :) Onun bir şeması vardı bulup göstercem. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
15 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

O iş biraz psikolojik galiba, yakıta çok para verince sürüşten keyif alınıyor. Pahalı olan şeyin kıymetli olması durumu.

Lpg takinca kmler havada ucusuyor. Bakimlar ve sartlar artiyor. Ayni hesap oluyor. Ben boyle dusunuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Arabayi gidim gidim kasarak sureceksem keyfi mi kalir surmenin. Takarim lpg yi acimam surerim surdukce keyif alirim keyif aldikca surerim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
8 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Lpg takinca kmler havada ucusuyor. Bakimlar ve sartlar artiyor. Ayni hesap oluyor. Ben boyle dusunuyorum.

2 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Arabayi gidim gidim kasarak sureceksem keyfi mi kalir surmenin. Takarim lpg yi acimam surerim surdukce keyif alirim keyif aldikca surerim.

Biri az olan şey kıymetlidir diyor, diğeri doya doya basarım gaza :) tercih tabiki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

zevk meselesi yahu. hızlı gitmeyi de seven var sakin gitmeyide seven var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Biri az olan şey kıymetlidir diyor, diğeri doya doya basarım gaza :) tercih tabiki.
Führerim ekonomi herkese lazimda ekonomi yapacaz diye keyfimiz de kacmasin [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şimdi ben size basit bir örnek vereyim. 

Geçen sene aracıma 2 adet petlas pt535 almıştım. Bunlar 4 mevsim lastikler. 2017 kışında sırf bende kış lastiği var diye, servisim olmasına rağmen bu lastikleri denemek için 980 km yol yaptım. Haybiye gereksiz geçiçi bir merak uğruna karda kışta yola düştüm. 980 km yol demek bana 221 tl yakıt masrafı demek.  Şimdi ise ne yaptım bu hovardalığın önüne gecmek, kış vakti yollara düşmemek adına miss gibi Yaz lastiği taktım. Kışında yaz lastiklerini çıkarmıycam. 

Ben LPG den çok çekiyorum. Öyle böyle değil. Araba ilk senesinde 22000 km yol yaptı. oysaki gerçek ihtiyaçlarım için yapacağım yıllık yol sadece 14000 km. Lpg olması arabamı 8000 km daha eskitmeme yol actı. Debriyajımı 1 sene daha erken bitirmeme neden oldu. Yine erken lastik almam gerekiti. 360 gün içerisinde 2 defade servise sokmak zorunda kaldım. sadece yaptığım fazla yolun yakıt maliyeti 1800 tl tutuyor. 

dışarı çıktığımda gittiğim yerlerde yediğim yeme içme vs saymıyom bile. 

Sırf 3 ncü köprü açılışında bedava diye 167 km yol yaptım. Neydi ki sebeb  :) . Onu gectim 1 gün ara ile 2 defa İstanbul Balıkesir yaptım. Sırf araba az yakıyor diye. Fakat ne oldu, bu yolculuk esnasında arkadan tır çarptı bana :) .  

Bazen keşke lpgli model almasaydım dediğim çok oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
32 dakika önce, Ali Gök yazdı:

zevk meselesi yahu. hızlı gitmeyi de seven var sakin gitmeyide seven var

Bu harika kısa filmi izlersen mantığını anlarsın :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ferrari-porsche grubu hariç takarım lpgyi ucuza binerim.

Cayenne lpg 'yi hak ediyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şimdi ben size basit bir örnek vereyim. 
Geçen sene aracıma 2 adet petlas pt535 almıştım. Bunlar 4 mevsim lastikler. 2017 kışında sırf bende kış lastiği var diye, servisim olmasına rağmen bu lastikleri denemek için 980 km yol yaptım. Haybiye gereksiz geçiçi bir merak uğruna karda kışta yola düştüm. 980 km yol demek bana 221 tl yakıt masrafı demek.  Şimdi ise ne yaptım bu hovardalığın önüne gecmek, kış vakti yollara düşmemek adına miss gibi Yaz lastiği taktım. Kışında yaz lastiklerini çıkarmıycam. 

Ben LPG den çok çekiyorum. Öyle böyle değil. Araba ilk senesinde 22000 km yol yaptı. oysaki gerçek ihtiyaçlarım için yapacağım yıllık yol sadece 14000 km. Lpg olması arabamı 8000 km daha eskitmeme yol actı. Debriyajımı 1 sene daha erken bitirmeme neden oldu. Yine erken lastik almam gerekiti. 360 gün içerisinde 2 defade servise sokmak zorunda kaldım. sadece yaptığım fazla yolun yakıt maliyeti 1800 tl tutuyor. 
dışarı çıktığımda gittiğim yerlerde yediğim yeme içme vs saymıyom bile. 
Sırf 3 ncü köprü açılışında bedava diye 167 km yol yaptım. Neydi ki sebeb  [emoji4] . Onu gectim 1 gün ara ile 2 defa İstanbul Balıkesir yaptım. Sırf araba az yakıyor diye. Fakat ne oldu, bu yolculuk esnasında arkadan tır çarptı bana [emoji4] .  

Bazen keşke lpgli model almasaydım dediğim çok oluyor. 
Ustad forumdan birinin bir lafi vardi diger konunda.

Cokta seyetmemek lazim diye [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Cayenne lpg 'yi hak ediyor.
Aslında 911 i kastediyordum :)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Cepten niye fazla para çıksın ki alternatif ve güvenli yakıt tercihi varken. Pahalı veya lüx araç almak benzine 7 tl vermeyi gerektirmez

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Cepten niye fazla para çıksın ki alternatif ve güvenli yakıt tercihi varken. Pahalı veya lüx araç almak benzine 7 tl vermeyi gerektirmez

benzinli binenlere madalya takıyorlar diye duydum aslı varmı ? 

Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Bu harika kısa filmi izlersen mantığını anlarsın :) 

adamda öyle bir ses tonu varki sanki 2. dünya savaşı belgeseli anlatıyor :D 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Pompacılar sever öyle madalya takmayı :D 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
40 dakika önce, Ali Gök yazdı:

adamda öyle bir ses tonu varki sanki 2. dünya savaşı belgeseli anlatıyor :D 

Yeni arabalarda  artık Lockup damper veya lock up clutch var. Overdrive eski teknoloji oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Aslında 911 i kastediyordum :)

Atmosferikse getir, turboysa biraz zaman alır ama olur :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Atmosferikse getir, turboysa biraz zaman alır ama olur :) 

Bize heryer lpg diyorsun :D

Yorum bağlantısı
Hamit inan
On 05.09.2018 at 22:19, Evren Erakçora yazdı:

15l lpg iyimser mi olur acaba

Power fm falan çalıyorsa 20 diyelim düz olsun

On 05.09.2018 at 22:07, Kürşat Kılıçarslan yazdı:

2000 model volvo s80 3000 motor 276 beygir km de ne yakar lpg li

2000 model c serilerini tavsiye ederim. w 203 c320 olabilir yada kompressor. Satarkende gider

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

LPG'li araba pompada rahatlatıyor insanı. azcık ta fazla km yapınca. yıllık gerçek maliyet çıkarmaya kalksan belkide lpg çok ekonomik değil.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
LPG'li araba pompada rahatlatıyor insanı. azcık ta fazla km yapınca. yıllık gerçek maliyet çıkarmaya kalksan belkide lpg çok ekonomik değil.
Ekonomik ekonomik [emoji16] Valla ekonomik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
27 dakika önce, Serhat Işık yazdı:

LPG çok gezmekten mi ekonomik değil :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
37 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Ekonomik ekonomik emoji16.png Valla ekonomik.

o yüzden bende lpg li kullanıyorum.😃

5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

LPG çok gezmekten mi ekonomik değil :D 

hem öyle hemde öncesinde benzin kullanımı var. birde lpg ayar bakım gibi masraflarını düşünürsen ekonomik değil gibi. yada azcık ucundan ekonomik.😃

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...