İçeriğe Yönlendir

Forumumuzda İmla Noktalama ve Türkçe Kullanımı Üzerine Hatırlatmalar

Metin Akbal

Recommended Posts

Selçuk Bakış

Yemek yemekten konuşmaya vakit bulamamışlar ama buraya yetişiyorlar ellaham [emoji16]

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
2 kişi kendi kendinize ocakbaşına giderseniz öyle sohbet edecek adam bulamazsınız işte. Yıkamacıymış [emoji3]

İki kişi? Ararım bak 155i
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İki kişi? Ararım bak 155i
Ara ara, bir dahakine onlar da gelsin, kalabalik olsun [emoji1787]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay
(düzenlendi)
23 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Beni alintilamis oldugunuzdan kendi uzerime alinarak cevaplayayim. 

Konuyu hatirlayamadim acikcaksi cunku cok sayida yorum yaziyoruz.

Turkcenin kullanilmaya tesvik edilmesiyle alakali olarak yazdim yukaridakini ve hala da katiliyorum bu fikre.saygilarimla.

Sizin Türkçe'yi vurgulamanızdan ötürü yaşananları hatırladığım için sizin mesajı alıntılayıp yazdım. Olumsuz yorum yazan siz değilsiniz geçmiş yazıya.

tarihinde Ahmet Ertugay tarafından düzenlendi
link eklendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
6 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

Sen önce kendi resmine sahip çık.2954542c0e0d5b9a42672d16d64c0b4c.jpg

Çok kıskanç birisidir kendisi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Çok kıskanç birisidir kendisi [emoji3]
Bot mudur nedir bilemedim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

tövbe tövbeee bence böyle yemek resimleri mesai saatinde paylaşılmamalı :D 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mehmet Naki Çatalyürek
(düzenlendi)
On 26.09.2018 at 14:15, Nihat Palolu yazdı:

Şu hk kısaltmasına çok gıcık oluyorum. Maillerde çok kullanıyorlar.

Mail geliyor, Sipariş hk, Fiyat hk, Fatura hk,

Firma için mail gönderiyorsa hk yerine firma adı, şahıs için gönderiyorsa şahıs adı yazsa daha iyi olur.

Nihat Bey emojilerin dilimizdeki kelime zenginliğini önemli boyutta azalttığını, genç kuşak arasında  şifreleme yöntemi olarak kullandığını biliyor musunuz?

On 26.09.2018 at 16:03, Haşmet Güngör yazdı:

Takıntılı portifçi amcan hoşgör.

Yeri gelmişken

1- ‘’Güzele bakmak sevaptır’’ sözü ‘’Güzel bakmak sevaptır’’şeklindedir.

2- ‘’Azimle sıçan duvarı deler’’sözü ‘’Azimli sıçan duvarı deler’’ şeklindedir.

3- ‘’Göz var nizam var’’ – Göz var izan var. izan; anlayış, anlama yeteneği anlamına gelmektedir. Nizam ise düzen ve kural demektir.

4- ‘’Eşek hoşaftan ne anlar’’ sözü ‘’Eşek hoş laftan ne anlar’’ şeklindedir.

5- ‘’Aptala malum olurmuş’’ sözü ‘’Abdala malum olurmuş’’ şeklindedir.

6- ‘’Direk olay’’ sözü ‘’Dile kolay’’ şeklindedir.

7- ‘’Kısa kes aydın havası olsun’’ deyiminin orijinali ‘’Kısa kes aydın abası olsun’’ şeklindedir. Sebebi efe abasının dizlerinin açık olmasıdır.

8- ‘’Hay’dan gelen hu’ya gider’’ deyimindeki ‘hay’ ve ‘hu’ allah’ın isimleridir ve bu deyim ‘’Allah’tan gelen yine Allah’a gider’’ anlamına gelir.

9- ‘’Su uyur düşman uyumaz’’ sözünün doğrusu ‘’Sü uyur düşman uyumaz’’dır. ‘sü’ eski dilde ‘asker’ anlamına gelir.

10- ‘’Saatler olsun’’ değil de ‘’Sıhhatler olsun’’ diye vurgulamak gerekir. Bilhassa çocukların zihninde banyo ile saat arasında kurulmaya çalışılan ilişki zaman kaybettirir.

11- ‘’Su küçüğün söz büyüğün’’ diye bildiğimiz atasözü aslında ‘’Sus küçüğün söz büyüğün’’dür.

12- ‘’Yalancının mumu yatsıya kadar yanar’’ Bu söz insanlar tarafından yalancının yalanı en kısa sürede anlaşılır diye yorumlanıyor. Bu yorum doğru olmakla birlikte eksik ve hatta yanlış. Zira bu sözün ortaya çıkışı şöyle imiş: eskiden yatsıyı kılmadan yatan bazı kişiler dışarıdan bakanlar yatsıyı kılıyor sansınlar diye yatmadan önce yatsının sonuna kadar yanacak bir mum yakarlarmış. Sözün aslı da budur.

13- ‘’Başımız sağolsun’’ hem yanlış anlaşılıyor hem de ‘’Başınız sağolsun’’ şeklinde yanlış söyleniyor. Diyelim ki, sapasağlam ve genç bir oğlunu kaybetmiş bir anneye ‘’Başın sağolsun’’ demek ‘’Aman üzülme o öldü ama sen sağsın ya ona bak’’ demek değil midir? Halbuki sözün aslı ‘’Başımız sağolsun’’ yani “devletimiz var olsun’’dur.

14- ‘’Aslan yattığı yerden bellidir.’’ Herkes bu sözü yatağın temizlenmesi anlamında anlıyor ama aslan yattığı yeri temizler mi ki temizlik için aslan örnek gösteriliyor. Halbuki sözün asıl anlamı ‘’Bir aslanın aslan olduğunu belli etmesi için ayağa kalkıp kükremesine gerek yok yattığı yerde bile o aslandır.’’ şeklindedir.

15_ Namık Kemal yani meşhur yazarımız değil  Namı' kemal dir

Haşmet Bey forum içindeki Portifçi tanımınız sizin  eksantrik kişiliğinizden kaynaklı, bunun başka izahı yok sayın hocam..

On 26.09.2018 at 12:47, Metin Akbal yazdı:

Değerli forumdaşlarımız, nicedir böyle bir konu açılacaktı şimdi fırsat oldu.

Lütfen konu açarken kelimelerin baş harflerini büyük yazalım. Bağlaçlar, soru eklerinin büyük yazılmasına gerek yoktur.

Metin Bey eğer kabul ederseniz sizinle olan yazı trafiğini artırmam gerekir.

On 26.09.2018 at 16:49, Mehmet Göktürk yazdı:

Avatar konusu da önemliydi. Şimdi mesela ben kime yazdığımı göremiyorum. 

O  konu başlığını bulamadım, forum içinde mi ?

tarihinde Mehmet Naki Çatalyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
10 dakika önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Haşmet Bey forum içindeki Portifçi tanımınız sizin  eksantrik kişiliğinizden kaynaklı, bunun başka izahı yok sayın hocam..

Yok ağabey,  bana ait değil😃 Bizzat  @Servet Aydın 'a aittir.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
1 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Metin Bey eğer kabul ederseniz sizinle olan yazı trafiğini artırmam gerekir.

Estagfirullah ustad kaza yapmayalim da kurallara uygun olan her trafiğe acigiz :) Ara sira limitleri zorlariz orada sikinti yok :)

Emoji (bunu nasil Türkçeleştiririm bilemedim) kullanin kullanmaktan korkmayin cumleler duygulari bazen tam ifade edemez kisi emoji olmadan :)

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

emoji iyidir, mesela bir çinli ile bu sayede temelde iletişim kurabilirsiniz, bir de bitcoin değiş tokuşu yaparsak tam Bir Tekil dünya vatandaşı olarak bağımsız yaşayabileceğiz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Portif denmiş. Servis adresi alayım, 1800 sonrası servis saat ücreti 65 avro bilgilerinize. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Portif denmiş. Servis adresi alayım, 1800 sonrası servis saat ücreti 65 avro bilgilerinize. 

Servet usta elektirikli Forklift beyin tamiri yapmayı biliyorsanız zengin olmanın tam zamanı, çünkü şu sıralar  herkesin kafası  bozuk.

2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Estagfirullah ustad kaza yapmayalim da kurallara uygun olan her trafiğe acigiz :) Ara sira limitleri zorlariz orada sikinti yok :)

Emoji (bunu nasil Türkçeleştiririm bilemedim) kullanin kullanmaktan korkmayin cumleler duygulari bazen tam ifade edemez kisi emoji olmadan :)

Metin Hocam sizin durumunuz emoji icat edildikten sonra doğanlardan daha kolay tedavi edilebilir.:)

2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

emoji iyidir, mesela bir çinli ile bu sayede temelde iletişim kurabilirsiniz, bir de bitcoin değiş tokuşu yaparsak tam Bir Tekil dünya vatandaşı olarak bağımsız yaşayabileceğiz.

Çağlar Bey biz dünden hazırız dünya vatandaşı olmaya, ama bitcoin bizim borçları kapatmaya yetmez, çünkü üretimi kotalı:) Benim önerim eterheum, hem kotasız hem bitcoin'den daha değerli.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mehmet ağabey, meslek elektronik. Kart vs tamir ediyorum forkliftlerin. Ancak kafada pekmez kalmadı default_smile.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 26.02.2019 at 21:17, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Metin Hocam sizin durumunuz emoji icat edildikten sonra doğanlardan daha kolay tedavi edilebilir.:)

Ara sıra benim de kendi mesleğimden birine ihtiyacım olduğu doğrudur :D

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
On 27.02.2019 at 10:12, Metin Akbal yazdı:

Ara sıra benimde kendi mesleğimden birine ihtiyacım olduğu doğrudur :D

Saygıdeğer arkadaşım Nasrettin hocanın göle yoğurt mayaladığı bir ülkede yaşıyoruz, bir psikologun meslektaşına gitmesi gayet doğal.

Mesleğiniz gereği, siyasi ekonomik ve kişisel sorunların bozduğu insan metabolizmasına çözüm üreten  bir dal seçmişsiniz. Akademik kariyerinizi, ülkemizde henüz pek rağbet edilmeyen Psikanalizci olarak tamamlasaydınız, kendimin ve ülkemin sorunlarına çözüm aramak için ilk müşteriniz ben olurdum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

kendimin ve ülkemin sorunlarına çözüm aramak için ilk müşteriniz ben olurdum.

Bu ülkenin sorununu hepimiz analiz edebiliriz..

Ben ederim şahsen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu ülkenin sorununu hepimiz analiz edebiliriz..

Ben ederim şahsen.

Mehmet hocam ülkesinin sorunlarını bilmeyen vatandaş yok denecek kadar azdır bu ülkede. Asıl sorun sorunun ( kaynağı ) sebebi belli olan, onu oluşturan unsurları çözmemektir. Düşünmek insana doğuştan verilen bir armağandır ve her insan en azından duyuları ile düşünebilir. Bizim 190 küsür üniversitemiz var; 25 Bin profesörümüz, 150 Bin Üniversite öğrencimiz var, fakat hepimiz sabah aynaya baktığımızda ilk kez ayna görmüş insanın düşündüklerini düşünüyoruz. Toplum olarak duyularımızı kapattık artık, yıkılan binalara imar ( barışı ) affı veren kurumları, devrilen Trenlere hareket emrini verenleri tartışmıyoruz. Nasrettin Hocanın göle yoğurt mayalaması benzeri, Bay döneri markalaştırma ile öğünen ekonomiden sorumlu devlet bakanlarını tartışıyoruz. Neden ; çünkü bizim çözebileceğimiz bir sorun değil bu, hepimize birer Psikanalizci lazım..

Not: Memleketin analizini, Mehmet Özyürek ben yaparım başlığı attı; cevap hakkımı kullandım.

Haşmet Hocamdan ve bölüm sorumlularından bu konu hakkında annayış göstermesini rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet hocam ülkesinin sorunlarını bilmeyen vatandaş yok denecek kadar azdır bu ülkede. Asıl sorun sorunun ( kaynağı ) sebebi belli olan, onu oluşturan unsurları çözmemektir. Düşünmek insana doğuştan verilen bir armağandır ve her insan en azından duyuları ile düşünebilir. Bizim 190 küsür üniversitemiz var; 25 Bin profesörümüz, 150 Bin Üniversite öğrencimiz var, fakat hepimiz sabah aynaya baktığımızda ilk kez ayna görmüş insanın düşündüklerini düşünüyoruz. Toplum olarak duyularımızı kapattık artık, yıkılan binalara imar ( barışı ) affı veren kurumları, devrilen Trenlere hareket emrini verenleri tartışmıyoruz. Nasrettin Hocanın göle yoğurt mayalaması benzeri, Bay döneri markalaştırma ile öğünen ekonomiden sorumlu devlet bakanlarını tartışıyoruz. Neden ; çünkü bizim çözebileceğimiz bir sorun değil bu, hepimize birer Psikanalizci lazım..
Not: Memleketin analizini, Mehmet Özyürek ben yaparım başlığı attı; cevap hakkımı kullandım.
Haşmet Hocamdan ve bölüm sorumlularından bu konu hakkında annayış göstermesini rica ediyorum.

Göle yoğurt çalanın içinde bir ümidi vardı.
Bizden onu çaldılar. Onun için sadece analiz edebiliyoruz.
Sorunun kaynağını da biliyoruz ama yine biliyoruz ki. Elimizden gelen çok bişey yok.
  • Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

.

Estağfurullah ağabey.Yıllardır  sosyal medyayı kullanırım.Çok büyük forumlarda yöneticilik de yaptım.Çok da tatsız  durumlar yaşadık.Malum, klavyesi olan yazıyor.Forumda yeni olduğunuz için  ,bazı ikazlar yaptım. Mutlaka herkesin görüşü , fikri vardır. Takdir edersiniz ki 30 bin üyesi olan bir forumda ara sıra yaramazlık yapsak da ,her görüşten kişi var.Forum konusu dışı, her tartışma, özelikle siyasi ,dini,spor konuları,cevap hakkı doğuruyor ve yöneticilerimiz  zor durumda kalıyor. Size de, hem yaşınıza hem bilginize saygımdan, ters cevaplar gelebilir, buda bizi üzer.Zaten diğer sosyal medya uygulamaları, Forumları bitirme noktasına getirdi.Bu forum büyüklüğünü ve istikrarını  sürdüren nadir yerlerden. Başka kastım yok.

Psikoloji ve psikiyatri  konusuna gelirsek;

Şahsi fikrime göre, Tüm Dünya zaten tımarhane. Bu dallara , tabi ki ihtiyacımız var ama mucize beklememek lazım. Olayların  insan vücudu ve ruh halinde ki tahribatları,  bir nebze daha katlanır hale getirebiliyor. Sorunları çözmüyor. Kişi , Bunalmış, özellikle ekonomik sıkıntılardan  bezmiş. Kirasını ödeyemiyor, geçinemiyor. Doktor buna ne yapsın. Kafaya takmamayı sağlar anca o kadar. 

Bir fıkrayla tamamlayalım. Sürçü lisan ettiysek Af ola.Saygılar.

Adamın biri şiddetli ishal şikayetiyle Çapa Hastanesine başvurur. İşlemleri devam ederken karışan kağıtlar sonucunda adamı psikiyatri servisine havale ederler. Aradan 15 gün geçip taburcu olma günü gelince arkadaşı bizim adamı karşılamaya gelir. 
-Nasıl oldu geçti mi ishal? der arkadaşı. 
Bizimki ise : 
-Hayır geçmedi ama artık takmıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 02.03.2019 at 07:59, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Akademik kariyerinizi, ülkemizde henüz pek rağbet edilmeyen Psikanalizci olarak tamamlasaydınız,...

O zaman da beyin göçüne maruz kalırdım :)

On 03.03.2019 at 07:16, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Bizim 190 küsür üniversitemiz var; 25 Bin profesörümüz, 150 Bin Üniversite öğrencimiz var,...

4 milyondan fazla da din görevlimiz (imam, müftü, akademisyen vs vs) var, valla bana nerde çokluk orda yokluk ve zorluk ifadesini hatırlatıyor.

23 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Bir fıkrayla tamamlayalım. Sürçü lisan ettiysek Af ola.Saygılar.

Adamın biri şiddetli ishal şikayetiyle Çapa Hastanesine başvurur. İşlemleri devam ederken karışan kağıtlar sonucunda adamı psikiyatri servisine havale ederler. Aradan 15 gün geçip taburcu olma günü gelince arkadaşı bizim adamı karşılamaya gelir. 
-Nasıl oldu geçti mi ishal? der arkadaşı. 
Bizimki ise : 
-Hayır geçmedi ama artık takmıyorum.

İşte doğru işi yapmakla işi doğru yapmak arasındaki farkı anlayamıyoruz :) Fıkrana fıkrayla cevap vereyim abi.

Yaşlı kadın doktora gider.

Yaşlı Kadın:
- "Gaz sorunum var, ancak çok şikayetçi de sayılmam.
Gaz cıkardığım zaman ne ses çıkıyor, ne de kötü kokuyor.
Mesela geldiğimden beri en az yirmi kez gaz çıkardım,
ama siz farkina bile varmadınız."

Doktor:
- "Bu hapları alın, bir hafta sonra sizi tekrar göreyim".
Bir hafta sonra yaşlı kadın kontrole gelir.

Yaşlı Kadın:
- "Doktor Bey bana ne halt verdiniz bilmiyorum ama gaz çıkardığım
zaman hala ses çıkmıyor, ama müthiş kötü kokmaya başladı!"

Doktor:
- "Çok iyi, burnunuz düzelmiş, şimdi sıra kulaklarınıza geldi''.

Biraz çözüm odaklı olmak lazım :D Ama bu şekilde bir çözüm değil:

adamın biri öksürük şikayeti ile doktora gitmiş.Doktor adama yanlışlıkla tedavi için musil ilacı vermiş. 
Ve bir süre sonra adam kontrole gitmiş..doktor sormuş; 

-->nasıl öksürüğün geçtimi? 

-->geçmedi ama öksürmeye korkuyorum!!! 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

adamın biri öksürük şikayeti ile doktora gitmiş.Doktor adama yanlışlıkla tedavi için musil ilacı vermiş. 
Ve bir süre sonra adam kontrole gitmiş..doktor sormuş; 

-->nasıl öksürüğün geçtimi? 
-->geçmedi ama öksürmeye korkuyorum!!! 

Günümüzün özeti.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Tek fark ilaç yanlışlıkla verilmiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...