İçeriğe Yönlendir

Toyota Auris - Aracın Garantisini Bozdurmalı mıyım?

Macit Aliyev

Recommended Posts

Macit Aliyev

Merhaba Arkadaşlar.

Konudan anlaşıldığı gibi aracımın (Toyota Auris 2016 otomatik benzin + lpg) garantisini bozdurup bozdurmamam konusunda ikilemde kaldım. Normal garantisi 2 yılmış. Benden önceki sahibi 3 yıl daha arttırmış yani 2021 e kadar garantisi var aracın.

Sağdan soldan duyduğum kadarıyla pek bir işe yaradığı yok garantinin.

Benim araç 50000 km oldu bugun itibariyle. Bugune kadar yıllık 25000 km yol yapıyordum. Bu da neredeyse her 5 ayda bir servis demektir. 

Az önce 50000 bakımı için fiyat aldım Toyota Efe 903 tl istedi. İçeriğini sorduğumda normal yağ değişimi ve filtreler dedi.  Dışarıda 200 tl ye yapılıyor bu işlermler.

Sizce garanti ne işime yarayabilir? Ne yapsam?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Genelde uzatmalı garantilerde toplam masrafın %20 25 civarı sizden tahsit edilir.Bence hazır garanti varken bozmaya değmez.Ama bütçe size ait en iyi kararı siz verirsiniz.

Garantinin ne zaman gerekeceğide tamamen şans işi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

200'e yapamazsın artık bakımı..

Değişeceklerin bi listesini alıp da fiyatlandır bakalım..  

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Servisin Haziranda 800 dediği bakım bana dışarıda malzemeleri kendim alarak buji dahil 450 ye mal oldu. Üstelik yakıt filtresi yok.

Bu arada şu an 4 litre yağ 170 küsür lira :) Sabah yakıt alırken sordum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

petrolde yağ değişsen 200 liran gider şuan bilindik marka bir yağ ile. shell petrol ofisi vs

tanesi 30 liradan yağ hava ve polen filtresi alsan 100 lira eder

minimum 300 lira ile bakım yapılabilir. oda filtre 30 liraya alınabiliyorsa

herhangi bir usta 200 liraya bunların hepsini değişirim diyorsa arabaya kızartma yağı koyması gerekir.

malesef her arabanın servisi bakımı çok pahalandı . 1 yıl önce renonun peryodik bakımını 500 e yaptırmıştım yetkili serviste şimdi oda 800 900 olmuştur

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Şimdi arkadaşımla tekrardan görüştüm. O bana söylediydi dışarıda 200 e yapıyorlar diye. Ben yanlış anlamışım 250 imiş.

Geçen haftalarda arkadaşım 10000 km bakımına gitmiş 900 tl demişler. O da kızmış gitmiş dışarıda 250 tlye yaptırmış. 900 dediklerine göre muhtemelen bana yapılacak şeyleri ona da yapacaklarmış.

50000 km bakımında yapılacakların listesi.

GDjMN3.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Gök

motor iç temizleyici ve enjektör temizleyici 200 lira yazmışlar . onlar şartmı yapılmasa garanti dışımı araç 

birde bu arabanın kabin hava filtresi dediği şey polen filtresimi ? nasıl 155 lira olur  ilk baktığım yerde 50 lira araştırsam daha ucuz da bulurum

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjSm8vj1NrdAhUQpZoKHceMDTYYABAFGgJsbQ&ohost=www.google.com.tr&cid=CAESEeD2dxoIiu3ApN-c_XhDWmHP&sig=AOD64_0AXdXW75I2dUw-muNs73alsk9mgg&ctype=5&q=&ved=0ahUKEwiB_8Tj1NrdAhWIFSwKHY_3CJAQ9aACCDk&adurl=

ilk bakışta 300 lira fazla para istemiş servis. gerisini bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Garanti garantidir. Nere de ne zaman lazım olacağı belli olmaz ki genelde şahsen ben garanti uzatırırım .servisle bakım için pazarlık edin dışarıdan aldınız fiyatı söyleyin destek isteyin altan girin üsten çıkın .İndirim alın serviste yaptırın derim .Mesala ben servisten indirim alamıyorsam hediye almaya çalışıyorum genelde de başarıyorum . örneğin pasta cila veya detaylı bakım gibi falan

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
31 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

4,2 litre yağ. 

Yağ filtresi

Hava filtresi

Polen filtresi (değişmese de olur bence)

Bujilerine baktırmalısın mutlaka.. En son ne zaman değişti. 

Lpg filtresini değiştirmelisin. 

Frenler balatalar kontrol edilmeli.  Yağ kaçakları var mı bakılmalı. Su kaçakları var mı bakılmalı. 

Motor iç temizleyici ve enjektör temizleyici işin süsü bence. Gerek görmüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Toyota 'larda hava filtresi 40.000 Km'de bir değişiyor galiba. 2016 Corollamı 20.000 bakıma götürdüğümde 1 ay önce  öyle söylemişlerdi. Motor temizleyiciyi çıkarttırmıştım. 670 Lira tutmuştu bakım.

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Bakımlarda enjektör temizleyici motor temizleyici silecek suyu vs gibi sarf malzemeler istemediğinizi belirtirseniz , ödediğiniz ücret düşer. Toyota 'da uzatılmış garanti(garanti extra) +2 yıl olur genelde. aracın normal garantisi ise 2 yıl zorunlu 1 yılda Toyota'nın verdiği ile birlikte toplam 3 yıl yada 100bin km olarak geçerlidir.  Toyota garanti anlamında memnuniyeti yüksek bir firma. Fakat aracınızda lpg uygulaması olduğu için , LPG kaynaklı arızalar zaten garantiye girmez. yani aslında sizin garantiniz motor dışında garanti.  Yine de İşçiliğine güvendiğim için servisi tavsiye ederim. dediğim gibi sarf malzeme istemediğinizi özellikle belirtin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Polen filtresi 155 TL imiş, 5 ayda bir değişmesine gerek yok, bence onu yılda bir değiştirin. Orijinal parçayı alıp kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Motor iç temizleyici ve enjektör temizleyiciyi de uygulamamalarını isteyebilirsiniz garanti ile bir ilgisi yok onların. 

Yine arabayı bırakırken cam suyu vs. ek masraf çıkaracak bir şey yazmamalarını söyleyebilirsiniz.

Bunları çıkartıp yaptırırsanız dışarıyla aynı fiyata gelir, garantiniz de bozulmamış olur.

Bu arada, uzatılmış garanti farklı bir konu, ama normal garanti orijinal parçalarla dışarıda bakım yapılırsa bozulmaması lazım, daha önce itiraz edip dava açanlar filan olmuştu bununla ilgili. Fazlasıyla uğraştırıyorlar tabi orası ayrı.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Bir saat önce, Okan Tansel yazdı:

Garanti garantidir.

İşte ben de bunu soruyorum. Nedir yani bu garanti?

54 dakika önce, Murat Azalma yazdı:

garanti extra

Benden önceki sahibi yaptırdığı için bilemiyorum direkt 2021 marta kadar uzatılmış garantisi var.

1 saat önce, Ali Gök yazdı:

motor iç temizleyici ve enjektör temizleyici 200 lira yazmışlar . onlar şartmı yapılmasa garanti dışımı araç

44 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Motor iç temizleyici ve enjektör temizleyiciyi de uygulamamalarını isteyebilirsiniz garanti ile bir ilgisi yok onların. 

İleride motorda problem çıktığında bence adamlar söyleyecek biz size önerdik siz yaptırmadınız. O yüzden garanti kapsamına girmez diyebilirler.

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bujilerine baktırmalısın mutlaka.. En son ne zaman değişti. 

Lpg filtresini değiştirmelisin. 

Frenler balatalar kontrol edilmeli.  Yağ kaçakları var mı bakılmalı. Su kaçakları var mı bakılmalı. 

Motor iç temizleyici ve enjektör temizleyici işin süsü bence. Gerek görmüyorum. 

Onlarada bakıp eğer işleme gerek duyulursa haber edeceklerini söylediler.

56 dakika önce, Mert Üçkaleler yazdı:

Toyota 'larda hava filtresi 40.000 Km'de bir değişiyor galiba.

Yanlış hatırlamıyorsam her 10000 km bakımında değiştirmişler bende

54 dakika önce, Murat Azalma yazdı:

Fakat aracınızda lpg uygulaması olduğu için , LPG kaynaklı arızalar zaten garantiye girmez. yani aslında sizin garantiniz motor dışında garanti. 

LPG landirenzo , Toyota anlaşmalı servisinde (servisin üst katında ofisleri var LPGcinin) yaptırılmış. Daha önce sorduğumda dışarıdan işlem yapılmadığı taktirde motor ve diğer yerler garanti içindedir demişti.

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Sağdan soldan duyduğum kadarıyla pek bir işe yaradığı yok garantinin.

toyota da tam aksidir, garanti süreci mükemmel işler, hatta servise devamlılık ile ileride indirim bile yapılıyor, garanti harici indirim. enjektör temizleme işlemi iyidir düşük kml erde yaptıkça sonradan motorun ömrünü uzatır. fiat ta da stnadart yapılır bakımlarda.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)
7 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

İleride motorda problem çıktığında bence adamlar söyleyecek biz size önerdik siz yaptırmadınız. O yüzden garanti kapsamına girmez diyebilirler.

Kitapçıkta yazmıyorsa ve Toyota'nın servis aksiyonlarında yoksa diyemezler böyle bir şey. Periyodik bakımlar ve garantinin şartları otomobilin kitapçığında net şekilde yazılıdır. Siz tutarı düşürmek istediğiniz için o şekilde bir tavsiye verdim. Dışarıda 250 TL'ye yaptırdığınız bakımda bunlar zaten yapılmayacak, orijinal filtre filan da kullanılmayacak.

İki işlem de yerine göre gerekli olabilir de atmosferik benzinli bir otomobilde 5-6 ayda bir bu işlemler gereksiz. Öte yandan servis bunları 30 liraya aldığı enjektör temizleyiciyi 100 liradan satabilmek adına her servise gelenin iş emrine ekliyor.

Bir tek Fiat-Alfa grubunda periyodik bakım cetvelinde var sanırım enjektör temizliği.

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
9 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Benden önceki sahibi yaptırdığı için bilemiyorum direkt 2021 marta kadar uzatılmış garantisi var.

bence size avantaj olmuş. hatta kısa vadede satarken bile garantili araç diye rahatça satış yapılabilir.

10 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

LPG landirenzo , Toyota anlaşmalı servisinde (servisin üst katında ofisleri var LPGcinin) yaptırılmış. Daha önce sorduğumda dışarıdan işlem yapılmadığı taktirde motor ve diğer yerler garanti içindedir demişti.

böyle durumlarda , sadece aracı satan bayi garanti veriyor. yani oradan başka bir servise arıza için gittiğinizde olumsuz yanıt alabilirsiniz. bu şekilde işlem yapan bir kaç Toyota bayii var. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam uzatmalı garantiyi ben de aracımı sıfır aldığımda düşünmüştüm fakat bana satış temsilcisinin anlattığına göre normal opel garantisi gibi olmuyor. Başka bir sigorta firması tarafından garantileniyor ama özellikle birçok motor parçasını garanti dışı bırakıyor. Örneğin turbo arızasını karşılamıyordu. Bende duyduktan sonra vazgeçmiştim. sizin gibi çok km yapan ve 5 ayda bir servise giren birisi için servis fiyatı pahalı olabilir ama normal garanti bitip ek garantide yukarıda yazdığım gibi şeyler varsa bozulabilir..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Şimdi arkadaşımla tekrardan görüştüm. O bana söylediydi dışarıda 200 e yapıyorlar diye. Ben yanlış anlamışım 250 imiş.

Geçen haftalarda arkadaşım 10000 km bakımına gitmiş 900 tl demişler. O da kızmış gitmiş dışarıda 250 tlye yaptırmış. 900 dediklerine göre muhtemelen bana yapılacak şeyleri ona da yapacaklarmış.

GDjMN3.jpg

Bu aralar CHR'larla ilgilendiğimden face'te çok fazla konuşuluyor bu durum.

Orada yazılan enjektör temizleyici, motor iç temizleyici tamamen opsiyonel. Garanti ile alakası yok. Polen filtresi de motor elemanı değil. Tercihe bağlı. Ha, filtre çok pahalı o ayrı ama almasanız da olur. Geri kalanlar mecburi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Kitapçıkta yazmıyorsa ve Toyota'nın servis aksiyonlarında yoksa diyemezler böyle bir şey. P

uzatılmış garanti de der. şartları özeldir

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
uzatılmış garanti de der. şartları özeldir

Doğrudur, yukarıda yazmıştım aslında uzatılmış garanti farklı olabilir diye.
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Düz vites bir araba olsaydı gönül rahatlığıyla servisten çıkardım. Otomatik olduğu için garanti mevzusunu iyi hesap etmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

5w20 yağa geçtilerse fiyat normal gibi

5w20 yağa geçtilerse fiyat normal gibi
5w30muş pardon
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...