İçeriğe Yönlendir

Bugün Aracınız İçin Ne Yaptınız?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Hem benim hem hanımın arabasını yıkattım. Her iki aracın da deposunu doldurdum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

13 yasindaki orjinal akuyu degistirdim 170 euro:rtfm:acitti biraz varta 110ah 

• Şaşkın 3
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Depoyu doldurdum. 65 lt mazot aldı. 500 tl tuttu. Bayadır fullemiyordum. Fulle deyince bir anda kola filan patlattılar istasyonda. [emoji4][emoji12][emoji41]

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Biraz önce Emmi aradı müsait durumda Mercedes ve Audi kart var Kasko'nu yeniledim hangisinden çekeyim dedi tabii ki Yıldızlı kart tercih ettim.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Adnan Çakır yazdı:

Biraz önce Emmi aradı müsait durumda Mercedes ve Audi kart var Kasko'nu yeniledim hangisinden çekeyim dedi tabii ki Yıldızlı kart tercih ettim.

Ben de yıl başını bekliyorum abi, 3 dask 2 trafik var :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arda Bülent Güzel yazdı:

Depoyu doldurdum. 65 lt mazot aldı. 500 tl tuttu. Bayadır fullemiyordum. Fulle deyince bir anda kola filan patlattılar istasyonda. emoji4.pngemoji12.pngemoji41.png

aynı saatlerde 2012 deki mazot fiyatını günümüze çekmiştim, 22 Tl olmalı idi şu anda, subvansiyon olmasa idi.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Çağlar Bayur yazdı:

aynı saatlerde 2012 deki mazot fiyatını günümüze çekmiştim, 22 Tl olmalı idi şu anda, subvansiyon olmasa idi.

Zaten 7570 olmuş petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor devlet ne kadar dayanavacak bakalım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

Zaten 7570 olmuş petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor devlet ne kadar dayanavacak bakalım

yakıtta dayanmak hiç adil değil, salmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Bugün kızımı okula almaya gittim el mecbur hergün kaldırıma araba cıkarıyom inerken fıss etti topuk dibinin az üstünen  5cm yarılmıs lastik tabi çöp kriko orda çalısmayacagı ıcınde trafık yogun olan bir yer oldugundan ileriye uygun bir yere üstünde yürüyerek aracı ileri  aldım, sonrasında dedim kızım öbür arabayı getir beni al eve gidip ek kriko yedek lastik jantlı şarjlı somun sökme koydum fiestaya bagaj acık kaldı , fiesta rolantide yüksek çalısıp fanı açdı bagajdan pis bir koku eksoz dumanı içeri girmeye basladı geldigim yol 3 km rampa aşagı fan açık araç vuu diyerek yaklasık 30 dk çalısdı fiesta dpf temizligi mi yapdı acaba çift cam acık zor nefes aldık :)) lastik üzmedi beni ama eksoz gazının ne pis bişey oldugunu bugun ögrendim takım olunca 5 dk işimi halletdim lastikçi nasıl bir sıkma yapdıysa 2 bijonu anca 3 kademe ayara alınca sökdü 3 kademe ayar yaklasık 650 tork güç hatta izeltaş lokmanın agnızın ucunun kenarını dahi kırdı :)) bugunde böyle bir maceramız oldu 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

fiesta rolantide yüksek çalısıp fanı açdı bagajdan pis bir koku eksoz dumanı içeri girmeye basladı geldigim yol 3 km rampa aşagı fan açık araç vuu diyerek yaklasık 30 dk çalısdı fiesta dpf temizligi mi yapdı acaba çift cam acık zor nefes aldık :)) lastik üzmedi beni ama eksoz gazının ne pis bişey oldugunu bugun ögrendim

aynen dpf rejenerasyon yapmış, canlı şahidi olmuşsunuz, pis pis kokar yumurta çürüğü gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Çağlar Bayur yazdı:

aynen dpf rejenerasyon yapmış, canlı şahidi olmuşsunuz, pis pis kokar yumurta çürüğü gibi.

Peki çaglar abi dpf temizlenmesimi gerekiyor yani o anlamamı geliyor bu araç 157 bınde daha hiç ışık yandıgını görmedim  fiestada dpf sökmek kolaymı dpf içinde görünmeyen sensör varmı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

Peki çaglar abi dpf temizlenmesimi gerekiyor yani o anlamamı geliyor bu araç 157 bınde daha hiç ışık yandıgını görmedim  fiestada dpf sökmek kolaymı dpf içinde görünmeyen sensör varmı

şimdiye kadar 1570 defa temizlik yapmıştır, ışık uyarı sinyal vb. yapmaz, sessiz sedasız... ne zamanki sistem arızalanır o zaman kendisini çok güzel belli eder meraklanmayın

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aracın konusuna da yazdım ama fiyat olarak buradan daha çok kişi görür ve faydalanır belki diye düşünüyorum. 

72 anoer hugel marka akü taktık aracımıza. İnternette en ucuz bulduğum 580 lira idi bu akü için. 450 liraya aldım. Klas aküye 600 fiyat çekenler oldu. Ankara'da 2 yerde 450 liraya buldum. Hugel marka inci akünün yan üretimi. Birkaç arkadaşıma almıştık önceden aynı aküden. Memnunlar bir sorun yaşamadılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)

Dün akşam ustama bırakmıştım arabamı..Bu gün aldım..Ön takım komple elden geçti..Ön iki amortisör (maysan),Amortisör kuleleri komple , Tablalar ,z rotlar , (bi kaç bi şey daha var hatırlayamadığım) değişti.Topamda 2300 Tl ödedim..Bunun 400 ü işçilik..Bir süredir ben at arabasına biniyormuşum meğerse..Bu kadarmı değişir bir araba..

İşin garibi direksiyon kutusundan çok ses geliyordu..Direksiyoncuya götürdüğümde revizyona girecek 450 revizyon 200 sökme takma ücreti demişti..Ustam önce ön takıma bir bakalım hocam dedi..Şimdi hiç ses yok direksiyonda..O direksiyoncu ustayı da saygıyla andım bu gün..

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Uzun zamandır hiç bir şey yapmıyorum, 3 ay önce gurbet ellere göçtüm daha 7-8 ay muhtemelen aracımı göremeyeceğim. Garajda yatıyor, gider gitmez yağı - filtresi değişecek. O zamana yağın litresi 100 lira olmazsa tabi

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Bugün aracın Akü sü marş basmadı [emoji17]
12.1 volt gösteriyor iç aydınlatma gündüz farı çalışıyor marş çok az basıp kaldı yol bilgisayarı bile sıfırlandı.
Akü yü söküp eve aldım iyice yıkadım temizledim daha sonra laptop şarjı ile 4 saat kadar şarj ettim 12.6 volt oldu akşam 10 da şarj dan aldım bakalım sabah kaç volt kalacak sabah gene şarj edeceğim öğlen takıp marş basayım diyorum Akü 2016 da alınmış yaklaşık 6 yıllık 20211025_141346.jpg20211025_141400.jpg20211025_134423.jpg20211025_121219.jpg20211025_121213.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ne yaptın sen ya.. Yanacak adaptör

Araya seri lamba tak akü patlar adaptör patlar.. 12volt 55watt bağla hemen

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
Ne yaptın sen ya.. Yanacak adaptör
Araya seri lamba tak akü patlar adaptör patlar.. 12volt 55watt bağla hemen
Teşekkürler abi şu an bağlı değil abi nasıl olacak anlatabilirmisin.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

12volt 55watt bağla hemen

TEknik olarak amaç nedir?

Amperi mi sabitliyor, ne yapıyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Teşekkürler abi şu an bağlı değil abi nasıl olacak anlatabilirmisin.

Adaptör dış ucu eksi. Aküye direk bağla. H serisi x model ampülün bir ucunu adaptör artı çıkışa diğer ucunu akü artı ucuna bağla.
TEknik olarak amaç nedir?
Amperi mi sabitliyor, ne yapıyor?

Lamba içindeki tel ısısı arttıkça direnç değeri yükselen bir sigorta gibi görev yapar. Adaptör 19volt. Akü 12. Akü akım çeker lamba ısınır ve direnç değeri yükselir.. Böylelikle aküye direk 19volt gitmez ve lamba akımı sınırlar. Aşırı dolumu da engeller.
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Adaptör 19volt. Akü 12.

Bunu atlamışım ben.

Peki mesela standart bir 12v 1a adaptör de şarj eder mi araya herhangi bir ampul olmadan?

Servet Aydın yazdı:

Böylelikle aküye direk 19volt gitmez ve lamba akımı sınırlar

Hiç ölçüm yaptın mı bu durumda? Kaç volta düşüyor biliyor muyuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çekilen akım ile orantılı çöküş voltajı. Ne kadar yüksek tüketim o kadar parlak yanan ampül ve o kadar düşük voltaj çıkışı

Standart 12volt adaptör akü doldurmaz ve hatta uzun süre bağlı kalırsa aküyü öldürür. Yöntem sabittir. Hücre başı 2.4volt voltaj ve akü kapasitesinin %10 ila %30u kadar şarj akımı. Hücre başı 2.4 volt sonrası ise en fazla 4 saat olmak şartıyla akü kapasitesin %10'unu aşmayan şarj akımı

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
Çekilen akım ile orantılı çöküş voltajı. Ne kadar yüksek tüketim o kadar parlak yanan ampül ve o kadar düşük voltaj çıkışı
Standart 12volt adaptör akü doldurmaz ve hatta uzun süre bağlı kalırsa aküyü öldürür. Yöntem sabittir. Hücre başı 2.4volt voltaj ve akü kapasitesinin %10 ila %30u kadar şarj akımı. Hücre başı 2.4 volt sonrası ise en fazla 4 saat olmak şartıyla akü kapasitesin %10'unu aşmayan şarj akımı
Abi bu konu hakkında güzel bir konu açılsa varsada ben bilmiyorum bulamadım
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
Yok. Demin yazarken aklıma geldi. Video çekeceğim
Abi internette yapanlar var bu şekilde yapıyorlardı bende oradan bakıp yapayım dedim.
Senin yapacağın konu ve video güzel içerik olacak .
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   1 kullanıcı

• Ercan Temel
  • Yeni Oluştur...