İçeriğe Yönlendir

Satılan Araçta Hasar Kaydı Çıkması ve Mahkeme Yolu

Hüseyin Vuruşkan

Recommended Posts

Hüseyin Vuruşkan

Merhaba abilerim arkadaşlarım. 25.9.2017 Tarihinde Mersin'de 2008 Ford Mondeo Titanium marka araç satın aldım. Aracı alırken 5664'e mesaj attım ve 2000TL hasar kaydı geldi. Şase numarasından sigortacıya sorgulattım, oda aynısını söyledi. Ekspertize gösterdim ve aracı beğendim aldım. Aldığım gün Ekspertiz, Sigorta ve Kasko yaptırdım. Malum 1.6 Benzinli + LPG Mondeo çok vasat bir motor çıktı ve 2.0 dizel Mondeo'dan sonra beni hiç kesmedi ve binemeden 2 ay gibi bir süre sonra sattım. Sattığım kişi 5664'e mesaj attı 2000TL hasar kaydı geldi. Kendi sigortacısını aradı ve teyit ettirdi. Başka hasar yok. Ekspertize göstermedi, benim ekspertiz yaptırdığım yeri aradı, ordan da aynı bilgileri teyit aldıktan sonra aracı aldı. Bu olaydan tam 1 sene sonra Pazartesi günü sattığım kişi beni aradı. Senden davacıyım, beni dolandırdın gibi ithamlarda bulundu. Nasıl yani ne oldu derken olayı anlattı. Araca 43.000TL hasar kaydı düşmüş. Bende kendisine 5664'e mesaj attın, sigortacınla görüştün, ben arabama kasko yaptırdım nasıl olur derken, hasar tarihini sordum. 8.6.2017 tarihinde hasar kaydı düşmüş. Yani daha aracı ben almadan 3.5 ay önce kadar. Bu hasarın benle ilgisi yok, bendeyken ben tampon bile boyatmadım dedim. Nasıl olur anlamadım alınca kasko yaptırdım ben aracıma dedim. Bana hakaret etti ve dolandırıcı gibi ithamlarda bulundu. Bende bugün Sigortacı birkaç kişi ile görüştüm. Dava açacaksa sisteme hasar kaydını geç düşüren Sigorta Şirketine açması lazım dedi. 2 ayrı Avukat ile de görüştüm, onlarda senlik birşey yok, takipsizlik çıkar dedi. KM düşürme olayı hariç, km düşürme nitelikli dolandırıcılık dediler, onun dışındaki tüm durumlarda aracı aldıktan 10dk sonra bile hasar kaydını öğrense Noter'de attığı imza sonucu herşeyi kabul ettiği anlamına gelir dediler. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? Hatta avukat bana ısrarla karşı dava aç, suç duyurusunda bulun hakaret ve tehdit ettiği için, para koparmaya çalıştığı için dedi. Ben onun canının yandığını düşündüğüm için, mantıksız davranıyor diye alttan aldım ve böyle bir girişimde bulunmayı düşünmüyorum. Gerçi benden 30.000TL aldığı aracı, 45.000TL satmaya çalışırken bu olayla karşılaşmış ama Allah'ından bulsun, böyle şeylerle uğraşmaya vaktim yok. Nasıl bir yol izlemeliyim? Hepimizi ilgilendiren veya ilgilendirebilecek bu olay ve olayın gelişmeleri hepimize tecrübe olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sizlik bir durum yok, sizin olaydan haberiniz bile yok. İyi niyet diye bir şey var. Aksini ispatlayacak hiç bir şeyi yok. Hasarın zamanı belli. O sizden alabiliyorsa siz de önceki sahibinden alırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Geçmiş olsun Bencede sizlik bir durum yok, Benim merak ettiğim siz galeriden mi kişiden mi aldınız sizin ekspertiz yaptırdığınız yer neresi ki o kadar hasar alan arabayı anlamamış. Danışıklı dövüş mü var diye aklına geliyor insanın siz ucuz kurtulmuşsunuz. Sizden sonra alan kişi bence aldığı paraya satar bu piyasada

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Ben aracı şahıstam aldım. Galeri değil. Aracı alırken ekspertiz tavan hariç boyalı, motor kaputu, sağ ön çamurluk ve sağ ön şasede düzeltme var dedi. Kabul ettim aldım. Çünkü fiyat uygundu. Orijinal araç alıyorum, hem çok para veriyorum, hem çizilince zarar görünce canım yanıyor diye boyalı olsun fiyatta ekonomik oluyor diye almış bulundum. Alınca kasko da yaptırdım. O şahısta alırken ekspertizi aradı, aynı bilgileri onlar tekrar söyledi. Kendisi de ekspertiz yaptırmak istemedi zaten tavan hariç boyalı olduğunu bildiği için ve aldı. Onun kaporta-boya-motor derdi yoktu, beğendi aldı. Onun canını yakan hasar kaydı oldu, birazda haklı ama satan kişinin kabahati ne oluyor burada onu anlamaya çalışıyorum. Avukat takipsizlik çıkar, haklı olduğu bir yan yok dedi. İnsanın yinede canı sıkılıyor ve huzuru kaçıyor açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Geçmiş olsun Hüseyin Bey. İlginiz olmayan bir konuda itham altında kalmanız üzücü. Bazı durumlarda alttan almak iyidir. İnce düşünceniz için kutluyorum. Umarım muhatabınız da bu ince davranışınızı zamanı gelince takdir eder. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun. Ben de sizlik bir durum olmadığını düşünüyorum. Kazanın olduğu tarihte araç sizde değil. Dava açacaksa eğer sizden önceki sahibine açması lazım heralde.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Bence adam saticiya acacak, satici da bir oncekine. Sonucta ilk bakista gozle anlasilamayacak kusurlardan oturu iade yada deger kaybinin tazminine yonelik yargitay kararlari var. Sonradan fark edilebilmis bir kusur soz konusu. 4 sene ugrasirsiniz artik. Gecmis olsun.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
6 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Bence adam saticiya acacak, satici da bir oncekine. Sonucta ilk bakista gozle anlasilamayacak kusurlardan oturu iade yada deger kaybinin tazminine yonelik yargitay kararlari var. Sonradan fark edilebilmis bir kusur soz konusu. 4 sene ugrasirsiniz artik. Gecmis olsun.

Beni ilk aradığında olayı anlatınca, bende geri alayım ver arabamı dedim. Kendisinde Peugeot 207 araç vardı, takas ettik. 207'yi 19.000TL sattım ve üzerine yanlış hatırlamıyorsam 12.000TL gibi bir rakam aldım. Daha sonra 207'de de sorun çıkınca sattığım kişiye 1000TL iade ettim. Kendisine aracı size sattığım fiyata geri verin alayım dediğimde, 30.000TL olmaz, 45.000TL istiyorum dedi. :) Değer kaybı söz konusu olamaz. Çünkü ortada orijinal diye veya orijinal fiyatına satılan bir araç yok. Yeterince değerini kaybetmiş bir araç var. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hasar aracın kendi tamiratı mı karşı taraf için mi.

Aracın tamiratı zaten 2000lik tramer için normal değil. Pert kaydı mı 45000şuanda gözüken

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçta 43 bin liralık hasara ait bir emare var mı ?

43 binlik hasarın detayına ulaş.. 

Belkide senin araca ait bir hasar değil bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alan kişiye sadece boya bilgisi mi verildi yoksa şasede ki düzeltme vs den bahsedildi mi

Şase no da 0 ve o varsa bu durum olabiliyor. Biri kaskoyu wfo diye kesiyor birisi wf0 diye. Plaka değişim vs de yapıldı ise saçma tramer bilgisi geliyor. Sigortacı sorgularken iki şase nosuna da bakmaz sonuçta. Ayrıca şase nodan yapılan kasko da sürekli aynı şase no ile sıralı yıl bilgisi var mı yoksa bir sene kasko var bir sene yok olduğu zaman mevcut mu

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
11 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hasar aracın kendi tamiratı mı karşı taraf için mi.

Aracın tamiratı zaten 2000lik tramer için normal değil. Pert kaydı mı 45000şuanda gözüken

Hiçbir bilgim yok. 5664'e şuan mesaj atıyorum. 08.06.2018 Ağır hasarlı yazıyor. Bu miktar 43.000TL alan adamın söylediğine göre. 

12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Araçta 43 bin liralık hasara ait bir emare var mı ?

43 binlik hasarın detayına ulaş.. 

Belkide senin araca ait bir hasar değil bu.

Mehmet abi tavan hariç boyalıydı, işlem gören yerleri de vardı ekspertizde  belirttiler bana ama araba genel anlamda güzeldi. Ben motoru çok vasat diye alışamadım. Ben arabayı alırken eksperin bana verdiği bilgileri, ben satarken sattığım şahsa yine aynı bilgileri verdiler telefonda. 

12 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Alan kişiye sadece boya bilgisi mi verildi yoksa şasede ki düzeltme vs den bahsedildi mi

Şase no da 0 ve o varsa bu durum olabiliyor. Biri kaskoyu wfo diye kesiyor birisi wf0 diye. Plaka değişim vs de yapıldı ise saçma tramer bilgisi geliyor. Sigortacı sorgularken iki şase nosuna da bakmaz sonuçta. Ayrıca şase nodan yapılan kasko da sürekli aynı şase no ile sıralı yıl bilgisi var mı yoksa bir sene kasko var bir sene yok olduğu zaman mevcut mu

Alan kişiye eksper bilgileri verdi ama yine diyorum. Adam zaten çok uyguna aldığını bildiği için kaporta aksamını, motorunu, herşeyi beğenerek aldı. 1 sene sonra aradı beni. Benden şikayetçi olduğu tek konu hasar kaydı. Hasar kaydı içinde benim elimden gelen birşey yok. Benden önce olmuş ve 1.5 yıl sonra plakaya düşmüş bir hasar. 30.000TL sattığım arabayı ver arabamı geri alayım dedim, dalga geçer gibi 45.000TL müşteri bulmuştum hasar kaydı yüzünden satamadım dedi. Sıralı yıl bilgisi hakkında da bilgim yok. Aracı alırken kasko yaptırdım poliçeler elimde mevcut. Ekspertiz raporu da mevcut. Alıcıya beni aradıktan sonra hepsini whatsapp üzerinden gönderdim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Dava etse diyelim ki kazandı zaten satış fiyatı belli .kazanamaz davayı da kazansa 30a verecek mi aracı. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

alan almış  satan satmış, tarihler belli rakamlar belli.. Eğitim seviyesi de ortada... bol sabır ya sabırrr

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 dakika önce, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

Alan kişiye eksper bilgileri verdi ama yine diyorum. Adam zaten çok uyguna aldığını bildiği için kaporta aksamını, motorunu, herşeyi beğenerek aldı. 1 sene sonra aradı beni. Benden şikayetçi olduğu tek konu hasar kaydı. Hasar kaydı içinde benim elimden gelen birşey yok. Benden önce olmuş ve 1.5 yıl sonra plakaya düşmüş bir hasar. 30.000TL sattığım arabayı ver arabamı geri alayım dedim, dalga geçer gibi 45.000TL müşteri bulmuştum hasar kaydı yüzünden satamadım dedi. Sıralı yıl bilgisi hakkında da bilgim yok. Aracı alırken kasko yaptırdım poliçeler elimde mevcut. Ekspertiz raporu da mevcut. Alıcıya beni aradıktan sonra hepsini whatsapp üzerinden gönderdim. 

Hasar kaydı kesin senin o zaman

Oradaki 43 bin.. Senin arabadaki hasar değil de.. Araç için ödenen bedeldir.. 

Trafiğe çıkış tarihi neydi aracın ?

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Çok ilginç.
ayrıca karşı tarafın halini anlayıp bir de siz dava açarak yıpratmayayım diye düşünmeniz çok güzel ve insani empati kurmuşsunuz tüm ithamlara rağmen.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
35 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hasar kaydı kesin senin o zaman

Oradaki 43 bin.. Senin arabadaki hasar değil de.. Araç için ödenen bedeldir.. 

Trafiğe çıkış tarihi neydi aracın ?

Hasar kaydı nasıl benim yani?

Poliçelerde gün ay olarak yer almıyor abi, model olarak 2009 yazıyor baktım şimdi. Şase numarası filan var ama bakman gereken bir şey varsa.
Aracın hasarı olması veya ödenen bedel olması, benim için sonucu değiştirir mi? Ben bu hasar tarihiyle, sattığım adam arasında kaldım. Hasar kaydı nasıl olurda sisteme 1.5 sene sonra gibi bir sürede düşer, bu sık sık karşılaştığınız birşey mi Mehmet abi? 

18 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Çok ilginç.
ayrıca karşı tarafın halini anlayıp bir de siz dava açarak yıpratmayayım diye düşünmeniz çok güzel ve insani empati kurmuşsunuz tüm ithamlara rağmen.

Canı yanmış birisinden mantıklı düşünmesini bekleyemeyiz. İnsanlar çok küçük meblalar için geri dönülmez yollara giriyorlar. Böyle şeylere mahal vermemek lazım. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Siz sadece aracı aldığınız tarihi söyleyeceksiniz. Tramerden el değişti tarihlerin bilgisi de alınıyordu sanırım.

Sonrada şimdi git istediğin davayı aç diyebilirsiniz.

Bu tramer dosyayı kapatmadan bilgi girişi yapmıyor anladıkta bari oraya açıkta dosyası olduğuyla alakalı bir bilgi düşseler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
37 dakika önce, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

Hasar kaydı nasıl benim yani?

Poliçelerde gün ay olarak yer almıyor abi, model olarak 2009 yazıyor baktım şimdi. Şase numarası filan var ama bakman gereken bir şey varsa.
Aracın hasarı olması veya ödenen bedel olması, benim için sonucu değiştirir mi? Ben bu hasar tarihiyle, sattığım adam arasında kaldım. Hasar kaydı nasıl olurda sisteme 1.5 sene sonra gibi bir sürede düşer, bu sık sık karşılaştığınız birşey mi Mehmet abi? 

Sonuç değişmez.. 

Hasar kaydı hatalı da olabilirdi.. O ihtimali de düşünmüştüm.. 

Cevaplarınla bu ihtimal ortadan kalktı biraz.. 

Pert edilip tekrar trafiğe çıktı ise trafik çıkış tarihi değişmiştir. Onu merak etmiştim ama hatırlayamazsın.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Benimde merakım şu: herhangi bir şekilde dava açılsa, ben arabayı bu şekilde uygun fiyata verdim dese, bunun söylemediğini nasıl ispat edecek? Sonuçta noterde satışta arabada boya var, sadede düzeltme var, koltukları şöyle diye birşey imzalamiyoruz.

Buradan da bence hiç birşey idda ademez.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İşin aslı noter satış evragında aracı hali hazırdaki durumunu görüp aldım gibi bir şey yazıyor da mevzu o anki durumu değil geçmişi ile ilgili. Gizli ayıp mevzusu sizle alakalı değilse sizde önceki satıcıya dava açarsınız.7f38c2f29dccdd274db5db7b2c31a36a.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
14 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

Benimde merakım şu: herhangi bir şekilde dava açılsa, ben arabayı bu şekilde uygun fiyata verdim dese, bunun söylemediğini nasıl ispat edecek? Sonuçta noterde satışta arabada boya var, sadede düzeltme var, koltukları şöyle diye birşey imzalamiyoruz.

Buradan da bence hiç birşey idda ademez.

Aynen avukatın verdiği bilgi de bu. Dava sebebi kilometre düşürme, satıcı devrini vermemişse veya alıcı parayı ödememişse  bunlarla ilgileniyorlar. Bunun dışında kalan tüm mevzularda takipsizlik çıkıyor çünkü kişilerin aralarında ne konuşup anlaştığını ispat etmek oldukça zor. Kaldı ki adamın elinde 5664'e attığı mesajlar duruyor. Hasar kaydı görünmüyor. Birisi birisine dava açacaksa, avukatlar sırf para kazanmak için yanlış yönlendirme yapmamalı. O avukat tutup bana açsın, ben avukat tutup ona açayım, sonra o kazandı diye, bende aynı davayı aldığım adama açayım. O yüzden mi bazı davalarda yıllarca mahkemeler bitmiyor. :) Bu işten zarar gören son kullanıcı, sisteme geç düşen hasar kaydı yüzünden Sigorta şirketine dava açsın. Mahkeme koridor ve arşivleri kalabalıkla dolmasın. 

10 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

İşin aslı noter satış evragında aracı hali hazırdaki durumunu görüp aldım gibi bir şey yazıyor da mevzu o anki durumu değil geçmişi ile ilgili. Gizli ayıp mevzusu sizle alakalı değilse sizde önceki satıcıya dava açarsınız.

Geçmişi ile ilgili benle de alakalı değil, benden de önceki geçmişi ile ilgili. Aynen öyle silsile yoluyla herkes birbirini dava etsin. Ayrıca ben aracı geri verin alayım diye bir teklifte bile bulundum. Şuan çöpe atsan 35.000TL eder aracı. Sattığım fiyata tekrar bana vermeyi de kabul etmediler. Amaçları ne anlamıyorum, galiba avukat güzel allayıp pulladı. Boş yere can sıkıntısı. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
5 saat önce, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

... Aracı alırken 5664'e mesaj attım ve 2000TL hasar kaydı geldi...

5 saat önce, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

... tavan hariç boyalı, motor kaputu, sağ ön çamurluk ve sağ ön şasede düzeltme var...

Olayın en başına dönersek, şu iki uyumsuzluk bile aracı almamanız için bir neden olmalıydı.

Uzunca bir süredir kardeşim için araç bakıyoruz ve şunu anladım ki, aslında hasar kaydı çok önemli değil. Rakam yazsın değişen parçalar belli olsun yeter. 

Sizin aldığınız araç için eksperin şasesi düzelmiş demesi ve buna karşılık sadece 2000 lira kaydı olması, yapılan onarımın ne kadar sağlıklı olup olmadığının belli olmadığı sonucunu çıkarır.

Konunun özüne gelirsek, çok iyi niyetlisiniz... Siz sattıktan sonra alıcının nasıl kullandığını ve arabaya neler olabileceğini bilemeziniz. Bunu 207 için iade ettiğiniz miktar için söylüyorum. Mondeo için söylenebilecek en ağır sözleri şimdiki sahibi için söylerdim de neyse. 30 a al 45 e iade et. Tövbe tövbe yaaaa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yeni sahibi hasarı gizleyerek satmak istemiş gibi geldi bana.

Arabanın kazası, boyaları, şasedeki işlem vs. bilindikten sonra hasar kaydı sistemde görünse ne görünmese ne.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan
9 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Olayın en başına dönersek, şu iki uyumsuzluk bile aracı almamanız için bir neden olmalıydı.

Uzunca bir süredir kardeşim için araç bakıyoruz ve şunu anladım ki, aslında hasar kaydı çok önemli değil. Rakam yazsın değişen parçalar belli olsun yeter. 

Sizin aldığınız araç için eksperin şasesi düzelmiş demesi ve buna karşılık sadece 2000 lira kaydı olması, yapılan onarımın ne kadar sağlıklı olup olmadığının belli olmadığı sonucunu çıkarır.

Konunun özüne gelirsek, çok iyi niyetlisiniz... Siz sattıktan sonra alıcının nasıl kullandığını ve arabaya neler olabileceğini bilemeziniz. Bunu 207 için iade ettiğiniz miktar için söylüyorum. Mondeo için söylenebilecek en ağır sözleri şimdiki sahibi için söylerdim de neyse. 30 a al 45 e iade et. Tövbe tövbe yaaaa...

Ben bu şekilde düşünmüyorum. 2000tl hasar kaydı 2015 yılına ait. Bu süreden sonra araca kaskosuz binilmiş, kasko olsa bile kaza alkollü bir şekilde yapılmış, tek taraflı bir kaza filan sebepler uzar gider; dışarda kasko dışında cepten yapılmış olamaz mı? bu kıstas alınmamalı. Arabanın o günkü şartlarına göre beğendim / aldım. Sorgulattım birşey yok. Tam 18 ay sonra hasar kaydı çıktı ortaya. Dediğim gibi arabadan bir sürü zararım oldu, beğenemedim sattım, geri ver arabamı diyorum ona da yok diyor. :) Artık avukat sadece "sırf para kazanmak için dava açalım" dedi diye düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...