İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Selim Bilgin
Bir saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Başka bir başlıkta da dört hanım caiz mi konusunu aç. Banko trend topic olur 😀

İyi fikir :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 saat önce, Tahir Ak yazdı:
On 22.12.2018 at 11:10, Mehmet Göktürk yazdı:
Sorumu tekrRlıyorum

para lazım gelişmek için..

20 milyon lazım basit fabrika için nasıl toplayacağız?

hilal TV iş'te kuran programı tavsiye ederim.

hayal dünyası :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
5 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Öncelikle bu yazdıklarımı kimse yanlış anlamasın, Dinlere yada İslama birşey demiyorum, Dinlerin amacı ile ile ilgili yazdıklarım sonuçla ilgili yani, ona göre düşünün ve sonuçta başarılı olunca cennete gidersin kemale erersinde değil, Cennet bir ödül, bu yolda gidene bir ödül ama son değil bana göre...

Hocam, ne düşünüyorum biliyormusun, Allah ın gönderdiği tüm dinler insanlığın farklı aşamalarında ve seviyelerinde gelmiş ve hepsinin bir devri geçerli olduğu bir zaman olmuş, mesela tevrat geldi süresi doldu, incil geldi süresi doldu Kuran son olarak geldi ve ondan sonrası gelmeyecek, insanlığın her seviyesinde bir din... 

Şimdi bence çıkan sonuç şu, insanlık her gelen dinle bir seviye ilerlerdi ve en son Kuran indirildi, Peygamberimiz ne demiş mesela, öyle şeyler varki anlatamam, anlatsam algılayamazsınız vs..  yani zaman ilerledikçe çağlar değiştikçe İnsanlık geliştikçe ve bilgisi arttıkça yeni ufuklara farklı bakış açılarına ulaştıkça kısaca level atladıkça Allah bir üst seviye din yollamış, taki son seviye İslam a kadar, peki sonra ne demiş, daha başka din gelmeyecek Peygamber gelmeyecek, bitti, fakat işimiz bittimi hayır ve bundan sonrasını bize bırakmış, şimdi geldik en sona; düşüncem şu, Allah göndermiş olduğu dinler ile İnsanlığı hep daha ileri bilinç seviyesine ulaştırmak istemiş ve öyle bir hal gelmiş ki artık son dini ve maksadını açıklamış, tabii anlayana...

Şimdi gördüğüm ne biliyormusun, İslam ile son bulan dinler yani başka din gelmeyecek olması ile artık insan denen varlık bunun ötesini kendisi başaracak bence, Dinler İnsanlığın gelişmesi ve bir düzeye gelmesi için gönderilmiş bence, zamana ve gelişime göre bir din ve en son İslam, işte bir seviyeden sonra Allah bunun ötesine devam etmemizi istiyor bana göre, yanlış anlamayın İslam dinine değil sözüm, İslam ve öncesi diğer gönderilen dinler ile belli bir seviyeye gelen ruhumuz yada benliğimiz özümüz birşeyi kavramış olmalı, onu kavradığın an yani uyandığın an diyelim, herşey başka bir boyut alıyor bana göre, tüm kurallar dinler hepsinin amacıda bu bilinç seviyesine insanın erişmesi içindi bence, bundan sonrası yine Kuran' da gizli ve bence çokta açık, sadece şunu diyim senin beni anlayacağını düşünüyorum, ne diyor Ezan da, Salata gel(dikkat edin Namaza değil, bazen salat için dua demektir de derler namaz demekte derler,  bunlar asıl anlamı değil bence).....

Salata gel ne demek?   Yani her an Allah' ın huzurundaymışcasına yaşamaya gel, kısaca anlamı bu, her yaptığını her düşündüğü her söylediğini kısaca tüm eylemlerini düşüncelerini sadece Namaz' da Allah' ın huzurundaymış gibi değil hayatının her anında huzurdaymışcasına yaşamak demek, şimdi bu halet-i ruhiye de olan insan nasıl bir insandır,  hangi seviyededir, bu seviyeye gelmiş bir insan artık Kul olma yolunda bana göre, günah işleyemez yada bu konuda her fiilinde çok dikkatlidir, hele kul hakkı asla yiyemez, artık belirli kurallara göre yolda ilerlemeye gerek duymaz o artık zaten amacına ulaşmış yada o amacı anlamış demektir, bu seviyedeki bir insanın Allah dışında başka birşeye ihtiyacı kalmaz, sen anladın beni inşallah, ne düşünüyorsun yazarmısın, özeldende olur istersen,  faiz günahtı içki günahtı gibi şeyleri tartışamaya gerek yok aslında, bunların neden yasak olduğu değil, bu yasakların hikmeti önemli olan, neyse... böyle bir insana artık kurallar falan gerekmez çünki zaten o insan amaca ulaşmıştır, yani dinlerin amacı olan insanın istenilen bir seviyeye gelmesi durumu diyelim, tüm badireleri başarıyla atlatmış ve Allah ın istediği düzeye yaklaşmış, o insan artık o seviyede diye düşün, biraz uzun oldu ama anlatabildim sanırım, ne düşünüyorsun?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

uzun oldu ama anlatabildim

ben zevkle  okudum, yani bitkoyn almanın sıkıntısı olmaz diye anladım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ben zevkle  okudum, yani bitkoyn almanın sıkıntısı olmaz diye anladım

doğru anlamışsın :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öncelikle bu yazdıklarımı kimse yanlış anlamasın, Dinlere yada İslama birşey demiyorum, Dinlerin amacı ile ile ilgili yazdıklarım sonuçla ilgili yani, ona göre düşünün ve sonuçta başarılı olunca cennete gidersin kemale erersinde değil, Cennet bir ödül, bu yolda gidene bir ödül ama son değil bana göre...

Hocam, ne düşünüyorum biliyormusun, Allah ın gönderdiği tüm dinler insanlığın farklı aşamalarında ve seviyelerinde gelmiş ve hepsinin bir devri geçerli olduğu bir zaman olmuş, mesela tevrat geldi süresi doldu, incil geldi süresi doldu Kuran son olarak geldi ve ondan sonrası gelmeyecek, insanlığın her seviyesinde bir din... 

Şimdi bence çıkan sonuç şu, insanlık her gelen dinle bir seviye ilerlerdi ve en son Kuran indirildi, Peygamberimiz ne demiş mesela, öyle şeyler varki anlatamam, anlatsam algılayamazsınız vs..  yani zaman ilerledikçe çağlar değiştikçe İnsanlık geliştikçe ve bilgisi arttıkça yeni ufuklara farklı bakış açılarına ulaştıkça kısaca level atladıkça Allah bir üst seviye din yollamış, taki son seviye İslam a kadar, peki sonra ne demiş, daha başka din gelmeyecek Peygamber gelmeyecek, bitti, fakat işimiz bittimi hayır ve bundan sonrasını bize bırakmış, şimdi geldik en sona; düşüncem şu, Allah göndermiş olduğu dinler ile İnsanlığı hep daha ileri bilinç seviyesine ulaştırmak istemiş ve öyle bir hal gelmiş ki artık son dini ve maksadını açıklamış, tabii anlayana...

Şimdi gördüğüm ne biliyormusun, İslam ile son bulan dinler yani başka din gelmeyecek olması ile artık insan denen varlık bunun ötesini kendisi başaracak bence, Dinler İnsanlığın gelişmesi ve bir düzeye gelmesi için gönderilmiş bence, zamana ve gelişime göre bir din ve en son İslam, işte bir seviyeden sonra Allah bunun ötesine devam etmemizi istiyor bana göre, yanlış anlamayın İslam dinine değil sözüm, İslam ve öncesi diğer gönderilen dinler ile belli bir seviyeye gelen ruhumuz yada benliğimiz özümüz birşeyi kavramış olmalı, onu kavradığın an yani uyandığın an diyelim, herşey başka bir boyut alıyor bana göre, tüm kurallar dinler hepsinin amacıda bu bilinç seviyesine insanın erişmesi içindi bence, bundan sonrası yine Kuran' da gizli ve bence çokta açık, sadece şunu diyim senin beni anlayacağını düşünüyorum, ne diyor Ezan da, Salata gel(dikkat edin Namaza değil, bazen salat için dua demektir de derler namaz demekte derler,  bunlar asıl anlamı değil bence).....

Salata gel ne demek?   Yani her an Allah' ın huzurundaymışcasına yaşamaya gel, kısaca anlamı bu, her yaptığını her düşündüğü her söylediğini kısaca tüm eylemlerini düşüncelerini sadece Namaz' da Allah' ın huzurundaymış gibi değil hayatının her anında huzurdaymışcasına yaşamak demek, şimdi bu halet-i ruhiye de olan insan nasıl bir insandır,  hangi seviyededir, bu seviyeye gelmiş bir insan artık Kul olma yolunda bana göre, günah işleyemez yada bu konuda her fiilinde çok dikkatlidir, hele kul hakkı asla yiyemez, artık belirli kurallara göre yolda ilerlemeye gerek duymaz o artık zaten amacına ulaşmış yada o amacı anlamış demektir, bu seviyedeki bir insanın Allah dışında başka birşeye ihtiyacı kalmaz, sen anladın beni inşallah, ne düşünüyorsun yazarmısın, özeldende olur istersen,  faiz günahtı içki günahtı gibi şeyleri tartışamaya gerek yok aslında, bunların neden yasak olduğu değil, bu yasakların hikmeti önemli olan, neyse... böyle bir insana artık kurallar falan gerekmez çünki zaten o insan amaca ulaşmıştır, yani dinlerin amacı olan insanın istenilen bir seviyeye gelmesi durumu diyelim, tüm badireleri başarıyla atlatmış ve Allah ın istediği düzeye yaklaşmış, o insan artık o seviyede diye düşün, biraz uzun oldu ama anlatabildim sanırım, ne düşünüyorsun?

bir sonraki gönderilen öğretilerin diğerlerinden üstünlüğü yok içerik hep aynı.

hak peygamberlere gönderilen ve kitap haline getirilmiş tüm ilahi bilgiler hep aynı/benzer olmuş.

(Bakara 2/106)

مَا نَنْسَخْ مِنْ آيَةٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِ بِخَيْرٍ مِنْهَا أَوْ مِثْلِهَا ۗ أَلَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Bir âyeti nesh eder veya unutturursak, yerine ya daha hayırlısını ya da dengini getiririz.[*] Bilmez misin, her şeye bir ölçü koyan Allah’tır.

[*] Nesih sözlükte, iki belgeyi yan yana getirip birindeki yazıyı diğerine aktarmak veya bir şeyi kaldırıp yerine başkasını koymaktır. Nesih ya aynısıyla ya da daha iyisiyle olur. Allah, önceki kitapların hükümleri son kitabında aynen korumuş ve şöyle demiştir: “Allah, Nuh’a buyurduğunu sizin için bu dinin şeriatı yapmıştır. Sana vahyettiğimiz, İbrahim’e, Musa’ya ve İsa’ya emrettiğimiz şudur: Bu dini ayakta tutun, o konuda ayrılığa düşmeyin...”  (Şûrâ 42/13)

Allah, kitapların bazı hükümlerini Kur’ân’a almamış ve şöyle demiştir: “Ey Ehl-i Kitap, Kitap’tan gizlediğiniz birçok şeyi size açıklayan birçoğuna da dokunmayan Elçimiz geldi. Size Allah’tan bir nur ve açık bir kitap geldi.” (Maide 5/15)

Önceki kitapların bazı hükümleri de daha iyisi ile değiştirilmiştir. Mesela Müslümanlara orucu, önceki ümmetler gibi tutarken (bkz. Bakara 2/183) daha sonra bazı hafifletmeler yapılmıştır ( bkz. Bakara 2/187).

Ayrıca Peygamberimiz bilmediğimiz şeyler var anlatsam anlamazsınız gibi rivayetleri varsa kaynak paylaşın lütfen zira Allah’ın elçisinin anlaşılmamak ya da sırlı bir ikon olarak gönderilmediği apaçık uyarıcı olarak gönderildiği ayetlerle sabittir.( Maide 15)

yine insanlar apaçık uyarılıyor dini bozacaklar diye.

bu gün faiz haramdır hükmüne rağmen ev alırken faize bir kere bulaşmak sakıncalı değildir diyen hocalar var Google araması yeterli

(Nisa 4/119)

وَلَأُضِلَّنَّهُمْ وَلَأُمَنِّيَنَّهُمْ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ آذَانَ الْأَنْعَامِ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ ۚ وَمَنْ يَتَّخِذِ الشَّيْطَانَ وَلِيًّا مِنْ دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُبِينًا

Onları yoldan çıkaracağım. Onları beklentiler içine sokacağım. Onlara emredeceğim, en’âm’ın kulaklarını yaracaklar[1*]. Onlara emredeceğim, Allah'ın yarattığını (dinini) kesinlikle değiştirecekler[2*].” Bakın! Sizden kim o şeytanı, Allah ile arasına giren bir dost (veli) sayarsa apaçık bir hüsrana uğramış olur.

[1*] En'am; koyun, keçi, sığır ve devedir. Bunlar En'am 6/143-144. ayetlerde sayılmıştır. 

[2*] - Fıtratı bozarlar. Rum Suresi 30/30. ayete göre Allah'ın dini fıtrat olduğu için ayete "dini bozacaklar" anlamı verilebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:
18 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:
ben sevdim yazıyı. 

"akıl çağı" geldi demiş.

Thomas Paine aklıma geldi.  https://www.kitapyurdu.com/kitap/akil-cagi-karton-kapak/316417.html

adam 1792  de yazmış bu dediklerini.

Bu konuyla ilgili değil ama genel olarak tavsiye eder misiniz?

kitabı mı?  Evet. Ben ingilizcesinden okudum çevirisini bilemiyorum ama iyidir muhtemelen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ben sevdim yazıyı. 

"akıl çağı" geldi demiş.

Thomas Paine aklıma geldi.  https://www.kitapyurdu.com/kitap/akil-cagi-karton-kapak/316417.html

adam 1792  de yazmış bu dediklerini.
1500 yıl önce benzerleri söylenmiş sanki

(Bakara 2/170)
وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آبَاءَنَا ۗ أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ شَيْئًا وَلَا يَهْتَدُونَ
Onlara “Allah’ın indirdiğini takip edin!” dense,“Hayır! Biz atalarımızı hangi yolda bulmuşsak, o yolu izleriz!” derler. Peki, ya ataları akıllarını bir şeye çalıştırmamış ve doğru yola da girmemişlerse?

(Bakara 2/171)
وَمَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا كَمَثَلِ الَّذِي يَنْعِقُ بِمَا لَا يَسْمَعُ إِلَّا دُعَاءً وَنِدَاءً ۚ صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَعْقِلُونَ
Kendilerini âyetlere kapatanların[1*] durumu, çağırma ve bağırma dışında bir anlam veremediği sese karşı öten karganın[2*] durumu gibidir. Sağır, dilsiz ve kör kesilirler. Onlar akıllarını kullanmazlar.

[1*] Kâfirlerin. 

[2*] Âyetteki na’q ( نعق ), karganın ötmesi anlamına geldiği için (Lisân) meâl bu şekilde verilmiştir.

(Araf 7/26)
يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِي سَوْآتِكُمْ وَرِيشًا ۖ وَلِبَاسُ التَّقْوَىٰ ذَٰلِكَ خَيْرٌ ۚ ذَٰلِكَ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ
“Ey âdemoğulları! Size, bedeninizi örten, bir de sizi güzel gösteren elbise verdik. İyi elbise, sizi koruyan elbisedir[*].” Bunlar Allah’ın ayetleridir, belki akıllarını başlarına alırlar.
[*] "Sizi koruyan elbise" diye emal verdiğimiz tamlama, libas'ut-takva = takva elbisesidir. Takva, korunma demektir. Takva elbisesi de vücudu sıcaktan, soğuktan ve kötü bakışlardan koruyan elbisedir. İnsandan başka elbise giyen canlı yoktur. Bu özelliğinden dolayı insan, her mevsimde, dünyanın her yerinde yaşayabilmektedir.

.
.
.
.
(benzer 110a yakın ayet var)

inandığımız kitapta kısa bir araştırma ile onlarca aklınızı kullanmaz mısınız akletmez misiniz? uyarıları karşımıza çıkar.
akıl kullanma uyarısı bize 1500 yıl önce yapılmış ama hala hocamız bilir bizim cemaat hangi parti derse ona oy atalım. Bizim cemaat darbe yapıyor bir bildiği vardır arkasından gidelim gerizekalıkları ile yıllar tüketiyoruz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

konu nerelere gelmiş yine, ben takip edemedim,hafta sonu bakamadım.geriye doğru bi göz gezdireyim bari.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son mesajlar açık şekilde forum kurallarına aykırı. 

Konuyu özüne döndürelim

Konuyu hatırlatıyorum. .

Birevim hakkında bilgisi olan var mı ?

Caiz mi helal mi demiyor.. Faiz haram mı helal mi demiyor.. Birevim hakkında bilgisi olan var mı diyor ?

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ev kredisi yerine niye bu diye başladık kredide faiz var dendi buralara geldi. ben katılım bankacılığı avukatlığı yaptım biraz. Sorusu olan olursa o konuda yanıtlamaya çalışırım. Fikir olarak adamlara uzak olsam da teknik çalıştığımız için kendilerini takdir ediyorum. Konu malesef faize gelip takılıyor. Herkese saygılar sevgiler.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ev kredisi yerine niye bu diye başladık kredide faiz var dendi buralara geldi. ben katılım bankacılığı avukatlığı yaptım biraz. Sorusu olan olursa o konuda yanıtlamaya çalışırım. Fikir olarak adamlara uzak olsam da teknik çalıştığımız için kendilerini takdir ediyorum. Konu malesef faize gelip takılıyor. Herkese saygılar sevgiler.
Bu konu kapalı kutu.bence bilginizi başka bir yeni konuda bizle paylaşırsanız oldukça faydalı olabilir diye düşünüyorum
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman
bitkoyn kadar capcanlı
Canlı ve sıcak. Bitcoin sıcağında büyüdü bu afacanlar. 36360b29680c3576486dbdf7888c267e.jpg22044172c40fcd642bc42e680df098a8.jpgd10eca4b4a423ad8e1295c82f02b41ed.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman
Elektrik çok zamlandı. Hala kazandırıyor mu ?
Memlekette bir dostumuzun, harcadığı 30 bini kurtardı ama hala kazanıyormu bende bilmiyorum.
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Naki Çatalyürek
On 19.12.2018 at 22:26, Mehmet Göktürk yazdı:

ekonominin kuralları var. paranın maliyeti var. Hizmet vermenin maliyeti var. Bu işi yapanlar taş pişirmiyor ve bir hizmet verip karşılığını almak istiyorlar. Kimse tefecilik yapmıyor haydutluk yapmıyor. Ekonomi ve Finans bilim dalları var bu konuda dünyada ünlü profesörler var projeler var makaleler ve bilimsel çalışmalar var. 

Para lazımsa seçenekleriniz:

1- Yakın çevrenizden ya da akrabadan sabit kur gibi birşeyle (altın, döviz vb) belli kısa gibi vadede borç.

2- Bankadan borç

3- ayağını yorganına göre uzat.

Önceki mesajımda "there is no free lunch" dedim. Para üretmenin pasta yapmanın başka yolu yok. Biri ödeyecek faturayı. Biri ödeyecek. 

Bankacılık sistemi dışına çıktığınızda iddia edilen sistemler sürdürülebilir sistemler olmayıp genellikle zincirleme reaksiyon prensibine göre çalışırlar ve ilk girenler ya da kasa daha çok kazanır.

Biraz tuhaf olacak ama dini bilgisi düzgün insanlardan islami bankacılıkla ilgili fetvalar da çıkmışken buna da girmeyip inanç gerekçesi ile bu tür saçmalıklara girmek ne iman ne de akıl işi benim kanaatimce. Bu yaklaşım 1400 sene önce bile mantıklı bir yaklaşım değil ki kullanmamız gereken en önemli nimet "akıl" dır. Neyin din neyin bidat olduğunu "akıl" bilir.

Birilerinin bize birşeyler dayatması yönetmek içindir. Bunlar benim şahsi fikrimdir. İsteyen inanır isteyen inanmaz herkese de saygım vardır. Ancak bu fikrimi de açıklamakta özgürüm ve biraz islami hassasiyeti olanlara islami katılım bankalarını en azından tavsiye ediyorum. Gerisi akıl karı değil, 1400 sene öncesinin ekonomi finans biliminin bile gerisindedir. Tekrar ediyorum bu benim fikrimdir. İnanmayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
On 24.12.2018 at 10:30, Mehmet Ozyurek yazdı:

Son mesajlar açık şekilde forum kurallarına aykırı. 

Konuyu özüne döndürelim

Konuyu hatırlatıyorum. .

Birevim hakkında bilgisi olan var mı ?

Caiz mi helal mi demiyor.. Faiz haram mı helal mi demiyor.. Birevim hakkında bilgisi olan var mı diyor ?

Para lazımsa seçenekleriniz:

1- Yakın çevrenizden ya da akrabadan sabit kur gibi birşeyle (altın, döviz vb) belli kısa gibi vadede borç.

2- Bankadan borç

3- ayağını yorganına göre uzat.

Yazan: Mehmet Göktürk

Erhan'a akrabalardan altın boçlanmasını tavsiye ediyor, Erhanın aracı pert olursa akrabaların da başı yanacak. Neden Yansın, onların suçu ne..?

Moderatör arkadaşlardan 1- Seçeneğin, "beklentilerinizi yaşadığınız ülkenin politikalarına göre biçimlendiriniz"  olarak düzenlenmesini talep ediyorum !

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Moderatör içeriğe bu şekil karışmaz. Kaldı ki akrabaya borç verirken riski düşünülür zaten. Paranın gelmemesi durumunda zarar görmeyecek kadar verilir.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

2007 yılında eminevime girmiştim vade ortası denilen sisteme ve 2010 sonunda evimi aldım herhangi bir sorunla karşılaşmadım çevremde bazı arkadaşlarda benzer şekilde eminevimden ev araba aldılar sorun çıkanı görmedim güvenilir bir kurum başlangıçta alınan organizasyon ücreti o dönemlerde daha uygundu şimdilerde daha yüksek ancak faiz oranlaına bakınca yine uygun bu sistem acelesi olmayan para biriktirmek isteyenler ve birikmiş parası olmayanlar için uygun diye düşünüyorum birde en önemlisi faiz hassasiyeti olanlar için (vade ortası sistem için bu faiz kısmı geçerli) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
7 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Moderatör içeriğe bu şekil karışmaz. Kaldı ki akrabaya borç verirken riski düşünülür zaten. Paranın gelmemesi durumunda zarar görmeyecek kadar verilir.

"Taş uzaktan gelmez" en fazla zarar en yakınlarımız tarafından verilir. Benim bir evim gitti boş yere.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...