İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

1500 senedır tArtışılıp çözülmeyen konularda kırıcı konuşmamak lazım. 

1500 sene dediğin gibi, kırıcı olmayız canım, inanç meselesi bu, biri başka der diğeri başka (bu lafı Kuran belli yasaklar belli herkese göre değişirmi olmaz a getirmeyelim şimdiden yazayım, kastettiğim başka) , herkesin kendi bileceği iş, farklı görüşler elbette olacak, neden kırılalım, konuşuruz tartışırız....

Bu arada 1500 sene dediğin gibi,  doğruluğu kesin olan tek kaynak Kuran, onuda şuanki bilgi seviyemize göre okuyup (ezber değil) anlamak lazım, ne demek istemiş Allah, söylediklerinin hikmeti nedir anlamak lazım, düşünmek lazım takılıp kalmak değil, şimdi yanlış anlaşılmasın, kesin emirler çok net tartışmıyorum bile, mesela Kul hakkı gibi, net ve belli durumu, bunun dışında olabilecek şeyler ayrı, mesela aklıma takılıyor, yıl 2018 yıl 3000 olduğunda belkide bu gezegende olmayacağız, gezegen yaşanmaz halde olacak kim bilir, o zamanda bakacağız Hacca gitmez farzdır, hadi buyrun....  bu arada gezegenin öleceği kesin, güneş sisteminin güneş tarafından yokeldileceği kesin, bilimsel gerçek, hemen olmayacak ama olacak, bu sistemi kuranda Allah, itirazı olan?  kıyamet o zaman kopar derler şimdi, sanmıyorum, kopmadığını düşün, evrende 1 kişi bile Allah ı andığı sürece kopmayacağı söyleniyor mesela, ki daha evreni keşfedeceğiz, bu gezegende bitmeyecek bu iş....

neyse,  bazı şeyler uzun vadelide düşünmek lazım, demek istediğimi anlatabiliyormuyum Ali kardeş, bazı şeylerde sabit fikir olmaz, bu konuda hakkında demiyorum genel olarak böyle çok şey var, neyse artık, şuan olan durum belli, adı ne olursa olsun, bankasız faizsiz olmuyor bu işler, Allah affetsin demekten başka çaremizde yok, dünya böyle...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
2 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

1500 sene dediğin gibi, kırıcı olmayız canım, inanç meselesi bu, biri başka der diğeri başka, herkesin kendi bileceği iş, farklı görüşler elbette olacak, neden kırılalım, konşuruz tartışırız....

Bu arada 1500 sene dediğin gibi,  doğruluğu kesin olan tek kaynak Kuran, onuda şuanki bilgi seviyemize göre okuyup (ezber değil) anlamak lazım, ne demek istemiş Allah, söylediklerinin hikmeti nedir anlamak lazım, düşünmek lazım takılıp kalmak değil, şimdi yanlış anlaşılmasın, kesin emirler çok net tartışmıyorum bile, mesela Kul hakkı gibi, net ve belli durumu, bunun dışında olabilecek şeyler ayrı, mesela aklıma takılıyor, yıl 2018 yıl 3000 olduğunda belkide bu gezegende olmayacağız, gezegen yaşanmaz halde olacak kim bilir, o zamanda bakacağız Hacca gitmez farzdır, hadi buyrun....  bu arada gezegenin öleceği kesin, güneş sisteminin güneş tarafından yokeldileceği kesin, bilimsel gerçek, hemen olmayacak ama olacak, bu sistemi kuranda Allah, itirazı olan?  kıyamet o zaman kopar derler şimdi, sanmıyorum, kopmadığını düşün, evrende 1 kişi bile Allah ı andığı sürece kopmayacağı söyleniyor mesela, ki daha evreni keşfedeceğiz, bu gezegende bitmeyecek bu iş....

neyse,  bazı şeyler uzun vadelide düşünmek lazım, demek istediğimi anlatabiliyormuyum Ali kardeş, bazı şeylerde sabit fikir olmaz, bu konuda hakkında demiyorum genel olarak böyle çok şey var, neyse artık, şuan olan durum belli, adı ne olursa olsun, bankasız faizsiz olmuyor bu işler, Allah affetsin demekten başka çaremizde yok, dünya böyle...

Ben bu konuda ikna edilebileni hiç görmedim her iki taraftanda ne kadar konuşulursa konuşulsun 1 cm fikir değişmiyor kimsede 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
16 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Ben bu konuda ikna edilebileni hiç görmedim her iki taraftanda ne kadar konuşulursa konuşulsun 1 cm fikir değişmiyor kimsede 

aynen öyle kardeş, o yüzden yine Allahın dediğine bakalım,  ne diyor?  hesap verecek olan sensin, sadece sen varsın kimse sana yardım edemez hesap verirken ... yani sen kendine bakacaksın, sen içinde çözdükten sonra başkası seni ilgilendirmez,  kimseyi ikna etmek zorunda değilim ben kendime bakarım herkeste kendine baksın, kimse bana kural koyamaz din konusunda, yani bana bu olacak diye diretemez, Allahın emri öyle ise söyledin bitti, senin diyebileceğin tek şey bu, gerisini ben bilirim bitti.  Cihat derlerya oda bu işte, söylersin anlatırsın inandı inandı inanmadı bitti, orada senin işin biter,  cihat demek al silahı inanmayana dal değildir, canına kastedilmediği sürece en ufak şey yapamazsın, sadece söylersin biter. Müşrikler üzerine giden Peygamberimizi düşün, dini yaymak için değil canları tehlike olduğu için savaştılar, Allahın izniyle...  neyse, herkesi ilgilendiren tek şey ise şu, toplum içinde başkasının özgürlüğüne girmediğin sürece sıkıntı yok, ne yaparsan ne düşünürsen neye inanırsan inan, anlatabildimmi?  

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
12 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

aynen öyle kardeş, o yüzden yine Allahın dediğine bakalım,  ne diyor?  hesap verecek olan sensin, sadece sen varsın kimse sana yardım edemez hesap verirken ... yani sen kendine bakacaksın, sen içinde çözdükten sonra başkası seni ilgilendirmez,  kimseyi ikna etmek zorunda değilim ben kendime bakarım herkeste kendine baksın, kimse bana kural koyamaz din konusunda, yani bana bu olacak diye diretemez, Allahın emri öyle ise söyledin bitti, senin diyebileceğin tek şey bu, gerisini ben bilirim bitti.  Cihat derlerya oda bu işte, söylersin anlatırsın inandı inandı inanmadı bitti, orada senin işin biter,  cihat demek al silahı inanmayana dal değildir, canına kastedilmediği sürece en ufak şey yapamazsın, sadece söylersin biter. Müşrikler üzerine giden Peygamberimizi düşün, dini yaymak için değil canları tehlike olduğu için savaştılar, Allahın izniyle...  neyse, herkesi ilgilendiren tek şey ise şu, toplum içinde başkasının özgürlüğüne girmediğin sürece sıkıntı yok, ne yaparsan ne düşünürsen neye inanırsan inan, anlatabildimmi?  

anlattın abi sıkıntı yok . kim neyi istiyorsa onu düşünür beni ilgilendirmez. anlatmayada çalışmam keyi bilir herkezin

sen lr2 konusunu ne zaman açıyon boşver dünya işlerine dalalım biz 😁

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

2ci el arabalar alındıkları fiyatlara satılıyor mu? Hayır. Bölgenin şartlarının aynı kaldığını varsayarak 5 sene önce alınan evleri fiyatları evler aynı fiyata satılıyor mu? Hayır. Hepsi güncel fiyat neyse ona göre satılıyor.

Güncel fiyat neye göre belirleniyor. Piyasa şartlarına göre. Yani dolar, euro, faiz ve enflasyona göre.

O zaman insanların zamanında satın aldıkları, kullandıkları ve eskittikleri nesneleri de satın aldıkları fiyattan yıpranma payını düşerek aldıkları fiyatın altına satmaları gerekmiyor mu? Bunu yapan var mı? Bu ticarettir deyip işin içinde çıkmak doğru mudur? Vicdani rahatlama mı? 

Kuyumcularda 1000 TL'yi taksit yapıp sonra normal altın alır gibi geri alıyorlardı. Orada da %9-10 bir komisyon farkı var. Yani 1000 kart çekip 900 gibi bir rakam veriyorlardı diye duymuştum. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
2 dakika önce, Baha Kanberoğlu yazdı:

2ci el arabalar alındıkları fiyatlara satılıyor mu? Hayır. Bölgenin şartlarının aynı kaldığını varsayarak 5 sene önce alınan evleri fiyatları evler aynı fiyata satılıyor mu? Hayır. Hepsi güncel fiyat neyse ona göre satılıyor.

Güncel fiyat neye göre belirleniyor. Piyasa şartlarına göre. Yani dolar, euro, faiz ve enflasyona göre.

O zaman insanların zamanında satın aldıkları, kullandıkları ve eskittikleri nesneleri de satın aldıkları fiyattan yıpranma payını düşerek aldıkları fiyatın altına satmaları gerekmiyor mu? Bunu yapan var mı? 

Kuyumcularda 1000 TL'yi taksit yapıp sonra normal altın alır gibi geri alıyorlardı. Orada da %9-10 bir komisyon farkı var. Yani 1000 kart çekip 900 gibi bir rakam veriyorlardı diye duymuştum. 

orda ticaret yapılıyor onda problem yokmuş

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kuyumcuya gerek yok ki, cep telefonunda aynı şeyi yapıyorlardı. 36 taksitle telefon alıyor, aldığı gibi de aynı adama aldığı fiyattan düşük fiyata satıyordu. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
8 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Buradaki ticaret değil. Birbirimizi kandıramayacağımız gibi Allah'ı da kandıramayız elbette. Kuyumcuların yaptığı iş yasanın etrafından dolanmak, dini kuralların değil.

Dini açıdan bakarsan olmayan bir işlemi olmuş gibi gösterip bir de alenen tefecilik yapıyor, neresinden baksan büyük günah.

39 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bunun temel sebebi insanlar bir şey öğrenmek için değil, karşıdakini haksız kendisini haklı çıkarmak için konuşuyor. Ve genel de iki tarafın da teorik bilgisi yok denecek kadar az olup fikir yürütmeler üzerinden tartışılıyor.

Diğer taraftan böyle bir konunun forumda 7 sayfa rayından çıkmadan konuşulabilmesi de büyük başarı, şaşırdım doğrusu. :) 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

neden sildim anlaşıldı değilmi, çünki yanlış anlaşılıyor, sildiğimi neden yazıyorsun tekrardan....

bu arada madem dedin evet Faiz haram,   normal banka ile kar payı diye yutturan islami bankalarda aynısını  yapmakta, yani yalan, verdikleri şey aynı şey....

İslama göre bir malı borç verdiysen aynen geri alırsın, 1 kilo muz verdin 1 kilo muz alırsın, 1 kilo altın verdin 1 kilo altın alırsın, şu olmaz, 1 kilo altın verdin yerine değerine denk 2 kilo gümüş mesela alamazsın, aynı olacak kaçarı yok, gümüşü satıp 1 kilo altın aldım olmuyor, heleki buna klıfı uydurup 1 kilodan fazla altın alabilecek durum oluyorsa bu hiç olmuyor,  hayvan verdiğinde iş değişiyor mesela, 1 deve verdin alma zamanı gelince 2 deve yavrularsa falan alıyorsun ama buna galiba tam onay vermiyorlardı...

gelelim paraya, bankadan ev için 100 bin çektin, 10 yıl vadeli, ne ödeyeceğiz geri, faiz haram olduğuna göre 100 bin değilmi, nasıl olacak o iş...

adı faizsiz olan katılım bankalarında olan şuymuş...

Hocalarımızın bir çoğuna göre başka bir yerden alınan paranın ( kredinin, finansmanın ) helal olabilmesi için doğrudan finansman olanağı sunan kişinin o malı alıp size vadeli olarak kar payını koyarak satması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; İslami şartlara uygun ev alacaksanız ve bunun için para ihtiyacınızı katılım bankalarından sağlayacaksanız evin alımını banka sorumlusunun yapıp size kar paylarını koyarak vadeli olarak satması gerekmektedir.

Hımm, yani evi banka kendisine alıyor, sonra senin ödeyeceğin vadelere kar payını ekliyor, bu faiz olmuyormuş, şimdi nedir bu?  nedense oran normal bankalarla yani faizli bankalarla aynı, ayrıca ev ipotekli yani zaten bankanın senin değil borç bitene dek, evirip eğip bükme aranıyorsa esas budur, katılım bankacılığıymış İslamiymiş bu hele hele....

örnek link vereyim bakın

https://www.albaraka.com.tr/hesaplama-araclari.aspx

faiz yok öylemi, dindeki faiz ile para arasında başka bir olay var bence, parayı aldın 120 ay sonra geriye aynen ödeyemezsin, atladığımız birşey var,   aksi halde dünya bitik, aldığınız maaşlar bile faiz, zamlar faiz herşey faiz,  hata nerede?

100 lira, 1 yıl sonra 125 liraya EŞİT ise geri verirken 125 vermelisin. Yine 100 ver dersen bu tersine faiz olur haksızlık olur. Zaten de olmuyor.. ancak baban verir.

Ayrıca o parayı taşıyarak getirdi isen yol ücretini de eklemelisin. 

Oldu mu sana ilkel banka? Oldu..

Ayrıca o parayı taşıyarak getirdi isen yol ücretini de eklemelisin. Mesaini harcadın mesaini eklemelisin. Yok abi param deyip kestirmedin adama yardım ettin.

şimdi ali senden faizsiz 10 bin tl istiyorum. Seneye verecem. Ver..,

Oldu mu sana ilkel banka? Oldu

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
30 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bunu kim dedi Ali.

Kuyumcuyum, çalışan. Asla bu tür bir işlem yapmadık, dükkanımıza pos makinesi bile girmedi.

Olaya yanlış taraftan bakıyorsunuz. Kuyumcu neden yapsın böyle bir şey? Vatandaşa nakit lazım, karttan çekince faizi yüksek ya da nakit limiti düşük. Gidiyor kuyumcuya bana kartla altın sat diyor. Posla hiç işimiz olmadığı için gerçekten bilmiyorum, kartla satılan malın parası hesaba ne zaman geçiyor, hemen geçmesi için ne kadar komisyon kesiliyor bilgim yok. Ama bunun bir maliyeti var. Hatta bu işin rayici oluşmuş. Kartla, normalden pahalıya satıyorlar doğru çünkü altının fiyatı her saniye değişebiliyor. Konuya dönersek, kartla altını alan vatandaşa nakit lazım ya, kuyumcudan çıkmadan bunu benden geri al diyor. Kuyumcu da alıyor. Kuyumcunun meşrebine göre canı hangi şekilde almak isterse öyle alıyor (hurda ya da işçilikli). Yani burda talep vatandaştan geliyor. Nakte ihtiyacı olan bu yönteme başvuruyor. Aldığı kuyumcuya değil, başka kuyumcuya satsa, kimse kuyumcuya bi şey diyemez. Bu işi vatandaşın tercihi, kuyumcunun değil.

Diğer nokta, işi tefecilik olup bu işi yasal yapmak isteyenler kuyumcu dükkanı (tabela kuyumcusu) açıyorlar. Tek işleri karttan çekip nakit vermek. Bunlar kuyumcu değil, tabelada yazıyor ama değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

rantı takip et, doğruyu gösterir her zaman

vesile ile bitcoin nerelere kadar nüfüz etmiş o daha önemli.

Yorum bağlantısı
38 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bunu kim dedi Ali.

Kuyumcuyum, çalışan. Asla bu tür bir işlem yapmadık, dükkanımıza pos makinesi bile girmedi.

Olaya yanlış taraftan bakıyorsunuz. Kuyumcu neden yapsın böyle bir şey? Vatandaşa nakit lazım, karttan çekince faizi yüksek ya da nakit limiti düşük. Gidiyor kuyumcuya bana kartla altın sat diyor. Posla hiç işimiz olmadığı için gerçekten bilmiyorum, kartla satılan malın parası hesaba ne zaman geçiyor, hemen geçmesi için ne kadar komisyon kesiliyor bilgim yok. Ama bunun bir maliyeti var. Hatta bu işin rayici oluşmuş. Kartla, normalden pahalıya satıyorlar doğru çünkü altının fiyatı her saniye değişebiliyor. Konuya dönersek, kartla altını alan vatandaşa nakit lazım ya, kuyumcudan çıkmadan bunu benden geri al diyor. Kuyumcu da alıyor. Kuyumcunun meşrebine göre canı hangi şekilde almak isterse öyle alıyor (hurda ya da işçilikli). Yani burda talep vatandaştan geliyor. Nakte ihtiyacı olan bu yönteme başvuruyor. Aldığı kuyumcuya değil, başka kuyumcuya satsa, kimse kuyumcuya bi şey diyemez. Bu işi vatandaşın tercihi, kuyumcunun değil.

Diğer nokta, işi tefecilik olup bu işi yasal yapmak isteyenler kuyumcu dükkanı (tabela kuyumcusu) açıyorlar. Tek işleri karttan çekip nakit vermek. Bunlar kuyumcu değil, tabelada yazıyor ama değil.

neyi kim dedi ?

yukarıda örnek olarak yazılanlar ben bişey demedim bu konu ile ilgili

örnek mehmet abinin verdiği mesela  altını satmış gibi gösterip geri hurda fiyatından almak vs . 

bu işi önder abi yapıyor flan mı dedim de böyle beni alıntıladın da bana yazdın pek anlamadım açıkçası

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
26 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Abi bildiğiniz rant fırsatı var mı ya, bize hiç denk gelmiyor. :D 

Yorum bağlantısı
48 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

jet fadılın çok güzel projeleri varmış yine herkese tavsiye etmek lazım :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
jet fadılın çok güzel projeleri varmış yine herkese tavsiye etmek lazım [emoji3]
Yerli uçak yapacak diyorlar
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
1 saat önce, Baha Kanberoğlu yazdı:

O zaman insanların zamanında satın aldıkları, kullandıkları ve eskittikleri nesneleri de satın aldıkları fiyattan yıpranma payını düşerek aldıkları fiyatın altına satmaları gerekmiyor mu? Bunu yapan var mı? Bu ticarettir deyip işin içinde çıkmak doğru mudur? Vicdani rahatlama mı? 

Kendime alıntı yapıyorum. Kuyumcu örneği ile aslında anlatmak istediğimi arka plana itmiş oldum. Kuyumcu örneklemesini çıkarıyorum o yüzden. O da bir örnek ama benim vurgulamak istediğim noktayı bozuyor :) 

Yorum bağlantısı

1500 yıl önce çözülen ama insanların nefsine yediremediği konunun adıdır faiz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ne zamandır aklımda olan bir husus var. Yeri gelmişken bir de size sorayım. 

Milli piyango bileti aldık diyelim. Bu bilete büyük ikramiye çıktı. Bu parayı almayı uygun görmedik ve kamera karşısında yaktık. Bunu da YouTube aracılığı ile yayınladık. 10m kişi izledi ve bir miktar para kazandırdı bu izlemede. Bu paranın durumu nedir? 🤔

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
12 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bu paranın durumu nedir

bitcoin ile gelirse sorun yok

Bir saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Abi bildiğiniz rant fırsatı var mı ya, bize hiç denk gelmiyor. :D 

vardı kaçtı tavukları felan vardı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Baha Kanberoğlu yazdı:

Doların değerini sabit düşünmek yahut altının... hatadır.. bunların değeri değişir ve tüm para birimleri gibi dolarda da enflasyon olup faiz de vardır.

bu nedenle dolarda durmak sadece problem küçük olduğu için sabit hissi verir ama sabit değildir.

ülkemizde 85 milyar dolarlık döviz bankalarda yatarken devletimizin yabancı bankalardan %7 dolar faizi ile borçlanması gururuma dokunuyor. Birilerini cennete gönderecek olsam bu olaya sebebiyet vermede payı olan dolar sahibi faiz karşıtlarını şahsen yollamazdım.

18 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Milli piyango bileti aldık diyelim. Bu bilete büyük ikramiye çıktı. Bu parayı almayı uygun görmedik ve kamera karşısında yaktık. Bunu da YouTube aracılığı ile yayınladık. 10m kişi izledi ve bir miktar para kazandırdı bu izlemede. Bu paranın durumu nedir? 🤔

Parayı alman ile yakman aynı şey. Para yakarak gelir elde etmen ise şov bizinıs.. sıkıntı yok. Kendi paranı da yakıp gelir elde edebilirsin yahut arabanı parçala?

30 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
4 saat önce, Ali Gök yazdı:

Çözülmüşe benzemiyor. 

Para lazım nasıl buluyorsun? Açıklar mısın?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Doların değerini sabit düşünmek yahut altının... hatadır.. bunların değeri değişir ve tüm para birimleri gibi dolarda da enflasyon olup faiz de vardır.

bu nedenle dolarda durmak sadece problem küçük olduğu için sabit hissi verir ama sabit değildir.

ülkemizde 85 milyar dolarlık döviz bankalarda yatarken devletimizin yabancı bankalardan %7 dolar faizi ile borçlanması gururuma dokunuyor. Birilerini cennete gönderecek olsam bu olaya sebebiyet vermede payı olan dolar sahibi faiz karşıtlarını şahsen yollamazdım.

Parayı alman ile yakman aynı şey. Para yakarak gelir elde etmen ise şov bizinıs.. sıkıntı yok. Kendi paranı da yakıp gelir elde edebilirsin yahut arabanı parçala?

Parayı değil, bileti yakıyorum mesela. Belirli bir kurgu yapıp bölüm bölüm yayınladığımı farzet. Ama ikramiye çıkmasa böyle bir imkanda olmayacaktı. Haram olduğuna inandığım bir durumu bu şekilde ne olur?  Ölüm hak miras helal derler ya. Haram olan miras kaldıysa o sana helal diyorlar. 

Yorum bağlantısı
Milli piyango bileti aldık diyelim. Bu bilete büyük ikramiye çıktı. Bu parayı almayı uygun görmedik ve kamera karşısında yaktık. Bunu da YouTube aracılığı ile yayınladık. 10m kişi izledi ve bir miktar para kazandırdı bu izlemede. Bu paranın durumu nedir? [emoji848]
system.dll eksik... Windows millenium edition başlatılamıyor :)
Çözülmüşe benzemiyor. 
Para lazım nasıl buluyorsun? Açıklar mısın?
taaabiki sadet zinciri :)
gününüz koşulları faizi zorunlu kılması, süregelen kuralların esnetilmesi anlamına gelmiyor bence. başkalarının dayayıp bizim benümsediğimiz sistemi, değiştirme çabamız esas olmalı ama nerde
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
taaabiki sadet zinciri default_smile.png
gününüz koşulları faizi zorunlu kılması, süregelen kuralların esnetilmesi anlamına gelmiyor bence. başkalarının dayayıp bizim benümsediğimiz sistemi, değiştirme çabamız esas olmalı ama nerde
Kapitalizme bu kadar kapılmışken zor yav
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
58 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
5 saat önce, Ali Gök yazdı:

Çözülmüş mü ? Haber vermediler herkese demek tartışılıyor hala

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Dogmatik yasaklarda mantık aramamak lazım. Yasak olan elmayı yemeyin emri ne kadar mantıklıdır? Elma bir metafordur, mantık insanı sınamaktır. Havva anamız ve Adem babamız sınavı geçememişlerdir, cennetten kovulmuşlardır. 

Yasak elma şu an için faizdir. Neden yasak, ne kadarı yasak, arkasından dolansak yasağı aşar mıyız, bizim konumuz değil. Mantıklı, mantıksız. Yersen verirsen cezanı çekersin. 

2013 Aralık 17 tarihinde %0.85 ile çektim. Ümit odur ki af kapısı açık olsun. Aynı tarihte katılım bankalarının faizi pardon kar payı 1.07 idi. Hakikati Allah bilir de bana göre onların yatacak yeri de yok. Katılım bankaların işlettiği sistemi buradaki tefeciler belki yüzlerce yıldır işletiyor. 3 liralık malı 5 liraya satıp üç kere hakkını helal ettin mi diye sorunca, iki liralık rantın faizinden kurtulmuş olmuyor insan. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...