İçeriğe Yönlendir

Tavsiyeniz Hangisi Olur? Mini Countryman - Nissan Juke

Tufan Caliskan

Recommended Posts

Tufan Caliskan

Bu senenin sonunda Leon'umu satıp yerine ufak bir SUV almak istiyorum. 

Genel kullanım amacım hafta içi soğuk motor ve sıkışık trafikte günlük 8-10 km yol yapmak ve senede 4-5 kere uzun yola (+1000 km) çıkmak üzerine.

aradığım özellikler;

1- otomatik vites (olmazsa olmaz)

2- sunroof (olmazsa olmaz)

3- hız sabitleme (olmazsa olmaz)

4- yumuşak süspansiyon (Leon kadar sert olmasın yeter)

5- yakıt sarfiyatı çok önemli değil ama bakım maliyeti cep yakmasın yeterli

6- 2 senede bir araç değiştirdiğim için satarken değer kaybı yaşatmaması önemli

7- Bütçem 80bin TL civarı olduğu için benzinli bakıyorum. Üst sınırım düzenli bakımlı olması kaydı ile 99 bin km. Yıl olarak en az 2012. Motor kaputu ve tavanda boya olmamalı, değişen olmamalı.

bu kriterlerime göre 2 araç belirledim;

1- MINI Cooper Countryman 1.6 

2- NISSAN Juke 1.6

3. bir seçenek olarak da VW Tiguan 1.4 TSi olabileceğini düşünüyorum ama bütçemi aşıyor.

Juke ve Countryman hakkında değerli görüşlerinizi bekliyorum. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Değer kaybı durumu göreceli olabilir, iki aracında piyasası çok hızlı olmayabilir.

Juke bakım maliyeti miniye göre avantajlı olabilir.

500x te 4x4 düşünüyorsanız yumuşak süspansiyon sebebiyle seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan
4 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Değer kaybı durumu göreceli olabilir, iki aracında piyasası çok hızlı olmayabilir.

Juke bakım maliyeti miniye göre avantajlı olabilir.

500x te 4x4 düşünüyorsanız yumuşak süspansiyon sebebiyle seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Tavsiyeniz için teşekkürler ama 500x hiç tarzım değil :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Mini için bmw bünyesinde ve aynı altyapıda olduğundan bakım maliyetinde vs ekonomi beklemek pek gerçekçi olmaz malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Countryman Mini dna'sına uymayan o koca gövdesiyle şaşırtıcı işler yapıyor. Juke dönen çöp'le mukayese edilmez. Countryman alın ;) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Juke suv

Alan çok seviyor. Garip bişey. [emoji4]
Nissan garip bişey.
Satmak istediğini düşünüyor ama müşteri çıkınca, henüz değil diyorsun. [emoji23]
Juke olur. Cvt dir muhtemelen.
500 ün otomatiği falan yorar diye düşünüyorum.
Miniyi Cem bilir. Yorumlamış zaten.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Tufan Caliskan yazdı:

Tavsiyeniz için teşekkürler ama 500x hiç tarzım değil :)

ama contrymanden falan bariz malzeme olarak kaliteli, ve sürüşüde fena, fiat değil bu dersin emin ol, tabii tarz olayı başka...

140 hp benzinli 4x2  oto şanzıman azıcık yavaş, bu arada araziyi unut, bunlar ve yazdıkların suvu bırak suvcuk bile değil...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
27 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

bunlara suv mu diyorlar ki? miniye hiç bulaşmayın derim

Tufan bey 2 yılda değiştiriyorum diyor, bırak ikisi de güzel araç sürüş keyfini alsın. MINI Cooper Countryman 1.6 ben de kullanmadım, merak ediyorum ve meraklıdan başkası almayacağını biliyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Arka taraf sizin için önemliyse Juke bakmayın. Tavan yapısı itibari ile çook basık.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Juke test edilmeli. Bana hiç cazip gelmemisti. Birçok arabanın zorlanmayacagi virajlarda sürekli ESP müdahalesi vardı. İci, dışı güzel ama yere hiç sağlam basmıyor.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Juke çok sert bir araç. SUV lar çok rahat olmayabilir. Fakat Juke hiç rahat değil. Daha 1000  km de olan Juke kullandığımda çok şaşırmıştım. Kalas gibiydi.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam illa ki yüksek araç mı bakıyorsunuz? eğer normal binek de olur derseniz ben civic yada focus derim. yüksek derseniz bagajı pek olmasa da mokka düşünebilirsiniz.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
15 saat önce, Tufan Caliskan yazdı:

1- otomatik vites (olmazsa olmaz)

2- sunroof (olmazsa olmaz)

3- hız sabitleme (olmazsa olmaz)

4- yumuşak süspansiyon (Leon kadar sert olmasın yeter)

5- yakıt sarfiyatı çok önemli değil ama bakım maliyeti cep yakmasın yeterli

6- 2 senede bir araç değiştirdiğim için satarken değer kaybı yaşatmaması önemli

7- Bütçem 80bin TL civarı olduğu için benzinli bakıyorum. Üst sınırım düzenli bakımlı olması kaydı ile 99 bin km. Yıl olarak en az 2012. Motor kaputu ve tavanda boya olmamalı, değişen olmamalı.

Çok fazla şey istenmiş. Özellikle değerini kaybetmemeli konusu hiç adil değil.

Bu kaygılarla istediğiniz aracı bulamazsınız muhtemelen. Bence Leon'a devam doğru karar olur. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Countryman almak için niyetlenip biraz araştırma yapmıştım. Yorumların çoğu yedek parça ve bakım fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylüyordu. Bir de Mini arıza yaptığı zaman illallah ettiriyormuş.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Şimdilik test sürüşleri ile gelen yorumları katşılaştıracağım. Deneyimlerimi de paylaşmaya özen göstereceğim.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Leon'dan sonra Juke çok kötü bir seçim olur bence, istediğiniz özelliklere uygun araç var ama bütçe yetersiz. Leon kaç kilometrede şuan ? bide üzerinde kaç inç jant var? (konforla ilgili merak ettim bunu)

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan
43 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Leon'dan sonra Juke çok kötü bir seçim olur bence, istediğiniz özelliklere uygun araç var ama bütçe yetersiz. Leon kaç kilometrede şuan ? bide üzerinde kaç inç jant var? (konforla ilgili merak ettim bunu)

25 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

leon 18 jant fr büyük ihtimalle

Leonum mk2 1,6 tdi dsg. 160bin km.de. 16" yaz lastiklerim de önler bridgestone arkalar continental. Kış lastiklerim takım halinde michelin. Kış lastikleri çukurlardaki darbeyi daha fazla sönümlüyor. Amortisörlerim iyi durumda fakat salıncakların bağlantı noktalarındaki kauçuk takozların sertleşmesinden dolayı değişmesi gerekiyor. Buda konforu olumsuz etkileyen durum oluşturuyor.

Bahadır bey araç tavsiyenizi de öğrenmek isterim.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Sene sonuna daha çok var[emoji3] listeye mokka da eklenebilir. O fiyata var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
bu kiyaslamada favori 500L bence..
İlk üretildiği yıllarda sınıfında en çok satan araç 500L, kullanıcılar da tarafını seçmiş [emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...