İçeriğe Yönlendir

2020 de Türkiye'yi Neler bekliyor & Türkiye'siz Bir Avrupa Düşünülebilir mi ?

Mehmet Naki Çatalyürek

Recommended Posts

Mehmet Naki Çatalyürek

Bu konuda hiçbir araştırma yapmaya gerek duymadan ilk aklımıza gelen Türkiye Avrupa için büyük bir açık pazarı olduğunu, Avrupa bunu başkasına kaptırmamak için her yolu deneyeceğini hemen söyleyebiliriz; Onlar bize Pazar payı tanıyorlar mı ? Türkiye bölgede Avrupa için mavi yakalı ara eleman açısından eşi bulunmaz bir nimet; Onlar bizi ortak olarak görmek istiyorlar  mı?  Türkiye Avrupa’ın Ortadoğu ve Asya sınırları bekçisi; Onlar bizi koruyor mu ? Türkiye Avrupa’ın çöplüğü..!!

İşte 2017 / 2020 yılları arasında bu kronikleşmiş düzenin değişme sürecini yaşıyoruz. Ve 2023 hedefleri bu yüzden önem taşıyor.

Avrupa kendi arasında büyük kargaşa içinde, Yeni dünya düzenindeki köklü değişiklikleri kabullenmek istemeyen  yaşlı, bencil nüfusu eski sömürü düzenindeki nimetlerinden vazgeçmeyi hiç istemiyor. iklim koşullarının getirdiği sorunlar Avrupa’ın tek başına  baş edebileceği sorunlar değil. Global alana dağılmış dev şirketlerinin ticaret savaşlarında ciddi anlamda kan kaybettiğini bloomberg ekonomideki gelişmelerden her gün izliyoruz. Daha saymakla bitmeyen bir çok sorun yumağı sarmalındalar.

İşte bu karmaşık tablodan yararlanan TÜRKİYE 2023 DE AVRUPA’IN PARLAYAN YILDIZI OLMAK İSTİYOR.

Kanada vatandaşı Elon Musk  Tesla Motors ile Paypal ın Avrupa da Pazar payını genişletmek için önce kuzu kuzu Türkiye’ye geliyor, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile  konuşuluyor; Çine gidip Çin’in pil devi catl ile el sıkışıyor.

LG Chem Avrupanın en büyük pil fabikasını kuruyormuş yılda 100 Bin adet elektirikli araça pil üretecekmiş, Toyota Panasonic ile anlaşmış, Çin devi Tesla ile anlaşmış bu konularda bilgisi olan var mı ? diye Forum üyelerine soru sormuştum... Hiç kimsenin ilgisini çekmedi. 😡 Yukarıdaki konu başlığını bu sebepten açtım.

İsterseniz ocakbaşı sohbetlerine biraz ara veriniz, Türkiye’nin eksenine katkısı olacak bir şey yazınız çiziniz, biz de sizin sayenizde  aydınlanalım lütfen…!

Not: Konu siyasete elverişli olması nedeniyle, kapanmaması için lütfen ölçülü yorum yapmaya dikkat edelim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Uluslararası ilişkiler mezunuyum. Eskiden güncel konulara, gelişmelere ve siyasete ilgiliydim. Her programı izler kitaplar okurdum. Aynı şeyleri duyup izlemekten bir müddet sonra ilgimi neredeyse tamamen kaybetmeye başladım. Günü ve kendimi kurtarmaya odaklandım. Doğru mu? Değil elbette.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
Bir saat önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Uluslararası ilişkiler mezunuyum. Eskiden güncel konulara, gelişmelere ve siyasete ilgiliydim. Her programı izler kitaplar okurdum. Aynı şeyleri duyup izlemekten bir müddet sonra ilgimi neredeyse tamamen kaybetmeye başladım. Günü ve kendimi kurtarmaya odaklandım. Doğru mu? Değil elbette.

kararınıza saygı duyuyorum, hızlı bir değişim sürecinden geçeceğiz bu bizi her yönü ile etkileyecek.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Ülkedeki bu değişkenlikler,iniş çıkışlar tutarsızlıklar,sıkıntılar varken geleceği düşünmek zor bence, direksiyona başka şöför oturuncaya kadar gelecek planlarını askıya aldım,türkiyenin mevcut durumu böyleyken dışa bağımlılıkta artmışken avrupayı bırakıp başka pazarlar aramakta zor,bireysel düşünceler mantıklı olsada direksiyondaki şöför bizi nereye götürür onu bilen yok...hakkımızda hayırlısı diyelim işimiz zor..!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
direksiyondaki şöför bizi nereye götürür onu bilen yok...hakkımızda hayırlısı diyelim işimiz zor..!

Kendi de bilmiyor. Ancak depoda yakıtı az kaldı.
Dışardan yolcu alımı yok.
Aynı yolcuları duraklarda indire indire gidiyor.
Yakında yolcusu da bitecek, mazotu da.
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
32 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kendi de bilmiyor. Ancak depoda yakıtı az kaldı.
Dışardan yolcu alımı yok.
Aynı yolcuları duraklarda indire indire gidiyor.
Yakında yolcusu da bitecek, mazotu da.

Kredi kartı ile alınan yakitlarin kart ekstresi gelmedi daha abi...sen o zaman gör 😀

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

Bu yazıdan size bir soru soruyorum. Bana 2023 vizyonunu biri anlatabilir mi?
Yani nedir ne olacak? Ülkenin hedefleri nedir? Ne gibi çalışmalar yapılıuor?
hani ben de aynı ülkede 35 senedir yaşıyorum da benim göremediğim ne var? Cahilliğimi aydınlatırsanız sevinirim.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Daha fazla kuyruk ve daha fazla yabancı var. Yakında TBD olacağız abd gibi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Talat Tekin yazdı:

hani ben de aynı ülkede 35 senedir yaşıyorum da benim göremediğim ne var? Cahilliğimi aydınlatırsanız sevinirim.

Tüm okullar imamhatip olunca hedefe ulaşılmış kabul edilir.

Başka hedef yoktu ve hiç olmadı. Yapılan hatalar da buna işarettir.

5 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Bu konuda hiçbir araştırma yapmaya gerek duymadan ilk aklımıza gelen Türkiye Avrupa için büyük bir açık pazarı olduğunu, Avrupa bunu başkasına kaptırmamak için her yolu deneyeceğini hemen söyleyebiliriz; Onlar bize Pazar payı tanıyorlar mı ? Türkiye bölgede Avrupa için mavi yakalı ara eleman açısından eşi bulunmaz bir nimet; Onlar bizi ortak olarak görmek istiyorlar  mı?  Türkiye Avrupa’ın Ortadoğu ve Asya sınırları bekçisi; Onlar bizi koruyor mu ? Türkiye Avrupa’ın çöplüğü..!!

İşte 2017 / 2020 yılları arasında bu kronikleşmiş düzenin değişme sürecini yaşıyoruz. Ve 2023 hedefleri bu yüzden önem taşıyor.

Avrupa kendi arasında büyük kargaşa içinde, Yeni dünya düzenindeki köklü değişiklikleri kabullenmek istemeyen  yaşlı, bencil nüfusu eski sömürü düzenindeki nimetlerinden vazgeçmeyi hiç istemiyor. iklim koşullarının getirdiği sorunlar Avrupa’ın tek başına  baş edebileceği sorunlar değil. Global alana dağılmış dev şirketlerinin ticaret savaşlarında ciddi anlamda kan kaybettiğini bloomberg ekonomideki gelişmelerden her gün izliyoruz. Daha saymakla bitmeyen bir çok sorun yumağı sarmalındalar.

İşte bu karmaşık tablodan yararlanan TÜRKİYE 2023 DE AVRUPA’IN PARLAYAN YILDIZI OLMAK İSTİYOR.

Kanada vatandaşı Elon Musk  Tesla Motors ile Paypal ın Avrupa da Pazar payını genişletmek için önce kuzu kuzu Türkiye’ye geliyor, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile  konuşuluyor; Çine gidip Çin’in pil devi catl ile el sıkışıyor.

LG Chem Avrupanın en büyük pil fabikasını kuruyormuş yılda 100 Bin adet elektirikli araça pil üretecekmiş, Toyota Panasonic ile anlaşmış, Çin devi Tesla ile anlaşmış bu konularda bilgisi olan var mı ? diye Forum üyelerine soru sormuştum... Hiç kimsenin ilgisini çekmedi. 😡 Yukarıdaki konu başlığını bu sebepten açtım.

İsterseniz ocakbaşı sohbetlerine biraz ara veriniz, Türkiye’nin eksenine katkısı olacak bir şey yazınız çiziniz, biz de sizin sayenizde  aydınlanalım lütfen…!

Not: Konu siyasete elverişli olması nedeniyle, kapanmaması için lütfen ölçülü yorum yapmaya dikkat edelim.

Konu ilgimizi çekmedi çünkü bir soru ya da yargı yoktu. Bilgi parçacıkları.

bunlar Türkiye için bir anlam taşımıyor bence abi.

Biz 1500 lerde avrupanın yaşadığı dönüşümü yaşıyoruz daha doğrusu yaşayacağız önümüzdeki yıllarda. Aydınlanma yılları olacak.

Halen magna carta seviyesine gelememişiz panasonic diyemeyiz. 

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Aynı şeyi düşünmüşüz Mehmet Bey.
2023te bu vizyon ile gelişmiş ülke olmamız yakındır çok şükür
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Konuyu otomobil eksenine çekersek ne olacak bu yerli otomobil abi?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Geçenlerde uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımla karşılaştık.Çay içtik sohbet ettik ..Arkadaş ciddi ciddi 2023 te Lozanın gizli maddelerinin ortadan kalkacağına, Türkiye'nin uçuşa geçeceğinine inanıyor.Birde bu okumuş adam dediklerimizden. Acaba bizim bilmediğimiz bir şeymi biliyorlar diye düşünmeden edemedim doğrusu..

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Konu ilgimizi çekmedi çünkü bir soru ya da yargı yoktu. Bilgi parçacıkları.

bunlar Türkiye için bir anlam taşımıyor bence abi.

Biz 1500 lerde avrupanın yaşadığı dönüşümü yaşıyoruz daha doğrusu yaşayacağız önümüzdeki yıllarda. Aydınlanma yılları olacak.

Halen magna carta seviyesine gelememişiz panasonic diyemeyiz. 

Mehmet bey polemige girmek istemem fakat imam hatip okullarına durduk yere bu ithamınız neden anlayamadım?

yada neyi imâ etmek istediniz?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Ben imam lisesi mezunuyum

kimseyle bir sorunumuz yok.

vatanın milletin değerlerine sahip çıkan bir Türk vatandaşıyım.

İsterseniz cocugunuzu gönderir orada okutursunuz isterseniz dilediğiniz yerde dilediğiniz şekilde okutabilirsiniz.

kimse kimseyi zorlamıyor ve zorlayamaz zaten.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
1 dakika önce, Fatih Ozen yazdı:

Ben imam lisesi mezunuyum

kimseyle bir sorunumuz yok.

vatanın milletin değerlerine sahip çıkan bir Türk vatandaşıyım.

İsterseniz cocugunuzu gönderir orada okutursunuz isterseniz dilediğiniz yerde dilediğiniz şekilde okutabilirsiniz.

kimse kimseyi zorlamıyor ve zorlayamaz zaten.

Fatih bey, kızacak bir durum yok. Tüm imam hatipler kapatılsın mantığı nasıl  tepki toplarsa, tüm okullar imam hatibe çevrilsin  mantığı da doğal olarak mutlaka tepki toplayacaktır.

Mevcut iktidarı yada bir başka iktidarı sevmek kadar eleştirmek de doğal.

Basit matematikle %50  oy veren kadar % 50 de oy vermeyen  var. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Siyaset dostlukları birbirinden ayırıp

düşmanın eline koz verir 

burası bunları konuşmanın yer değil bence.

sanki siz olayı biraz daha siyasete çekmek istiyorsunuz gibi.

ama ben bu forumda yıllardan beri varım,

en küçük siyasi paylaşım yapmamışımdır, yapmamda.

sizden ricam sizin doğrunuz size özel kalsın.

hedef 2023 olur 33 olur 83 olur olurda olur.

benim işim siyaset yapmak yada siyaseti yapanların fikirlerini burada anlatmak değil.

affen..

6 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Fatih bey, kızacak bir durum yok. Tüm imam hatipler kapatılsın mantığı nasıl  tepki toplarsa, tüm okullar imam hatibe çevrilsin  mantığı da doğal olarak mutlaka tepki toplayacaktır.

Hocam est.

ben kesinlikle saygı duyarım ama benim okulum üzerinden olaya yürümek doğru gelmiyor bana.

Yoksa sizleri forumdaşlarımı arkadaşlarımı  çok seviyor ve hepsine ayrıca saygı duyuyorum.

9 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Ama Kızmadım ki😳😳😳😳😳

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Okul üzerinden yürünüyorsa bunu sadece dile getirdik. Hedef bu zaten inan bana.. ne getirir götürür tartışmasını yapmam burda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Hocam tabiiki yersizlik olur bunu burada tartışmak katılıyorum.

ama şunu demek istiyorum değişim dönüşüm tahakküm yok ortada.

Benim  diğer kızım asker olmak istiyor.

ihl değilde başka bir lise hedefi oraya göndereceğim .

yani isteyen istediği yerde dilediği şekilde eğitimini aldırır çocugunun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 dakika önce, Fatih Ozen yazdı:

Hocam tabiiki yersizlik olur bunu burada tartışmak katılıyorum.

ama şunu demek istiyorum değişim dönüşüm tahakküm yok ortada.

Benim  diğer kızım asker olmak istiyor.

ihl değilde başka bir lise hedefi oraya göndereceğim .

yani isteyen istediği yerde dilediği şekilde eğitimini aldırır çocugunun.

Öyle değil. O laf bir aldatmacadır..

Öte yandan ciddi bir aydınlanma geliyor gelmekte..bu herşeyi değiştirecek..

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
(düzenlendi)

Mehmet bey benden bu kadar bu konular beni üzüyor.

en iyisi siz aday çıkın biz sizi destekleyelim.👏👏👏

Forum olarak.

aydınlanma geliyorsa bakalım nereden nasıl gelecekse zaten hepberaber aydınlanırız değil mi.

tarihinde Fatih Ozen tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gelecek...hiç korkum yok.. gecikir biraz belki

Misal 1: http://www.yenihaberden.com/imam-hatip-nesli-turkiyenin-gelecegi-207740h.htm

Misal 2: https://tr.sputniknews.com/columnists/201902211037804586-celal-sengor-imam-hatip-fen-lisesi/

Bu konular üzmemeli. Size imamhatipte münazara ile münakaşanın farkını öğretmişlerdir. Burda kavga etmiyoruz ki. Fikirler konuşa konuşa gelişir. Gelişmesi isteniyorsa.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 saat önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Avrupa kendi arasında büyük kargaşa içinde

hiçbir zaman kargaşada olmadılar, medyadaki haberlere kanmayınız.

Hedefler 50-100 yıllık olur, bizde 5-10 günlük bile hedef yoktur.

Mini soru: 3 ay sonra gibi yaz geliyor, malum okullar tatil, çoğumuzn izin ayları. 3 ay sonraya kişisel tatil hedefimiz % kaçımızda var, bırakınız dünya ki yerimizi tahmin etmeyi?

2020 de neler bekleyeceğini 1980 den hedeflemeliydik, bitti o iş . Haydi mangala..

3 saat önce, Talat Tekin yazdı:

gizli özellik açılacakmış :rofl: ben de cahilim katılıyorum ben de bilmiyorum o hedefi. ÇAktırmayın ama biliyorum diyen de bilmiyor

3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Fikirler konuşa konuşa gelişir. Gelişmesi isteniyorsa.

hocam tek bu cümleyi anlamlandırmak için 10 ocakbaşı harcasak yetmez

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...