İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Jantlar kaç kg, yakıt tüketiminde ortalama ne kadar farkı olur ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Jantlar kaç kg, yakıt tüketiminde ortalama ne kadar farkı olur ?

Ocağa kadar belli olmaz o bilgiler. 

Jantı alınca, sıfır set lastik alacağim. onuda denk leştirmem lazım. Al cumburlop tak yapmıyacağım. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yuvarlanma direnci en düşük lastik alırsın, ince taban ve yüksek lastik basıncı ile iyice düşer tüketim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Falken Sn 832 yurt dışı üretimi satılıyor mu burada ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ancak yakıt tüketimi esas ise, Apollo 4G Eco üstüne daha iyisi yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar, 

Jantlarda birparça defol olmasına rağmen, onarmak istemedim. Çokta sabır gösteremedim. 60 liradan montajını yaptırdım. Yalnız bijon sorunu var. Onlarıda tedarik edicem. Geçici olarak eski bijonla devam ediyoruz. 

Yarın ilk iş bijon sipariş edeceğiz. 

c6m2JI_iaRYqwy8DIJMi7vPwEOtHgARagQu41Q1j

ZUwm7ubVR6dk60cp8W2eApR2H141an15y6GKiSw8

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Geçici olarak eski bijonla devam ediyoruz. 

çok riskli ve kalıcı hasar verebilir janta, eski saç jantın bijonu bunlara takılmaz. yolda gevşer, jantta sıkıldığı yeri de bozar, jant kullanılmaz hale gelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

çok riskli ve kalıcı hasar verebilir janta, eski saç jantın bijonu bunlara takılmaz. yolda gevşer, jantta sıkıldığı yeri de bozar, jant kullanılmaz hale gelir

Abi lastikci 300 metrede, bunların takınca geri eve geldim. Bijon alıcam, aradığım bijonu satan yer bulamıyorum. İnternette yok gibi bişey :( 

Hyundai yetkili servisinden sipariş edeceğim. :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

parçacı kapısınıa gidlir tek tek değişir, serviste pahalıdır. çoğu marka aynı bijonu kullanır mesela bunlara tofaş olabilir de denemke lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

parçacı kapısınıa gidlir tek tek değişir, serviste pahalıdır. çoğu marka aynı bijonu kullanır mesela bunlara tofaş olabilir de denemke lazım.

Bijon bu 

0hcmiYyouZoHCkkZzfr5jFs8mmNY0xtatd6PZzu5

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

içi dişleri hatvesi önemli, dışı farklı olabilir. bunu beğenmedim mesela ucu toparlak gibi yakışmaz. bence tabii

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

içi dişleri hatvesi önemli, dışı farklı olabilir. bunu beğenmedim mesela ucu toparlak gibi yakışmaz. bence tabii

Abi bu aldığım jantın parça koduna istinaden verilen bijon parça kodu :(

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu yeni jantın bijonu. Aşağidakide benim eski jantın bijonu . Tehlike okadar büyükmü :( 

EmV1HiQN6I8L4xeZUMCe5V9wugj7Xfbp2ys3D4k_kzgZVovgmv_qpJkBEB0zrKr6LeA2NF-pJpippi77

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bu yeni jantın bijonu. Aşağidakide benim eski jantın bijonu . Tehlike okadar büyükmü :( 

EmV1HiQN6I8L4xeZUMCe5V9wugj7Xfbp2ys3D4k_kzgZVovgmv_qpJkBEB0zrKr6LeA2NF-pJpippi77

Hypermilci için bence tehlike çok büyük değil. Ford araçlarda çelik jant bijonları sac jantı sıkıyordu. Bijonların konikliği çelik janta tam uyuyorsa bence sıkıntı yok ama uymuyorsa sıkıntı. Birde bijon alırken paslanmaz olanı veya kaliteli kaplama olanı almaya çalışın sonra paslanıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Hypermilci için bence tehlike çok büyük değil. Ford araçlarda çelik jant bijonları sac jantı sıkıyordu. Bijonların konikliği çelik janta tam uyuyorsa bence sıkıntı yok ama uymuyorsa sıkıntı. Birde bijon alırken paslanmaz olanı veya kaliteli kaplama olanı almaya çalışın sonra paslanıyor.

Durum bu 

yp4gn-zrYLEmL-aMVgPGFyP2Cb9jC-_Hy7P5t7mH

PQZZjZaLeX2CDFXao_vBa_K1CpJ81_m51zriktNvgtcs5sMqmJNj3HdUlTtS628boVBYmwzD6kX74kHr

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İlk iki resim olmamış gibi görünüyor ama 3. Resim bijonun sıkılmış hali ise olmuş gibi.

İçinizin rahat etmesi için söylüyorum kriko ile bir tekeri kaldırın boşluk vs tıkırtı varmı bakın. 

Ali Darbaz yazdı:

kzgZVovgmv_qpJkBEB0zrKr6LeA2NF-pJpippi77

Bu resimdeki konik kısmın üstündeki düz kısımın çelik jantta oturacağı yer var ise sıkıntı yok ama oturacağı yer yok ise sıkıntılı durum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Uzunoğlu yazdı:

İlk iki resim olmamış gibi görünüyor ama 3. Resim bijonun sıkılmış hali ise olmuş gibi.

İçinizin rahat etmesi için söylüyorum kriko ile bir tekeri kaldırın boşluk vs tıkırtı varmı bakın. 

Bu resimdeki konik kısmın üstündeki düz kısımın çelik jantta oturacağı yer var ise sıkıntı yok ama oturacağı yer yok ise sıkıntılı durum.

Ben içim her türlü rahat etmedi. Ben bijonları buldum. Accent Blue ile aynı. 20 tanesi 145 tl .  Önce bir servisden fiyat alayım.  Ona göre bir yerden alacam :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bijon somununda boşluk olsa idi eve varana kadar tak tak vurup zangır zangır titreme yapardı araç. Önemli olan jant göbeğini yememesi bijonun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Bijon somununda boşluk olsa idi eve varana kadar tak tak vurup zangır zangır titreme yapardı araç. Önemli olan jant göbeğini yememesi bijonun.

Hocam benim eski jatta kapak olduğu için , o çıkıntılı somun kapağı tutmak için vardı. Arabayla 90 km hızla 3 dk kullandım. Araba çok nizami yürüyor. Hiç titreşim hissetmedim :) 

Ama inanın yarın ilk iş bijonları satın alcam :) 

Nasıl olsa iki araba var. İ10 yatsın bir iki gün :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu arada kimse sormadı, ,bende belirtmedim. Arabandan çıkan teneke diye tabir edilen jant, aslında Çelikden yapılmış bir jant. Arabaya taktığım insanların Çelik jant dediği jant ise Aliminyum jant. İkiside neredeyse aynı ağırlıkta idi. İkisinide tartım elimle. Aliminyum jant bir miktar ağır hissetriyordu. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sokak arasında virajı dönerken yerinden çıkan jantı olan bir Mondeo vardı forumda aynı sebepten, çok riskli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

İkisinide tartım elimle.

Size yakıştıramadım. Tam teknik bilgi bekliyorum sizden :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bijon dolayısıyla güvenlik ortaya çıkınca ağırlığın esamesi okunmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sokak arasında virajı dönerken yerinden çıkan jantı olan bir Mondeo vardı forumda aynı sebepten, çok riskli.

Aynen..Ankarada bir arkadaşımızın idi.. 

İki jant birden çıkmıştı.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...