İçeriğe Yönlendir

Kandıralı (Tüm Detaylarıyla Motokaravan Yapımı Üzerine)

Mahmut Şahin

Recommended Posts

Mahmut Şahin

Malumunuz olduğu üzere uzun bir süredir foruma hiç bir şey yazmıyordum. Hatta bu durum emminin de dikkatini çekmiş olmalı ki; sağolsun birkaç kez niçin foruma hiç yazmadığımı sormak için telefonla dahi beni aradı. kendisine uzun soluklu bir projeye girdiğimi ve tamamlandığında foruma fazlasıyla yazacağımı bildirmiştim. İşte şimdi başlıyorum yeniden yazmaya. 

Konumuz, başlığından da anlaşılacağı üzere şu an aktif olarak kullanmakta olduğum motokaravanımın (adı kandıralıdır kendilerinin) yapım hikayesinden ibaret. Yapım aşamasında elimden geldiğince bol fotoğraf çekmek ve arşivlemek niyetindeydim ancak çoğu kez tek başına çalışan biri olarak bu durum beni fazlasıyla yorsa da yapımın tüm aşamalarını elimden geldiğince sizler için fotoğraflamayı başardım sayılır. ziyadesiyle (ikibinden fazladır) fotoğraf arasından mümkün olduğunca kronolojik bir sıra ile yapım aşamalarını kısımlar halinde foruma aktarmak gayesindeyim. 

Bu konu başlığında yer verdiğim motokaravanımın yapım aşamaları hakkında "Şöyle yapın, böyle daha iyi olur, vs. vs. " önerilerinde bulunmanıza an itibariyle zahmet etmeyiniz. Çünkü an itibariyle Kandıralı sanırım aklımdan geçirdiğim imalat planının yüzde doksan beş seviyesinden yukarı bir seviyede imal edilmiş ve aktif olarak kullanımda.

Hadi başlayalım.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin
(düzenlendi)

2010 yılında ilk kez karavanını kendi kendine yapan bir arkadaş ile telefonla yaptığım görüşme sonrasına bende de cesaretlenip birgün ben de yaparım diyerek planlamalara başlamıştım. Ancak geçtiğimiz yıllarda astronomik motokaravan zorunlu trafik sigortaları karşısında Mervedes viano aracımız ile gezme işlerini halletmeye çalışıyordum. geçen sene sigorta poliçelerinde tavan fiyat uygulamasına geçilir geçilmez, artık zamanı dedim ve PSA grurubu olarak adlandırılan Ducato, boxer veya jumper arayışına başladım. Kısmet Kocaelinin Kandıra ilçesinde beyaz eşya servisi hizmeti veren bir ducatoyaymış. Bu sebeple motokaravanın adını da ilk günden Kandıralı koydum. Kendisi henüz 160 bindeydi ben aldığımda ve ilk sahibinin ellerindeydi. 

PCm8p8.jpg

XrvnA3.jpg

4CSelO.jpg

Alım satım işlemlerimizi de halledince hemen düştük yollara Kandıralıyla. Bu arada kendisi 2011 model ve en yüksek tavanlı olanından yani 17 metreküplük. 

eBd8vo.jpg

tarihinde Mahmut Şahin tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Eve geldiğinde dönüşüme başlamadan önce Kandıralının içinin son hali bu şekildeydi. 

x4kMEb.jpg

ara bölmeli hali. fotoğrafta görülen ara bölme çıkarıldıktan sonra artık bir kamyonetiniz olmayacağı için iş başlamış demektir. çünkü ara bölmesiz kamyonet olarak muayeneden geçme şansınız yok malesef. 

1S1KYu.jpg

mCr69o.jpg

gXGPFR.jpg

5HzA80.jpg

whQFse.jpg

GpckUz.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

yılların kiri ve Kandıra memleketinin tozu toprağı taban kaplamasının altına ve Kandıralının tüm kuytu yerlerine öyle bir nufuz etmişti ki; buraya fotoğraf eklemesi birkaç dakika olsa da inanın sırf içinin temizlenmesi neredeyse aralıksız tam bir haftayı geçti.

L9qYD8.jpg

P4k2LR.jpg

kaba pislik dahi ilk etapta bir el arabasını doldurdu. bu el arabası birkaç kez çöp kutusuna gitti geldi aslında.

xjR7R9.jpg

SKIAaM.jpg

süpürmekle kirlerden kurtulamayınca sağolsun tel fırça imdada koştu. Kandıralıyı tel fırça ile güzelce bir keseledim.

8jR8iC.jpg

uwC3ql.jpg

sabırla fırçalaya fırçalaya tüm zeminden kaba kirleri kaldırmayı başardım sonunda. 

NnQcmj.jpg

PsJBTW.jpg

en sonunda da köpük ve basınçlı su ile Kandıralının içini boylu boyunca güzelce bir yıkadım. 

Emqfyj.jpg

3I9Pzv.jpg

• Beğen 14
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ahh ah karavan dediniz yaramı deştiniz. 2 aydır motokaravan ( ducato tarzı araçların içine yapılmış olan ) işini araştıryorum. Karar verdim eşiminde çok hoşuna gitti arabayı satıp alma moduna girdim. Fakat trafik sigortası ve kasko fiyatlarını öğrenince hayallerim suya düştü. 

Trafik sigortası bana çıkan 2200, kasko ise 5000 tl. 😩

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Fotoğrafları düz yüklerseniz sevinirim. 😊 İlgiyle takip ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
13 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Fotoğrafları düz yüklerseniz sevinirim. 😊 İlgiyle takip ediyorum.

Her kareyi foto düzenleme ile çevirip yüklemesi lazım. Hep derim, dikey çekim dert 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Her kareyi foto düzenleme ile çevirip yüklemesi lazım. Hep derim, dikey çekim dert 

Abi bilgisayarda  tümünü seçip toplu halde yönü değiştirilebilir. Mahmut konuyu tamamlasın ben ayarlarım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Abi bilgisayarda  tümünü seçip toplu halde yönü değiştirilebilir. Mahmut konuyu tamamlasın ben ayarlarım.

Yeni birşey öğrendim 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Ahh ah karavan dediniz yaramı deştiniz. 2 aydır motokaravan ( ducato tarzı araçların içine yapılmış olan ) işini araştıryorum. Karar verdim eşiminde çok hoşuna gitti arabayı satıp alma moduna girdim. Fakat trafik sigortası ve kasko fiyatlarını öğrenince hayallerim suya düştü. 

Trafik sigortası bana çıkan 2200, kasko ise 5000 tl. [emoji30]
o paraya 2 kişi erken rezervasyon ile kaç gün tatil yapar yahu. ilginç bir fiyatlama
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

bir bilen Allah rızası için foruma fotoğraf yüklemekle ilgili pratik bir yol göstersin ne olur. emminin bir tarifinin olduğu kısmı okudum ancak internet siteleri de nazlı çalışıyor. bari hiç olmazsa söyleyen biri çıkarsa en kolay ve pratik resim yükleme sitesi neyse onu kullanayım. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Kandıralının içi temizlenince evvelce tasarladığım planlarımı bir kez daha ciddi manada gözden geçirerek işe başladım. 

GmVr56.jpg

kağıt üzerinde ne kadar planlansa da gerçekte kim nerede olacak sorusunun cevabını bulmak için aldım elime asetatlı kalemi, başladım Kandıralının içinde planı çizmeye. 

6aOzq7.jpg

Wq5O92.jpg

v69Bb4.jpg

gra1WO.jpg

Wq5OG4.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kolay gelsin Mahmut Abi, yardım lazım ise pazarları gelebilirim 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mahmut tapatalk kur ve tapatalka yükle.
Çok kolay hızlı pratik.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin
Çok kolay hızlı pratik.

Yükledim emmi. Hemen bir deneme yapayım müsadenle

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Çok kolay hızlı pratik.

77de92368531d27c67d859ed6031342b.jpg
Tapatalkın acemisiyim Gakkonun dotosunu yanlışlıkla ekliyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yükledim emmi.

Ne güzel bir mercedes. [emoji7]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Mahmut Şahin yazdı:

palaka güzelmiş. c320 mi bu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...