İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Yollar böyle Toprak ise kışın cip güzel olur

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yollar böyle Toprak ise kışın cip güzel olur

Bizim yeğenleri hep story atar. Doblolar kış lastikleri ile yolun içinden geçiyor. Seneye köye gidersem ikisininde lastikleri değişcem. 10 yıllık olmuştur heralde

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

Bu pazar, 68 km yolu 1 saat 48 dakikada alacak bir trafikte seyrettim. Üç farklı noktaya intikal ettik. Yakıt tüketimi tam 7 litre olarak çıktı. 

Arabanın ısınması lazım. O kadran 100 dereceye varacak. Ancak ozaman tüketim düşmeye başlıyor. Peki ne yapmalı. 

Kontak açınca yakıt pompasının sesinin kesilmesi beklenmeli. 

Akabinde motor marşı verilmeli. 10 saniye bekleyip, yola çıkılmalı. 

Isınan araba 10 litre ile başlıyor. Hypermil isen 9,2 litreden düşmeye başlar. 

Gaz pedalı algısı çok değişik. İlk %25 tamamen ekonomi odaklı. Bir noktadan sonra normalin 2 katı gaz yiyormuş gibi davranıyor. Gaz pedalına bastığınz ilk oranlar araba çok tutucu ilerliyor. 

Anlık yakıt tüketimini açtım. Merakla izledim. Gaz pedalına %20 - %25 civarlarında, sınırı geçmeden sürünce 9 litre yakıttan fazla püksürtmüyor. Ama ne oluyorsa, o %26 dan sonra başlıyor . Bir anda anlık yakıt 12 litre ile başlıyor. Genelde anlık 12,5 litreye çıkıyor 

Gaz pedalı konumuna göre anlık tüketim verileri. 

%5-10  5-6 litre 

%10-15 7-7,5 litre

%20- 25 8-9 litre 

%26 12,5 başlangıç 

%50 30 litre 

Cruze de yakıt tüketimi ile gaz pedalının konumun arasından muazam bir ilişki var. Gaza basış oranınıza göre size hizmet sunuyor. Ekonomi yaptığını anladığında tutuk davranırken, hızlanmak istediğinde hizmetini iki katına yakın bir tahrikle sunuyor. 

Ayrıca sadece gaz pedalı ve yakıt haritalık bir durum değil. Gaza bastığın devire göre motorun genel karakteride değişiyor. 2000 devirde ikinci vitesdeki genel karakter ile 4 ncü vitesde 2000 devirdeki genel karakter bambaşka. Motorun devirlenme çizgisi değişiyor. 

Aynı i10 da olduğu gibi akıllı bir araba , düşük süratte yüksek vitesde kullanmaktan kendini 3000 evir altına optimize etti.  2500 devirden sonra devirlenmesi için daha fazla gaza basmak gerekiyor. Pedala  %25 fazla basıyorsunuz, 12,5 litreyle başlayan anlık tüketim yavaş yavaş artıyor. Sizi ileri iten "g" küvvetiyle karşılaşıyorsunuz. 

Cruze çok sır dolu bir araba. Ben günden güne sevmeye başladım. Nasıl desem sürmesi ayrı bir tad veriyor. En çok güzel bir uzun yol yapmak istiyorum. Artık hayırlısı ile seneye. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Bir sikinti yoktur insallah.

Babaannem ev kazası geçirdi. Ameliyat olucak :( 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Gecmis olsun.

Çorumda kar varmı. Cruze yazlık lastiklerle gazlıyor şu an. Sabah Ameliyata yetişecekler :( 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Çorumda kar varmı. Cruze yazlık lastiklerle gazlıyor şu an. Sabah Ameliyata yetişecekler [emoji20] 
Su an yok, yagmur var. Ama Cumadan itibaren bekleniyor. Gizli buzlanmaya dikkat. Gerede Ismetpasa Cerkes Kursunlu tehlikeli bolgeler. Hatta Servet abi yanlis hatirlamiyorsam yaz gunu kaza yapmisti Ismetpasa da.

Basina kakmak veya nispet gibi olmasin ama simdi kisligin onemini anlamissindir sanirim. Yola ciktigim zaman Edirne den Karsa gidecek hazirlikta olmali arac. Insallah sagsalim varirlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Su an yok, yagmur var. Ama Cumadan itibaren bekleniyor. Gizli buzlanmaya dikkat. Gerede Ismetpasa Cerkes Kursunlu tehlikeli bolgeler. Hatta Servet abi yanlis hatirlamiyorsam yaz gunu kaza yapmisti Ismetpasa da.

Basina kakmak veya nispet gibi olmasin ama simdi kisligin onemini anlamissindir sanirim. Yola ciktigim zaman Edirne den Karsa gidecek hazirlikta olmali arac. Insallah sagsalim varirlar.

10 15 kıştır böyle acil durum görmedik biz. İStanbulda kışlık ihtiyacı neredeyse gereksiz. Ama mevzu Sivas olunca sıkıntı oldu :( 

An ve an canlı takip ediyorum. Şu ana kadar yağmur kar yok. :(

image.png

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Metin Akbal yazdı:

Evet. 20yıl yolu gözü kapalı kullan, lastik yoksa nisanda topaç gibi dön yolda 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Darbaz yazdı:

Yollar temizmiş. Varmışlar. Çorbalarını içiyorlar. 

Geçmiş olsun Allah şifa versin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Resmini paylaştılar Babaannemin. Gayet iyi duruyor. Ameliyat olması kesin değil. Bakalım zaman ne göstericek. 

Yoldan videolar attılar. Islak zemin olması dışında sıkıntı yoktu. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ali abi profil resmini güncellemisin bende bu kim diyorum ama fotografına bakınca hipermiyl yapacak kişiyi göremedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Ali geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin umarım ameliyata gerek kalmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Okay Kaygusuz yazdı:

ali abi profil resmini güncellemisin bende bu kim diyorum ama fotografına bakınca hipermiyl yapacak kişiyi göremedim :)

Ne bekliyodun. Böyle bi tip mi. 

SHR%25C4%25B0420.png

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Babam arabayı çiftlik evine götürdü. Ertesi gün kar fırtınası çıkmış. Araba mahsur kaldı. Amcamın Suv ile hastaneye dönmüş. 

IMG-20191227-WA0008.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...