İçeriğe Yönlendir

Yeni Alınan Sigorta Yapılmamış Araç İle Kaza Yaptım

Ümit Kaan

Recommended Posts

Ümit Kaan
(düzenlendi)

Mrb. 5 gün önce aldığım araç ile kaza yaptım, iki araçta da hafif hasar var ve hatalı olan taraf benim. Normalde bana söylenene göre eski trafik sigortası 15 gün geçerli oluyor ama karşı tarafın aracı götürdüğü yetkili servisi beni arayarak, eski sigortanın hasarı karşılamak istemeyeceğini ve benim karşılamam gerektiğini, 15 gün sigorta olayının eskide kaldığını artık aynı gün ruhsat verdikleri için sigorta yapılabildiğini v.b. bir sürü laf kalabalığı yapıyor, bu durumda benim ne yapmam lazım?

tarihinde Ümit Kaan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Geçmiş olsun.
Eski sigorta karşılayıp karşılamam konusunda bilgim yok ama sigortanızı yaptırmadan aracı kullanmanız pek mantıklı birşey değildi bence. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam noterde satış sonrası aracın sigortasının geçersiz olduğu en kısa zamanda yeni sigortayı yaptırmanız gerektiği tarzında bir uyarı yapıyorlar. Size veriler süre sadece cezaya düşmeden sigorta yaptırabilceğiniz süre.

Ben araç almaya giderken sigortacımla görüştüm, işlemler biter bitmez bilgileri gönderdim kasko ve sigorta yapılana kadar aracı park ettik ve kullanmadık. Herzaman en kötüsünü düşünerek hareket etmek lazım bu konularda ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.
Servis yalan söylüyor. Yalan çünkü sistemin nasıl çalıştığını biliyor.
Trafik sigortası ile muhatap olmak, parça beklemek istemiyor.
Eski poliçenin vadesi yani bitiş tarihi uygunsa 15 gün teminatı var.
Çünkü.
15 günden öncesi ile iptal edilemiyor.
Satıldığı zaman 15 gün sonrası tarihle iptal ediyoruz.

Ben araç almaya giderken sigortacımla görüştüm, işlemler biter bitmez bilgileri gönderdim kasko ve sigorta yapılana kadar aracı park ettik ve kullanmadık. Herzaman en kötüsünü düşünerek hareket etmek lazım bu konularda [emoji6]

Senin yaptığın şey mantıklı olan.
İçin rahat. Kaskon yapıldı. Trafiğin yapıldı.
  • Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
41 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Eski poliçenin vadesi yani bitiş tarihi uygunsa 15 gün teminatı var.
Çünkü.
15 günden öncesi ile iptal edilemiyor.
Satıldığı zaman 15 gün sonrası tarihle iptal ediyoruz.

Peki Mehmet abi bu durumda(kaza sonrası yani) Hasarsızlık indirimi eski araç sahibinemi yansıyor yoksa yeni araç sahibinemi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki Mehmet abi bu durumda(kaza sonrası yani) Hasarsızlık indirimi eski araç sahibinemi yansıyor yoksa yeni araç sahibinemi?

İkisine de yansımıyor galiba.

Ben rastlamadım hiç. Takip edelim bu dosyayı :)

[mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention]Sigortadan öte sigortacı lazım adama 

mehmet abimden sigorta kasko kafam rahat [emoji3] 

[emoji3059]

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizi arayıp para isteyen sigorta acentesini hatırlattı. servise teminat verecekmişiz... oldu canım gözlerim doldu. hatırlayan vardır. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Haberin linkini bulamadım. 2-3 gün önce internette denk geldim(bi haber kanalının paylaşımıydı) Sattığı araç yüzünden borç ödemek zorunda kalmıştı.
Konu tamda burdakı durumla aynıydı. Sattığı araçla yeni sahibi sigorta yaptırmadan kazaya karışmış(suçlu) sigorta hasarın tamamını karşılamadığı için aradaki fiyat farkını eski araç sahibinden talep ediyormuş. Eski sigorta 15 gün daha geçerli olduğu için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Haberin linkini bulamadım. 2-3 gün önce internette denk geldim(bi haber kanalının paylaşımıydı) Sattığı araç yüzünden borç ödemek zorunda kalmıştı.
Konu tamda burdakı durumla aynıydı. Sattığı araçla yeni sahibi sigorta yaptırmadan kazaya karışmış(suçlu) sigorta hasarın tamamını karşılamadığı için aradaki fiyat farkını eski araç sahibinden talep ediyormuş. Eski sigorta 15 gün daha geçerli olduğu için.

Bunu talep eden hata yapmış. Ruhsata bakmalıydı.

Eski sahip de satış sözleşmesi ile itiraz ederek direk red edebilir talebi.
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

bir ay önce bende yeni araç aldım 2. günü polis durdurdu sigorta kestirmemistim polis 15 gün süren var dedi gönderdi bende sigortacimla konuştum 15 gün doğru ama kaza anında çok sıkıntı oluyor demişti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

15 gün süre var ama nasil olsa yapılacağı için araç alındığından sonraki ilk iş günü yaptirilmali ihmal edilmemeli bence. 

Ankara' dan bir Focus almıştım. Noterden çıktım araç park halinde , içine oturdum sigortacimi aradım. Bilgileri verdim, 15 dakika sonra aradı. Abi kasko trafik sigortası hepsi tamam dedi. Öyle marşa basip geldim Mersin'e. Böyle yapmakta fayda var.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Aslında bu konu muallakta eskiden noter satışı yapılan araçlarda 30 gün tescil 15 gün sigorta süresi mevcuttu. ancak nisan 2018 itibari ile tescil işlemleri notere devir edildikten sonra tescil satış işlemi ile aynı anda yapılıyor. buna karşın araç farklı bir kişi adına tescil edilmesine rağmen Trafik sigortası 15 gün sonra iptale alınıyor. Teknik olarak aracın teminatı 15 gün daha devam etmesine rağmen sahipliği değişiyor. Kusurlu durumlarda poliçe eski sahibin üzerine gözükse bile hukuken aracı sattığı için eski sahibe sürprim veya rücu uygulanamaz. Yeni sahipte eski poliçeden yararlandığı için tramerden hasarsızlığı etkilenmez. Yani bu 15 günlük süreç flu aslında, bu belirsizlikten dolayı farklı talep ve varyasyonlar çıkartılması ile karşı karşıya kalınıyor. İşin özü yeni tescilden sonra araç 15 gün süre ile teminatta hasarsızlık indirimi iki taraf içinde bozulmaz, oluşan hasar teminattan ödenir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Sattığım ibiza aynı gün başka araca arkadan vurdu ve tamamen hatalıydı sigorta yaptırmamıştı alana da bana da hiçbir sıkıntı çıkmamıştı.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
Ümit Kaan yazdı:

Normalde bana söylenene göre eski trafik sigortası 15 gün geçerli oluyor ama karşı tarafın aracı götürdüğü yetkili servisi beni arayarak, eski sigortanın hasarı karşılamak istemeyeceğini ve benim karşılamam gerektiğini, 15 gün sigorta olayının eskide kaldığını artık aynı gün ruhsat verdikleri için sigorta yapılabildiğini v.b. bir sürü laf kalabalığı yapıyor, bu durumda benim ne yapmam lazım?

Yalan söylediği aşikardı zaten.. 

Ümit Kaan yazdı:

Eski sigorta firması hasarı ödemiş, sorun hallolmuş.

Geçmiş olsun.. Olması gereken buydu. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Bir önceki aracımı aldığım gün yolda polis çevirdi. Baktı aracı yeni aldım sigortası yok. 15 gün süresinin falan olmadığını hemen yaptırmam gerektiğini söyledi. Ertesi gün yaptırmıştım bende.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eyüp Çetin yazdı:

Bir önceki aracımı aldığım gün yolda polis çevirdi. Baktı aracı yeni aldım sigortası yok. 15 gün süresinin falan olmadığını hemen yaptırmam gerektiğini söyledi. Ertesi gün yaptırmıştım bende.

İşte o süre olmasaydı, aracı trafikten men etmesi gerekirdi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

En azından ceza yazmalıydı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Ceza yazarsa bırakamaz.. 

Sorguladığı an bağlamak zorunda. Herhangi bir şekilde sigortasız olarak bırakması suç.. 

Gece çevirmelerde arayanlar oluyor beni. Gece gece kalkıp sigorta yapıyorum :) 

Aksi durumda aracı trafikten men eder çekici ile yeddi emine yollar. 

Çevirmede yakaladığında diyor ki.. sigortan yok, biz bir saat buradayız, bir saat içinde sigortan yapılırsa gidersin, aksi durumda aracı bağlayacağız. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Önder Özcan yazdı:

Normalde cezası olduğunu ama bu seferlik idare edeceklerini söylediler. Eklemeyi unutmuşum. 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eyüp Çetin yazdı:

Normalde cezası olduğunu ama bu seferlik idare edeceklerini söylediler. Eklemeyi unutmuşum. 😊

Sorgulama yaptı mı ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ceza yazarsa bırakamaz.. 

Sorguladığı an bağlamak zorunda. Herhangi bir şekilde sigortasız olarak bırakması suç.. 

Gece çevirmelerde arayanlar oluyor beni. Gece gece kalkıp sigorta yapıyorum :) 

Çevirmede yakaladığında diyor ki.. sigortan yok, biz bir saat buradayız, bir saat içinde sigortan yapılırsa gidersin, aksi durumda aracı bağlayacağız. 

Sigorta yoksa bağlandığını bilmiyordum. Sağolsun çok iyi bir sigortacım var, benim yerime bu işleri çok sıkı takip eder, beni kaskosuz, sigortasız gezdirmez :D

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ceza yazarsa bırakamaz.. 
Gece çevirmelerde arayanlar oluyor beni. Gece gece kalkıp sigorta yapıyorum [emoji4] 
7x24 çalıştığını bilmek güzel oldu. [emoji16]

Bende noterden çıkınca satış kağıdının resmini sigortacıya atıp hemen kasko trafik yaptırımlardanım.

Eninde sonunda yapılacak ne gerek var geciktirmeye.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Sigorta yoksa bağlandığını bilmiyordum. Sağolsun çok iyi bir sigortacım var, benim yerime bu işleri çok sıkı takip eder, beni kaskosuz, sigortasız gezdirmez :D

Takip ederim. Çok nadir olarak teknik sorunlar sebebiyle atladığım olur.. 

Asla amaan sende demem. 

Erdoğan Temur yazdı:

7x24 çalıştığını bilmek güzel oldu. emoji16.png

Sadece poliçe yapmak için değil. kazalarda vs. cevap verebilmek için. Telefonum açıktır hep. kapanmaz.. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorgulama yaptı mı ?

Yok yapmadı. Rutin ehliyet ruhsat kontrolü vardı. Aracı yeni aldığımı söyledim. Fiyat falan sordu öyle havadan sudan muhabbet edip gönderdi. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...