İçeriğe Yönlendir

Balkon Çiçeği Sulama Sistemi

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın

En büyük dert bizde. Havalar ısındığı zaman hafta sonu evde olmayınca çiçekler patates oluyor, yazın ev halkı Gölcük'te olunca bende, çiçekleri ya çürüyor ya da kurutuyorum. Sonra işin yoksa aynı çiçeklerden bul, ölüleri imha et delilleri yok et filan. 

Neyse, sistem temeli timer ve su pompası. Bağlantı ekipmanları akvaryum ekipmanı. 

Ünite 220volt ile çalışıyor ve takibi 12 watt tüketimi var. 24 saatlik sürede ne kadar su harcayacak bilmiyorum. Yarın akşam gidip bakacağım. Videoda sistem çalışma açıklaması mevcut yine de kısaca değinelim, 

5 farklı saat çalışması ayarlı. Sabah, öğleden önce öğlen, öğleden sonra ve akşam. Damlama ayarı çiçeklerin su taleplerine göre ayarlı. Hortumlar yaz boyunca çiçekler sabit kalacak diye tek seferlik ayarlı. Yarın saksı yeri değişimi olursa hortum ilavesi olacak. Aslında saksıların hepsi tek yerde olsa yukarıdan yağmur şeklinde yapacaktım çok ta kolay olurdu. 

Maliyet, timer 150 tl 

Akvaryum ekipmanları 300tl. 

İşçilik ağaya beleş 

2c912d2dc7ef39a8f4afcd7b905710e5.jpg48075da289dde5a9bc214db459f56c86.jpgf79a360fe563ff21718517b9f2d1b3d8.jpg23596c18d00b8980e9f26a1f86f02252.jpga5a19d22ad8d53de6623a4475fa2ae07.jpg5c6cf6ddef72c40ca7e997800bbdff82.jpge2d1f351d05029b2da320ad393b38e8b.jpge78021791fd15d07279aa82895c7f008.jpg

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Video göremedim abi. Yazları benim de başımın belası çiçek sulamak. Çiçek solarsa annem öldürür korkusuyla her hafta suluyorum. Ancak bizde her sene çiçek yeri değişir.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Sigorta benzeri devre kesici guvenlik onlemi var mi?

Hani olurya kazadir Evi su basma elektrik kesilmesi vs ihtimaline karsi? 

Edit: Resimlerden once yazinca ev icinde sandim. Balkona bayildim.Ciceklerde Cok guzeller masallah.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
9 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Sigorta benzeri devre kesici guvenlik onlemi var mi?

Hani olurya kazadir Evi su basma elektrik kesilmesi vs ihtimaline karsi? 

Eğer orda gördüğüm zaman rölesi varsa bir de ekstra sigorta bağlamak mümkün devreye ama zaten aldığı elektrik Servet abinin ekistıra güvenli ev elektriğiyse gerek duymamış olabilir.

Sistem güzel görünüyor, buharlaşmanın önüne geçilir ve uygun bir tank olursa bu şekilde tatile bile gidilebilir ki amaç onu görmektir diye tahmin ediyorum:)

Yeni eve geçtiğimde çatıdaki güneş enerjisi rezistansına zaman rölesi, kontaktör ve bas çek şeklinde çalışan düğmeden oluşan bir sistem kurmayı planlıyorum. Ayrıntılıları konu açtığımda yazarım, zaten beni hayli aşan konular. Bir kaç video izledim ama tam aradığım devreyi kurmak için daha çok bilgiye ihtiyacım olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben yarın gider bakarım abi sen zahmet etme, hem terasta atıl kalan güneş panelini de alırım ordan yer kaplamasın :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yutup niyeyse video yüklemeyi kabul etmiyor 

Senin Yutup Silver paketti di mi, kotan dolmuştur. Kaç kere dedim platinyum pakete geç diye, böyle kalakalırsın işte fakirler gibi :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mustafa Arıkan bunun nem sensörlüsünü yaptı,

Topraktaki nem, belirlediğin derinliğinde belirlediğin değerin altına düşerse, belirlediğin değere ulaşana kadar su basıyor.

cep telefonundan da bir çok şeyi takip edebiliyor. Gerekirse müdahale edebiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O kadara gerek yok. Çiçekleri 10 gün sağlam tutayım yeter bana 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen istersen videoyla canlı bile izlersin.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Günlüğü 45 liradan adam da tutabilirdin abi :)
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
25 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sen istersen videoyla canlı bile izlersin.

O eski benden eser yok şimdi 

Şimdi, Fatih Evcin yazdı:

Günlüğü 45 liradan adam da tutabilirdin abi :)

Videoda ona açıklık getirdim lakin evde teknik sorun var. Yükleme olmuyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
6 dakika önce, Ali Kangal yazdı:
12 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Günlüğü 45 liradan adam da tutabilirdin abi default_smile.png

45tl mi nerde.

Bu akşam mevzusu geçti, çatıların yapımı için yevmiye 50 civarı alıyoruz diyor kişi başı, ustanın biri 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kangal
Bu akşam mevzusu geçti, çatıların yapımı için yevmiye 50 civarı alıyoruz diyor kişi başı, ustanın biri 
Iyiymiş valla abi kaçırma.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

50 Bedava. Burada suriyelileri bahçeye 100 liraya ancak götürebiliyoruz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 dakika önce, Ali Kangal yazdı:
7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Iyiymiş valla abi kaçırma.

İki çatı kaldı tamamlanmayan. 10gün ve 5 kişi ile işe başlanacak. Sanırım 40 tl alınacak kişi başı 

Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

50 Bedava. Burada suriyelileri bahçeye 100 liraya ancak götürebiliyoruz.

Burada da aynı. Amele daha çok alıyor teknik iş yapandan. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mustafa Arıkan bunun nem sensörlüsünü yaptı,

Topraktaki nem, belirlediğin derinliğinde belirlediğin değerin altına düşerse, belirlediğin değere ulaşana kadar su basıyor.

cep telefonundan da bir çok şeyi takip edebiliyor. Gerekirse müdahale edebiliyor.

@Mustafa Arıkan Cıtayı arşa cikarmis😊 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Eline sağlık güzel olmuş korkular neler yaptırır insana..:biggrin:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Elinize sağlık, 

Alternatif olarak zamanla çalışan şöyle bir sistem de kurulabilirdi. Hortum olarak damla sulama hortumu 100m 40 tl , sulama memesi 100 ad 10 tl , bağlantı parçaları 10 tl ,  birde sulama zamanlayıcı 70 TL. Maliyet 130 TL

https://s.click.aliexpress.com/e/bPSHJSNS

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...