İçeriğe Yönlendir

Kullanışlı Araç Yıkama Ekipmanları

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Servet Aydın

Alemyon pompa varsa girişte mutlaka kireç tutucu filtre kullan. Çok kısa zamanda korozyon oluşuyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Galiba şu ürünü sipariş edicem;

Ferm Power 170 Bar Alüminyum Pompalı 2200W
849 TL

9910869393458.jpg
Yıkama makinesinde su debisi de önemli. Ne kadar su harcıyor ise o kadar iyi yıkıyor.
K2-3-4 plastik pompa (benimki çatladı) k5 ve üstü alüminyum diye biliyorum. Bir de makineyi kullandıktan sonra içinde basınç bırakmayın, ömrüne ömür katıyor. K2 5 yıl sonunda bozulunca servisine götürdüm 5 yıl kullandım diyince epey şaşırmışlardı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
53 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Bugun bim e karcher 2 yikama makinasi gelmisti.Alip almamakta kararsiz kaldim.

Hortum uzunluğu oldukça kısadır, 4 mt hortum  bile yetmiyor, makineyi çanta gibi sırta giymek lazım veya tekerli bir k2 serisi almalı. bende k2.20 vardı 4 tekerli çekince peşimden geliyordu. Karcher alırken gücü kadar yanındaki aksesuarlara da bakmak lazım. Hortum uzunluğu, tabanca sayısı derken ucuz aldığına pişman edebiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

K2 yetiyor bana. 

2 defa yer değiştiriyorum yıkarken. 

O kadar da olsun. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
52 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Hortum uzunluğu oldukça kısadır, 4 mt hortum  bile yetmiyor, makineyi çanta gibi sırta giymek lazım veya tekerli bir k2 serisi almalı. bende k2.20 vardı 4 tekerli çekince peşimden geliyordu. Karcher alırken gücü kadar yanındaki aksesuarlara da bakmak lazım. Hortum uzunluğu, tabanca sayısı derken ucuz aldığına pişman edebiliyor.

Aynen haklisin.. bazen ucuz etin yahnisi durumu ortaya cikiyor.İste sagdan soldan kisarak uygun fiyat yapiyorlar.İyi fiyat iyi mal.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hortumu uzatın. Basit ve ucuz işlem 

Her hangi hidrolik hortum işi yapan yer çözer. Hatta çelik lifli olursa kırılma ezilme hiç olmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Gelen bütün önerileri dikkate alarak malum siteden aşağıdaki gibi bir sepet yapıp sipariş ettim bakalım...

Ürünleri denediğimde kanaatimi paylaşırım... :)

BO9lav.png

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Beyler toparlann arac yikama senligi var 😁 güle gule kullanin.Silkonlu sprey kotu kokuyor.Haberiniz olsun.

Yorum bağlantısı
Eren Bayralı
8 saat önce, Abdussamed Acar yazdı:

Gelen bütün önerileri dikkate alarak malum siteden aşağıdaki gibi bir sepet yapıp sipariş ettim bakalım...

Ürünleri denediğimde kanaatimi paylaşırım... :)

Yıkama makinesini kullandıktan sonra yorum yaparsan bende almayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Makine gelince giriş şekline bakıp uygun bir foam lance alın derim. Olayın asıl keyfi FL ile köpük şovunda :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Valla köpük konusunda hiç fikrim yok, ama cihazın kendi köpük haznesi olduğu yazıyor...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Konsantre sampuan konmazmi?
FL içinde genelde 300 ml konsantre şampuan+700 ml su koyup 3 kez köpüklerdim aracımı. Köpük şovun yoğunluğuna göre artıp azalır yıkama sayısı.
Valla köpük konusunda hiç fikrim yok, ama cihazın kendi köpük haznesi olduğu yazıyor...
Kendi yanlarındaki aparat ile halı, ev camı vs yıkanır ancak, aşırı sulu atar ve şampuan harcar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Foruma bir haftadır giremediğim için konuyu yeni gördüm. Konuyu açan ürünlerini almış güle güle kullansın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
1 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Foruma bir haftadır giremediğim için konuyu yeni gördüm. Konuyu açan ürünlerini almış güle güle kullansın.

Yinede tavsiyelere açığız Nihat bey... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
57 dakika önce, Abdussamed Acar yazdı:

Yinede tavsiyelere açığız Nihat bey... :)

Karcher K5 veya K7 serisi diyeceğim de ooo çok pahalı, oto yıkama mı açıyoruz diyecekler :D

Basınçlı yıkama makinesi hiç kullanmamış birinin eli o tetiğe değdi mi küçük makine genelde tatmin etmez. Önce ya ne var alt tarafı su tutacağım deniyor.

Sonra motor, davlumbaz, jantlar deyince iş uzayıp gidiyor küçük makine yetersiz kalıyor. O yüzden ortanın üstü bir makine iyi olur.

Kullanılan makine ne kadar güçlü olursa olsun araba cila ile kaplı değilse ve sık yıkanmıyorsa iş görmüyor.

Mutlaka şampuanlayıp fırçalamak gerekiyor. Aynı lavaboda elimizi sabunlayıp ovalamak gibi.

Benim tavsiyem en az Karcher K5 serisi bir makine, bir adet Karcher yıkama fırçası, bir adet Karcher jant yıkama fırçası, bir adet Karcher namlu uzatma borusu.

Karcher makineler kimyasal haznesi olsun olmasın tamamı kimyasal püskürtür.

Bazı modellerde kimyasal haznesi vardır, bazı modellerde yoktur. Olmayan modellerde makineye bağlı ince bir hortum vardır.

Bir kabın içine şampuanı doldurup ince hortumu içine salınca oradan çeker, su ile birlikte püskürtür.

Deterjan püskürtmek için birkaç yöntem var.

1. Harici köpük aparatı almak. Köpükledikten sonra fırçalamak gerekir.

2. Düz yıkama namlusundan basınç ayarını düşürmek (bu namluda bulunan özellik, basınç düşünce kimyasalla su aynı anda gelir). Sonrasında fırçalamak gerekir.

3. Namluyu tabancadan çıkarmak (namlu olmadığı için basınç düşecek ve kimyasalla su aynı anda gelecek). Sonrasında fırçalamak gerekir

4. Namluyu tabancadan çıkarıp fırçayı takmak. En pratiği bu, namlu yerine fırça takıldığı için su ile deterjan aynı anda gelecek hem yıkanacak hem fırçalanmış olacak.

Plastik pompa çatlıyor bozuluyor doğru değil. Adam kullanmayı bilmediği için bozuyor.

Yukarıda yazdığım gibi lavaboda elimizi sabunlayıp ovalıyoruz.

Adam gidip K2 serisinin kir sökücü namlulu modelini alıp kimyasal kullanmadan bu namluyu takıp makinenin canını çıkarıyor.

Sıcak su hattına bağlıyor. Kışın içindeki suyu boşaltmıyor don yaptırıp çatlatıyor.

Bu yüzden genelde alüminyum ve pirinç pompalı modelleri tavsiye ediyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Karcher K5 e niyetlendim ama aldığım makinenin 2 katı fiyatı olunca vazgeçtim. Yarı fiyatına 170 bar alüminyum pompalı bi makine bulup genelde yorumlar olumlu olunca Ferm Power almaya karar verdim. Umarım aparatlarını bulmakta zorlanmam... Özellikle jantlar için uyumlu fırça aparatı ve fırçasız yıkama için uyumlu foam nozzle bulsam güzel olacak. Yurtdışı videolarında bir hayli kullanışlı aparatı var ancak yerli sitelerde rastlamadım, umarım universal şeyler vardır bu hacete uyacak... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
22 dakika önce, Abdussamed Acar yazdı:

Karcher K5 e niyetlendim ama aldığım makinenin 2 katı fiyatı olunca vazgeçtim. Yarı fiyatına 170 bar alüminyum pompalı bi makine bulup genelde yorumlar olumlu olunca Ferm Power almaya karar verdim. Umarım aparatlarını bulmakta zorlanmam... Özellikle jantlar için uyumlu fırça aparatı ve fırçasız yıkama için uyumlu foam nozzle bulsam güzel olacak. Yurtdışı videolarında bir hayli kullanışlı aparatı var ancak yerli sitelerde rastlamadım, umarım universal şeyler vardır bu hacete uyacak... 

Alüminyumun pompalı makine yatmaya gelmez düzenli kullanmanız lazım. Aldığınız makine hakkında hiç bilgim yok, umarım aksesuarlarını bulabilirsiniz.

Karcher aksesuarlarını Türkiye'de gün yüzüne ilk ben çıkardım. Tam 5 yılımı aldı. Sizin aldığınız marka için de aksesuarları çalışacak azimli bir bayi servis lazım.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
2 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Alüminyumun pompalı makine yatmaya gelmez düzenli kullanmanız lazım. Aldığınız makine hakkında hiç bilgim yok, umarım aksesuarlarını bulabilirsiniz.

Karcher aksesuarlarını Türkiye'de gün yüzüne ilk ben çıkardım. Tam 5 yılımı aldı. Sizin aldığınız marka için de aksesuarları çalışacak azimli bir bayi servis lazım.

Ayda bi kaç kez çalışır en az... Hele bi gelsin aksesuarlara da bakacağız artık...

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Sipariş ettiklerimin çoğu bi kaç gün önce geldi, bu akşam araba yıkayarak stress atmak maksadıyla oyuncağı deneme fırsatı buldum.

Önceklikle en memnun kaldığım şey şu büyük mikrofiber bez oldu, baya su emiyor, iplik tüy vs bırakmadan temiz siliyor. Kurulama için gayet kullanışlı.

Würth ün süngeri de baya yoğun ve dandik süngerler gibi değil. Baya su ve köpük emebiliyor. Beğendim ama 25 lira eder mi bilmem, neticede altı üstü sünger ama pişman etmedi. :)

Silikonlu cam sil fena sayılmaz. Ortalama bir camsilden çok büyük bir fark göremedim. Bu arada bendeki kötü kokmuyor aksine diğer camsillerden daha güzel kokusu var.  Kaliteli bir bez ile çalıştıktan sonra çok şey farketmiyor. Neticede 10 liralık camsil.

Cam çekpası, şampuan ve mikrofiber yıkama süngeri henüz gelmedi. 

Gelelim asıl oyuncağa; Ferm Power GRM 1026 170 Bar.

Malzeme kaliteli gayet güzel ve kaliteli bir alet sahibi olduğunuz hissi uyandırıyor. Kurulumu 8-10 vida ile 5 dakika da çok basit ve anlaşılır bir şekilde yapılabiliyor. Kutu içerisinden makine, yüksek basınç hortumu, tabanca, filtreli su giriş bağlantı soketi, tabanca tutacağı ve hortum saracak plastik askı aparatları, vidaları, kullanım kılavuzları v.s çıkıyor. Sadece cihazla musluk arasına bağlayacağınız hortuma ihtiyacınız oluyor. Hortuma takacağınız ve hortumu cihaza klips gibi takmanıza yarayan heryerde satılan şu 3-5 liralık basit başlık da kutunun içinden çıkıyor. Cihazın açma kapama şalteri, köpük yoğunluk ayarı ve deterjan deposu bulunuyor. Sesi şu yıkamacılardaki kuvvetli büyük elektrik süpürgeleri gibi ne çok sessiz ne de çevreyi ayağa kaldıracak kadar gürültülü. Üzerinde 89 db ses etiketi var. Yine de kapalı mekanda çalıştırıyorsanız tazyikli su sesi ile cihazın sesi bir araya gelince yıkamacıları andıran bi parça gürültülü bir ortam oluşuyor :)

Gelelim asıl konu olan tazyik ve performansa; hep söylendiği gibi o yıkamacılardaki 200-300 bar endüstriyel yüksek basınçlı yıkama makinelerinin yanına yaklaşamaz kesinlikle. İlk çalıştırmada hemen bunu farkediyorsunuz. Karcher K2 yada K3 gibi yine amatör makineleri kullanmadığım için kıyaslama yapamıyorum. Ancak yine de tabancanın ucunu dik ve en başınçlı olan düz pozisyona aldığınızda yakından aracın boyasına zarar verebilir endişesi yaratacak kadar kuvvetl tazyik oluşturuyori. Başlığı perde şeklinde incelttiğinizde su daha geniş bir alanı yıkıyor ama genişlediği nispette tazyik düşüyor. Su sarifyatı 7,5 litre/d yazıyor üzerinde. Haftada 10 günde evde araç yıkamak için gayet ideal ve portatif. Yakından başlığı yüksek basınç pozisyonuna alınca seramik zemindeki harç artıklarını kaldıracak kadar iyi çalışıyor. Taş parke bahçe zeminlerinde yosun kir vs. gibi şeyleri çok rahat temizleyecek güçte. Halı yıkama türündeki işlerde çok kullanışlı olacak bir hacet, paspas, mob tarzında şeyleri anında tertemiz yapıyor. Güzel oyuncak ve arıza sıkıntı çıkarmadığı sürece pişman etmeyecek bir ürün diyebilirim.

Can sıkıntısından önce jantlara plastik fırça ile girişip sonra sünger ile daldım. Sonra evde bulduğum son kullanma tarihi geçmiş bir saç şampuanı ile würth süngeri gezdirip kuruladım. Gayet temiz oldu.

Ancak şöyle bir problemim var, eski kurulamasız su tutmalardan kalan camlarda ve kaportada yakından bakınca farkedilen çok az kireç kalıntıları var. Bunlardan boyaya zarar vermeden kurtulmamı sağlayacak bir çözüme ihtiyacım var. Bir pazar bunlara girişmek niyetindeyim. Ardından kaliteli bir kil temizliği ve cila planlıyorum. Önerilere açığım :)

Yıkama sonrası foto olmazsa olmaz ; 😎

gPnWJL.jpg

Z5WEPA.jpg

od2kR2.jpg

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Testlerimde halı yıkanmadığı fiki oluştu bende, yıkanıyor da hava/su karışımı attığı için o halı yıkamanın gereği bol su ile akıtma olmuyor/çok uzun sürüyor.

@Nihat Palolu abi bu kısmı anlamadım, namlu ucu ile kimyasal atılmıyor mu?(Ben kimyasal çektirme özelliğini hiç kullanmadım foam lance kullandığımdan)

"Adam gidip K2 serisinin kir sökücü namlulu modelini alıp kimyasal kullanmadan bu namluyu takıp makinenin canını çıkarıyor. "

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
9 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Testlerimde halı yıkanmadığı fiki oluştu bende, yıkanıyor da hava/su karışımı attığı için o halı yıkamanın gereği bol su ile akıtma olmuyor/çok uzun sürüyor.

@Nihat Palolu abi bu kısmı anlamadım, namlu ucu ile kimyasal atılmıyor mu?(Ben kimyasal çektirme özelliğini hiç kullanmadım foam lance kullandığımdan)

"Adam gidip K2 serisinin kir sökücü namlulu modelini alıp kimyasal kullanmadan bu namluyu takıp makinenin canını çıkarıyor. "

Namlu ucuyla kimyasal atılabilir ama namlunun basınç ayarlı olması lazım. Kimyasal hazırken namlu ucu düşük basınca alınınca otomatik olarak kimyasalı atar.

Basınç ayarlı namlumuz yoksa veya sadece kir sökücü namlumuz varsa, ama yine de kimyasal atmak istiyorsak, namluyu tabancadan çıkarmamız gerekiyor.

K2 Tek namlulu ( düz yıkama namlusu - basınç ayarı yok)

K2 Tek namlulu ( düz yıkama namlusu - basınç ayarı var)

K2 Tek namlulu ( kir sökücü namlu)

K2 Çift namlulu ( düz yıkama namlusu (basınç ayarsız) + kir sökücü namlu)

K2 Çift namlulu (düz yıkama namlusu (basınç ayarlı) + kir sökücü namlu)

K2 serilerinin seçenekleri bu şekilde.

Adam gidip ucuz diye sadece kir sökücü namlu ile satılan modeli alıyor. Kir sökücü namlu ile araba yıkanmaz.

Taş, duvar, merdiven gibi yerler yıkanır. Yıkamadan önce de kir sökücü kimyasal kullanıp bekleyip üzerinden geçmek gerekiyor.

Kullanıcı bunu bilmediği için kimyasal kullanmadan suyun gücünü kullanmaya çalışırken makineyi bozuyor.

Kir sökücü namluyu düz namluya göre yarı yarıya daha kısa süre kullanmak gerekir, uzun süre kullanmak makineye zarar verebilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Evren Barış Özbek

Konuyu hortlatayım ve buradan devam edeyim.

K2 dengi bir yıkama makinesi hediye geldi. Cihazın şampuan/köpük haznesi de var. Bu tür makinelerde ne marka şampuan ya da köpük kullanıyorsunuz? İlle köpük mü olmalı? Şampuan da kullanılabilir mi? 

Şampuan olarak halihazırda Sonax kullanıyordum, köpük olmalı derseniz ne marka almalıyım?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...