İçeriğe Yönlendir

Focus III - Powershift Hakkında / Arızalar / Problemler

Kaan Savaş

Recommended Posts

(düzenlendi)

Merhaba;

Forumda ilk mesajım olduğundan dolayı zamanla yazım kurallarına alışacağım. Benim sorunum 2012 Model Focus III Titanium X Powershift aracımda yaklaşık 2 haftadır motor ısınınca (muhtemelen şanzımanda ısındığından) araç D konumundayken birden boş vitese geçiyor ve soğumadan tekrar gelmiyor. Birçok kez yolda kaldım. Şanzıman beynine dışardan soğutucu herhangi bir işlem yapıldığında (örneğin üzerine su dökmek) tekrar yerine geliyor. Aracın şanzımanında herhangi bir sorun yok (geçişler,titreme vs.) Şimdi sorularıma geleyim.

1-) Aracı 13.06.2016 tarihinde Otokoç/Ataşehir' e götürerek arızasını tespit ettireceğim. (Sakarya Akgün Fordda bakıldı. Vites gittiği anda bile araç arıza vermiyor.)

2-) Otokoç ile yaptığım telefon görüşmesinde bilgisayardan almadıkları hataya müdahil olamayacaklarını belirttiler.

3-) Konuştuğum yetkili arkadaş ısındığında şanzımanın kendisini korumaya alarak soğuyana kadar çalışmamasının kabul edilebilir olduğunu belirtti. (Hiç kafama yatmadı.)

4-) Aracımın  garantisi bittiğinden Otokoç 'tan Otosan aracılığıyla parçanın değişimini talep edebilir miyim?

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Otosan'ın verdiği cevap kadar, sizinde dışardan müdahalede bulunmanız sonrasında olası garantiden karşılanma prosedürüne göre yanlış. Aracınızda sorun var bu kesin. Kimse yolda giden aracın soğumasını bekleyin deme lüksüne de sahip değil ama bu aracın beyni daha önceden müdahale görmüş, korozyon olmuş deme hakkını da kendiniz müdaale ederek vermeyin.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Geçenlerde 140km\h ile Ankara'dan Eskişehir'e 1,4 dizel 2014 model otomatik vites Toyota Coralla ile giderken Eskişehir girişinde gösterge panelinde şanzıman ısındı lambası yandı. Ama aracın çalışmasında bir sıkıntı meydana gelmedi. Toyota'ya 140km\h fazla geldi herhalde :)

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

Çift kavramalı olması nedeniyle paylaşıyorum. Böyle bir bilgi var burada.

çok güzel olayı anlatmış bey amcamız.  "otomatik araç al. sonra boşa atacam diye uğraş. yapmadım. ısındı. kenera çek bekle.." :shok:

çözüm odaklı bir program olmuş.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Megane 3 edc yi 3 sene 142 000 km kullandım yoğun trafikte ve özellikle dur kalk olduğunda şanzıman arıza veriyordu. ilk başıma geldiğinde hemen kenara çekip servisi aradım . bana 10 dk beklememi sonrasında devam etmemi söylediler . Sanırım 2,5 yılda 2 yada 3 kere başıma geldi. Servise bakımlara gittiğimde şikayet ettim. Baktılar sıkıntı yok dediler.Bir çok aynı araca sahip arkadaşımda yoğun trafikte aynı sıkıntıları yaşayıp servisi aradıklarında aynı cevapları almışlar.

tarihinde Öztunç Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Çift kavramalıların hepsi böyle uğraşmam diyenler tork konvertörlü araç alacaklar başka çare yok 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçmiş zaman arkadaşımın sıfır aldığı otomatik fiesta da da böyle bir sorun olmuştu. Arkadaşın eşi avukattı. 2-3 yıllık dava+temyiz sürecinden sonra aracın bedelini faizi ile geri almışlardı.

Yorum bağlantısı

Dsg de boşa atmaya gerek yoktur. Fren dibine kadar basıldığında rölanti devrine iner motor ve dsg kavrama yapmayı bırakır.

Sadece Auto hold olanlarda değilmiydi o Mert? 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Tork konvertörlü şanzıman iyide çift kavramaya alışınca hantal geliyor..ZF bu konuda istisna sadece..şans işi birazda..forumda sıfır km Audi manuel alıp şanzıman sorunu yaşayan bir arkadaşta olmuştu..

Yorum bağlantısı
Onur ERDOĞAN 54

Merhaba;

Benim sorunum şanzımanın ısınmasından çok beyninin ısındığında kapanması gibi geliyor. Araca su ile bir kaç kez müdahalede bulundum (Beyne su dökerek soğutmak gibi) vites hemen geldi. Birde şöyle bir şey başıma geliyor. Hız kasislerinden atlarken ayağımı gazdan çekiyorum kasisten atladıktan sonra araç 2500 rpm devirde vitese atıyor sanki o devire kadar boşta oluyor gibi geliyor. Beynin gitmesi problemi ise genellikle 1. ve 2. viteslerde yapıyor. Isındıktan sonra kasise girdiysen kasis çıkışı gaza dokunduğumda bir bakıyorum P R N D S ışıklarının hiçbiri aktif değil, araç D konumunda olduğu halde gaza bastıkça boşta bağırıyor. Birkaç kez araca su dökmek korozyon getirmez diye düşünüyorum.

Aracım henüz 66.000 km de

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bana biraz soket temassızlığı gibi geldi anlatılanlar. Soketleri kontrol etmekte fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Valla arkadaşım 2013 golf 1.2 tsi dsg si dediğim gibi çalışıyor. İş çıkışı eve giderken gözlemleyip denemiştik. İlk çıkanları bende bilmiyorum maalesef

Sadece Auto hold olanlarda değilmiydi o Mert? 

Daha önce bir video koymuştum bulamadım, piyasada hep kulaktan dolma bilgiler dolaşıyor.

DSG her şartta eğer frene basıp durmuş iseniz boşa alıyor, freni bir miktar gevşetir iseniz hemen kavramaya başlıyor.

Auto hold eğer devrede ise en güzel tarafı, frene basıp durduğunuzda devreye giriyor ayağınızı frenden çekip dinlendirebiliyorsunuz, tekrar gaza basmaz iseniz saatlerce de bekleseniz frenleri bırakmıyor. (saatlerce beklemedim tabiki) :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Onur ERDOĞAN 54

Merhaba Arkadaşlar;

Şanzıman beyin soketi değişti. Herhangi bir problem kalmadı. İşlem Otokoç/Ataşehirde yapıldı. Çok ucuz bir işlemmiş ancak servis için muhakkak zorlamalısınız. Beyin değişecek diyerek başladılar, 50 -TL lik soketle iş bitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İlginç bir arıza olmuş. Tesisatta ki soketi yedek parça olarak bulabilmeleri de o derece mükemmel. Servis mi çözdü fabrika dan mı geldiler acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Safak Acar

Başlangıçta, yine otosan derken, konu sonuna gelince derin bir nefesle sorunun çözüldüğünü okumakta ayrı bir keyifli :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Barış Güler
(düzenlendi)

İyi günler. Power shift viteste araç dururken N konumundan D konumuna aldığımda ufak bir vuruntu hissediyorum. Vites dişlileri yerine geçer gibi bir vuruntu. Bu normal mi?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Mondeo da aynı durum zaman zaman oluyordu ben de telaşlanmıştım. Servis herhangi bir problem olmadığını söylemişti. Hakikaten bir sıkıntı da yaşamadım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Güler

Arkadaşın jetta 1.4 tsi dsg sini denedim. Onda N den D ye aldığımda araç yerinden oynadı. Sanıyorum normal bir durum. Çok dikkat edince farkediyorum. İlk defa otomatik kullandığım için alışma dönemindeyim.

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Evet, araç dururken ayağım frendeyken N den D ye atıyorum, altta ufak bir sarsıntı oluyor çok dikkat edince farkediyorum. 

Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Servis normal olduğunu söyledi... İlk çalıştırmada araç soğukken yapıyor. Belli bir km yol yap , motoru durdur tekrar çalıştır aynı gürültü ya da vuruntu olmuyor. O yüzden ben de normal olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
İyi günler. Power shift viteste araç dururken N konumundan D konumuna aldığımda ufak bir vuruntu hissediyorum. Vites dişlileri yerine geçer gibi bir vuruntu. Bu normal mi?

Aracı park ederken frene basın N konumuna getirin, ayağınızı frenden çekip el frenini çekin, araç yükü frenlere binsin. Sonrasında P konumuna alın. Bu tip vuruntular aracı park ederken, aracın yükünü frenlere değil şanzımana yüklediğimiz için oluyor. Dediğimi yaparsanız %90 ihtimal vuruntu olmayacaktır.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Güler

Bugün serviste ustaya sordum normal olduğunu söyledi. Mahmut Bey park ederken bahsettiğiniz şeyleri yapıyorum zaten. Bu çok hafif belli belirsiz oluyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

3 günlük power shift kullanıcısıyım. Aracı henüz  her tür yol şartında deneme şansım olmadı. Ben şimdilik bir sorun yaşamadım ama sarsıntı, silkeleme bu şanzumanın kaçınılmazı.

Ben dün aracı otokoça göndererek şanzuman güncellemesi yaptırdım. Sizin araç kaç model, ilk sahib misiniz. Muhtemelen güncelleme yapılmamıştır,önce bir güncelleme yaptırıp deneyin bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...