İçeriğe Yönlendir

Oto Sanayi Ustası Arabamı Mahvetti

Mikail Gerek

Recommended Posts

Mikail Gerek
(düzenlendi)

2008 Mondeo mk4 2.00 tdci dizel otomatik titanium aracım vardı çok da severdim fakat 3 ay önce arabam motor arıza lambası yaktı sanayiye götürdüm tanıdık bir usta beni bir dizelci ustaya yönlendirdi o iyi anlar diye meğerse akrabasıymış. Neyse gittik ustaya yakıt pompasında sıkıntı var dedi parasını hemen verdim 3 güne yaparım dedi 3 gün oldu araba çıkmadı parça gelmedi dedi yarın yaparız dedi 15 gün geçti salladı durdu. bir gün Ayfon'dan pompacı beni aradı kardeşim parasını gönder de pompanı göndereyim diye. Meğerse bu usta benim parayı oynaşıyla yemiş parayıda pompacıya göndermemiş. Sonra kavga ettim adamla en son adam abi bir yalan söyledik yalan yalanı doğurdu dedi. Parasını gönderdim yarın gelir dedi. Yarın oldu arabayı aldım 1 gün bindim yine arıza lambası yandı gittim 10 gün daha yattı araba. Adam güvenilmezin teki ........ Araba her yerden arıza vermeye başladı. Turbodan, turboşarjdan her yerden. Ki bu adam ilk bittiğinde sen bu arabaya binersen seninle daha çok işimiz olur demişti. Ben arabayı beklerken adam arabayla oynaşıyla tatile bile gitmiş.

Daha neler neler ama kısa kesmek istiyorum sonucu anlatacağım. Araba p0047 hatasını veriyordu onu yaptım dedi test sürüşüne çıktık araba su kaynattı araba yandı zannettim. Fan açmadı fanı bozuk dedi. Şimdiye kadar su kaynatmıyordu. Bana demiyor ama belki motorun üst kapağı bile çatladı. Adam motorla uğraşırken fan müşürü mü ısı müşürü mü yerinden çıkmış elektrikçi bir usta geldi anladı. Arabanın harareti birden bire ortaya gelip tekrar düşüyordu fan müşürünü yerine takınca ibre sabitlendi ama şimdi de fan çalışmıyor araba su kaynatıyordu. Fanı aküye direk bağladı turboşarj hatasını da yaptım deneyelim bi dedi denemeye çıktık turboşarj p0047 hatası geri verdi dükkana gittik eleman pompayı ters bağlamış dedi 3 dk da yaptı hata söndü ama 3 dk da pompayı nasıl değiştirdi anlamadım. Şimdi araba kapanın önünde yatıyor fanı direk aküye bağlı ama eminim ki bu arabanın turboşarj hatasını yapamadı 2-3 gün sonra yine aynı hatayı verecek. Bugün gel elektrikçiye gidelim fanın beyninde sıkıntı olabilir dedi. Gitmedim. İnternetten de biraz önce baktım fan beyni de pahalı 500-700 lira. Yemin ederim burnumdan soluyorum katil olacağım.

Ne yapacağımı bilmiyorum arabamı çok severdim yemin ederim arabadan soğudum binesim gelmez artık fan yapılsa bile. Neden başka ustaya gitmiyorsun derseniz de bu adam pompayı garantili yaptırdı başka bir ustaya gidemiyorum. 

Arabayı düzgünce yapsa bense tatmin olsam ilk işim arabayı satmak ardında da bu adamın ağzını yüzünü güzel bi kırmak. Şimdi adamla kavga etsem adam arabanın bir yerini yarım yapar al başına belayı.

Ne yapayım ne edeyim bilmiyorum.

tarihinde Mikail Gerek tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Demek ki manitası olan ustaya gitmemek gerek, sizin paralar manitayla yenmiş sizin arabayla tatile çıkılmış :) Oy oy.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Hahahaahha ... yüzsüz insan gördüm de bu kadarını görmedim 

müşterinin parasıyla bi kumar oynamadığı kalmış belki iddaa felan da yatırmıştır 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşin ahlak ve karakter kısmını geçiyorum, malum elle tutulur bi şey yok.

Araç hararet yaptıysa, üst kapakla vedalaşalım. Öncelikle çok acil başka ustaya götürün. @Mehmet Kaya nın ustası olmalı. Mutlaka bi görüşün kendisi ile.

Fan niye açmıyor, o bulunmalı. Kurcalanan her şey normale dönmeli.

HAta için de, selenoid valfi gibi duruyor. Muhtemelen sadece o değişseydi, durum düzelecekti.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

böyle durumlarda arıza tespit cihazı olan adamlara götürün-yetkili servise götürün aracı, baksınlar sonra kafanıza yatarsa yaptırırsınız, başında durarak....  iş bitene kadar parada vermeyeceksiniz, parça alımı ayrı tabii, siz pompayı vermişsiniz birde para vermişsiniz, olmaz, pompa gelecek takılacak sonuç alınacak sonra para....

acil başka ustaya....  geçmiş olsun...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Geçmiş olsun. Bence hatanın bir kısmı da sizde. 15 gün de pompa değişmiş. Ben 2 gün sonra takılmadıysa arabayı alırdım. Neden o kadar beklediniz ki? Bence de o kişiye hiç uğramayın direk ya işin ehli bir yere ya da servise gidip hallettirin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

[emoji15]
Çok geçmiş olsun. Zararın neresinden dönülürse kardır diyorum ben.
Tamirciyi ne yaparsınız bilmem ama.
Arabayı başka ustaya götürün.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Türkiye’de asla tanımadığınız, forumdan da bilgi almadığınız ustaya gitmeyin. Ülkemizde ustayım diyenlerin %95’i çırak bile olamayacak ahlaksız işgüzarlardan oluşan bir güruh. Allah kendi gibi insanları musallat etsin başlarına. Öyle pis bir sektör halini aldı oto sanayi. 

3-5 paraya bakmayın bilindik tavsiye edilen bir yere gidin direkt. Aracınız daha kötü olacak yoksa. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Hepsinde var yamukluk:)

Amortisörleri değiştirdiler ama bagajı pert ettiler.

Çözecekler bakalım nasıl.

a2d242e6f16e5f4da374af5312c5bd7a.jpg3b1c61d480cf4849cb73073df8a4998e.jpg

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ben arabamı yetkili servisten başka yere götürmem. Ha orda da vardır kasap belki ama. Hiç değilse arabamı alıp tatile gidemez o kasap.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek yazdı:

emoji15.png
Çok geçmiş olsun. Zararın neresinden dönülürse kardır diyorum ben.
Tamirciyi ne yaparsınız bilmem ama.
Arabayı başka ustaya götürün.

😂

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ben arabamı yetkili servisten başka yere götürmem. Ha orda da vardır kasap belki ama. Hiç değilse arabamı alıp tatile gidemez o kasap.
Abi kasap her yerde yetkili serviste egsoz çelik contayı değiştirirken çekiçle oksijen sensörünü kırdı kasap :)

1 ay yurtdışından gelmesini bekledik. Tanesi 900 tl.idi Ustadan kesmişlerdir artık.
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Mühendis adamsın başka yerde ilde ilçede yaptırırsın öyle ustanın mekanına ayak bile basmam 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Abi kasap her yerde yetkili serviste egsoz çelik contayı değiştirirken çekiçle oksijen sensörünü kırdı kasap default_smile.png

1 ay yurtdışından gelmesini bekledik. Tanesi 900 tl.idi Ustadan kesmişlerdir artık.

Bak ustadan kesmişler. Sanayide olsa geldiğinde kırıktı abey. Biz yapmadık derler. En güzeli yetkili servis yada çok ama çok iyi bildiğin usta. Başka şekilde elletmem arabamı. Hele bilmediğim yerde bir gece bile bırakmam arabamı. Bu gözler arabadan sağlam parça çıkarıp yan sanayi parça takılmasını gördü. Sonra bozuk diye kendi parçasını itelemek isteyeni gördü.
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Hemşehrim, büyük büyük geçmişler olsun, inanıyorum artık son bulur çilen İnşallah ancak o esnaf hakkaten köteği haketmiş ama sabır diyelim. Yerinizde olsam bende alacağı varsa ödemezdim o usta bozuntusunun. Yok sizin alacağınız kaldıysa, çevre esnafa şikayet eder mahalle baskısıyla işimi yaptırırdım. sonra da o dükkanı bırak o sanayiye bile uğramaz servisin yolunu tutardım. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)

Sırf bu şekilde yaşanan maduriyetleri duyduğum için aracı servis dışında bir yere götürmek istemiyorum/götürmüyorum.

Dediğiniz gibi yetkili servislerde de vardır illaki kasaplar ama en azından muhatap bulabileceğin birileri var orada. sanayide bu ihtimal yok denecek kadar az. İşini gerçekten hakkıyla yapanları tenzih ediyorum.

Geçmiş olsun bu arada.

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Arda Bülent Güzel yazdı:

tatile değil ama deneme sürüşüne gidebilir aman dikkat...

Arda Bülent Güzel yazdı:

Bak ustadan kesmişler. Sanayide olsa geldiğinde kırıktı abey. Biz yapmadık derler. En güzeli yetkili servis yada çok ama çok iyi bildiğin usta. Başka şekilde elletmem arabamı. Hele bilmediğim yerde bir gece bile bırakmam arabamı. Bu gözler arabadan sağlam parça çıkarıp yan sanayi parça takılmasını gördü. Sonra bozuk diye kendi parçasını itelemek isteyeni gördü.

yine olmadı, başında durduğu için görmüş sanırım, yoksa ödersin cebinden :)

tek tüktür bizde işini doğru yapan serviste ustada, bizim genlerde sallama geni vardır hatta dna zincirinde bile var, o yüzden çok düşünme kaçısın yok :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Geçmiş olsun kardeşim, herkesin önerisi gibi garantiyi filan bir kenara bırak, yukarıda önerilen ustalara git.

Bunu da kulağına küpe edin, uğraşmaya değmez/değmiyor.

Adam zaten sahtekar, uzak dursun aman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Ben olsam Arabayı çekiciye yükler forumca bilindik bir ustanın garajına çeker bırakırdım yapılacak tek şey budur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun. 

Sanayide çok iyi ustalar da var. Genelleme yapılmamalı. Ustaya gitmeden araştırın. Bir kaç farklı yerden sorun. İlk kez gittiğiniz ustaya da parayı peşin vermeyin. Arada belirli bir güven olur o ayrı ama ben şimdiye kadar yaptırdığım hiç bir işte parayı peşin vermedim. Böyle bir şeye de gerek yok. Ustanın böyle bir talebi de olursa reddedin, yapmazsa alın götürün aracınızı. Test edip sorunun çözüldüğünü görmeden para vermemek gerek. Her sektörde aynı durum geçerli.

Bence garanti filan bu saatten sonra hikaye. Sağlam bir ustaya götürün işiniz hallolsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

garanti belgeli değilse masaldır bunu unutmayın, keza sıfır araba garantisi bile bizde yüzde yüz işlemezken....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...